Bizimle iletişim kur

Yaşam

Soğuk Ve Yağışlı Havalarda Güvenli Sürüşün Püf Noktaları Nelerdir?

Yayınlandı

on

Radio Mood App

Soğuk ve yağışlı havalarda otomobil kullanmayı güvenli ve keyifli bir deneyim haline getirmek sürücülerin elinde. Yapılması gereken ilk şey, bu zorlu havalarda kızaklama, kaza yapma riski ve trafik yoğunluğunu düşünerek sürüş güvenliğini ekstra önemsemek. arabam.com, otomobil kullananları güvenli sürüş için özellikle araçların periyodik bakımlarını aksatmamaları konusunda uyarıyor…

Otomobil kullanımı her mevsim dikkat gerektiriyor. Yağmurun kendi zorluklarını beraberinde getirdiğine şüphe yok ancak şiddetli yağmurda dikkatli araç kullanmayı biliyorsanız bu zorlukları azaltabilir, sevdiklerinizle güvenli yolculuklar yapabilirsiniz. İklim koşullarına uyum sağlandığı, soğuk ve yağışlı havalar için tasarlanmış lastikler kullanıldığı ve aracın periyodik bakımları düzenli yapıldığı sürece ıslak zeminde de güvenli sürüşün keyfini çıkarmak mümkün. Öncelikle aracınızın periyodik bakımını yaptırdığınızdan emin olun. Periyodik bakımı zamanında ve aksatmadan yaptırmak çok önemli. Periyodik bakımların amacı; araç performansını olabildiğince iyi durumda muhafaza etmek ve ileride daha büyük arızalara neden olabilecek problemleri ortadan kaldırmak. Bakımı aksatılan araçların performansında bir süre sonra düşüş yaşanması kaçınılmaz. Seyahatleriniz sırasında hiç beklemediğiniz bir olumsuzluk yaşamamak için aracınızın bakımlarının tam olmasına özen gösterin.

Uygun motor yağı çok önemli

Araç bakımında yağ değişimi ve uygun motor yağı kullanımı çok önemli. Düşük yağ seviyesi ve aşırı motor yağı kullanımından kaçınmak gerekiyor. Düşük yağ seviyeleriyle sürüş yapmak, aracınızın ömrünü önemli ölçüde azaltabilir. Ayrıca araçlar için uygun motor yağı kullanıldığından emin olunmalı. Seyahate çıkmadan önce sileceklerinizi de kontrol etmelisiniz. Hem ön hem de arka silecekleriniz iyi durumda olmalı. Değilse sileceklerinizi hemen değiştirin. Aracınıza uygun lastik kullanımı da kritik konulardan biri. Mevsim şartlarına uygun lastik tercihi, kullanılan araca uygun lastik diş derinliği analiz edilmeli. Kamyon, çekici, tanker ve otobüslerde kış lastiği diş derinliği 4 mm’den, kamyonet, minibüs ve otomobil türü araçlarda kış lastiği diş derinliği 1,6 mm’den az olamaz. Kış lastikleri için önerilen otomobil lastik derinliği ise 4 mm. Diş derinliği, lastik sırtının ortasına en yakın dişlerden ölçülüyor.

Reklam

Yakıt deposunu mutlaka doldurun

Soğuk ve yağışlı havalarda otomobilinizin yakıt deposu dolu olmalı. Şiddetli yağmur çoğu zaman otomobillerin trafikte kalmasına sebep olabiliyor. Isıtıcınız ve farlarınız açık ancak neredeyse hiç yakıtınız yokken trafikte sıkışıp kalmak oldukça zorlu bir durum. Aracınızın klima ve ısıtıcı ayarlarına alışın. Böylece iç kısımdaki buğuyu nasıl hızlı bir şekilde gidereceğinizi bilirsiniz. Trafik bilgisinin verildiği radyo istasyonlarının dinlenmesi de önemli. Planladığınız rotada herhangi bir kapalı yol, kaza veya su baskını olup olmadığını öğrenin ve alternatif bir yolculuk planlayın. Ayrıca yola çıkarken cep telefonunuzun şarj cihazının yanınızda olduğundan emin olun.

Yağışlı havalarda yol yüzeyi ile teması kaybetmeyin

Şiddetli yağışta hızınıza dikkat etmeniz, önünüzdeki araçla aranızdaki boşluğu dört saniyeye çıkarmanız önemli. Kış lastikleriniz olsa bile kuru yollara göre durma mesafenizin daha uzun olacağını unutmayın. Arkanızdan yaklaşan bir araç varsa daha dikkatli olmalısınız. Hatta arkanızdan yaklaşan aracın önünüze geçmesine izin verip güvenli sürüşünüze devam edebilirsiniz. Yağışlı havalarda kısa farlarınızı açık tutmalısınız. Kamyonlar ve yanınızdan hızla geçen araçların sıçrattığı sular görünürlüğünüzü azaltabilir. Siz de kullandığınız araçla yayalar ve bisikletlilere su sıçratmamak için su birikintilerinden yavaş ve dikkatli geçin. Su birikintileri lastiklerin yol yüzeyi ile temasını kaybetmesine yol açabilir. Kızaklama yaşandığında direksiyon hafifler. Bu durumda ayağınızı gaz pedalından çekip hızınızın azalmasını sağlamalısınız. Kontrolün yeniden sizde olduğunu hissedene kadar fren yapmamalısınız. Yağmurda arıza yaşanması durumunda kaputu kapalı tutmalı, derin sulardan geçtikten sonra motorunuz durursa yeniden çalıştırmamalısınız. Ayrıca yoğun sisin etkili olduğu hava şartlarında önünüzdeki araçları yakından göremeyebilirsiniz. Bu gibi durumlarda kaza riskini azaltmak için önünüzdeki araçla mesafenizi olabildiğinde uzun tutmalısınız.

Reklam
Devamını Okuyun
Reklam
Yorum gezintisi

Yorum yazabilmek için giriş yapın Giriş

Yorum Yaz

Yaşam

Ünlü Oyuncu Tolga Savacı Kalp Krizi Sonucu Yaşamını Yitirdi

Yayınlandı

on

Yazan

Radio Mood App

Ünlü oyuncu Tolga Savacı geçirdiği kalp krizi sonucu 60 yaşında yaşamını yitirdi…

80’li yıllar Yeşilçam filmlerinin sevilen oyuncusu Tolga Savacı (60), kalp krizi sonucu vefat etti. Savacı’nın ani ölümünü eşi Nermin Bezmen, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımla duyurdu.

Bezmen, eşinin vefatını “Yüreğim kanıyor!!! Kanıyor!!! Kaybettim, dev yürekli sevdiceğimi. Ansızın çıktı sonsuza yolculuğuna. Ben yerle gök, yangınlarla buzlar arasında kayıplarda. Canım Sibel, Zeynep Savacı, canım evlatlarım Pamira, Cazım, Ariella, Shawn, canım torunlarım Pia, Shaya, Luna derin acımızı yaşıyoruz.” notuyla paylaştı.

Savacı, uzun yıllardır eşi Nermin Bezmen’le Amerika Birleşik Devletleri’nde (ABD) yaşıyordu. Oyuncunun ölüm haberi, sanat dünyasını yasa boğdu.

Reklam

Kaynak: NLife.

Devamını Okuyun

Yaşam

Böbrek Taşına Yol Açan En Önemli Hatalar Nelerdir?

Yayınlandı

on

Yazan

Radio Mood App

Doğum sancısından bile şiddetli ağrılara neden olabilen, kapısını çaldığı kişinin acil servise kendini ‘zor atmasına’ yol açan böbrek taşı hastalığı günümüzde giderek yaygınlaşıyor…

Üroloji Uzmanları, ülkemizde her 10 kişiden birinde görülme oranıyla dünya ortalamasının üzerinde seyreden böbrek taşına genetik etkenlerden yanlış yaşam alışkanlıklarına dek bir çok etkenin neden olduğunu belirterek bu ciddi sağlık sorununa karşı özellikle günlük yaşantıda bazı kritik kurallara mutlaka uyulması gerektiğini vurguluyor. Böbrek taşı olanların ise “Taşımı herhalde düşürdüm ama görmedim, ağrım geçti” şeklinde yanılgısına çok sık düştüklerini ancak bu düşünceyle tedavinin bırakılmasının böbrek kaybına dahi götürebildiğini belirten uzmanlar; “Taş problemi yaşayanların sonraki 10 yıl içinde tekrar benzeri şeyleri yaşama ihtimali yüzde 50’dir. Bu nedenle benzer yakınmaları olmasa bile düzenli kontrollerini yaptırmaları gerekir” diyor. Böbrek taşına yol açan en önemli hatalar ise şunlar:

Az su içmek: YANLIŞ!

DOĞRUSU: Az su içmek böbrekte kum ve taş oluşumuna zemin hazırlar. Günde 2-2.5 litre idrar çıkarmak özellikle de böbrek taşı oluşturmaya yatkın kişilerde taş oluşum riskini yüzde 50 azaltır. Bu nedenle her gün en az 2.5 litre su içmeye özen gösterin. Ayrıca alınan sıvının bir kısmının limon, portakal suyu şeklinde olması da idrarda taş oluşumunu engelleyen sitrat maddesini artıracağından ayrıca faydalı olacaktır. Son yıllardaki bazı çalışma sonuçları kahvenin de taş oluşumunu engellediği yönündedir.

Reklam

Fazla tuz ve şeker tüketmek: YANLIŞ!

DOĞRUSU: Fazla tuzlu yemek idrarla kalsiyum çıkışını artırarak çoğunluğu kalsiyum içerikli olan taşların oluşumunu tetikleyebilir. Fazla tuzlu yemek zaman içinde yüksek tansiyon nedeni de olabileceğinden böbrek damarlarının etkilenmesiyle böbrek fonsiyon bozukluklarına da yol açabilmektedir. Tuz yanında rafine şeker tüketimi de idrarla kalsiyum çıkışını artıran diğer bir risk faktörüdür. Bu nedenle fazla tuz ve şeker tüketiminden kaçının.

Bilinçsizce vitamin takviyesi kullanmak: YANLIŞ!

DOĞRUSU: Son yıllarda öne çıkan vitamin ve mineral takviyeleri kişinin ihtiyacına göre doktor tavsiyesiyle değil gelişigüzel kullanıldığında uzun vadede böbreklere de çok ciddi zararlar veriyor. Örneğin; en masum görünenlerden biri vücut direncinin düştüğü, gribal durum hissedildiğinde ilk akla gelen destek ürünlerden olan C vitamininin alımını abartmak böbrek taşı oluşumuna zemin hazırlar. Günlük yiyeceklerle alınan doğal C vitamini için böyle bir risk söz konusu değildir. Vücudunuzun vitamin ve mineral ölçümleri yapılmadan ve doktor tavsiye etmedikçe vitamin ve mineral takviyesini gelişigüzel kullanmaktan kesinlikle kaçının.

Hareketsiz olmak: YANLIŞ!

Reklam

DOĞRUSU: Hareketli olmak taşların büyümeye fırsat bulamadan kristal veya kum halindeyken idrarla atılmasını kolaylaştıracaktır. Bu nedenle fiziksel bir engeliniz olmadığı takdirde hareketsiz kalmaktan mutlaka kaçınmak ve her gün düzenli yürüyüş/egzersiz yapmak, işyerinde dahi öğle tatillerinde mutlaka kısa da olsa yürümek gerekir. Egzersiz yaparken terlenebileceğinden beraberinde bol su içilmesi de unutulmamalıdır.

Hayvansal gıdaları aşırı tüketmek: YANLIŞ!

DOĞRUSU: Kırmızı et, yumurta, tavuk, balık gibi hayvansal proteinler idrarı asit hale getirip, kalsiyum dengesini bozması yanında idrardaki taş oluşumu için koruyucu olan maddelerin azalmasına da neden olmaktadır. Bu nedenle hayvansal gıdaların tüketiminde aşırıya kaçmamak, günlük tüketimde 150-160 gramı geçmemeye dikkat etmek gerekir. Salam, sucuk ve sosis gibi işlenmiş etler de ciddi oranda tuz içerdiğinden tüketiminden uzak durulmalıdır. Diyete dikkat ederek taş oluşum riski oldukça azaltılabilmektedir.

Kas yapmak için aşırı protein almak: YANLIŞ!

DOĞRUSU: Özellikle vücut geliştirmek amacıyla spor yapanlar kas oluşturmak için protein tozlarına ağırlık veriyor. Ancak dikkat! Yapılan bilimsel çalışmalar; aşırı protein alımının böbrek fonksiyonlarını bozduğunu ve kas yapsa da böbrekte taş oluşumuna zemin hazırladığını ortaya koyuyor. Bu nedenle doktorunuzun önerisi olmadan protein takviyesi kullanmayın.

Reklam

Yoğurt, süt ve peyniri az tüketmek: YANLIŞ!

DOĞRUSU: Üroloji Uzmanları, “Taşların büyük kısmı yapı olarak kalsiyum oksalat taşlarıdır. Bu nedenle çok eskiden süt, peynir, yoğurt gibi kalsiyumdan zengin gıdaların az tüketilmesi önerilirdi. Artık bunun yanlış olduğu bilinmektedir. Ancak kalsiyumlu yiyeceklerin ana öğünlerde tüketilmesi gerekir! Çünkü; domates, koyu yeşil yapraklı sebzeler, çilek, armut, kuruyemişler, çikolata ve çay gibi birçok yiyecekte bulunan oksalat maddesi kalsiyumdan zengin gıdalarla beraber tüketildiğinde oksalatın vücuda girişini engellemek büyük ölçüde mümkün olabilmektedir” diyor.

Yetersiz idrar yolu enfeksiyonu tedavisi: YANLIŞ!

DOĞRUSU: İdrar yollarında enfeksiyona neden olan mikroplardan bazıları idrarın yapısını değiştirerek “enfeksiyon taşı” denen kalsiyum oksalattan farklı yapıdaki taşlara neden olmaktadır. Çok kısa süre içinde hızla büyüyebilen bu farklı yapıdaki taşların tamamen temizlenmesi ve idrarın uygun antibiyotik tedavisi ile tamamen mikropsuz hale getirilmesi çok önemlidir. Taşlar ameliyatla alınsa bile enfeksiyon tam temizlenmediği takdirde çok kısa süre içinde aynı yapıdaki taşlar hızlıca tekrarlamaktadır.

Reklam

Böbrek taşı olanlar dikkat!

Ağrınız kesildi diye tedaviyi bırakmayın!

Üroloji Uzmanları, “Böbrek taşı olanların çok sık düştüğü bir yanlış; taşın düştüğü görülmeden, ağrı kesildi diye tedavinin yarım bırakılmasıdır. Takibin bırakılması böbrek kaybına kadar gidebilecek çok riskli bir durumdur. Eğer taş düşerken kısmi tıkanıklık yapacak şekilde yolda takılıp kalırsa idrarın taşın yanından az da olsa geçiyor olması ağrının ortadan kalkmasına neden olacaktır. Hastalar genellikle bu dönemde ‘taşımı herhalde düşürdüm, görmedim’ düşüncesi ile günlük yaşantılarına dönerler. Kısmi de olsa tıkanıklık devam etmesi böbreğin zamanla şişmesi ve kaybıyla sonuçlanabilir. İdrar yollarından taş, kum dökmüş veya ameliyat geçirmiş olanların sonraki yaşantılarında benzer yakınmaları olmasa bile düzenli kontrollerini yaptırmaları gerekir. Taş problemi yaşayanların sonraki 10 yıl içinde tekrar benzeri şeyleri yaşama ihtimali yüzde 50’dir” diyor.

Reklam
Devamını Okuyun

Yaşam

Gaddar’ın Aydan’ı Sümeyye Aydoğan, Hakan Gence İle Sıkı Muhabbet’in Konuğu – İzleyin

Yayınlandı

on

Yazan

Radio Mood App

Gaddar dizisi ile kariyerinde iyi bir ivme yakalayan Sümeyye Aydoğan, Hakan Gence İle Sıkı Muhabbet’in bu haftaki konuğu oldu…

Programı aşağıdaki videoya tıklayarak izleyebilirsiniz…

Reklam
Devamını Okuyun

Yaşam

Marketlerde Yeni Dönem Başlıyor – Yanıltıcı Etiketlere Son!

Yayınlandı

on

Yazan

Radio Mood App

Tarım ve Orman Bakanlığı gıdada yanıltıcı etiketlere yönelik tedbirler aldı. Bundan sonra “tadında, lezzeti, keyfi ve aromalı” gibi ifadeler kullanılamayacak…

Tüketiciyi yanıltan, kafasını karıştıran etiketler mercek altına altına aldı, Tarım ve Orman Bakanlığı harekete geçti. Market raflarında yanıltıcı etiket kullanan markalar denetlenecek. “Tadında, lezzeti, keyfi ve aromalı” ifadelerle tüketicileri aldatan ve kararlara uymayan markalara da cezalar kapıda. Kararın en kısa zamanda yürürlüğe girmesi bekleniyor.

Tarım ve Orman Bakanlığı yanıltıcı etiketler karşı çalışmalara başladı. Etiketlere artık standart gelecek. Tüketiciyi yanıltan etiketler yasaklanacak.

Tüketiciler doğru bilgilendirilecek. Gıdalarda “tadında, lezzeti, keyfi, aromalı” gibi ifadeler kullanılamayacak. Örneğin, margarinin üzerinde ‘tereyağ lezzetinde’ ifadesi yer alamayacak.

Reklam

Gıda ürünlerindeki etiketlerle ilgili çalışma tamamlandı. Kararın Resmi Gazete’de yayımlanması bekleniyor. Uygulamaya geçiş takvime bağlanacak. Karara uymayan markalara cezai işlem uygulanacak.

Kaynak: T24.

Devamını Okuyun

En Çok Okunanlar