Bizimle iletişim kur

Yaşam

Uyku Alışkanlığı Kazandırmak İçin Etkili 10 Öneri

Yayınlandı

on

Radio Mood App

Bu öneriler, bebeklerinizi rahat uyutmanızı sağladığı gibi, siz yetişkinlerin de çok işine yarayacak…

Bebeklik döneminde sağlıklı bir uyku fiziksel ve zihinsel gelişimde büyük bir önem taşıyor. Ancak günümüzde bebeklerde uyku probleminin görülme sıklığı giderek artıyor. Yapılan araştırmalara göre; her üç bebekten ikisi uyku sorunu yaşıyor. Uykuya dalmakta güçlük ve geceleri sık uyanmak bebeklerde en sık görülen uyku problemlerini oluşturuyor. Uyku düzeninin bozulmasında teknolojinin, sosyal ve çevresel faktörlerin rolü çok fazla. Örneğin, elektronik cihazların yaydığı mavi ışık, uykuya geçişi sağlayan ve karanlık bir ortamda salgılanan melatonin hormonunu baskılayabiliyor. Özellikle çalışan annelerin hissettikleri suçluluk duygusu da bebeklerde uyku probleminin görülme sıklığını arttırıyor. Zira, anne yeterince zaman ayıramadığı kaygısıyla bebeğin her uyaranına cevap veriyor ve kurallar koymakta sorun yaşıyor. Bunun sonucunda da bebeğin uyku düzeninde problemler gelişebiliyor. Uzman doktorlar, bebeklerin yeterli ve dengeli uyumalarında uyku eğitiminin son derece önemli olduğuna işaret ederek, “Uyku eğitiminde bebeklerin doğru uygulamaya ve tutarlılığa ihtiyaçları vardır. Hızlı fikir değiştirmek çözümsüzlüğe, daha önemlisi bebeklerin zihinlerinde karışıklığa neden olabiliyor. Ebeveynler kendi kapasitelerine güvenmeli, uyku eğitiminin önemini anlamalı ve doğru uygulamalıdır” diyor.

Bebekler ne kadar uyumalı?

Bebeklerin uykuya olan gereksinimleri ve uyku süreleri büyüme dönemlerine göre farklılık gösteriyor. Yeni doğan bebekler günün neredeyse üçte ikisini uykuda geçiriyorlar. Uyku düzeni yaklaşık altı haftadan sonra oluşmaya başlasa da ilk üç ayda belli bir düzen olmuyor. Üç aylık bebekler gece boyunca 5 saat uyuyabiliyor ve bu aşamada gece–gündüz ayrımını yapmaya başlıyorlar. Bebeğin 6-9 aylık döneminde gündüz uykuya yatma sıklığı azalmaya başlıyor, gece ile gündüz dengesi oluşuyor ve yavaş yavaş uzun uyku süreci başlıyor. Uzmanlar, 9 ay ve üstü bebeklerde ise artık uyku düzeninin sağlanmış olduğunu belirterek, “Bebeğin 15-18 ayları itibariyle gündüz sadece bir kez ve toplam 12-14 saat uyuması yeterli geliyor. Ancak her bebek özeldir, bu veriler ortalama değerlerdir. Dolayısıyla belirli bir sınırın altında olmadığı sürece daha az veya daha çok uyuyabilir” diyor.

Reklam

Uyku eğitimi çok önemli!

Doğum sonrasında bebeklerin ilk üç ayda belli bir uyku düzenleri olmazken geceleri de beslenmeleri için sık sık uyanmaları gerekiyor. Üç – dört aydan sonra da uyaranlara karşı duyarlılıkları arttığı için uyku düzenleri bozuluyor. Uyku problemlerinin en sık yaşandığı dönem, ayrılık anksiyetesi nedeniyle 7-9 aylar oluyor. Bu döneme denk gelmeden uyku eğitiminin alınması, bebeğin uyku sürecine daha kolay adapte olmasını sağlıyor. Çeşitli yöntemlerden oluşan uyku eğitimi, bebeklerde uykuyu düzenlemek ve uyku kalitesini artırmak amacıyla uygulanıyor.

En sık görülen nedeni ‘kolik’ sancısı

Ayrılık anksiyetesi gibi psikolojik etkenlerin yanı sıra fiziksel rahatsızlıklar da bebeklerde uyku düzenini olumsuz etkileyebiliyor. İlk aylarda en yaygın neden, kolik sancısı oluyor. Bebek büyüdükçe reflü gibi sindirim problemleri, diş çıkarmanın yol açtığı ağrılar, büyüme atakları, besin alerjileri, orta kulak iltihabı ve idrar yolu enfeksiyonu gibi çeşitli etkenler bebeklerde uyku problemlerine yol açabiliyor. Bunların yanı sıra ebeveynlerin bebeği uyutma alışkanlıkları veya stresli olmaları ya da bebeğin gece sık beslenmesi uyku düzenini bozabiliyor.

Uyku alışkanlığı kazandırmak için 10 öneri!

Reklam

Uzmanlar, bebeklerin uykuya geçişini kolaylaştıran önerileri şöyle sıralıyor:

  • Bebeğinizi gece boyunca rahatsız etmeyecek miktarda, saat 22:00’den sonra anne sütü veya mama ile besleyebilirsiniz.
  • Ilık banyo yaptırmanız vücudunun rahatlamasına yardımcı olacaktır.
  • Odasını iyi havalandırın ve sıcaklığın 22-24 derece olmasına özen gösterin.
  • Odasının sesiz ve karanlık olmasına dikkat edin.
  • Uyku rutini oluşturun. Örneğin bebeğinize kitap okuyabilir veya ninni söyleyebilirsiniz.
  • Uyku saatine sadık kalın, böylece bebeğiniz aynı saatte uyku rutinine girecektir.
  • İlk aylarda bebeğinizin sadece kollarını kundaklayabilirsiniz. Kundakta sıkışan bebeğiniz kendini anne karnında, dolayısıyla güvende hissedecektir.
  • Yanındayken yavaş ve sakin hareket edin.
  • Yatağına bırakırken “uyku zamanı” gibi çeşitli anahtar kelimeleri tekrarlayabilirsiniz.
  • Sevdiği bir oyuncağı uyku arkadaşı olarak yanına bırakabilirsiniz.

Devamını Okuyun
Reklam
Yorum gezintisi

Yorum yazabilmek için giriş yapın Giriş

Yorum Yaz

Yaşam

“Harry Potter ve Sırlar Odası” Filmini Ormanda Sinema Konsepti İle “Kemerburgaz Kent Ormanı”nda İzleyebilirsiniz

Yayınlandı

on

Yazan

Radio Mood App

Ormanda Sinema konsepti ile Kemerburgaz Kent Ormanı’nın kalbinde açık hava sineması deneyimi yaşatan YBY Woods, 4 Ekim Çarşamba akşamı hafızalarda iz bırakan Harry Potter ve Sırlar Odası filmini konuk ediyor…

Harry’in çok sevdiği okulu Hogwarts’a dönme hayallerini ve sırlar odasının açılmasını anlatan film gösteriminin biletlerine bubilet, biletix, passo.com.tr ve biletinial platformlarından ulaşılabiliyor.

Tüm dünyada büyük ilgi gören, başrollerini Daniel Radcliffe, Emma Watson ve Rupert Grint’in paylaştığı Harry Potter’ın ilk üç filmi arasında yer alan “Harry Potter ve Sırlar Odası” sürükleyici hikayesi ile 4 Ekim Çarşamba akşamı 21.00’da YBY Woods açık hava sinemasında hayranlarıyla buluşuyor.

Kapılarını 15.00’te açacak YBY Woods’ta Harry Potter ve Sırlar Odası hayranlarını özel kostümlerden fotoğraf köşesine filmle ilgili pek çok sürpriz ve keyifli aktiviteler bekliyor. 21.00’da başlayacak etkinliğin biletlerine biletix, passo.com.tr, biletinial ve bubilet platformlarından ulaşılabiliyor.

Reklam

Devamını Okuyun

Yaşam

Pınar Deniz ile NetWork’ün Modern Şehir Hikayesi Başlıyor

Yayınlandı

on

Yazan

Radio Mood App

Şehrin dokusu ve ikonik mimarisinin yansıdığı modern ve dinamik stil kodları; Pınar Deniz’in iddialı stili ile NetWork’ün sonbahar/kış 23-24 koleksiyonunda bir araya geliyor…

Pınar Deniz ile modern şehir hikayesini yansıtan NetWork, Sonbahar/Kış 23-24 koleksiyonunda Pınar Deniz’in güçlü ve çabasız stili ile şehrin ritmine karışıyor. Ümit Savacı’nın objektifinden yansıyan karelerde modern silüetler şehrin mimari dokusuna estetik katarak, bizi daha önce görmediğimiz yeni, farklı ve ikonik Pınar Deniz ile buluşturuyor.

NetWork’ün yeni sezon kampanyasının hikayesini kreatif ajans TBWA üstlenirken, kampanyanın filmi modern şehre sürreal bir açıdan yaklaşan Deniz Birgi imzasını taşıyor. Yeni kampanyasıyla NetWork modanın modern, ikonik ve şehirli tavrı ile bizi buluşturmayı sürdürüyor.

NetWork’ün minimalist çizgilerinin zamansız tasarımlar ile birleştiği “Modern City” hikayesi yalın formlarda iddialı bir duruş sergiliyor. Baş rolde siyah, beyaz, taba ve çam yeşilinin keskinleştirdiği deri, mevsim geçişlerinin vazgeçilmezi olarak yerini alıyor. Pınar Deniz’in modern ve minimal ifadelerle taşıdığı deri tasarımlar, şehirli modern kadının şıklığını ortaya koyuyor. Lacivert, kobalt mavisi ve grinin yanı sıra mor, turuncu ve sarı renklerin de cesurca kullanıldığı sonbahar-kış koleksiyonunda Pınar Deniz, şehrin ikonik dokusunu günün her anında stilinize eşlik edecek minimal tasarımlar ile objektife yansıtıyor. Sezonun en trend parçaları triko kazaklar, payet detaylı etekler, kaşmir ve yün kazaklar, blazer ceketler ve paltolar ise zamansız tasarımları ile dikkat çekiyor.

Reklam

Her stilin tamamlayıcısı aksesuarlar, küt ve sivri burunlu deri bot ve çizmeler, farklı formlar ve boyutlarda çantalar, yenilikçi ve modern silüetleriyle, NetWork kadınının stil dozu yüksek ve iddialı tavrını sergiliyor.

Devamını Okuyun

Yaşam

Harry Potter’da Profesör Dumbledore’u Canlandıran “Michael Gambon” 82 Yaşında Vefat Etti

Yayınlandı

on

Yazan

Radio Mood App

Sekiz Harry Potter filminin altısında Profesör Albus Dumbledore’u canlandırmasıyla tanınan Michael Gambon, ne yazık ki 82 yaşında vefat etti…

THR aracılığıyla yapılan bir açıklamada, “bir zatürre nöbetinin ardından, eşi Anne ve oğlu Fergus’la birlikte hastanede huzur içinde öldüğü” belirtildi.

Açıklamada ayrıca, “Sir Michael Gambon’un kaybını duyurmaktan büyük üzüntü duyuyoruz ” ifadesi de eklendi ve ona “sevgili bir eş ve baba” denildi. Bu acı verici zamanda mahremiyetimize saygı duymanızı rica ediyor ve destek mesajlarınız için teşekkür ediyoruz” denildi.

Kaynak: Just jared.

Reklam

Devamını Okuyun

Yaşam

İklim Değişikliğinin Gıda Üzerindeki Etkileri Neler?

Yayınlandı

on

Yazan

Radio Mood App

Geleceğe Hazırlar Podcast Serisinin yedinci bölümünde “İklim Değişikliğinin Gıda Üzerindeki Etkisi” konuşuldu…

TürkTraktör’ün “Geleceğe Hazırlar” podcast serisinin yedinci bölümü yayınlandı. Yeni bölümde tarım yazarı ve fütürist Mine Ataman ile iklim değişikliğinin gıda üzerindeki etkisi, gıda israfına çözüm önerileri ve gelecekte beslenme konusunda bizi nelerin beklediği gibi konular ele alındı.

Türkiye’nin otomotiv sektöründeki ilk üretici kuruluşu ve tarım mekanizasyonundaki lider firması TürkTraktör’ün, deneyimli gazeteci Aslı Şafak moderatörlüğünde gerçekleştirilen Geleceğe Hazırlar podcast serisinin yedinci bölümü platformlarda yerini aldı. TürkTraktör’ün tarımı ve şehirleri dönüştürüp geleceğe hazırlama amacını podcast dünyasına taşıyan serinin yeni bölümünde “İklim Değişikliğinin Gıda Üzerindeki Etkisi” konuşuldu.

İklim değişikliği, yenilikçi tarım uygulamaları, gıda israfı ve gıdanın geleceği üzerine çalışmalarda bulunan tarım yazarı ve fütürist Mine Ataman’ın konuk olduğu yayında; sofraları sadeleştirmek ve gıda israfını önlemek için atılacak küçük adımlarla geleceğe nasıl yatırım yapılabileceği üzerinde duruldu. Geleceğin tarımıyla ilgili görüşlerini de paylaşan Ataman ile keyifli bir yayın gerçekleştirildi.

Reklam

“Geleceğe Hazırlar” her yeni bölümde, birbirinden değerli konukların katılımıyla tarım teknolojisinden çevik dönüşüme, toprağın ekonomisinden ilham veren girişim hikayelerine, verimli tarım uygulamalarından sürdürülebilir şehirlere kadar ilgi çekici ve ufuk açan birçok konuyu dinleyicilerle buluşturuyor. “Geleceğe Hazırlar” podcast serisine Spotify, Apple Podcasts, Google Podcasts ve YouTube platformlarından erişilebiliyor.

Devamını Okuyun

En Çok Okunanlar