Bizimle iletişim kur
Behzat C Banner

Köşe Yazıları

“Servet Operasyonu Yorumları” – Operation Fortune Film İnceleme Tolga Yiğit

Yayınlandı

Tarih

Ayrıksı Kitap

Guy Ritchie’nin imza attığı yeni filmi Antalya’da geçen ikinci bölümü ve Türk oyuncuları ile dikkat çekiyor. Artıları ve eksileri ile filmi yorumlayalım.

Servet Operasyonu Yorumu

Servet Operasyonu filmi yönetmen koltuğunda Guy Ritchie otursa bile onun alışık olduğumuz tarzını yansıtmayan filmlerinden birisi. Ateşten Kalbe Akıldan Dumana, Snatch, The Gentlemen ve hatta Kod Adı : U.N.C.L.E. onun alışık olduğumuz o birbiri ile bağlantısız olay ve kişileri bir kördüğüme sokması sonrasında da bu Arap saçı hali almış olayları sürprizlerle finale bağlamasını içeren hikayelere sahip filmleridir. Ve onun imzası niteliğindedir. Bu filmde ise bu durumu görmüyoruz.

Jason Statham Filmine Guy Ritchie Dokunuşu

Aslında bir önceki filmde de olan durum bir kez daha gerçekleşti ve Guy Ritchie kendi stili yerine Alaaddin ve King Arthur filmlerinde olduğu gibi tarzının dışına çıktığı iki filme imza attı. Önceki film Wrath of Man (İntikam Vakti) ve bu film Servet Operasyonu (Operation Fortune : Ruse De Guerre). Bu film nerede önceden çalıştı aktör Jason Statham ile yeniden çalıştı. İntikam vaktinde son filmlerinde biraz düşüş yaşayan oyuncuya hayli değer katan bir iş çıkarttı evet tarz olarak kendi tarzının dışındaydı ancak yine de zihinde yarattığı atmosfer hikaye anlatımı ve Jason Statham’a verdiği rol gayet iyiydi. Bu yeni filmde de bu kez oyuncu esprili karizmatik bir ajan karakteri yazmış ve hikaye akışı olarak kendi tarzından farklı yapısıyla karşımıza çıkınca aslında bir Jason statom filmi izliyoruz hissiyatı muhakkak oluşuyor yönetmenin burada yarattığı fark ise her zaman olduğu gibi İngilizce aksanıyla konuşan karakterleri ve onların hem hızlı hem de çok konuştukları diyalogları filmi ayrı bir hava katıyor. Film 1 saat 45 dakikalık Suresi ile dikkat çekiyor bu süre içersinde benim açımdan iki sahnede tempo biraz düştü bunlardan birisi yatta ki dövüş ve telefona yazılım yükletme sahnesi diğer tempo düşüklüğü de filmin sonlarına doğru bir Antalya EXPO alanındaki kuleye giriş sürecinde yaşananlar. Bir diğer ilginç noktaysa Geçtiğimiz aylarda izlediğimiz yetenekli bay Cage filmindekine benzer bir ünlü oyuncu zengin hayranı durumunun burada birebir yaşanması.

Servet operasyonu filmi için son söz

Yukarıdaki başlıkta da özetlediğim gibi Jason Statham filmine Guy Ritchie dokunuşu ortaya iyi bir film çıkmasını sağlamış. Beklenti olarak yönetmenin tarzını görmeyi hayal edenler doğal olarak beklediklerini bulamıyorlar ve bu hayal kırıklığı filme hak etmediği bir değerlendirme yapmalarına sebep oluyor. Ancak filmin klasik bir Guy Ritchie filmi olmadığını bilerek gelirseniz büyük keyif alırsınız aksiyonu komedisi heyecanlı sahneleri ve tabii ki Antalya’yı görmek gerçekten güzel olacak. İyi seyirler

Devamını Okuyun
Reklam
Yorum gezintisi

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Köşe Yazıları

Çizmeli Kedi Son Dilek Nasıldı? – Film İncelemesi

Bu sabah sizler için basın gösteriminde Çizmeli Kedi Son Dilek filmini izledik. Dilerseniz gelin nasıldı bir bakalım.

Yayınlandı

Tarih

Yazar

Ayrıksı Kitap

Çocukluğumuza hitap eden Shrek filmi hayatımıza çok şey kattı demek yanlış olmaz. Bunlardan birisi de Çizmeli Kedi karakteri. Shrek filmlerinden sonra kendine has filmi de çıkan Çizmeli Kedi, 2023’te tekrar bizlerle beyaz perdede buluşuyor. Peki Nasıl?

Film Nasıl?

2023 benim için bomba gibi devam ediyor. Fabelmanler ve Babil gibi üst düzey filmler izledikten sonra Animasyon dalında da böylesine eğlenceli bir film izlemek çok iyi geldi. Filmin hikayesi çok güzel işlenmiş ve izlerken (yetişkin de olsanız çocuk da olsanız) sizi asla sıkmıyor ve içine çekiyor. Film normal bir animasyon gibi başlarken bir anda olaylar açılış sahnesinde gelişiyor ve devamında Ödül Avcısı olan bir kurt karakter ile tanışıyoruz. Bu Ödül Avcısının olduğu sahneler o kadar güzel ve bir o kadar da gericiydi.

Evet yanlış duymadınız. Gerici. Animasyon filminde nasıl yaptılar bilmiyorum ama sinema salonundaki herkes bu karakterin olduğu sahnelerde gerildi. Hatta hepimiz ”Çocuklar bu karakterden korkmaz mı ya?” diye düşündük. O kadar korkulacak bir karakter değil ancak ambiyansı gerçekten harika. Hele yaptığı metaforlar daha da harika. Sonlara doğru bir sahnede de siz ”Ne metafor yapıyor karakter be!” derken de sizinle konuştuğu bir sahne olacak 🙂

Son dönemlerde çıkan animasyon filmleri genelde ‘Çocukların vaktini geçirmek’ üzerine çıksa da Çizmeli Kedi filmi bu görüşün tam karşısında duruyor. Emin olun ”ben yetişkinim animasyonla ne işim olur” görüşünü kırıp izlerseniz dediğimi anlayacak ve çok büyük bir keyif alacaksınız.

Filmin genel hitap ettiği kitle çocuk olduğu için Düşmanların da ona göre seçilmesi ise gayet normal. Bunun dışında kesinlikle bayılacağınız bir film olacağını garanti edebilirim. Çizmeli Kedi Son Dilek filmi 27 Ocak Cuma günü vizyonda. Kaçırmayın!

Reklam
Devamını Okuyun

Köşe Yazıları

Barney Stinson Geri Dönüyor! Peki Hangi Diziye?

How I Met Your Mother dizisinin sevilen karakteri Barney Stinson, How I Met Your Father dizisi ile geri dönecek. Nasıl mı? Buyurun yazıya.

Yayınlandı

Tarih

Yazar

Ayrıksı Kitap

Barney Stinson, Dünyaya damgasını vurmuş How I Met Your Mother dizisinin en sevilen karakterlerinden birisi. Hatta öyle ki neredeyse dizinin ana karakteri olan Ted’in önünü bile kesiyor diyebiliriz. Gerçi Ted’e tam bir ana karakter demek de güç ama, neyse..

Popülerlik Varsa Biz de Varız.

How I Met Your Mother‘ın, dizi bitmesine rağmen sonraki yıllarda bile herkesin izleyip popülerliğini koruyabilmesi gerçekten büyük bir başarı. Peki bunu gören yapımcılar durur mu? Tabii ki de hayır. Dizinin hala popüler kaldığını görmeleri ile birlikte 2022 yılında bu diziye spin-off olarak How I Met Your Father dizisine başladılar. Fakat genelde bu tarz ‘popülerlikten yararlanalım’ dizilerinin mirasını sürdürerek pek başarılı bir iş ortaya koyamadılar.

Dizi küçük bir kemik kitleye hitap etmesine rağmen ilk bölümünün sonunda How I Met Your Mother dizisinin kültleşmiş mekanı olan Marshall ve Lilly çiftinin eski evlerini bize eski İntro müziği eşliğinde gösterdiler. Böylece kocaman bir kitleye hitap etmeyi başarsa da diğer bölümler o kadar ses getirmedi ve izleyici çekmedi.

Tam bunu söylerken de 1. Sezon finali olan 10. bölüme yine eskilerden Robin karakteri çıktı geldi. Geçmişe bolca vurgu yaparak izleyenleri tekrar heyecanlandırmayı da başardılar ve bu sahne ile birlikte ‘Acaba diğer karakterler geri döner mi?’ tarzı sorular da beraberinde gelmeye başladı tabii ki.

İşte bununla birlikte bugün çıkan haberlere göre Barney Stinson, How I Met Your Father’ın 2. sezonunda geri dönecek. Henüz daha detaylar konusunda fikrimiz yok ancak aynı Robin karakteri gibi büyük ihtimalle sadece 1 bölümlük dönecektir fakat heyecanlı anlar yaşatacağına eminiz.

Devamını Okuyun

Köşe Yazıları

Acı Bir Parodi: Bir Kitap Kurdundan Mektup (7)

Yayınlandı

Tarih

Yazar

Ayrıksı Kitap

Bir gün sabah uyandım, hemen dışarı çıktım, şu bizim köşedeki kitapçıya gittim…

Yani bizim köşedeki kitapçı dediysem bizim köşedeki duraktan otobüse bindim, AVM’ye gittim.

Kitapçıya girdim.

Etrafa dağıldım.

Ağır ağır ilerliyorum.

Reklam

Hemen çok satan rafına gittim.

Yani çok satan dediysem çok satan rafının yanından geçip arkalara doğru ilerledim. Birden onu gördüm. Kapital’i.

Karl Marx’ın Kapital’i. Böyle şey olamaz! Allaah Allaaaaah. Bir, iki, üç, dört, beş, on cilt. Yani on cilt olmasa da beş cilt var. Yani beş cilt dediysem üç cilt var. Hemen doğrulttum elimi, başladım çevirip okumaya. Tek tek çevirdim de durdum, oracıkta okudum, bitirdim hepsini.  

Devamını Okuyun

Popüler