Bizimle iletişim kur

Müzik

Özgün Müzikte Bir Portre: Ahmet Kaya Şarkıları AKM’de Seslendirilecek

Yayınlandı

on

Radio Mood App

ÖZGÜN MÜZİKTE BİR PORTRE: AHMET KAYA // 13 ARALIK // TİYATRO SALONU // 20.00

İstanbul Devlet Modern Folk Müzik Topluluğu, özgün müzik olarak adlandırılan farklı bir müzik türünün mimarı olan Ahmet Kaya’nın şarkılarıyla AKM Tiyatro Salonunda seyircinin karşısına çıkıyor. Türk müzik tarihine değişik bir nefes olan Ahmet Kaya şarkıları konserinin solistleri Sevingül Bahadır, Cihan Okan, Jülide Karan ve Enver Merallı olacak.

MAÇIN ADAMI // 13-14 ARALIK // ÇOK AMAÇLI SALON // 16.00

2020 yılında dünya prömiyerini yapan, Clint Dyer ve Roy Williams’ın yazdığı “Maçın Adamı” oyunu, İstanbul Devlet Tiyatrosu’nun yorumuyla seyirciyle buluşuyor. AKM Çok Amaçlı Salonda Kayhan Berkin’in yönetmenliği ve Hira Tekindor’un çevirisiyle seyircinin karşısına çıkacak oyun, basit bir hayat süren ve basit bir adam olan Michael’ın, babasının ani ölümünden sonra cevaplarını bilmediği sorularla karşı karşıya kalmasını konu ediniyor. Erkeklik, vatan sevgisi, göçmenlik, aile gibi kavramları baba-oğul ilişkisi üzerinden inceleyen oyun, seyirciyi bu soruların cevaplarını Michael ile birlikte aramaya davet ediyor. Cem Zeynel Kılıç’ın ‘Michael’, Kerim Urun’un ‘Adam’ rolünde yer aldığı oyunun dramaturjisi Günay Ertekin’e, dekor tasarımı Aytuğ Dereli’ye, kostüm tasarımı Dilek Kaplan’a, ışık tasarımı Serhat Akın’a, müziği ise Orhan Enes Kuzu’ya ait.

Reklam

TANBURİ ALİ EFENDİ BESTELERİ TÜRK MÜZİĞİ AKŞAMLARI // 15 ARALIK // ÇOK AMAÇLI SALON // 19.30

İstanbul Devlet Türk Müziği Araştırma ve Uygulama Topluluğu, 15 Aralık Perşembe akşamı saat 19.30 itibarıyla AKM Çok Amaçlı Salonda; 19. yüzyılın en önemli Klasik Türk müziği bestekârlarından olan Tanburi Ali Efendi’nin Sûzidil klâsik takımı ve devamında da kendisinin değişik makamlarda bestelerini icrâ edecekler.

KARMAKARIŞIK // 15-17 ARALIK // TİYATRO SALONU // 20.00

İstanbul Devlet Tiyatrosu, Ray Cooney’in yazdığı oyunu, Haldun Dormen ve Kemal Uzun’un çevirisi ve Haldun Dormen’in yönetmenliğinde tiyatroseverlerle buluşturuyor. AKM Tiyatro Salonunda sahnelecek oyun, Richard Phillips adında saygın bir bakanın, rakip partinin sekreteriyle küçük bir kaçamak yapmak için bir otel odası tutmasıyla başlıyor. Ancak otel odasında bir cesetle karşılaştıklarında olaylar içinden çıkılmaz ve karmakarışık bir hal alıyor.

İSTANBUL DEVLET SENFONİ ORKESTRASI & DANİEL SMİTH & HANDE KÜDEN & KNUT WEBER // 16 ARALIK // TİYATRO SALONU // 20.00

Reklam

İstanbul Devlet Senfoni Orkestrası, AKM Tiyatro Salonunda sanatseverleri klasik müzikle buluşturmaya devam ediyor. 16 Aralık’taki konserde, Şef Daniel Smith yönetimindeki orkestra, keman sanatçısı Hande Küden ile viyolonsel sanatçısı Knut Weber’e eşlik edecek. J. Brahms’ın “İkili Konçerto, La Minör Op.102” eseriyle başlayacak konser, E. Elgar’ın “Senfoni No.1 Op.55 La Major” eseriyle devam edecek.

KAHVE KONSERLERİ: KANUN PİYANO İKİLİSİ // 17 ARALIK // ÇOK AMAÇLI SALON // 11.00

Yüzyıllar önce farklı kıtalarda doğan ve kendi müzik dünyalarının değerli temsilcileri olan piyano ve kanun, 21. yüzyılın çağdaş teknikleriyle ele alınan yeni müzik dilleriyle “Kahve Konserleri” kapsamında yerini alıyor. AKM Çok Amaçlı Salonda gerçekleşecek konserde, kanunda Esra Berkman ve piyanoda Lilian Tonella Tüzün, “New Music for Kanun & Piano” albümlerinde yer alan parçalar ve günümüz Türk bestecilerinin uyarlama ve özgün eserlerinden oluşan benzersiz bir repertuvar ile müzikseverlerle buluşuyor. Bu özgün repertuvara ek olarak Çetin Işıközlü’nün “Solo Kanun ve Solo Piyano için Serenatlar”ı ile Meliha Doğuduyal’ın “Mirrors of Time”, Enis Gümüş’ün “Geçmişe Doğru Ağırlaşarak” ve Marcus Squeira’nın “Dut Ağacı Boyunca” başlıklı eserleri de seslendirilecek.

SAZ MUSİKİMİZDEN ÖRNEKLER // 17 ARALIK // ÇOK AMAÇLI SALON // 19.30

İstanbul Tarihi Türk Müziği Topluluğu, kanunda Turgut Özüfler, kemençede Ömer Aşcıoğlu ve tanburda Ahmet Yağmur Kucur ile farklı dönemlerin bestekârlarından çeşitli formlarda saz eserlerini müzikseverlerle buluşturuyor. AKM Çok Amaçlı Salonda gerçekleşecek konserde, Tanburi Büyük Osman Bey, Tanburi Cemil Bey, Şehzade Seyfeddin Efendi, Hüseyin Sadeddin Arel, Sedad Öztoprak, Şerif Muhiddin Targan, Refik Fersan, Hasan Ferid Alnar, Reşat Aysu, Vecdi Seyhun gibi önemli bestekârların eserleri seslendirilecek.

Reklam

Devamını Okuyun
Reklam
Yorum gezintisi

Yorum yazabilmek için giriş yapın Giriş

Yorum Yaz

Müzik

Lara Fabian İstanbul’a Geliyor

Yayınlandı

on

Yazan

Radio Mood App

Lara Fabian, konser vermek için İstanbul’a geliyor…

Şarkıcı Lara Fabian, dünya turnesi kapsamında, 25 Nisan’da İstanbul Volkswagen Arena’da müzikseverlerle buluşacak. Piu Entertainment organizasyonuyla gerçekleştirilecek konserde ünlü şarkıcı, geniş bir repertuvarla hayranlarını müzikal yolculuğa çıkaracak.

“Adagio”, “Je t’aime”, “I Will Love Again” ve “Love by Grace” gibi şarkılarıyla tanınan Belçika-İtalyan kökenli Fabian, yirmiden fazla dilde söylediği şarkılarının ve uluslararası ödüllerinin yanı sıra güçlü vokali ve sahne performansıyla da dikkati çekiyor.

Reklam

Kaynak: NLife.

Devamını Okuyun

Müzik

Beyonce’nin Yeni Albümü Müzik Listelerini Kasıp Kavurdu

Yayınlandı

on

Yazan

Radio Mood App

Dünyaca ünlü popstar Beyonce’nin yeni albümü geçtiğimiz günlerde müzikseverlerle buluştu. “Cowboy Carter” adlı albüm listelerde ilk sıraya yerleşti…

Grammy ödüllü şarkıcı Beyonce’nin merakla beklenen yeni albümü çıktı. “Act 2: Cowboy Carter” adını taşıyan albüm müzikseverlerle buluştu. 29 Mart’ta çıkan albüm satış rekoru kırdı. Albüm, Billboard 200 ve Top Country Albums listelerine birinci sıradan giriş yaptı.

407 bin kopya satan albüm, 2024’ün en yüksek albüm satış rekorunu kırdı. “Cowboy Carter” aynı zamanda, Billboard 200 listesinde sekizinci kez 1. sıraya yerleşen Beyonce albümü oldu.

Reklam

Şarkıcının Lemonade adlı albümü ise 2016’da bir haftada 653 bin kopya satmıştı.

Kaynak: NLife.

Devamını Okuyun

Müzik

Zeynep Bastık “Lan” Şarkı Sözleri – Zeynep Bastık “Lan” Klip İzle

Yayınlandı

on

Yazan

Radio Mood App

Bana sen gerek, şu küslüğü bırak
Gel konuşalım ordan burdan
Bahçemin deli, ey yaman gülü
Feda uğruna yansın bu orman

Sana ben ezelden geldim lan
Bi’ çağır hele bak bu yerde durmam
O kara göze kaşa ben ki kurban
Taşıyor umudum aşkımdan

Söylemiyorum
Çok özledim ama
Hasretin ağır, gel de kurtar
Ben inanırım
Bu aşk bize umar
Kimse edemez onu tahtından

Reklam

Geçmişin yükü şimdi toz duman
Bembeyaz defterim her sayfam
Sen benim alın yazımsın tamam
Silmeye ne mecal, ne derman

Devamını Okuyun

Müzik

Beyoncé’nin 6 Yaşındaki Kızı Rumi, Müzikteki İlk Çıkışını “Protector” Şarkısıyla Yapıyor

Yayınlandı

on

Yazan

Radio Mood App

Beyoncé ve Jay-Z’nin en büyük çocukları Blue Ivy’nin geçen yıl annesinin Rönesans Dünya Turu sırasında gözlerimizin önünde yedek dansçıya dönüşmesiyle açıkça ortaya çıktı….

Şimdi de Carter’ların oğlu Sir’ün ikiz kardeşi olan 6 yaşındaki Rumi Carter, Cowboy Carter’ın “Protector” adlı parçasında ilk kez müzikle tanışıyor ve “Anne, ninni dinleyebilir miyim lütfen?” diye sorarak şarkıyı başlatıyor.

2013 yılında Blue Ivy bebeği konu alan “Blue” gibi, “Protector” da Beyoncé’nin çocuğuna ya da bu durumda çocuklarına bir övgü niteliğinde. Rahatlatıcı nakaratta “Yolunu kaybedersen sana o yolda rehberlik edeceğim” diyor. “Koruyucu olmak için mi doğdun? Bir gün kendi başına parlayacağını bilsem de / Ben senin projektörün olacağım.”

Reklam

Beyoncé, “Kim olduğumla gurur duyuyorum çünkü bana ihtiyacın var,” dedikten sonra, “Adını taşıyan, seni kaldıran uzun bir el çizgisi var, böylece yükseleceksin,” diye ekliyor.

Rumi, 2022’de ütopik dans eseri Renaissance ile başlayan müzikal üçlemenin ikinci perdesi olan Cowboy Carter’daki pek çok işbirlikçiden sadece biri. Cowboy Carter, country, rock & roll ve Americana’yı kucaklayarak selefinden belirgin bir şekilde ayrılıyor. Yine de albüm meydan okurcasına Beyoncé olmayı başarıyor.

Beş yılı aşkın bir süredir üzerinde çalışılan Cowboy Carter nihayet 29 Mart’ta piyasaya çıktı ve Miley Cyrus, Dolly Parton, Willie Nelson gibi özel konuklar ile gelecek vadeden bir dizi siyahi country sanatçısını ağırladı.

Beyoncé, 2016 CMA Ödülleri’nde Chicks ile birlikte sergilediği ve “hoş karşılanmadığını hissettiği” bölücü performansın ardından, “country müzik tarihine daha derin bir dalış yaptığını ve zengin müzik arşivimizi incelediğini” söylüyor. Yeni albümün “hayatlarının büyük bir kısmını müzikal tarihimiz üzerine eğitim vermeye adamış bazı insanların seslerini” yükseltmesini amaçladı.

Ancak, herhangi bir kuşkumuz olmasın diye Bey, Cowboy Carter’ın bir country albümü olmadığını açıkladı. “Bu bir Beyoncé albümü,” dedi – peki, şimdi belki bir “Beyoncé featuring Rumi” albümü.

Reklam

Kaynak: EW.

Devamını Okuyun

En Çok Okunanlar