Bizimle iletişim kur

Köşe Yazıları

Star Wars’un Bilinmeyenleri

Yayınlandı

on

Radio Mood App

Merhaba Star Wars’a gönül vermiş insanlar. Bugün sizlerle galaksinin ücra köşelerine yolculuğa çıkıp George Lucas tarafından yazılmış 1977’den beri birçok sinemaseverin dünyasında büyük yeri olan Star Wars evreninden bilinmeyenlere göz atacağız. Tam 20 başlıkta Star Wars’un bilinmeyen yönlerine bakacağız. Chewbacca’nın esin kaynağı olan hayvandan Işın kılıcının sesinin kaynağına ilginç Star Wars notları sizi bekliyor. Star Wars evreninde geçen hikayelerden Andor dizisinin yorumunu da tıklayıp dinleyebilirsiniz.

İyi okumalar. Güç sizinle olsun!

1.Işın kılıcının sesleri, eski bir televizyonun resim tüpünün vızıltısı ile bir film projektörünün motorunun vızıltısının birleştirilmesiyle yaratıldı.

2.Chewbacca’nın imzası olan sesi, ayılar, morslar, aslanlar, porsukların ve oldukça endişe verici olsa da ölmekte olan hayvan seslerinin bir karışımıdır.

3.Galaksideki en sevimli tür olan “Ewok”lar, filmlerdeki hiçbir karakter tarafından asla konuşulmaz. Sadece senaryoda ve kapanış sahnelerinde varlıklarını hatırlatırlar.

4.George Lucas, başlangıçta Yoda’nın maske takan ve baston taşıyan sevimli bir maymun tarafından oynanmasını planlamıştı.

5.Star Wars koleksiyon paraları, Güney Pasifik’teki Niue adasında yasal ödeme aracıdır.

6.Chewbacca karakteri George Lucas’ın evcil hayvanı Alaskan Malamute’tan esinlenmiştir.

7.Star Wars evreni, bilerek İngilizce olmayan kelimeler ve dillerle doldurulur. George Lucas’a göre, Star Wars evreni mümkün olduğunca yabancı görünmeliydi ve bu da onu serideki farklı türler için yeni diller icat etme konseptine götürdü. George Lucas, yabancı dilleri kullanmanın yanı sıra, Star Wars evreninin kültürünü biraz daha genişletmek için de konuşulan birkaç nadir dili kullandı.

8.“I have a bad feeling about this.” sözü her Star Wars filminde kullanılmıştır. Ancak The Last Jedi filminde bu tabir doğrudan konuşulmamıştır. Bunun yerine BB-8 sözü, açılış kısmındaki bir dizi bip sesiyle iletir. Bu replik filmin yönetmeni Rian Johnson tarafından da doğrulanıyor.

9.Mace Windu, Star Wars filmlerinde mor ışın kılıcı kullanan tek karakterdir.

10.Geroge Lucas’a göre, R2-D2’nin tasarımı için aslında Silent Running’deki dronlardan ilham alındı. Bu nedenle Universal Studios, Star Wars droidinin tasarımı hakkında dava açtı. Bununla birlikte, Fox karşı dava açtığında ikisi arasında hiçbir benzerlik olmadığını öne sürerek davayı geri aldılar.

11. Star Wars filmlerinde Jeremy Bulloch, Boba Fett karakterini oynadı. Bununla birlikte, The Empire Strikes Back filminde Jeremy Bulloch, İmparatorluk Teğmen Sheckil rolünü de oynadı.

12. Star Wars senaryolarının ilk taslaklarından birinde, Luke Skywalker aslında babası Darth Vader’ı yenmek için karanlık tarafa dönecekti. Bu sahne Luke’un, Prenses Leia’yı onu kurtarması için tehdit ettikten sonra Darth Vader’ı yeneceği şekilde yazılmıştır.

13. C-3PO ve R2-D2, her Star Wars filminde görünen tek karakterlerdir.

14. 1970’lerden kalma orijinal Tatooine setlerinin çoğu hala Tunus’ta duruyor.

15. Luke’un soyadı, “Skywalker” olarak değiştirilmeden önce orijinal adı “Starkiller” idi. İsim, The Force Awakens’da bir silahın kod adı olarak tekrar ortaya çıktı.

16. Hayden Christensen ve Ewan McGregor, her dövüş sahnesinde ağızlarıyla ışın kılıcı sesi yapıyormuş. Daha sonra bu sesler kesiliyormuş.

17. İmparatorluk subaylarının kostümleri için Nazi subaylarının üniformalarından esinlenmişler. Ayrıca subayları oynayan oyuncuların nazi subaylarına benzer bir şekilde hafiften alman aksanıyla konuşmalarını istemişler.

18.  Liam Neeson 2.02 boyunda olduğu için filmdeki bütün kapılar o rahatça geçebilsin diye yeniden düzenlenmiş. Bu düzenlemenin yaklaşık 150 bin dolar tutmuştur.

19.  Luke Skywalker Darth Vader’ın babası olduğunu neredeyse Empire Strikes Back vizyona girene kadar bilmiyordu.

20. Yeni üçlemedeki klon askerlerin hiçbiri aslında kıyafet giymiyordu. Çoğunluğu CGI ile yapılan askerlerin, kıyafetleri de bu şekilde hazırlandı.

Reklam

Köşe Yazıları

Geçtiğimiz Haftanın En Çok İzlenen Dizi ve Filmleri (18 – 24 Mart 2024)

Yayınlandı

on

Yazan

Radio Mood App

Türkiye’de geçtiğimiz hafta en çok izlenen 10 Dizi ve 10 Film (18 – 24 Mart 2024) Dijital Platform Top 10 Listesini İnceleyin

Dijital Platform Top 10

(18 – 24 Mart 2024) haftasında Türkiye’de Dijital Platformlarda En Çok İzlenen filmler ve dizilerin listesini aşağıdaki grafiklerde bulabilirsiniz.

Geçtiğimiz hafta ülkemizde en çok hangi dizi ve filmler izlendi? Sadece TRT’nin yayında olduğu yıllarda izlediğimiz Shogun dizsinin yeni versiyonu bu hafta dijital platformlar dizi listesinde zirvede yer aldı. Film listesinde Bar Fedaisi filminin yeniden uyarlaması Prime Video’yu zirveye taşıdı.

Bakalım sizin izlediğiniz diziler ilk 10’a girebilmiş mi?

Reklam

 www.justwatch.com’un verilerine göre işte en çok izlenen diziler ve filmler : 

Türkiye’de En Çok izlenen 10 Dizi Hangisi (18 – 24 Mart 2024)

Avatar The Last Airbender animasyonun diziye uyarlanması merakla bekleniyordu ve ilk sezonu yayınlandı. Tabi ki bu büyük bekleyiş izlenme sırlamasında ilk hafta iyi başarı yakalamışken artık dizi 6. sıraya düşse de çok izlenmeye devam ediyor.

Listesinin Zirvesinde her hafta Disney Plus’da yeni bölümü yayınlanan FX yapımı Shogun var. Prime Video’nun Invincble animasyonu da 7. basamakta kendine yer bulmuş. Netflix’in merakla beklenen dizisi 3 Cisim Problemi ise Shogun’ı geçemeyerek 2. sırada yer aldı.

Türkiye’de En Çok izlenen 10 Film Hangisi (18 – 24 Mart 2024)

En çok izlenen filmler listesinde merhum Patrick Swayze’nin popüler filmlerinden Bar Fedas’nin Prime Video için yeniden uyarlaması yer aldı. Damsel 8. sırada yer alırken, What Happened to Monday orijinal isimli Yedinci hayat filmi Tv Plus’da yayınlanmaya başlayınca listede de 3. sırada iyi bir yer buldu.

Netflix ve Disney Plus’ın arşivine dahil olan Asfaltın Kralları filimide haftanın en çok izlenen 5. film olmayı başardı.

Reklam

Not: JustWatch Akış Grafikleri, JustWatch web sitesindeki ve mobil uygulamalasındaki kullanıcı etkinliğine göre hesaplanır. Bu, bir yayın teklifine tıklamayı, izleme listesine bir başlık eklemeyi ve bir başlığı ‘görüldü’ olarak işaretlemeyi içerir. Bu veriler ayda 40 milyondan fazla film ve TV şovu hayranından toplanıyor. 140 ülke ve 4.500 yayın hizmeti için günlük olarak güncellenmektedir.

Devamını Okuyun

Köşe Yazıları

Demir Pençe Film Yorumları The Iron Claw Film İnceleme

Yayınlandı

on

Yazan

Radio Mood App

Film, Amerikan güreşinde bir döneme damga vuran Von Erich ailesinin zaferler ve trajediler içeren hikâyesini konu ediniyor.

Ülkemizde 80‘ lerde çok popüler olan şimdilerde ise yine şifreli spor yayını yapan kanallarda yeni dönem müsabakaları yayınlanan ve “Amerikan Güreşi” adıyla bilinen güreşin içinde yer alan ve neredeyse hayatlarının her anına bu sporun işlediği ailenin savrulduğu üzücü hikayeyi izliyoruz.

Bir baba düşünün ki evlatlarına sarılmayı bırakın samimi bir konuşma bile yapmıyor, varsa yoksa tek derdi kendisinin kazanamadığı Dünya Şampiyonluğunu hangi oğlunun kazanacağı. Ve en ufak bir tökezleme gösteren oğlunu bir anlamda silip bir diğerine yöneliyor.

Bunun yanı sıra yönetmenin trajediyi ve dramayı bize ağır ağır izlettiği filmin kurgusu yani temposu biraz daha hızlı olsa daha mı iyi olurdu diye düşündürüyor. Belki siz tempoyu çok yerinde bulabilirsiniz.

Reklam

Kevin Von Erich rolünde izlediğimiz Zac Efron’u Baywatch’da izlediyseniz tanımakta güçlük çekebilirisiniz. Fiziki olarak iyi bir dönüşüm yaşamış.

Demir Pençe Filmini Kimler İzlemeli?

“Amerikan Güreşi” sevenler için bu film muhakkak görülmeli çünkü güreş tarihine adını yazdırmış bir aile ve olayları izliyoruz. Ancak buradaki güreş sahneleri çok da baskın değil çünkü filmde yaşanan bir Von Erich laneti denilen trajedi var. Yönetmen filmde babanın oğulları ile olan ilişkisini ya da ilişkisizliğini daha çok ön plana çıkartıyor bu yüzden güreş sahneleri yan hikaye olarak kalıyor. Tabi böyle olması yerinde olmuş.

Bu tarz gerçek hayattan uyarlanma trajik hikayeleri sevenler için bu haftanın en iyi filmi olarak vizyonda sizleri bekliyor sakın kaçırmayın şimdiden iyi seyirler 

Devamını Okuyun

Köşe Yazıları

3 Cisim Problemi – NASIL? SPOILER YOK

Yayınlandı

on

Radio Mood App

Dün gece Cem Başak’ın (Filmegitmedenönce) ev sahipliği yaptığı, Netflix’in 3 Cisim Problemi dizisinin özel etkinliğindeydik. İlk bölümünü izledik. Peki nasıldı?

3 Cisim Problemi NETFLIX

Öncelikle konusuna değinirsek, Çin’in Kültür Devrimi’nin arka planında geçen gizli bir askeri proje, uzaylılarla temas kurmak için uzaya sinyaller gönderir. Yıkımın eşiğindeki bir uzaylı uygarlığı sinyali yakalar ve Dünya’yı işgal etmeyi planlar. Bu arada Dünya’da, ya üstün varlıkları ağırlamayı ve yozlaşmış olarak görülen bir dünyayı ele geçirmelerine yardım etmeyi ya da işgale karşı savaşmayı planlayan farklı kamplar oluşmaya başlar. Dizi ilk bölümüyle gerçekten gerilim dolu ile başladığını söyleyebiliriz.

Batuhan ŞAFAK

Dizi yapımcıları, 3 Cisim Problemi ile izleyicilerin her olay örgüsüne bağlı kalacağı, gizemleri hakkında daha fazla şey öğrenmeye aç olacağı, gerçekten dikkat çekici ve son derece iddialı bir televizyon filmi yarattılar diyebiliriz. Biz dizinin ilk bölümünü dün özel Netflix gecesinde izledik ve gayet keyifli bulduk.

Dizinin tüm bölümleri 21 Mart Perşembe yani bugün yayında. Radiomood ailesi iyi seyirler diler.

Reklam

Batuhan (A.K.A. BengeekstanŞafak

Devamını Okuyun

Köşe Yazıları

Gece Yüzüşü Yorumları – Tolga Yiğit Yazdı

Yayınlandı

on

Yazan

Radio Mood App

Kuşkusuz son dönemin korku filmlerinde en söz sahibi yapımcı şirketi olan Blumhouse korku severler için her filmiyle gündemi belirliyor. Filmlerini beğenirsiniz ya da beğenmezsiniz bundan bağımsız olarak söylemeliyim ki; Blumhouse korkularımızı ve fobilerimizi farklı fikirlerle filmleştirmeye devam ediyor.

Bu arada dikkatinizi çekmiştir Siyah Telefon, M3GAN gibi bazı filmleri çok dikkat çekip çok izlenirken bazı filmleri biraz başarısız kalıyor. Ama onlar her cazip korku fikrini film yapmaya devam ediyor. Bu film de 2014 yapımı aynı isimli bir kısa filmden uyarlanmış.

Yapım şirketi Gece Yüzüşü Night Swim’de de havuzda yüzmekten ve derine dalmaktan korkusu olanlar için havuzu farklı bir fikir ekleyerek kabusa çeviriyor.

Yani eğer havuzlardan korkuyorsanız filmi izlemeyin. Ama bu durum filmin çok başarılı bir korku gerilim filmi olduğu anlamına gelmiyor. Yani filmden çok korkuttuğu için değil de fobinizi deşmemek için uzak durun.

Reklam

Banshees of Inisherin filmindeki performansını çok beğendiğim Kerry Condon filmin başrolünde ve o filmdeki performansının altında kalsa da senaryonun izin verdiği ölçüde elinden geleni yapıyor. Peki Gece Yüzüşü için son söz gelelim.

Gece Yüzüşünü Kimler İzlemeli?

İliklerinize kadar korkmak istiyorsanız bu film o düzeyde korkutmadığı için size göre değil ve Final sahnesindeki ailenin fertlerinden bazılarının tepkisiz duygusuz hali sizi rahatsız etmeyecekse (benim için o sahne hayal kırıklığı yarattı) korku filmi tutkunuysanız bir havuzun neler yapabileceğini izlemek için bu filmi tercih edebilirsiniz. Bilet alırken filmin bu sezonun iddialı korku filmi olmadığını unutmayın.

Devamını Okuyun

En Çok Okunanlar