Bizimle iletişim kur
Behzat C Banner

Köşe Yazıları

Sinema Dünyasının Gelişimi – Babil Filmi Nasıldı? İnceleme

Bugün Margot Robbie ve Brad Pitt’in başrollerini paylaştığı Babil (Babylon) filmini izledik. Peki nasıldı?

Yayınlandı

Tarih

Ayrıksı Kitap

Babil filmi ve bundan sonraki her kadrosu iyi film bir test filmi olacak gibi duruyor. Çünkü son dönemlerde çıkan filmler ile birlikte ”Ne kadar çok ünlü oyuncu varsa film o kadar kötüdür” algısı oluşmaya başladı. Peki Margot Robbie, Brad Pitt ve Tobey Maguire gibi isimleri kadrosunda bulunduran Babil filmi bu algıyı yıkabildi mi? Dilerseniz gelin bir bakalım.

Babylon Babil Filminde neler oluyor?

Öncelikle yukarıda sorduğum algıyı yıkabildi mi sorusuna net bir cevap vererek başlamayı çok isterdim ancak bilmiyorum. Film 30 küsür dakikalık uzun bir müzikal tadında açılış sahnesi ile başladı ancak bu sahnede biraz abartı şekilde mide bulandıran şeyler var. Holywood bu ortamın suyunu çıkarmak diyip geçtim ancak o kadarına gerek var mıydı? Daha sonra film sürekli olarak tam bir drama başlarken kesildi ve sanki o dram sahnesi hiç yaşanmamış gibi devam edildi. Hem de birden fazla. Bir sahnede de aksiyon olarak ilerleyen Babil filmi ana fikir sinema tarihi gibi işlenirken, filmin çıkışında ”E Noldu Şimdi?” demekten kendimi alıkoyamadım.

Bütün bu belirsizliğin sebebi bence süre. 3 saat 9 dakika gibi ekstra uzun bir süreye sahip bu film türü her ne kadar karışık olsa da güzel olmuş diyebilirim. Özellikle verilen mesajlar, Dram sahneleri (1-2 tanesi ekstra iyi.) ve Oyunculuk (Dememe gerek olduğunu bile düşünmüyorum, kadro kendi kendine konuşuyor.) gerçekten güzeldi.

İşleniş konusuna biraz daha girmek istiyorum, Film sadece dram sahnelerine başlayıp kesilmiyor. Film anlattığı hikayede çoğunlukla böyle ilerliyor. Siz merakla ”Ne olucak şimdi?” derken olay basitçe sonuçlanıyor ve devamı getirilmiyor.

Son Olarak

Babil filmi benim için güzel bir film olsa da herkese hitap etmediğini, ağır bir film olduğunu düşünüyorum. 1 kere izleyip uzun süre doyacağınız 3 saat 9 dakika size yetecektir. Film 20 Ocak Cuma günü vizyonda. Mutlaka bir şans verin derim.

Devamını Okuyun
Reklam
Yorum gezintisi

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Köşe Yazıları

Çizmeli Kedi Son Dilek Nasıldı? – Film İncelemesi

Bu sabah sizler için basın gösteriminde Çizmeli Kedi Son Dilek filmini izledik. Dilerseniz gelin nasıldı bir bakalım.

Yayınlandı

Tarih

Yazar

Ayrıksı Kitap

Çocukluğumuza hitap eden Shrek filmi hayatımıza çok şey kattı demek yanlış olmaz. Bunlardan birisi de Çizmeli Kedi karakteri. Shrek filmlerinden sonra kendine has filmi de çıkan Çizmeli Kedi, 2023’te tekrar bizlerle beyaz perdede buluşuyor. Peki Nasıl?

Film Nasıl?

2023 benim için bomba gibi devam ediyor. Fabelmanler ve Babil gibi üst düzey filmler izledikten sonra Animasyon dalında da böylesine eğlenceli bir film izlemek çok iyi geldi. Filmin hikayesi çok güzel işlenmiş ve izlerken (yetişkin de olsanız çocuk da olsanız) sizi asla sıkmıyor ve içine çekiyor. Film normal bir animasyon gibi başlarken bir anda olaylar açılış sahnesinde gelişiyor ve devamında Ödül Avcısı olan bir kurt karakter ile tanışıyoruz. Bu Ödül Avcısının olduğu sahneler o kadar güzel ve bir o kadar da gericiydi.

Evet yanlış duymadınız. Gerici. Animasyon filminde nasıl yaptılar bilmiyorum ama sinema salonundaki herkes bu karakterin olduğu sahnelerde gerildi. Hatta hepimiz ”Çocuklar bu karakterden korkmaz mı ya?” diye düşündük. O kadar korkulacak bir karakter değil ancak ambiyansı gerçekten harika. Hele yaptığı metaforlar daha da harika. Sonlara doğru bir sahnede de siz ”Ne metafor yapıyor karakter be!” derken de sizinle konuştuğu bir sahne olacak 🙂

Son dönemlerde çıkan animasyon filmleri genelde ‘Çocukların vaktini geçirmek’ üzerine çıksa da Çizmeli Kedi filmi bu görüşün tam karşısında duruyor. Emin olun ”ben yetişkinim animasyonla ne işim olur” görüşünü kırıp izlerseniz dediğimi anlayacak ve çok büyük bir keyif alacaksınız.

Filmin genel hitap ettiği kitle çocuk olduğu için Düşmanların da ona göre seçilmesi ise gayet normal. Bunun dışında kesinlikle bayılacağınız bir film olacağını garanti edebilirim. Çizmeli Kedi Son Dilek filmi 27 Ocak Cuma günü vizyonda. Kaçırmayın!

Reklam
Devamını Okuyun

Köşe Yazıları

Barney Stinson Geri Dönüyor! Peki Hangi Diziye?

How I Met Your Mother dizisinin sevilen karakteri Barney Stinson, How I Met Your Father dizisi ile geri dönecek. Nasıl mı? Buyurun yazıya.

Yayınlandı

Tarih

Yazar

Ayrıksı Kitap

Barney Stinson, Dünyaya damgasını vurmuş How I Met Your Mother dizisinin en sevilen karakterlerinden birisi. Hatta öyle ki neredeyse dizinin ana karakteri olan Ted’in önünü bile kesiyor diyebiliriz. Gerçi Ted’e tam bir ana karakter demek de güç ama, neyse..

Popülerlik Varsa Biz de Varız.

How I Met Your Mother‘ın, dizi bitmesine rağmen sonraki yıllarda bile herkesin izleyip popülerliğini koruyabilmesi gerçekten büyük bir başarı. Peki bunu gören yapımcılar durur mu? Tabii ki de hayır. Dizinin hala popüler kaldığını görmeleri ile birlikte 2022 yılında bu diziye spin-off olarak How I Met Your Father dizisine başladılar. Fakat genelde bu tarz ‘popülerlikten yararlanalım’ dizilerinin mirasını sürdürerek pek başarılı bir iş ortaya koyamadılar.

Dizi küçük bir kemik kitleye hitap etmesine rağmen ilk bölümünün sonunda How I Met Your Mother dizisinin kültleşmiş mekanı olan Marshall ve Lilly çiftinin eski evlerini bize eski İntro müziği eşliğinde gösterdiler. Böylece kocaman bir kitleye hitap etmeyi başarsa da diğer bölümler o kadar ses getirmedi ve izleyici çekmedi.

Tam bunu söylerken de 1. Sezon finali olan 10. bölüme yine eskilerden Robin karakteri çıktı geldi. Geçmişe bolca vurgu yaparak izleyenleri tekrar heyecanlandırmayı da başardılar ve bu sahne ile birlikte ‘Acaba diğer karakterler geri döner mi?’ tarzı sorular da beraberinde gelmeye başladı tabii ki.

İşte bununla birlikte bugün çıkan haberlere göre Barney Stinson, How I Met Your Father’ın 2. sezonunda geri dönecek. Henüz daha detaylar konusunda fikrimiz yok ancak aynı Robin karakteri gibi büyük ihtimalle sadece 1 bölümlük dönecektir fakat heyecanlı anlar yaşatacağına eminiz.

Devamını Okuyun

Köşe Yazıları

Acı Bir Parodi: Bir Kitap Kurdundan Mektup (7)

Yayınlandı

Tarih

Yazar

Ayrıksı Kitap

Bir gün sabah uyandım, hemen dışarı çıktım, şu bizim köşedeki kitapçıya gittim…

Yani bizim köşedeki kitapçı dediysem bizim köşedeki duraktan otobüse bindim, AVM’ye gittim.

Kitapçıya girdim.

Etrafa dağıldım.

Ağır ağır ilerliyorum.

Reklam

Hemen çok satan rafına gittim.

Yani çok satan dediysem çok satan rafının yanından geçip arkalara doğru ilerledim. Birden onu gördüm. Kapital’i.

Karl Marx’ın Kapital’i. Böyle şey olamaz! Allaah Allaaaaah. Bir, iki, üç, dört, beş, on cilt. Yani on cilt olmasa da beş cilt var. Yani beş cilt dediysem üç cilt var. Hemen doğrulttum elimi, başladım çevirip okumaya. Tek tek çevirdim de durdum, oracıkta okudum, bitirdim hepsini.  

Devamını Okuyun

Popüler