Bizimle iletişim kur
Behzat C Banner

Köşe Yazıları

“The Last of Us” Yorumları Dizi İnceleme – Tolga Yiğit

Yayınlandı

Tarih

Ayrıksı Kitap

Bir salgın sonrası oyunu olan The Last of Us’ın merakla beklenen dizisi ülkemizde de yayına girdi. Hem de Amerika ile aynı anda diyebiliriz. Sadece 15 dk sonra yayında. Amerikada pazar akşamı yani Türkiye saatiyle pazarı pazartesiye bağlayan saatlerde yayınlanıyor ve Blu Tv’de bu konuda iyi bir iş çıkararak Türkçe Altyazısıyla Pazartesi sabahı saat 6:30’a bize alarmlarımızı kurdurmayı başardı. Bu her hafta Pazartesi günleri 9 bölümlük ilk sezonda devam edecek.

The Last Of Us’ın Sahnelerine Dikkat

İlk bölüm 77 dakikalık süreye sahip ve ilk bölümün adı When You’re Lost in the Darkness adını taşıyor. Türkçeye “Karanlıkta Kaybolduğunuzda” şeklinde çevirebiliriz. Ve bu yazının duvarda yazılı olduğu sahne tablo gibi şahaneydi. Aküyü el feneri ile bir odada aradıkları sahnede duvardaki görüntü gibi. Resmen bu ve benzeri bir kaç sahnede tam da oyunun içindeymiş gibi hissettim. Yönetmen ve görüntü yönetmeni iyi iş çıkarmışlar.

The Last Of Us Oyuncuları Nasıl?

Oyun 2013 yılında piyasaya çıktığında oturup Pedro Pascal’dan esinlenerek oyundaki Joel karakterini tasarlamış olsalar bu kadar denk düşermiş dizinin başrolündeki kastın oyundaki karakterlere bu kadar benzer olması gayet başarılı olmuş. Game Of Thrones’dan Pedro Pascal ve yine GOT’dan Lyanna Mormont’u canlandıran Bella Ramsey Ellie rolünde karşımıza çıkıyor. Ve yetmiyor bir de Fringe’den Anna Torv’da var. Ve son sürpriz Merle Dandridge Marlene’i canlandırıyor. Kendisi oyunda da Marlene’yi seslendiren isim. Yani kast gayet iyi olmuş ve iyi benziyor.

The Last Of Us İlk Bölüm Nasıl?

İlk bölümde hikayenin derinlemesine inmeden karakter tanıtımı ve içinde bulunulan bu kıyamet günü diyebileceğimiz salgınla tanıştık ve bu salgının değiştirdiği dünyayı Amerika sınırlarında tanıdık. Bu arada diziyi izlerken bu ilk bölümde bile Netflix yapımı sıcak kafa ile bazı benzerlikler gördüm. Bu tarz eserler birbirine biraz yakın oluyor esinlenmeler de olabiliyor siz de iki diziyi seyrettiyseniz birkaç benzerliği göreceksiniz ve “aa sıcak kafa”da da Fedra benzeri bir salgın kontrol teşkilatı yani SMK ve Ateşböcekleri isyancılarına benzer bir grup ile hastalığa bağışık tek vakanın varlığı mevcuttu” diyeceksiniz. Sıcak kafa bu diziden daha önce yayınlanmış olsa da bu dizinin uyarlandığı oyun 2013 yılında piyasaya çıkmıştı diye hatırlatmamda fayda var.

Dizinin son sahnesinde çalan şarkı ise Depeche Mode!a Ait olan Never Let me Down Again (Digitalism Remix)

The Last Of Us Dizi İnceleme Son Söz

Kısacası ilk bölümü yaklaşık 80 dakika civarında olan (ki bence 45 dk yerine bu uzunlukta olması çok güzel) ve GOT prodüksiyon kalitesinde bir dizi ile karşı karşıyayız. Zaten HBO kanalı Game Of Thrones sonrası özellikle bu sezona o düzeyde olan bir değil iki yapımla giriş yaptı. Geçtiğimiz haftalarda biten House of the Dragon’a artık The Last Of Us’da eklenmiş durumda. Blu Tv’de bu yapımı arşivine ekleyerek 2023’e iyi giriş yapmış oldu. Blu Tv’den üst düzey bir yetkiliden öğrendiğim sıcak haberi de sizinle paylaşayım : şimdi ismini açıklayamayacağım bir büyük dizi daha önümüzdeki dönemde arşive eklenecek. Sadece ipucu olarak HBO yapımı olduğunu söyleyebilirim.

Reklam
Devamını Okuyun
Reklam
Yorum gezintisi

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Köşe Yazıları

Çizmeli Kedi Son Dilek Nasıldı? – Film İncelemesi

Bu sabah sizler için basın gösteriminde Çizmeli Kedi Son Dilek filmini izledik. Dilerseniz gelin nasıldı bir bakalım.

Yayınlandı

Tarih

Yazar

Ayrıksı Kitap

Çocukluğumuza hitap eden Shrek filmi hayatımıza çok şey kattı demek yanlış olmaz. Bunlardan birisi de Çizmeli Kedi karakteri. Shrek filmlerinden sonra kendine has filmi de çıkan Çizmeli Kedi, 2023’te tekrar bizlerle beyaz perdede buluşuyor. Peki Nasıl?

Film Nasıl?

2023 benim için bomba gibi devam ediyor. Fabelmanler ve Babil gibi üst düzey filmler izledikten sonra Animasyon dalında da böylesine eğlenceli bir film izlemek çok iyi geldi. Filmin hikayesi çok güzel işlenmiş ve izlerken (yetişkin de olsanız çocuk da olsanız) sizi asla sıkmıyor ve içine çekiyor. Film normal bir animasyon gibi başlarken bir anda olaylar açılış sahnesinde gelişiyor ve devamında Ödül Avcısı olan bir kurt karakter ile tanışıyoruz. Bu Ödül Avcısının olduğu sahneler o kadar güzel ve bir o kadar da gericiydi.

Evet yanlış duymadınız. Gerici. Animasyon filminde nasıl yaptılar bilmiyorum ama sinema salonundaki herkes bu karakterin olduğu sahnelerde gerildi. Hatta hepimiz ”Çocuklar bu karakterden korkmaz mı ya?” diye düşündük. O kadar korkulacak bir karakter değil ancak ambiyansı gerçekten harika. Hele yaptığı metaforlar daha da harika. Sonlara doğru bir sahnede de siz ”Ne metafor yapıyor karakter be!” derken de sizinle konuştuğu bir sahne olacak 🙂

Son dönemlerde çıkan animasyon filmleri genelde ‘Çocukların vaktini geçirmek’ üzerine çıksa da Çizmeli Kedi filmi bu görüşün tam karşısında duruyor. Emin olun ”ben yetişkinim animasyonla ne işim olur” görüşünü kırıp izlerseniz dediğimi anlayacak ve çok büyük bir keyif alacaksınız.

Filmin genel hitap ettiği kitle çocuk olduğu için Düşmanların da ona göre seçilmesi ise gayet normal. Bunun dışında kesinlikle bayılacağınız bir film olacağını garanti edebilirim. Çizmeli Kedi Son Dilek filmi 27 Ocak Cuma günü vizyonda. Kaçırmayın!

Reklam
Devamını Okuyun

Köşe Yazıları

Barney Stinson Geri Dönüyor! Peki Hangi Diziye?

How I Met Your Mother dizisinin sevilen karakteri Barney Stinson, How I Met Your Father dizisi ile geri dönecek. Nasıl mı? Buyurun yazıya.

Yayınlandı

Tarih

Yazar

Ayrıksı Kitap

Barney Stinson, Dünyaya damgasını vurmuş How I Met Your Mother dizisinin en sevilen karakterlerinden birisi. Hatta öyle ki neredeyse dizinin ana karakteri olan Ted’in önünü bile kesiyor diyebiliriz. Gerçi Ted’e tam bir ana karakter demek de güç ama, neyse..

Popülerlik Varsa Biz de Varız.

How I Met Your Mother‘ın, dizi bitmesine rağmen sonraki yıllarda bile herkesin izleyip popülerliğini koruyabilmesi gerçekten büyük bir başarı. Peki bunu gören yapımcılar durur mu? Tabii ki de hayır. Dizinin hala popüler kaldığını görmeleri ile birlikte 2022 yılında bu diziye spin-off olarak How I Met Your Father dizisine başladılar. Fakat genelde bu tarz ‘popülerlikten yararlanalım’ dizilerinin mirasını sürdürerek pek başarılı bir iş ortaya koyamadılar.

Dizi küçük bir kemik kitleye hitap etmesine rağmen ilk bölümünün sonunda How I Met Your Mother dizisinin kültleşmiş mekanı olan Marshall ve Lilly çiftinin eski evlerini bize eski İntro müziği eşliğinde gösterdiler. Böylece kocaman bir kitleye hitap etmeyi başarsa da diğer bölümler o kadar ses getirmedi ve izleyici çekmedi.

Tam bunu söylerken de 1. Sezon finali olan 10. bölüme yine eskilerden Robin karakteri çıktı geldi. Geçmişe bolca vurgu yaparak izleyenleri tekrar heyecanlandırmayı da başardılar ve bu sahne ile birlikte ‘Acaba diğer karakterler geri döner mi?’ tarzı sorular da beraberinde gelmeye başladı tabii ki.

İşte bununla birlikte bugün çıkan haberlere göre Barney Stinson, How I Met Your Father’ın 2. sezonunda geri dönecek. Henüz daha detaylar konusunda fikrimiz yok ancak aynı Robin karakteri gibi büyük ihtimalle sadece 1 bölümlük dönecektir fakat heyecanlı anlar yaşatacağına eminiz.

Devamını Okuyun

Köşe Yazıları

Acı Bir Parodi: Bir Kitap Kurdundan Mektup (7)

Yayınlandı

Tarih

Yazar

Ayrıksı Kitap

Bir gün sabah uyandım, hemen dışarı çıktım, şu bizim köşedeki kitapçıya gittim…

Yani bizim köşedeki kitapçı dediysem bizim köşedeki duraktan otobüse bindim, AVM’ye gittim.

Kitapçıya girdim.

Etrafa dağıldım.

Ağır ağır ilerliyorum.

Reklam

Hemen çok satan rafına gittim.

Yani çok satan dediysem çok satan rafının yanından geçip arkalara doğru ilerledim. Birden onu gördüm. Kapital’i.

Karl Marx’ın Kapital’i. Böyle şey olamaz! Allaah Allaaaaah. Bir, iki, üç, dört, beş, on cilt. Yani on cilt olmasa da beş cilt var. Yani beş cilt dediysem üç cilt var. Hemen doğrulttum elimi, başladım çevirip okumaya. Tek tek çevirdim de durdum, oracıkta okudum, bitirdim hepsini.  

Devamını Okuyun

Popüler