Bizimle iletişim kur
Behzat C Banner

Köşe Yazıları

Sevda Mecburi İstikamet Yorumları

Yayınlandı

Tarih

Ayrıksı Kitap

Bergen filminin başarısı ile dikkatleri üzerine çeken yapım şirketi Orchestra Content bu proje ile de iddiasını ve kalitesini ortaya koyuyor. Yönetmen Çağan Irmak ise 4 yıl aradan sonra biz sinemaseverlerle buluşmasını “Sevda Mecburi İstikamet” filmiyle gerçekleştirdi.

Babam ve Oğlum gibi bir başyapıt ile Dedemin İnsanları gibi çok başarılı bir işe imza atmış olan usta yönetmenden her filminde aynı etkiyi görmek istiyoruz. Ancak bu sanatta inişler çıkışlar da olasılıklar arasında. Gelelim bu yeni filmin nasıl olduğuna

Sevda Mecburi İstikamet Film İnceleme

Sevda Mecburi İstikamet filmi 97 dakikalık makul süresi ile dikkat çekiyor. Bazen filmler uzun diye YouTube kanalımızdaki videolarımızda da yakındığımız oluyor siz de rastlamışsınızdır. Daha kısa ve makul süreler güzel ama yönetmen o kısa sürede derdini anlatamazsa da kısa süre işe yaramaz hale geliyor. Çağan Irmak 97 dakikalık filminde anlatmak istediklerini özellikle 60 – 70 dakika bölümde merak uyandırarak ve güldürerek zaman zaman da duygusal anlar yaşatarak başarıyla anlatıyor. Son yarım saatte ise biraz tempo düşer gibi oluyor ve bizi finale ulaştıracak vurucu bir sahnenin eksikliğini hissediyoruz.

Bu duygusallığı yüksek ve vurucu sahne Babam ve Oğlum’daki “Benim Yüzümden” sahnesi gibi bir sahne. İşte bu vuruculukta sahne olmayınca finaldeki sahnelere ve son sahnedeki hoş olaya biraz eksik ulaşmış oluyoruz.

Filmle aynı adı taşıyan tema şarkısına Teoman imza atmış ve seslendirmiş. Hikayeye vurgu yapan sözleri ile dikkat çeken şarkının klibini buradan izleyebilirsiniz

Sevda Mecburi İstikamet Oyuncularının Performansı Nasıl ?

Selin Şekerci rolünün hakkını veriyor. Zor bir rol ve izleyiciyi performansı ile inandırıyor. Fragmanda izlediğim kısımda Selçuk Yöntem neredeyse yok gibiydi. Hatta başka filmden görüntüsü mü eklendi diye düşünmüştüm. Filmdeki Selçuk Yöntem ise gayet iyi. Zaten oyuncunun sesinin tonu bile başlı başına ayrı rol kesecek düzeyde. Kubilay Aka, Elif Ceren Balıkçı ve Günay Karacaoğlu’da gayet iyi.

Aslında oyuncu performanslarının bir handikapı var bu da bu beş oyuncuya filmde ayrılan sürenin eşit ve normalde bir başrol oyuncusu için ise kısa olması. Beş başrol oyuncunuz ve 97 dakikalık süreniz var. Roller süre olarak kısa olunca oyuncu performansları da zirve yaptığı sahnelerde çok kalamadan ve biz o anın güzelliğini zihnimize ekleyemeden sahne diğer oyuncuya geçiyor. Bu durum filmi daha tempolu yapsa da bu sefer de film acaba kısa mı diye düşündürüyor. Desenize kısa olsa dert olmasa ayrı dert 🙂

Reklam

Sevda Mecburi İstikamet Filmi Son Söz

Sevda Mecburi İstikamet filmi sanki usta yönetmenin beyazperdeye 4 yıl sonraki geri dönüşünde “üzerimizdeki ölü toprağını ve pası atalım” dediği bir geri dönüş filmi gibi. Filmin hoşluklarından birisi ise genç (Jön) Selim ile günümüzdeki Selim’in hayali konuşmaları sırasında 80’lerin sinema filmlerindeki tonlama ve ses efekti ile konuşması. Ayrıca gösterim öncesi PPR İletişimin yukarıda gördüğünüz ve Suna’nın (Selin Şekerci) bileğindeki yemeni, gül ve cd hediyesi de filmin öncesindeki hoşluklardan birisiydi.

Film bir Çağan Irmak baş yapıtı olmasa da hayranlarının hayal kırıklığına uğramayacağı kah güldüren kah duygusal anlar yaşatan bu yapımı kaçırmayın. İyi seyirler.

Devamını Okuyun
Reklam
Yorum gezintisi

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Köşe Yazıları

Çizmeli Kedi Son Dilek Nasıldı? – Film İncelemesi

Bu sabah sizler için basın gösteriminde Çizmeli Kedi Son Dilek filmini izledik. Dilerseniz gelin nasıldı bir bakalım.

Yayınlandı

Tarih

Yazar

Ayrıksı Kitap

Çocukluğumuza hitap eden Shrek filmi hayatımıza çok şey kattı demek yanlış olmaz. Bunlardan birisi de Çizmeli Kedi karakteri. Shrek filmlerinden sonra kendine has filmi de çıkan Çizmeli Kedi, 2023’te tekrar bizlerle beyaz perdede buluşuyor. Peki Nasıl?

Film Nasıl?

2023 benim için bomba gibi devam ediyor. Fabelmanler ve Babil gibi üst düzey filmler izledikten sonra Animasyon dalında da böylesine eğlenceli bir film izlemek çok iyi geldi. Filmin hikayesi çok güzel işlenmiş ve izlerken (yetişkin de olsanız çocuk da olsanız) sizi asla sıkmıyor ve içine çekiyor. Film normal bir animasyon gibi başlarken bir anda olaylar açılış sahnesinde gelişiyor ve devamında Ödül Avcısı olan bir kurt karakter ile tanışıyoruz. Bu Ödül Avcısının olduğu sahneler o kadar güzel ve bir o kadar da gericiydi.

Evet yanlış duymadınız. Gerici. Animasyon filminde nasıl yaptılar bilmiyorum ama sinema salonundaki herkes bu karakterin olduğu sahnelerde gerildi. Hatta hepimiz ”Çocuklar bu karakterden korkmaz mı ya?” diye düşündük. O kadar korkulacak bir karakter değil ancak ambiyansı gerçekten harika. Hele yaptığı metaforlar daha da harika. Sonlara doğru bir sahnede de siz ”Ne metafor yapıyor karakter be!” derken de sizinle konuştuğu bir sahne olacak 🙂

Son dönemlerde çıkan animasyon filmleri genelde ‘Çocukların vaktini geçirmek’ üzerine çıksa da Çizmeli Kedi filmi bu görüşün tam karşısında duruyor. Emin olun ”ben yetişkinim animasyonla ne işim olur” görüşünü kırıp izlerseniz dediğimi anlayacak ve çok büyük bir keyif alacaksınız.

Filmin genel hitap ettiği kitle çocuk olduğu için Düşmanların da ona göre seçilmesi ise gayet normal. Bunun dışında kesinlikle bayılacağınız bir film olacağını garanti edebilirim. Çizmeli Kedi Son Dilek filmi 27 Ocak Cuma günü vizyonda. Kaçırmayın!

Reklam
Devamını Okuyun

Köşe Yazıları

Barney Stinson Geri Dönüyor! Peki Hangi Diziye?

How I Met Your Mother dizisinin sevilen karakteri Barney Stinson, How I Met Your Father dizisi ile geri dönecek. Nasıl mı? Buyurun yazıya.

Yayınlandı

Tarih

Yazar

Ayrıksı Kitap

Barney Stinson, Dünyaya damgasını vurmuş How I Met Your Mother dizisinin en sevilen karakterlerinden birisi. Hatta öyle ki neredeyse dizinin ana karakteri olan Ted’in önünü bile kesiyor diyebiliriz. Gerçi Ted’e tam bir ana karakter demek de güç ama, neyse..

Popülerlik Varsa Biz de Varız.

How I Met Your Mother‘ın, dizi bitmesine rağmen sonraki yıllarda bile herkesin izleyip popülerliğini koruyabilmesi gerçekten büyük bir başarı. Peki bunu gören yapımcılar durur mu? Tabii ki de hayır. Dizinin hala popüler kaldığını görmeleri ile birlikte 2022 yılında bu diziye spin-off olarak How I Met Your Father dizisine başladılar. Fakat genelde bu tarz ‘popülerlikten yararlanalım’ dizilerinin mirasını sürdürerek pek başarılı bir iş ortaya koyamadılar.

Dizi küçük bir kemik kitleye hitap etmesine rağmen ilk bölümünün sonunda How I Met Your Mother dizisinin kültleşmiş mekanı olan Marshall ve Lilly çiftinin eski evlerini bize eski İntro müziği eşliğinde gösterdiler. Böylece kocaman bir kitleye hitap etmeyi başarsa da diğer bölümler o kadar ses getirmedi ve izleyici çekmedi.

Tam bunu söylerken de 1. Sezon finali olan 10. bölüme yine eskilerden Robin karakteri çıktı geldi. Geçmişe bolca vurgu yaparak izleyenleri tekrar heyecanlandırmayı da başardılar ve bu sahne ile birlikte ‘Acaba diğer karakterler geri döner mi?’ tarzı sorular da beraberinde gelmeye başladı tabii ki.

İşte bununla birlikte bugün çıkan haberlere göre Barney Stinson, How I Met Your Father’ın 2. sezonunda geri dönecek. Henüz daha detaylar konusunda fikrimiz yok ancak aynı Robin karakteri gibi büyük ihtimalle sadece 1 bölümlük dönecektir fakat heyecanlı anlar yaşatacağına eminiz.

Devamını Okuyun

Köşe Yazıları

Acı Bir Parodi: Bir Kitap Kurdundan Mektup (7)

Yayınlandı

Tarih

Yazar

Ayrıksı Kitap

Bir gün sabah uyandım, hemen dışarı çıktım, şu bizim köşedeki kitapçıya gittim…

Yani bizim köşedeki kitapçı dediysem bizim köşedeki duraktan otobüse bindim, AVM’ye gittim.

Kitapçıya girdim.

Etrafa dağıldım.

Ağır ağır ilerliyorum.

Reklam

Hemen çok satan rafına gittim.

Yani çok satan dediysem çok satan rafının yanından geçip arkalara doğru ilerledim. Birden onu gördüm. Kapital’i.

Karl Marx’ın Kapital’i. Böyle şey olamaz! Allaah Allaaaaah. Bir, iki, üç, dört, beş, on cilt. Yani on cilt olmasa da beş cilt var. Yani beş cilt dediysem üç cilt var. Hemen doğrulttum elimi, başladım çevirip okumaya. Tek tek çevirdim de durdum, oracıkta okudum, bitirdim hepsini.  

Devamını Okuyun

Popüler