Bizimle iletişim kur
Behzat C Banner

Köşe Yazıları

Star Wars’un Bilinmeyenleri

Yayınlandı

Tarih

Ayrıksı Kitap

Merhaba Star Wars’a gönül vermiş insanlar. Bugün sizlerle galaksinin ücra köşelerine yolculuğa çıkıp George Lucas tarafından yazılmış 1977’den beri birçok sinemaseverin dünyasında büyük yeri olan Star Wars evreninden bilinmeyenlere göz atacağız. Tam 20 başlıkta Star Wars’un bilinmeyen yönlerine bakacağız. Chewbacca’nın esin kaynağı olan hayvandan Işın kılıcının sesinin kaynağına ilginç Star Wars notları sizi bekliyor. Star Wars evreninde geçen hikayelerden Andor dizisinin yorumunu da tıklayıp dinleyebilirsiniz.

İyi okumalar. Güç sizinle olsun!

1.Işın kılıcının sesleri, eski bir televizyonun resim tüpünün vızıltısı ile bir film projektörünün motorunun vızıltısının birleştirilmesiyle yaratıldı.

2.Chewbacca’nın imzası olan sesi, ayılar, morslar, aslanlar, porsukların ve oldukça endişe verici olsa da ölmekte olan hayvan seslerinin bir karışımıdır.

3.Galaksideki en sevimli tür olan “Ewok”lar, filmlerdeki hiçbir karakter tarafından asla konuşulmaz. Sadece senaryoda ve kapanış sahnelerinde varlıklarını hatırlatırlar.

4.George Lucas, başlangıçta Yoda’nın maske takan ve baston taşıyan sevimli bir maymun tarafından oynanmasını planlamıştı.

5.Star Wars koleksiyon paraları, Güney Pasifik’teki Niue adasında yasal ödeme aracıdır.

6.Chewbacca karakteri George Lucas’ın evcil hayvanı Alaskan Malamute’tan esinlenmiştir.

7.Star Wars evreni, bilerek İngilizce olmayan kelimeler ve dillerle doldurulur. George Lucas’a göre, Star Wars evreni mümkün olduğunca yabancı görünmeliydi ve bu da onu serideki farklı türler için yeni diller icat etme konseptine götürdü. George Lucas, yabancı dilleri kullanmanın yanı sıra, Star Wars evreninin kültürünü biraz daha genişletmek için de konuşulan birkaç nadir dili kullandı.

8.“I have a bad feeling about this.” sözü her Star Wars filminde kullanılmıştır. Ancak The Last Jedi filminde bu tabir doğrudan konuşulmamıştır. Bunun yerine BB-8 sözü, açılış kısmındaki bir dizi bip sesiyle iletir. Bu replik filmin yönetmeni Rian Johnson tarafından da doğrulanıyor.

9.Mace Windu, Star Wars filmlerinde mor ışın kılıcı kullanan tek karakterdir.

10.Geroge Lucas’a göre, R2-D2’nin tasarımı için aslında Silent Running’deki dronlardan ilham alındı. Bu nedenle Universal Studios, Star Wars droidinin tasarımı hakkında dava açtı. Bununla birlikte, Fox karşı dava açtığında ikisi arasında hiçbir benzerlik olmadığını öne sürerek davayı geri aldılar.

11. Star Wars filmlerinde Jeremy Bulloch, Boba Fett karakterini oynadı. Bununla birlikte, The Empire Strikes Back filminde Jeremy Bulloch, İmparatorluk Teğmen Sheckil rolünü de oynadı.

12. Star Wars senaryolarının ilk taslaklarından birinde, Luke Skywalker aslında babası Darth Vader’ı yenmek için karanlık tarafa dönecekti. Bu sahne Luke’un, Prenses Leia’yı onu kurtarması için tehdit ettikten sonra Darth Vader’ı yeneceği şekilde yazılmıştır.

13. C-3PO ve R2-D2, her Star Wars filminde görünen tek karakterlerdir.

14. 1970’lerden kalma orijinal Tatooine setlerinin çoğu hala Tunus’ta duruyor.

15. Luke’un soyadı, “Skywalker” olarak değiştirilmeden önce orijinal adı “Starkiller” idi. İsim, The Force Awakens’da bir silahın kod adı olarak tekrar ortaya çıktı.

16. Hayden Christensen ve Ewan McGregor, her dövüş sahnesinde ağızlarıyla ışın kılıcı sesi yapıyormuş. Daha sonra bu sesler kesiliyormuş.

17. İmparatorluk subaylarının kostümleri için Nazi subaylarının üniformalarından esinlenmişler. Ayrıca subayları oynayan oyuncuların nazi subaylarına benzer bir şekilde hafiften alman aksanıyla konuşmalarını istemişler.

18.  Liam Neeson 2.02 boyunda olduğu için filmdeki bütün kapılar o rahatça geçebilsin diye yeniden düzenlenmiş. Bu düzenlemenin yaklaşık 150 bin dolar tutmuştur.

19.  Luke Skywalker Darth Vader’ın babası olduğunu neredeyse Empire Strikes Back vizyona girene kadar bilmiyordu.

20. Yeni üçlemedeki klon askerlerin hiçbiri aslında kıyafet giymiyordu. Çoğunluğu CGI ile yapılan askerlerin, kıyafetleri de bu şekilde hazırlandı.

Devamını Okuyun
Reklam
Yorum gezintisi

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Köşe Yazıları

Çizmeli Kedi Son Dilek Nasıldı? – Film İncelemesi

Bu sabah sizler için basın gösteriminde Çizmeli Kedi Son Dilek filmini izledik. Dilerseniz gelin nasıldı bir bakalım.

Yayınlandı

Tarih

Yazar

Ayrıksı Kitap

Çocukluğumuza hitap eden Shrek filmi hayatımıza çok şey kattı demek yanlış olmaz. Bunlardan birisi de Çizmeli Kedi karakteri. Shrek filmlerinden sonra kendine has filmi de çıkan Çizmeli Kedi, 2023’te tekrar bizlerle beyaz perdede buluşuyor. Peki Nasıl?

Film Nasıl?

2023 benim için bomba gibi devam ediyor. Fabelmanler ve Babil gibi üst düzey filmler izledikten sonra Animasyon dalında da böylesine eğlenceli bir film izlemek çok iyi geldi. Filmin hikayesi çok güzel işlenmiş ve izlerken (yetişkin de olsanız çocuk da olsanız) sizi asla sıkmıyor ve içine çekiyor. Film normal bir animasyon gibi başlarken bir anda olaylar açılış sahnesinde gelişiyor ve devamında Ödül Avcısı olan bir kurt karakter ile tanışıyoruz. Bu Ödül Avcısının olduğu sahneler o kadar güzel ve bir o kadar da gericiydi.

Evet yanlış duymadınız. Gerici. Animasyon filminde nasıl yaptılar bilmiyorum ama sinema salonundaki herkes bu karakterin olduğu sahnelerde gerildi. Hatta hepimiz ”Çocuklar bu karakterden korkmaz mı ya?” diye düşündük. O kadar korkulacak bir karakter değil ancak ambiyansı gerçekten harika. Hele yaptığı metaforlar daha da harika. Sonlara doğru bir sahnede de siz ”Ne metafor yapıyor karakter be!” derken de sizinle konuştuğu bir sahne olacak 🙂

Son dönemlerde çıkan animasyon filmleri genelde ‘Çocukların vaktini geçirmek’ üzerine çıksa da Çizmeli Kedi filmi bu görüşün tam karşısında duruyor. Emin olun ”ben yetişkinim animasyonla ne işim olur” görüşünü kırıp izlerseniz dediğimi anlayacak ve çok büyük bir keyif alacaksınız.

Filmin genel hitap ettiği kitle çocuk olduğu için Düşmanların da ona göre seçilmesi ise gayet normal. Bunun dışında kesinlikle bayılacağınız bir film olacağını garanti edebilirim. Çizmeli Kedi Son Dilek filmi 27 Ocak Cuma günü vizyonda. Kaçırmayın!

Reklam
Devamını Okuyun

Köşe Yazıları

Barney Stinson Geri Dönüyor! Peki Hangi Diziye?

How I Met Your Mother dizisinin sevilen karakteri Barney Stinson, How I Met Your Father dizisi ile geri dönecek. Nasıl mı? Buyurun yazıya.

Yayınlandı

Tarih

Yazar

Ayrıksı Kitap

Barney Stinson, Dünyaya damgasını vurmuş How I Met Your Mother dizisinin en sevilen karakterlerinden birisi. Hatta öyle ki neredeyse dizinin ana karakteri olan Ted’in önünü bile kesiyor diyebiliriz. Gerçi Ted’e tam bir ana karakter demek de güç ama, neyse..

Popülerlik Varsa Biz de Varız.

How I Met Your Mother‘ın, dizi bitmesine rağmen sonraki yıllarda bile herkesin izleyip popülerliğini koruyabilmesi gerçekten büyük bir başarı. Peki bunu gören yapımcılar durur mu? Tabii ki de hayır. Dizinin hala popüler kaldığını görmeleri ile birlikte 2022 yılında bu diziye spin-off olarak How I Met Your Father dizisine başladılar. Fakat genelde bu tarz ‘popülerlikten yararlanalım’ dizilerinin mirasını sürdürerek pek başarılı bir iş ortaya koyamadılar.

Dizi küçük bir kemik kitleye hitap etmesine rağmen ilk bölümünün sonunda How I Met Your Mother dizisinin kültleşmiş mekanı olan Marshall ve Lilly çiftinin eski evlerini bize eski İntro müziği eşliğinde gösterdiler. Böylece kocaman bir kitleye hitap etmeyi başarsa da diğer bölümler o kadar ses getirmedi ve izleyici çekmedi.

Tam bunu söylerken de 1. Sezon finali olan 10. bölüme yine eskilerden Robin karakteri çıktı geldi. Geçmişe bolca vurgu yaparak izleyenleri tekrar heyecanlandırmayı da başardılar ve bu sahne ile birlikte ‘Acaba diğer karakterler geri döner mi?’ tarzı sorular da beraberinde gelmeye başladı tabii ki.

İşte bununla birlikte bugün çıkan haberlere göre Barney Stinson, How I Met Your Father’ın 2. sezonunda geri dönecek. Henüz daha detaylar konusunda fikrimiz yok ancak aynı Robin karakteri gibi büyük ihtimalle sadece 1 bölümlük dönecektir fakat heyecanlı anlar yaşatacağına eminiz.

Devamını Okuyun

Köşe Yazıları

Acı Bir Parodi: Bir Kitap Kurdundan Mektup (7)

Yayınlandı

Tarih

Yazar

Ayrıksı Kitap

Bir gün sabah uyandım, hemen dışarı çıktım, şu bizim köşedeki kitapçıya gittim…

Yani bizim köşedeki kitapçı dediysem bizim köşedeki duraktan otobüse bindim, AVM’ye gittim.

Kitapçıya girdim.

Etrafa dağıldım.

Ağır ağır ilerliyorum.

Reklam

Hemen çok satan rafına gittim.

Yani çok satan dediysem çok satan rafının yanından geçip arkalara doğru ilerledim. Birden onu gördüm. Kapital’i.

Karl Marx’ın Kapital’i. Böyle şey olamaz! Allaah Allaaaaah. Bir, iki, üç, dört, beş, on cilt. Yani on cilt olmasa da beş cilt var. Yani beş cilt dediysem üç cilt var. Hemen doğrulttum elimi, başladım çevirip okumaya. Tek tek çevirdim de durdum, oracıkta okudum, bitirdim hepsini.  

Devamını Okuyun

Popüler