Bizimle iletişim kur

Sinema

Sony Geleceğin Film Yapımcısı Ödülleri 2024’ün Kazananları Açıklandı

Creo, Los Angeles’ta Entertainment Tonight muhabiri Denny Directo’nun ev sahipliğinde düzenlenen özel bir törenle duyurulan Sony Geleceğin Film Yapımcısı Ödülleri’nin ikinci edisyonunun altı kazananını açıklamaktan mutluluk duyuyor.

Yayınlandı

on

Radio Mood App

Creo tarafından kurulan ve Sony’nin sponsorluğunu üstlendiği, kısa filmlere yönelik yıllık büyük ödül programı, olağanüstü sinema yeteneklerinin gelişimi için bir kapı açıyor ve hikaye anlatımına özgün bir bakış açısı getiren film yapımcılarını destekliyor.

Başkan Justin Chadwick liderliğindeki alanında uzman jüri üyeleri tarafından seçilen Sony Geleceğin Film Yapımcısı Ödülleri 2024’ün kazananları: Katie Blair (ABD, Kurgu), Olawunmi Hassan & Adaobi Samson (Nijerya, Kurgu Dışı), Solmund MacPherson (Kanada, Çevre), Kyle Novak (Çek Cumhuriyeti, Animasyon), Raheem Razak (Güney Afrika, Öğrenci) ve Cristian Daniel (Uruguay, Geleceğin Formatı).

Ödüllerin bir parçası olarak, bu yılın kazananları ve daha geniş bir final listesi, bu geceki ödül töreniyle sona eren bir hafta süren sektöre katılım programına katıldı. Türünün tek örneği olan bu ödül, film yapımcılarına meslektaşları ve alanındaki liderlerle bağlantı kurabilmeleri ve özel sahne arkası erişimleri elde edebilmeleri için paha biçilmez bir fırsat sunuyor. Program, Sony Pictures yöneticileri tarafından yönetilen atölye çalışmalarından oluşup önemli görüntü yönetmenlerinin açılış konuşmaları, gösterimler ve soru-cevap oturumlarından yetenek ajanslarıyla çalışma ve en yeni teknolojilerin kullanımı, animasyon, film müziği ve müzik hakları gibi çeşitli konuları kapsıyor. Buna ek olarak, altı kazanan nakit para ödülü ve Sony kamera ekipmanı kazanıyor.

Bu yılın kazananları, 148 ülke ve bölgeden 5.000’den fazla film yapımcısının altı kategoride sunduğu 8.400’den fazla film arasından: Kurgu, Kurgu Dışı, Çevre, Animasyon, Öğrenci ve Gelecek Formatı kategorileri arasında ve Sony Pictures Classics’in (Call Me By Your Name, The Father, Whiplash) Kurucu Ortakları ve Eş Başkanları Michael Barker ve Tom Bernardtarafından seçildi; Rob Hardy ASC, BSC, BAFTA ödüllü görüntü yönetmeni (Civil War, Mission: Impossible – Fallout, Ex-Machina); ve Kate Reid BSC, beğenilen İngiliz görüntü yönetmeni (Game of Thrones, Great Expectations, Silo), yaratıcı mükemmelliği ve anlatıma özgün yaklaşımları ödüllendirdi. Kazananlar, ünlü Avustralyalı film yapımcısı Unjoo Moon ve Emmy ödüllü görüntü yönetmeni Robert Primes ASC tarafından uzun bir listeden seçilerek kısa listeye kalan 30 film yapımcısı arasından belirlendi ve değerlendirme sürecinin her iki aşamasına da ödüllü yönetmen Justin Chadwick (Mandela: Long Walk to Freedom, The Other Boleyn Girl, Tulip Fever, Shardlake) başkanlık etti.

Reklam

Sony Geleceğin Film Yapımcısı Ödülleri jürisi, bu yılın kazanan ve kısa listeye kalan film yapımcıları hakkında açıklamada bulundu: “Bu yılki kazananlar sınırları ve kültürleri aşarak sektörümüzde iz bırakacak yaratıcı yeteneklerin küresel bir buluşması oldu. Kazananların her biri hikayelerine özgünlükle yaklaştı. Erozyona uğrayan bir toplumun habercisinden aile baskılarına gerçeküstü bir bakışa ve zamanda asılı kalmış animasyondan bir aşk hikayesine kadar bu film yapımcılarının yaratıcılığı ve dünyaya yeni bakış açıları bizi çok heyecanlandırdı. Kazananları ve bu yılın kısa listesini oluşturan 30 film yapımcısından daha geniş bir grubu büyük bir memnuniyetle kutluyor ve sinemada bir sonraki adımlarını atarken onları izlemeyi dört gözle bekliyoruz” dedi.

Sony Geleceğin Film Yapımcısı Ödülleri, başarılı geçen ikinci döneminin ardından 2025 baharında üçüncü kez geri dönecek ve başvuruları bu yıl içinde başlayacak.

2024 KAZANANLARI

KURGU

Kurgu yarışması, orijinal bir kurgusal hikaye veya olayı aktaran, anlatı odaklı başvuruları ödüllendiriyor. Kategori birincisi, Sony kamera ve lens kiti ile 5.000 ABD doları kazanıyor.

Reklam
  • Katie Blair (ABD), Imogene – Imogene, 40’lı yaşlarında, bekâr, özgür ruhlu bir New Yorkludur ve geleneksel ailesi, bir donörü akşam yemeğine davet ederek onu hamile bırakmayı planlamaktadır.

KURGU DIŞI

Kurgu Dışı kategorisi, arşiv görüntüleri, belgesel görüntüleri, canlandırmalar ve animasyon içerebilen, ağırlıklı olarak gerçeklere dayalı içeriğe sahip kısa filmleri ödüllendiriyor.  Kategori birincisi, Sony kamera ve lens kiti ile 5.000 ABD doları kazanıyor.

  • Olawunmi Hassan & Adaobi Samson (Nijerya), Ìrún Dídì – Film, geleneksel Yoruba tekniklerinden modern yorumlara, kişisel bakım ve güçlenmenin kutsal bir ritüeli haline gelen zamansız saç örme sanatının evriminin izini sürüyor.

ÇEVRE 

Çevre kategorisi, gezegen için olumlu bir geleceği anlatan filmleri destekliyor ve yaratıcıların insanlar ve gezegen için refah ve barışı teşvik eden hikayelerini öne çıkarmak ve güçlendirmek için kurulan ve yıl boyunca süren küresel bir program olan Creators for the Planet’in bir parçası. Sony Pictures, Birleşmiş Milletler Vakfı ve Creo iş birliğiyle hayata geçirilen Creators for the Planet, fotoğraf ve film aracılığıyla insanları harekete geçirmeyi ve onlara ilham vermeyi amaçlıyor. Kategori birincisi Sony fotoğraf makinesi ve lens kiti ile 5.000 ABD doları (USD) kazanıyor.

  • Solmund MacPherson (Kanada), Wildmen of the Greater Toronto Area – Artan hayat pahalılığından bıkan bir grup Toronto vatandaşı, yasal olarak hayvan olmak için topluca kişiliklerinden vazgeçer.

ANİMASYON

Bu yılki yarışmada yeni olan Animasyon kategorisi, stop-motion, hareketli grafikler, bilgisayar animasyonu, film üzerine çizim, rotoskop ve deneysel animasyonun yanı sıra mevcut diğer teknikleri kullanan film yapımcılarını kapsıyor. Kategori birincisi, Sony kamera ve lens kiti ile 5.000 ABD doları kazanıyor.

  • Kyle Novak (Çek Cumhuriyeti), Ángulos de la Hora (Saat Açısı) – Uçuşları iptal edilen iki yabancı, yeni seyahat planı yaparken anonim bir buluşmayı kabul eder.

ÖĞRENCİ

Öğrenci kategorisi, dünya çapında kayıtlı bir kurumda lisans veya yüksek lisans düzeyinde bir film kursunda eğitim gören film yapımcılarını ödüllendiriyor. Kazanan kişi ve kurumu Sony kamera ekipmanı kazanıyor.

  • Raheem Razak (Güney Afrika), AFDA, Güney Afrika, Anguish – Zombi istilasına uğramış bir dünyada, fedakâr oğul Sam bir yandan zombi annesiyle ilgilenirken bir yandan da kıyametten sağ çıkmak zorundadır.

GELECEĞİN FORMATI

Geleceğin Formatı kategorisi, yeni nesil istekli film yapımcılarını destekliyor ve yalnızca akıllı telefonlarla çekilen 2 ila 5 dakika uzunluğundaki filmleri kabul ediyor. Kategori birincisi, bir dizi Sony kamera ekipmanı ve 2.500 ABD Doları (USD) kazanıyor.

Reklam
  • Cristian Daniel (Uruguay), PARASOMNIA – Genç bir adam, karanlık bir koridordaki huzursuz edici varlığı keşfetmeye çalışır ve ileride neler olacağını bilmez.

KAZANANLAR VE KISA LİSTEYE KALAN FİLM YAPIMCILARI HAKKINDA DAHA FAZLA BİLGİ EDİNMEK İÇİN LÜTFEN ŞU ADRESİ ZIYARET EDİN.

SONYFUTUREFILMMAKERAWARDS.COM

Devamını Okuyun
Reklam
Yorum gezintisi

Yorum yazabilmek için giriş yapın Giriş

Yorum Yaz

Sinema

21 Haziran 2024 Cuma Günü Hangi Filmler Vizyona Girecek?

Birbirinden farklı filmlere ev sahipliği yapan Paribu Cineverse, sinemaseverleri 21 Haziran Cuma günü vizyona girecek yeni filmlerle buluşturuyor. Vizyonda yer alan filmlerin yanı sıra Şeytan Ayini (The Exorcism), Motorcular (The Bikeriders) ve Sayara: İntikam Meleği filmleri sinemaseverlerin beğenisine sunuluyor.

Yayınlandı

on

Yazan

Radio Mood App

Birbirinden farklı filmlere ev sahipliği yapan Paribu Cineverse, sinemaseverleri 21 Haziran Cuma günü vizyona girecek yeni filmlerle buluşturuyor. Vizyonda yer alan filmlerin yanı sıra Şeytan Ayini (The Exorcism), Motorcular (The Bikeriders) ve Sayara: İntikam Meleği filmleri sinemaseverlerin beğenisine sunuluyor...

Pek çok filmi dünyayla birlikte vizyona getiren Paribu Cineverse, bu Cuma da birbirinden farklı türde yerli ve yabancı filmleri vizyona getiriyor. Gerilimden aksiyona ve drama önemli yapımların vizyonda olacağı Cuma günü, sinemaseverlere farklı dünyaların kapılarını aralayacak Şeytan Ayini (The Exorcism), Motorcular (The Bikeriders) ve Sayara: İntikam Meleği filmlerinin içerisinde bulunduğu 21 Haziran Cuma haftasının vizyon programı ve detayları şöyle:

*** Russell Crowe, Sam Worthington ve David Hyde Pierce’in başrollerinde yer aldığı haftanın gerilim filmi Şeytan Ayini (The Exorcism), oyunculuk kariyerine geri dönen bir adamın başından geçenleri konu ediniyor. Anthony, eşinin ölümünün ardından büyük bir yıkım yaşar. Yaşadığı kaybın acısını atlatmakta zorlanan Anthony, bu sırada bir korku filminin başrolüne seçilerek oyunculuk kariyerine geri döner. Filmin çekimleri başladıktan bir süre sonra Anthony, tuhaf davranışlar sergilemeye başlar. Anthony’nin kızı, aklını kaybetmiş gibi davranan babasının psikolojik bir rahatsızlığının olduğundan şüphelenir. Anthony, kendini geri dönülemez, şeytani bir oyunun içinde bulur.

Reklam

*** Senaristliğini ve yönetmenliğini Jeff Nichols’un üstlendiği Motorcular (The Bikeriders), Austin Butler, Jodie Comer ve Tom Hardy’li başrolleriyle 1960’larda Ortabatı’da bulunan kurgusal bir motosiklet kulübü olan Vandals’ın yükselişini konu ediniyor. Kulüp on yıl içinde yerel yabancılar için bir toplanma yerinden, orijinal grubun benzersiz yaşam tarzını tehdit eden daha uğursuz bir çeteye dönüşür…

*** Senaristliğini ve yönetmenliğini Can Evrenol’un üstlendiği, aksioyn ve gerilimi bir arada sunan filmlerden Sayara: İntikam Meleği, Türkmenistanlı bir spor salonu temizlikçisi olan Sayara’nın, kız kardeşinin kontrolden çıkan bir arkadaş grubu tarafından öldürülmesinin ardından başlayan intikam hikâyesini konu ediniyor. İstanbul’da lüks bir spor salonunda çalışan bir göçmen olan Sayara’nın spor salonunun sahibi Barış ile yasak ilişki yaşayan ablası Yonca, Barış ve üç arkadaşının tecavüzüne uğrayıp öldürülür. Babası milletvekili olan Barış ve arkadaşları, göstermelik mahkemede olayın intihar olduğuna kanaat getirilmesiyle serbest kalır. Olayın benzer davalar gibi unutulacağı düşünülür. Ancak Sayara’nın Babası Türkmenistan’ın en güvenilir derin devlet figürlerinden biri ve Sovyet sambo şampiyonlarından Şamil Bazarov’dur ve kızını dövüş konusunda bir ajan gibi yetiştirmiştir. Yaşananlar üzerine Sayara, kendi adaletini sağlamaya karar verir.

Devamını Okuyun

Sinema

Dünya Varmış Filminin Çekimleri Tamamlandı – Dünya Varmış Filminin Oyuncuları Kimler?

Yönetmenliğini Altın Portakal ödüllü Ali Adnan Özgür’ün üstlendiği post-apokaliptik öğeler taşıyan macera ve komedi filmi Dünya Varmış’ın Bodrum etabı tamamlandı. Dört haftalık bir sürecin ardından çekimlerine İstanbul’da devam etmeye hazırlanan ekip keyifli bir yemek organizasyonunda bir araya geldi.

Yayınlandı

on

Yazan

Radio Mood App

Yönetmenliğini Altın Portakal ödüllü Ali Adnan Özgür’ün üstlendiği post-apokaliptik öğeler taşıyan macera ve komedi filmi Dünya Varmış’ın Bodrum etabı tamamlandı. Dört haftalık bir sürecin ardından çekimlerine İstanbul’da devam etmeye hazırlanan ekip keyifli bir yemek organizasyonunda bir araya geldi.

Engin Altan Düzyatan, Sarp Bozkurt, Melisa Şenolsun, Erkan Can ve Ali Adnan Özgür’le birlikte tüm ekibin katıldığı yemek eğlenceli anlara sahne oldu. Yönetmen Ali Adnan Özgür özverili çalışmalarından dolayı tüm ekibe teşekkür etmeyi ihmal etmedi.

Denenmemiş konseptiyle sinema seyircilerinin ilgisini çekmeye hazırlanan Dünya Varmış filmi, İstanbul çekimlerinin hemen ardından post-prodüksiyon sürecine başlayacak. Heyecan, arkadaşlık ve aşk üçgeninde gelişen olaylar gelecekten günümüze gelip beyaz perdeye yansıyacak.

Reklam

Başrollerini Engin Altan Düzyatan, Sarp Bozkurt, Melisa Şenolsun’nun paylaştığı film dünya üzerindeki tüm yaşamın sonunu getirecek olan salgının yayılmasının 24 saat öncesinde başlıyor. Her şeyi önceden bilen ‘Kadimler’ adında gizli bir oluşumun, seçilmiş kişilerden oluşan insanların yaşamlarını sürdürebilmeleri için inşa ettikleri sığınak otelde heyecan ve gizem dolu günler yaşanıyor.

Senaryosunu Ali Adnan Özgür ve Sarp Bozkurt’un kaleme aldığı ‘Dünya Varmış’ kadrosundaki yıldız isimlerle 2024’ün en iddialı filmlerinden biri olmaya aday.

Devamını Okuyun

Sinema

“Açık Havada Popcorn Kokusu Var” Etkinliği Havaların Isınmasıyla Birlikte Tekrar Başlıyor

Mısırlar patlıyor, açık havadan İstanbul’a Popcorn kokusu yayılıyor. Şehrin en beklenen ve en iyi etkinliklerinden biri olan “Açık Havada Popcorn Kokusu Var” havaların ısınmasıyla birlikte geri dönüyor…

Yayınlandı

on

Yazan

Radio Mood App

Mısırlar patlıyor, açık havadan İstanbul’a Popcorn kokusu yayılıyor. Şehrin en beklenen ve en iyi etkinliklerinden biri olan “Açık Havada Popcorn Kokusu Var” havaların ısınmasıyla birlikte geri dönüyor…

Maximiles Black sponsorluğunda Swissôtel The Bosphorus içerisinde yer alan Sultanpark’ta 27 Mayıs Pazartesi günü başlayacak olan “Açık Havada Popcorn Kokusu Var” etkinliğinde farklı film zevklerine hitap eden, geçmişten günümüze ses getiren, Oscar ödüllü filmler yaz boyunca gösterime sunuluyor.

27 Mayıs Pazartesi günü ilk gösterime başlayacak olan açık hava sinemasında yaz boyunca çeşitli tarihlerde pazartesi günleri 21:00’da patlamış mısır ve içecek eşliğinde filmin keyfi çıkıyor.

Reklam

Swissôtel’in seçkisiyle açık hava sinemasında filmler hazır, patlamış mısırın kokusu İstanbul’a yayılmaya başladı bile, e peki sen neredesin?

Hazırsanız açık hava sineması hakkında detaylı bilgi ve bilet satın almak için:

www.swissotelthebosphorus.com/tr/acik-hava-sinemasi/

PARAZİT – 11 HAZİRAN SALI

Reklam

TH GREAT GATSBY – 24 HAZİRAN PAZARTESİ

CASABLANCA – 8 TEMMUZ PAZARTESİ

WHIPLASH – 22 TEMMUZ PAZARTESİ

LA LA LAND – 29 TEMMUZ PAZARTESİ

BALİNA – 5 AĞUSTOS PAZARTESİ

Reklam

THE MENU – 12 AĞUSTOS PAZARTESİ

Devamını Okuyun

Sinema

“The Wild Robot/ Vahşi Robot” Filminin İkinci Fragmanı Yayınlandı – İzleyin

DreamWorks Animation’dan Peter Brown’ın sevilen, ödüllü, New York Times’ın en çok satan kitabı The Wild Robot’un edebi sansasyonel eserinin yeni bir uyarlaması geliyor…

Yayınlandı

on

Yazan

Radio Mood App

DreamWorks Animation’dan Peter Brown’ın sevilen, ödüllü, New York Times’ın en çok satan kitabı The Wild Robot’un edebi sansasyonel eserinin yeni bir uyarlaması geliyor…

Destansı macera, ıssız bir adada gemisi kazaya uğrayan ve zorlu çevreye uyum sağlamayı öğrenmesi, yavaş yavaş adadaki hayvanlarla ilişkiler kurması ve evlat edinmesi gereken bir robotun ROZZUM ünitesi 7134, kısaca “Roz” yolculuğunu konu alıyor.

Reklam
Devamını Okuyun
Reklam

En Çok Okunanlar