Bizimle iletişim kur

Otomobil

Xiaomi’den Elektrikli Araç Geliyor! Xiaomi SU7 Otomobil Özellikleri ve Menzili

Yayınlandı

on

Radio Mood App

Xiaomi SU7 ile Elektrikli Araç Sektörüne Yeni Bir Soluk Getiriyor

Küresel teknoloji devi Xiaomi, merakla beklenen ilk elektrikli aracı Xiaomi SU7’yi duyurdu. Lansmanda Xiaomi Grup Kurucusu, Başkanı ve CEO’su Lei Jun, elektrikli araç teknolojilerine yönelik yenilikleri katılımcılarla paylaştı. 

Geçtiğimiz günlerde Elektrikli Araç Teknolojileri Lansmanı’nı gerçekleştiren Xiaomi, E-Motor, Batarya, Xiaomi Kalıp Döküm, Xiaomi Pilot Otonom Sürüş ve Akıllı Kabin olmak üzere beş temel teknolojisiyle ilgili yenilikleri duyurdu. Xiaomi, temel teknolojileri daha da geliştirerek otomotiv sektöründe kullanılanları yeniden şekillendirmeyi hedefliyor.

Xiaomi lansmanda ilk elektrikli aracı olan ve merakla beklenen Xiaomi SU7’yi tanıttı. Tasarımı, menzili, güvenliği ve diğer özellikleriyle dikkat çeken ve “tam boyutlu, yüksek performanslı eko-teknolojik sedan” olarak tanımlanan Xiaomi SU7, performans, ekosistem ve mobil akıllı dünyanın sınırlarını zorlamayı hedefliyor.

Xiaomi, dünyanın en büyük beş otomotiv üreticisinden biri olmayı hedefliyor

Bir Çin şiirinden alıntı yaparak “Sağlam adımlarla zirveye ulaşıyoruz” diyen Xiaomi Grup Kurucusu, Başkanı ve CEO’su Lei Jun, Xiaomi’nin otomotiv sektörüne girişinin akıllı telefon sektöründen başka bir sektöre önemli bir geçiş olduğunu ve “İnsan x Otomobil x Ev” stratejisi açısından büyük bir adıma işaret ettiğini belirtti. Yüz yılı aşkın bir geçmişe sahip otomotiv sektöründe günümüzde manevra yapacak alanın çok kısıtlı olduğunu ifade eden Lei Jun “Xiaomi olarak olağanüstü bir araç ortaya koymak için öncelikle temel teknolojileri geliştirmeye odaklanarak büyük yatırımlar yaptık. Önümüzdeki 15-20 yıl içerisinde dünyanın en büyük ilk beş otomotiv üreticisi arasında yer almayı amaçlıyoruz” dedi.

Akıllı elektrikli araçlar, otomotiv sektörünün tüketici elektroniği ve akıllı ekosistemlerle entegrasyonuna doğru bir eğilim gösteriyor. Tam yığın teknolojilerin entegrasyonu, sektörün gelişimi için gerekli bir adım teşkil ediyor. Lei Jun, Xiaomi elektrikli araçların endüstriyel üretim, akıllı yazılım ve yapay zekayı entegre ederek otomotiv sektörünü tamamen yeniden şekillendireceğini ve teknolojik açıdan önemli bir sıçramaya öncülük edeceğini ifade ediyor. 

Xiaomi’nin elektrikli araçları, temel çekirdek teknolojilerin geliştirilmesinden ve kilit teknoloji sektörlerinde derinlemesine bağımsız araştırmalardan başlayarak baştan aşağı bir yaklaşım benimsiyor. “On kat daha fazla yatırım, bilinçli bir şekilde mükemmel bir otomobil oluşturma” taahhüdüyle Xiaomi elektrikli araç alanında, ilk araştırma ve geliştirme aşamasında 10 milyar CNY’nin üzerinde yatırım gerçekleştirdi. Ar-Ge ekibi, hem Çin’de hem de yurtdışında kritik alanlarda 3.400’den fazla mühendis ve binden fazla teknik uzmandan oluşuyor. Etkinlikte Xiaomi’nin elektrikli aracının temelini oluşturan beş teknolojinin geliştirilmesine ilişkin çığır açıcı yenilikler tanıtıldı. E-Motor, Batarya, Xiaomi Kalıp Döküm, Xiaomi Pilot Otonom Sürüş ve Akıllı Kabin gibi kritik alanlarda Xiaomi’nin kendi geliştirdiği çeşitli teknolojiler türünün ilk örneği olarak hem yerel hem de küresel çapta ilklere imza attı. Bu, Xiaomi’nin kuruluşundan bu yana edindiği 13 yıllık kapsamlı teknolojik birikimi ortaya koyuyor. 

Reklam

E-motor

Etkinlikte Xiaomi, bağımsız olarak geliştirdiği ve ürettiği E-motorları olan HyperEngine V6/V6s ve HyperEngine V8s’i sergiledi. Çift Yönlü Tam Yağ Soğutma Teknolojisi, S-şekilli yağ devresi tasarımı ve kademeli silikon çelik laminasyon tasarımı gibi yenilikçi teknolojileri kullanan bu üç e-motor, içten yanmalı motorlar döneminden kalma geleneksel büyük V8 ve V6 güç aktarma organlarının performansına rakip olarak sektörün performans sınırlarını yeni zirvelere taşıyor.

Özellikle, 27.200 rpm maksimum hız, 425kW güç ve 635N-m tepe torku ile HyperEngine V8s, elektrikli motor alanında küresel bir rekor kırıyor. HyperEngine V8s, 27.200 rpm’lik sektör standardını aşmak için, 960MPa gerilme direncine sahip sektörün ilk ultra yüksek dirençli silikon çelik plakasını kullanıyor. Ana akım sektör ürünleriyle kıyaslandığında iki katın üzerinde bir dirence sahip olarak ortaya çıkıyor. 

Soğutma tasarımı anlamında HyperEngine V8s Çift Yönlü Tam Yağ Soğutma Teknolojisi ve S şeklinde yağ devresi tasarımına sahip. Statörde, ısı yayma alanını %100 artıran ve 20°C’ye kadar soğutma etkisi sağlayan çift çevrimli bir yağ devresi kullanılıyor. Eş zamanlı olarak, rotor bölümü patentli S-şekilli yağ devresini kullanarak ısı yayma alanını %50 oranında artırıyor ve 30°C’ye kadar soğutma etkisi sağlıyor. Ayrıca, silikon çelik laminasyonları “basamak benzeri” kademeli bir tasarıma sahip olan statör, etkin ısı yayma alanını %7 daha genişletiyor.

Şu an geliştirme aşamasında olan HyperEngine V8s’in 2025 yılında seri üretime geçmesi ve Xiaomi elektrikli araçlarda kullanılması planlanıyor.

Xiaomi’nin kendi geliştirdiği HyperEngine V6/V6s E-motorları, 21.000 rpm’lik sektör lideri dönme hızıyla dünya genelinde en güçlü seri üretim elektrik motorunu geride bırakıyor. HyperEngine V6 süper motor 299PS maksimum güce ve 400N-m maksimum torka sahipken, HyperEngine V6s süper motor 374PS maksimum güce ve 500N-m maksimum torka ulaşıyor.

Reklam

Batarya

Xiaomi, çığır açan Ters Hücre Teknolojisi, çok yönlü bir elastik ara katman ve aerodinamik bir kablolama sisteminden yararlanarak CTB Entegre Batarya Teknolojisi’ne bağımsız olarak öncülük ediyor. %77,8 gibi etkileyici bir pil entegrasyonu verimliliğine sahip olan bu teknoloji dünya genelinde CTB bataryalar arasında en yüksek verimliliğe ulaşıyor. Ayrıca, %24,4’lük kayda değer bir genel performans artışı ve 17 mm’lik azaltılmış yükseklik sergiliyor. Maksimum batarya kapasitesi 150 kWh’ye ulaşan CLTC’nin teorik şarj menzili 1200 km’yi aşıyor.

Xiaomi, uzun menzilli seyahatler sırasında istikrarlı performans sağlamak için sektör lideri güvenlik tasarım standartlarını kullanıyor. Aşağı yönlü basınç tahliye valfi, olağanüstü durumlarda enerjiyi hızla serbest bırakarak yolcu kabini güvenliğini en üst düzeye çıkarıyor. 14 katmanlı sağlam fiziksel koruma sistemi, üç katmanlı üst destek, üç katmanlı yan koruma ve sekiz katmanlı alt koruma içeriyor. 

Isı dağıtımı açısından, çift taraflı bir su soğutma çözümü, batarya hücrelerinin her iki uzun tarafında ısı dağıtma plakaları uygulayarak sektör ortalamasının dört katı 7,8m²’lik bir soğutma alanı elde ediyor. Batarya hücrelerinin yan taraflarında 1000°C’ye kadar sıcaklıklara dayanabilen 165 adet aerojel yalıtım malzemesi bulunuyor.

En yüksek işlevsel güvenlik seviyesi olan ASIL-D’ye sahip Xiaomi elektrikli araçlar, yine Xiaomi tarafından geliştirilen bir Batarya Yönetim Sistemi’ne (BMS) sahip. Bu batarya yönetim sistemi, üç bağımsız termal kaçak izleyici ve alarmın yanı sıra günün her saati çalışan bir erken uyarı sistemi içeriyor. Sektör lideri güvenilirliğe sahip her bir Xiaomi bataryası, 1050’den fazla güvenlik doğrulaması ve uluslararası dayanıklılık testi standardının 96 katı süre dahil olmak üzere en sıkı batarya güvenlik testlerinden geçiriliyor.

Xiaomi Kalıp Döküm Teknolojisi

Reklam

Xiaomi, kendi geliştirdiği kalıp döküm teknolojisi Xiaomi Die-Casting T9100 kümesi ve tescilli kalıp döküm alaşım malzemesi Xiaomi Titans Metal’i tanıtarak, hem büyük kalıp döküm hem de malzeme konusunda aynı anda kendi araştırmalarını yapan Çin’deki tek yerli otomobil üreticisi oldu. 

Xiaomi Die-Casting T9100, toplam ağırlığı 1050t ve kilitleme kuvveti 9100t’a ulaşan 840m²’lik bir alanı kapsıyor. Xiaomi, tek tek parçaların denetimlerini 2 saniye içinde tamamlayabilen ve manuel denetimden on kat daha yüksek bir verimlilik sunan bir kalıp modeli kalite değerlendirme sistemi de geliştirdi. Bu kümenin uygulanması, 72 bileşeni bir araya getiren, kaynaklı bağlantıları 840 oranında azaltan, toplam araç ağırlığını %17 azaltan ve üretim saatlerini %45 oranında önemli ölçüde kısaltan arka alt gövde ile elektrikli araç üretiminde kayda değer bir başarı sağlıyor.

Malzeme araştırma ve geliştirme alanında Xiaomi, yüksek mukavemetli, yüksek esnekliğe sahip, ısıl işlem görmüş bir kalıp döküm malzemesi olan Xiaomi Titans Metal’i geliştirdi. Xiaomi’nin kendi geliştirdiği “Çoklu Malzeme Performans Simülasyon Sistemi”, 10,16 milyon olasılık arasından en uygun alaşım formülünü seçerek güç, sağlamlık ve dengenin mükemmel bir kombinasyonunu sağlıyor. 

Sektör, kalıp döküm kenetleme basıncının tonajına odaklanırken, Xiaomi istikrarlı bir şekilde tam yığın kendi kendini araştıran bir yöntem kullanıyor. Malzeme ve ekipman kümelerinden bitmiş dökümlere kadar Xiaomi, büyük kalıp döküm endüstriyel zincirinin neredeyse tüm yönlerini tamamlamış durumda.

Xiaomi Pilot Otonom Sürüş

Reklam

Xiaomi, otomotiv ve tüketici elektroniği sektörlerinin akıllı ekosistemlerle entegrasyonunu sağlayan küresel bir teknoloji lideri olarak akıllı yazılım alanındaki benzersiz avantajlarının tümünü kullanıyor. Şirket, otonom sürüşü bir sonraki aşamaya taşıyan Adaptive BEV, Road-Mapping Foundational Model ve Super-Res Occupancy Network teknolojileriyle sektöre öncülük ediyor. 

Adaptive BEV Teknolojisi, senaryoya göre farklı algılama algoritmalarını devreye sokan sektör lideri bir inovasyon olarak öne çıkıyor. Algılama alanı minimum 5 cm ve maksimum 20 cm olup, tanıma aralığı 5 cm’den 250 m’ye kadar çıkabiliyor. Bu teknoloji şehir içi kullanımda daha geniş görünürlük, yüksek hızda daha uzak görüş ve park ederken daha fazla hassasiyet sağlıyor.

Road-Mapping Foundational Model teknolojisi, yol koşullarını algılamaya yönelik geleneksel yöntemlerde devrim yaratıyor. Model, yol koşullarını gerçek zamanlı olarak algılayıp akıllı bir şekilde daha uygun bir sürüş güzergahına geçirmekle kalmıyor, aynı zamanda karmaşık kavşak senaryolarından ve deneyimli sürücü alışkanlıklarından öğrendiği bilgiler sayesinde yüksek çözünürlüklü haritalara ihtiyaç duymadan karmaşık kavşaklarda sorunsuz bir şekilde seyredebiliyor.

Engel tanıma açısından, Xiaomi’nin Super-Res Occupancy Network Teknolojisi, düzensiz engelleri kategori sınırlaması olmaksızın tanımayı başarıyor. Engelleri bloklar olarak yorumlayan geleneksel ağlarla karşılaştırıldığında, Xiaomi’nin yenilikçi vektör algoritması tüm görünür nesneleri sürekli kavisli yüzeyler olarak simüle ediyor. Bu, tanıma doğruluğunu 0,1 m’ye kadar iyileştiriyor. Ayrıca, Xiaomi’nin kendi geliştirdiği tek tıklamayla gürültü azaltma özelliği, yağmur ve karın tanıma üzerindeki etkisini ortadan kaldırarak yanlış tanımlama olasılığını önemli ölçüde azaltıyor.

Xiaomi, Road-Mapping Foundational Model teknolojisine ek olarak, otomatik park için dünyanın ilk üretime hazır “Uçtan Uca Algılama ve Karar Verme Yapay Zeka Modelini” de kendi bünyesinde geliştirdi. Bu model, asansör içeren park tesisleri gibi zorlu senaryolarda park ederken gerçek zamanlı gözlem ve dinamik ayarlamalara olanak tanıyor.

Reklam

Donanım açısından sistem, 508TOPS birleşik hesaplama gücüne sahip iki NVIDIA Orin yüksek performanslı çip dahil olmak üzere en üst düzey yapılandırmaları bünyesinde barındırıyor. Algılama donanımı, Xiaomi SU7 Max modelinde bir LiDAR, on bir yüksek çözünürlüklü kamera, üç milimetre dalga radarı ve on iki ultrasonik radar içeriyor. Xiaomi’nin akıllı Otonom Sürüş sistemi, en üst düzey yapılandırmalar ve tam yığın şirket içi araştırmalarla 2024 yılına kadar sektörün en üst kademesine katılmaya hazırlanıyor.

Akıllı Kabin

Xiaomi EV Smart Cabin, “insan merkezli” bir etkileşim mimarisini benimsiyor ve 16,1 inç 3K merkezi konsol, 56 inç HUD ekran, 7,1 inç döner gösterge paneli ve iki tablet cihazın monte edilmesine olanak tanıyan iki koltuk arkası uzatma yuvası içeriyor. Snapdragon 8295 araç içi çip ile donatılan araç, 30 TOPS’a kadar yapay zeka hesaplama gücüne sahip ve beş farklı ekranın birbirine bağlanmasıyla en üst düzeyde etkileşimli bir deneyim sağlıyor.

Xiaomi Smart Cabin’in interaktif deneyimi tabletlere benzer ve kullanıcıların bir öğrenme eğrisine ihtiyaç duymadan hızla adapte olmalarını sağlıyor. Sistem, kapı kilidi açıldıktan sonra araç işletim sisteminin 1,49 saniye gibi kısa bir sürede başlatılmasıyla son derece sorunsuz bir şekilde çalışıyor. Ayrıca, akıllı telefonlar ve elektrikli araç arasında kesintisiz karşılıklı cihaz bağlantısı sunuyor. Örneğin, araca telefonla binildiğinde konsolda otomatik olarak bir simge görüntüleniyor ve tek bir dokunuşla telefonun arayüzüne kolayca erişilebiliyor.

Araç içi işletim sistemi, 5000’den fazla uygulamaya kademeli adaptasyon ile tüm Xiaomi tablet uygulama ekosistemi dahil olmak üzere ana akım uygulamaları sorunsuz bir şekilde entegre ediyor. Akıllı telefon uygulamaları araç konsoluna rahatça sabitlenerek anında araç içi uygulamalara dönüştürülebiliyor. Donanım entegrasyonu açısından Xiaomi SU7, araçla zahmetsiz entegrasyon için 1000’den fazla Xiaomi akıllı ev cihazını destekleyerek otomatik keşif, şifresiz erişim ve otomasyon senaryoları kurma olanağı sağlıyor ve güçlü bir CarIoT ekosistemi oluşturuyor. Aracın iç kısmında ayrıca, çok çeşitli cihazlara yönelik tak ve çalıştır işlevselliğini destekleyen özel pin-point genişletme bağlantıları bulunuyor. Xiaomi’nin elektrikli aracı kullanıcıların ihtiyaçlarını karşılamak için CarPlay’in yanı sıra iPad ve iPad aksesuarlarının montajını ve arka uzatma montaj noktasına yönelik uygulamaları destekliyor. 

Reklam

“Teknoloji x Ekosistem” elektrikli araçların akıllı mobil alanlara doğru evrimine öncülük ediyor

Lei Jun etkinlikte gerçekleştirdiği sunumda aynı zamanda Xiaomi’nin otomotiv alanındaki “otomotiv dünyasının yeni çağında estetik, sürüş keyfi yüksek, konforlu, akıllı ve güvenli rüya gibi bir otomobil üretmek” hedefini de paylaştı. 

Teknoloji, deneyim ve estetiğin özünü temsil eden bu rüya gibi otomobil, yani Xiaomi SU7, “tam boyutlu yüksek performanslı eko-teknolojik sedan” olarak konumlandırılıyor ve yüksek performans, eko-teknolojik yetenekler ve kapsamlı bir mobil akıllı dünya deneyimi elde etmeyi amaçlıyor.

Xiaomi SU7, en son teknoloji ve gelişmiş sürüş deneyimleri ile performansın zirvesi olarak ortaya çıkıyor. Xiaomi tarafından geliştirilen elektrikli motoru HyperEngine, CTB Entegre Batarya Teknolojisi ve Xiaomi Die-Casting T9100 kalıp döküm kümesinden üretilen gövde yapısı gibi bir dizi teknolojik yenilikle Xiaomi SU7 Max, sıfırdan yüz kilometre hıza yalnızca 2,78 saniyede ulaşıyor. Bu sayede “2 saniyenin altındaki süper otomobil” kulübüne sağlam bir şekilde giriş yapan araç, saatte maksimum 265 km hıza ulaşabiliyor.

Xiaomi SU7 ayrıca gerçek anlamda çok yönlü bir performans sergiliyor. Tamamen kendi geliştirdiği Xiaomi Akıllı Şasi (Xiaomi Smart Chassis) kontrol algoritması Akıllı Çok Boyutlu Algılama ve Genel Senkronize Kontrol olmak üzere iki önemli özellik içeriyor. Bu, tüm senaryolarda milisaniye düzeyinde uyarlanabilir dinamik şasi kontrolüne olanak tanıyarak neredeyse “tümseksiz” bir sürüş deneyimi sunarken istikrarlı bir yol tutuş deneyimi sunuyor. 

Reklam

Daha da önemlisi, Xiaomi SU7, uygulamaları, donanımları ve üçüncü taraf CarIoT ekosistemlerini entegre ederek benzeri görülmemiş bir akıllı mobil alan deneyimi sağlayan üç büyük ekosistem desteğini içeriyor. Standartlaştırılmış arayüzler, kapsamlı iletişim protokolü standartları ve mevcut cihazlar için basit iyileştirme çözümleri aracılığıyla üçüncü taraflar CarIoT ekosistemine eksiksiz bir şekilde erişebiliyor.

Lei Jun ayrıca, akıllı elektrikli araçların ulaşacağı nihai noktanın, sürüşün sezgisel hale geldiği, teknolojik atılımların ve kullanıcı ihtiyaçları ile araçlarının kusursuz entegrasyonunun birleşimi olduğunu ifade etti.

“İnsan x Otomobil x Ev” akıllı ekosistemi tamamlanıyor

Bu yılın Ekim ayı sonunda Xiaomi, “Akıllı Telefon x AIoT” ekosisteminden “İnsan x Otomobil x Ev” akıllı ekosistemine geçiş yaparak grup stratejisini kapsamlı bir şekilde yenilediğini duyurdu ve otomobiller Xiaomi’nin stratejik odağının önemli bir bileşeni haline geldi.

“İnsan x Otomobil x Ev” akıllı ekosistemi, donanım cihazlarının sorunsuz bir şekilde bağlanmasını, gerçek zamanlı koordinasyonu ve endüstri ortakları arasında iş birliğini kolaylaştıran, insanları, otomobilleri ve evleri içeren senaryoların kapsamlı bir entegrasyonunu oluşturuyor. Lei Jun, etkinlikte elektrikli otomobilin de eklenmesiyle “İnsan x Otomobil x Ev” akıllı ekosisteminin resmen tamamlandığını açıkladı.

Reklam

Ekosistem, ekosistem dahilindeki bireyler, cihazlar ve akıllı hizmetler arasında karşılıklı iş birliği ve gelişim sağlıyor. HyperConnect cihazlar arası bağlantı özelliğinden yararlanan Xiaomi HyperOS, Xiaomi elektrikli araçlar dahil olmak üzere 200’den fazla ürün kategorisini sorunsuz bir şekilde entegre ediyor. Ekosistem kapsamı, kullanıcıların günlük senaryolarının %95’inden fazlasına uzanarak bilginin her bireye ayrıntılı bir şekilde hizmet etmesini sağlıyor. Eş zamanlı olarak, yapay zeka ile güçlendirilen Xiaomi HyperMind, akıllı muhakeme için merkez görevi görüyor ve otomatik, proaktif çözümler sunarak kullanımı algılayıp öğrenebiliyor.

Ayrıca, “İnsan x Otomobil x Ev” akıllı ekosistemi, açık bir platform sağlayarak ürünler, teknolojiler ve sektörler genelinde karşılıklı destek sağlıyor. Xiaomi, “temel teknolojilerde sürekli Ar-Ge, sürekli ve uzun vadeli yatırım” ilkesine bağlı kalıyor. Geçtiğimiz 13 yıl içinde Xiaomi, kendisini stratejik önem taşıyan 12 teknoloji alanında ve 99 sektörde konumlandırdı. “Yazılım ve donanımın daha fazla entegrasyonu ve yapay zeka kapasitesinden tam olarak yararlanma” ilkesiyle hareket eden Xiaomi, ürün araştırma ve geliştirmenin yanı sıra üretimi de sürekli olarak güçlendiren bir “bütünleşik teknoloji yığını” geliştirdi. 

Aynı zamanda Xiaomi, tüm sektörün tam potansiyelinden yararlanmak için geliştiriciler, tedarik zinciri ve üretim dahil olmak üzere sektör paydaşlarıyla iş birliği yaparak Xiaomi HyperOS’u daha açık bir platform haline getiriyor ve “İnsan x Otomobil x Ev” ekosisteminin çok sayıda olasılığı mümkün kılabilecek şekilde daha kapsayıcı ve insan merkezli bir hale gelmesini sağlıyor. 

Lei Jun etkinlikte, Xiaomi’nin otomotiv sektörüne girişinin önemli bir sıçramaya işaret ettiğinin altını çizdi. Bu, şirketin temel çekirdek teknolojilere uzun vadeli bağlılığını, kapsamlı yatırımlarını, modern endüstriyel akıllı üretim yetenekleri için bir olgunlaşma anını ve en önemlisi “İnsan x Otomobil x Ev” akıllı ekosisteminin tamamlanmasında çok önemli bir adımı temsil ediyor. Lei Jun, “Otomotiv sektörüne girişimiz Xiaomi açısından yeni bir başlangıcı ifade ediyor. İnanıyorum ki bir gün Xiaomi’nin elektrikli araçları dünyanın dört bir yanındaki yollarda tanıdık bir manzaraya dönüşecek” ifadelerini kullanıyor.

Reklam

Otomobil

Yeni Nissan JUKE İkonik Sarı Rengi İle Türkiye’de

Piyasaya sürüldüğü 2010 yılından bu yana dünyada 1,3 milyondan fazla adet üretilen ve Türkiye’de 37 binin üzerinde satılan Nissan Juke yenilenen özellikleri ve çarpıcı renkleriyle Türkiye pazarına sunuldu. Nissan’ın Sunderland Fabrikasında üretilen Nissan Juke, ilk jenerasyonundaki popülaritesinin ardından müşteri talebine yanıt olarak ikonik sarı dış renk seçeneğini yeniden satışa sundu.

Yayınlandı

on

Yazan

Radio Mood App

Piyasaya sürüldüğü 2010 yılından bu yana dünyada 1,3 milyondan fazla adet üretilen ve Türkiye’de 37 binin üzerinde satılan Nissan Juke yenilenen özellikleri ve çarpıcı renkleriyle Türkiye pazarına sunuldu. Nissan’ın Sunderland Fabrikasında üretilen Nissan Juke, ilk jenerasyonundaki popülaritesinin ardından müşteri talebine yanıt olarak ikonik sarı dış renk seçeneğini yeniden satışa sundu.

Nissan’ın tasarımcıları ve mühendisleri, yeni sarı rengin yanı sıra, yeniden tasarlanan orta konsol ve gösterge paneli ile araç içi yaşam kalitesini yükseltmek için Juke’un iç mekanında önemli değişiklikler yaptı. İç mekanda kullanılan yeni malzemeler, konfor ve ergonomi iyileştirmelerine ek olarak otomobilin bağlanabilirliği ise daha büyük bir dokunmatik ekran ve gelişmiş teknoloji özellikleri ile güncellendi.

Ayrıca, Juke’un dinamik niteliklerini hem dış hem de iç detaylarda vurgulayan yeni N-Sport donanım paketi sahip olduğu dikkat çekici özellikler ile şehrin en dikkat çekici aracı olmak üzere ürün gamındaki yerini aldı.

Reklam

Yeni Nissan Juke ile yeniden sunulan İkonik Sarı dış renk seçeneği, ilk nesil Juke’un sarı rengini seven müşterilerden alınan talebe marka tarafından verilen bir yanıt. Yeni ikonik sarı renk, önceki Juke neslindeki sarı renkten farklı bir tonla Nissan’ın ürün gamındaki yerini alıyor. Önceki Juke’ta sunulan sarıya kıyasla yeni sarı biraz daha çarpıcı ve modern bir görünüm sunuyor.

Yeni Nissan Juke’un N-Sport donanım paketinde, yeni İkonik Sarı gövde renginin etkisi, siyah tavan, siyah yan aynalar, N-Sport jantlar ve dış detaylar, ön ızgara ve A-B sütunları kontrastıyla daha da artıyor. Tüm bu detaylar, Juke’un dikkat çeken, havalı ve karakterli duruşunu sağlamlaştırıyor.

Nissan Türkiye Genel Müdürü Charbel Abi Ghanem Yeni Nissan Juke ile ilgili heyecanını şu şekilde paylaştı: “Nissan’ın dinamik aile üyesi Juke, tarzıyla her zaman dikkat çeken bir araç olmayı başardı. Türkiye’de sevilen ve talep gören gerçek bir şehir SUV’si olarak kullanıcıların ihtiyaçlarını karşılayan Juke artık bu yeni makyajla birlikte gelen özellikleri sayesinde renkli dünyasında çok daha premium ve çok daha konforlu olacak. Biz aracımızdan ve dikkat çekici ruhundan eminiz. Sınırların dışına çıkmayı hedefleyen yeni ruhuyla tasarım ve konforun kusursuz birleşimini gelişmiş güvenlik teknolojileri ile standart olarak sunarak B-SUV sınıfında kuralları yeniden belirleyecek.”

İç mekan güncellemeleri daha fazla kalite ve bağlanabilirlik getiriyor

Göz alıcı ve ikonik dış görünüme sahip Juke’un renk paletine ikonik Sarı dış renk seçeneğinin eklenmesi sadece bir başlangıç. Ayrıca iç mekanda, Nissan’ın tasarım ve mühendislik birimlerinin önemli çalışmaları araçtaki yaşam kalitesini artırdı.

Reklam

Yeni Nissan Juke’un direksiyonuna geçildiğinde fark edilen ilk değişiklik, merkezi bilgi-eğlence ekranının boyutunun artması oldu. Artık köşeden köşeye 12.3 inç olan dokunmatik multimedya ekranı, ekranın en ucundaki dokunmatik kontrolleri rahat erişilebilir hale getirmek ve aynı zamanda Juke müşterilerinin gerçekten sevdiği kokpit hissini geliştirmek için sürücüye doğru 8o eğimli hale getirildi. Bu geliştirilmiş bilgi-eğlence sistemi yeni Nissan Juke’un tüm paketlerinde standart olarak sunuluyor. 12.3 inç full TFT dijital gösterge paneli yüksek çözünürlüklü ekranı (1920 x 720 piksel) ile sürücünün kendi tercihlerine göre ekranda yer alan bilgi kombinasyonunu gösterecek şekilde yapılandırmasına olanak tanıyor.

Kadran görünümü iki farklı temel düzen arasında değiştirilebiliyor; klasik düzende iki kadran ve ek bilgiler içeren merkezi bir alan yer alırken, alternatif olarak, “geliştirilmiş” düzende, eğimli ve üç boyutlu bir perspektif veren çift kadran üzerinde görüntülenen yol hızı ve motor devrini sunuyor. Bu “geliştirilmiş” düzende ek bilgilerin görüntülenebileceği daha geniş bir merkezi ekran alanı sağlıyor.

Kadranlar arasındaki orta bölümde sürücü, harita da dahil olmak üzere navigasyon talimatlarının yanı sıra yakıt ekonomisi, ses bilgileri, eco-sürüş performansı, lastik basınçları ve diğer önemli bilgileri görüntüleyebiliyor. Ekran seçeneği çok fonksiyonlu direksiyon simidinde yer alan tuşlar aracılığıyla kolaylıkla seçilebiliyor.

Geliştirilmiş bilgi-eğlence sistemi, kullanıcının akıllı telefonunun ana ekranında olduğu gibi, en sık kullandığı işlevler için kısayolları içerecek şekilde ekranı uyarlamasına olanak tanıyan daha sezgisel bir ana ekranla birlikte geliyor.

Yeni Nissan Juke ile tüm donanım seviyelerinde standart olarak kablosuz Apple CarPlay ve kablosuz Android Auto mevcut.

Reklam

Yeni Nissan Juke’un direksiyonunda kullanılan pürüzsüz deri malzeme kalite hissiyatını yukarı taşırken araçta dokunsal anlamda da daha tatmin edici bir his yaratıyor.

Sarı Alcantara® detaylı iç döşeme

Göz alıcı sarının çizgilerini yansıtan N-Sport iç mekanda, bumerang şeklinde ön konsolun üst kısmı boyunca uzanan Alcantara® sarı bir vurguya sahip. Klima ızgaralarına kadar açılı bir şekilde ilerleyen ve yeni merkezi bilgi-eğlence ekranının tabanını çerçeveleyen sarı vurgu iç mekanda farklılık yaratıyor.

N-Sport donanım paketinin sahip olduğu özel tasarım monoform sportif koltuklar, koltuğun üst dış kısmını kaplayan ve koltuğun yanlarından ortasına uzanan ikonik sarı renkli geri dönüştürülmüş Alcantara® detaylar ile göz alıcı temayı sürdürüyor, koltuğun omuz hizasında “Juke” kabartması yer alıyor. Sarı dikişler ise cesur görünümle sportifliği bir arada tamamlıyor.

Platinum, N-Design ve Platinum Premium donanım paketlerinde de geliştirilmiş konfora sahip yeni koltuklar bulunuyor. Yeni Platinum koltuklar, silindir desenli ekleri tamamlamak için kumaş aksanlı yarı deriden oluşan “Kira Melanj” adlı yeni bir kumaşa sahip.

Reklam

Platinum Premium modellerindeki yeni koltuk malzemesi, parlak vurgulara sahip siyah yarı deri koltuğun tabanında ve arkasında kapitone efektli eklerle yer alıyor. İç mekana sportif bir hava katan ve yolcuların başının arkasında yer alan koltuk açıklığı piyano siyahı bir kaplamayla detaylanıyor.

Geliştirilmiş iç konfor

Tüm Juke paketlerinin iç mekanında yapılan diğer güncellemeler arasında %20 artırılarak 7.8 litreye çıkarılan genişletilmiş bir torpido gözü yer alıyor. Ön kol dayama ise daha destekleyici olacak şekilde yeniden tasarlandı ve asimetrik bir tasarımla erişim mesafesi 25 mm artırıldı. Buna ek olarak bardaklıklardan da ödün verilmedi. Ön kol dayama, önceki Juke’ta olduğu gibi ortadaki saklama bölmesine erişim sağlamak için kalkıyor ve kapakta artık üç kredi kartı tutabilen bir klips de bulunuyor.

Yeni Nissan Juke’un tüm sınıflarında artık ön koltuklar arasında yer alan boşlukta maksimum alan sağlanırken, rahatlıkla teknoloji buluşturan elektrikli el freni de tüm donanımlarda standart olarak sunuluyor.

Platinum donanım seviyesinden başlayarak, tüm donanım seviyeleri artık iPhone 12 Pro Max kadar büyük bir akıllı telefonu barındırabilen bir kablosuz şarj ünitesine sahip. Buna ek olarak, hem USB-A hem de C soketleri aracın ön ve arka yolcularının erişebilmesi için iki alanda da bulunuyor.

Reklam

İlave yeni dış renk seçenekleri

İkonik Sarı dış renk seçeneğinin geri dönüşü Juke hayranlarının dikkatini çekecek olsa da, dış renk seçeneklerinde başka değişiklikler de var. Önceki İnci Beyazı’nın yerini daha da saf bir beyaz görünüm veren yeni formülasyonlu bir renk tonu aldı, ayrıca daha fazla sedef etkisi için metalik pul miktarı artırıldı.

Aynı şekilde, Siyah dış renk de yeni formülüyle daha zengin ve daha koyu şekilde ürün gamındaki yerini alıyor.

Yeni Nissan Juke’un genişleyen renk kartelasında 11 farklı tek renk ve 13 farklı çift renk seçeneği sunulmaktadır. Bu renkler: yeni İkonik Sarı, yeni İnci Beyazı, yeni Siyah, Metalik Gri, Bulut Gri, Gümüş, Gün Batımı Kırmızısı, Manyetik Mavi, Bordo, Lav Kırmızı ve Beyaz. Genişleyen renk yelpazesine ek olarak artık Nissan Juke’un tavanında da sunulan siyah, kırmızı ve gümüş tavan renk opsiyonları ile araç çift renk görünümüyle Türkiye yollarındaki iddialı yolcuğunu sürdürecek.

Yeni Nissan Juke kullanıcılarına donanıma özgü yeni jant seçenekleri sunuyor. Yeni tasarım Platinum jantlar, 19’’ özel tasarım N-Design ve N-Sport jantlar ve optimize edilmiş aerodinamik özelliklere sahip göz alıcı 19″ Platinum Premium jantlar ürün gamında yer alıyor.

Reklam

Gelişmiş sürüş destek teknolojileri Juke’ta sunuluyor

Yeni Nissan Juke Genel Güvenlik Yönetmeliği (GSR2)’nin zorunlu kıldığı standart tüm teknolojik gereksinimlere ek olarak, Akıllı Hız Sabitleme sistemi, Akıllı Kör Nokta önleme sistemi de yeni Juke ile birlikte gelişmiş sürüş destek sistemleri arasına katılıyor. Yeni Nissan Juke “Genel Güvenlik Yönetmeliğine Uyumlu (GSR2)” olarak satışa sunuldu.

Geliştirilmiş teknolojileri merkezine alan Nissan’ın “Akıllı Şerit Takip Asistanı” özelliği yeni Juke’un tüm sınıflarında standart olarak yer alıyor. Örneğin bir otoyolda Juke’un şeritteki konumunu takip eden teknoloji ile araç tanımlanan şerit sınırına çok yaklaştığında, sürücünün dikkatini çekmek için direksiyon simidinde bir titreşim tetikler. Düzeltme yapılmazsa, araç müdahale ederek ve aracın şeritteki yörüngesini korumak için yönünü düzeltir.

Akıllı Şerit Takip Asistanı’na ek olarak Yeni Nissan Juke’ta birçok sürüş destek teknolojisi yer alıyor: Akıllı ve Önsezili Çarpışma Önleme Sistemi, Sürücü Yorgunluk Algılama Sistemi, Akıllı Hız Asistanı, Yokuş Kalkış Destek Sistemi, Otomatik Uzun Far Asistanı tüm donanım seviyelerinde standart olarak mevcutken; Akıllı Kör Nokta Önleme Sistemi, Akıllı Arka Çapraz Trafik Uyarı Sistemi ve ProPILOT Asistanı Platinum Premium donanım seviyesinde sunuluyor.

Yüksek çözünürlüklü merkezi ekrandan yararlanılarak, arka görüş kamerasının çözünürlüğü de 0,3 megapikselden 1,3 megapiksele yükseltildi. Bu, özellikle düşük ışık koşullarında daha net bir görüntü sunarak geri manevraların daha da güvenle yapılabilmesine imkan sağlıyor. Arka görüş kamerası artık Juke’un tüm sınıflarında standart olarak sunuluyor. Park manevralarında aracın konumunun kuşbakışı olarak gösteren “Çevre Görüş Sistemi” dört kamerasıyla Platinum Premium donanım seviyesinde mevcut.

Reklam

Değişmeyen güç aktarma organları

Juke’un kaputunun altında verimli bir 1.0 litrelik üç silindirli DIG-T turbo şarjlı benzinli motor bulunmaktadır. Kompakt ve hafif olan bu motor, Juke’a sahiplerinin beklediği sürüş keyfi özelliğini kazandırıyor. 115PS güç ve 200Nm maksimum tork üretir. Yalnızca benzinli ve otomatik şanzıman seçeneğiyle Türkiye’ye gelen yeni Nissan Juke sportif 7 ileri çift kavramalı (DCT) şanzıman ve sürüş modu seçenekleri (Eco, Standart, Sport) ile sürücüler, yolda maksimum eğlence için tarzlarını her türlü sürüş senaryosuna zahmetsizce uyarlayabilecek.

Yeni Nissan Juke’un lansmana özel fiyatları

Yeni Nissan Juke 1.409.900 TL’den başlayan fiyatlar ve lansmana özel kampanya seçenekleriyle sınırlı süre için Nissan Yetkili Satıcıları’ndaki yerini aldı. Juke’un lansmana özel kampanyasında 100.000TL nakit alım desteği ve 240.000TL’ye 12 ay yüzde 1,99 faizli kredi imkanı bulunuyor.

Reklam
Devamını Okuyun

Otomobil

Sıcak Havalar Elektrikli Otomobilleri Nasıl Etkiliyor?

Elektrikli araç sahipleri dikkat! Havalar iyiden iyiye ısınmaya başladı. Sıcak havaların elektrikli otomobiller üzerinde önemli bir etkiye sahip olduğunu biliyor muydunuz?

Yayınlandı

on

Yazan

Radio Mood App

Elektrikli araç sahipleri dikkat! Havalar iyiden iyiye ısınmaya başladı. Sıcak havaların elektrikli otomobiller üzerinde önemli bir etkiye sahip olduğunu biliyor muydunuz?

Yaz mevsimi yaklaştı. Bu yaz da küresel ısınmanın etkisiyle aşırı sıcaklar bekleniyor. Hayatımızı pek çok yönden olumsuz etkileyen sıcak havalar elektrikli otomobillerin performansını da etkiliyor.

“Sıcak havalar çevre dostu elektrikli otomobillerin performansını düşürüyor” diyen Elaris Genel Koordinatörü Volkan Demir, yazın elektrikli araçları verimli bir şekilde kullanmak için alınması gereken önlemleri paylaştı:

Reklam

Pilin elektronik aksamı bozuluyor

“Sıcak hava elektrikli araçların sürüş menzilini düşürüyor. Amerikan Otomobil Üreticileri Birliği’nin (AAA) 2020 yılında yaptığı bir çalışmaya göre, sıcaklar 35 dereceye ulaştığında elektrikli otomobillerin menzilleri yüzde 17 düşüyor. Ayrıca aşırı sıcaklar pilleri de etkileyerek çalışma sorunlarına neden olabiliyor. Çünkü lityum iyon piller en iyi 20-25 derece sıcaklık aralığında çalışıyor. Sıcaklıklar 45-50 derecenin üzerine çıktığında ise pilin elektronik aksamı daha hızlı bir şekilde bozuluyor ve şarj performansında genel bir düşüş oluyor.

Şarj istasyonu güneş almayan bir yere kurulmalı

Pil aşırı ısınma noktasına yaklaşıldığında akünün şarj hızı düşüyor. Akü, güvenlik nedeniyle pilin soğuması için şarj işlemini durduruyor. Bu nedenle özellikle yaz aylarında araç aküsünün soğutma sistemi büyük önem taşıyor. Bu tür bir sorunla karşılaşmamak için şarj istasyonunun her zaman güneş almayan veya güneşten korunan bir yere kurulması gerekiyor. Biz Elaris olarak, kurulumunu gerçekleştirdiğimiz AC ve DC şarj istasyonlarında bu konuya hassasiyet gösteriyoruz.

Şarj işlemi akşam veya gece saatlerinde yapılmalı

Reklam

Sıcak havalarda maksimum kapasitede pil şarj etmek de risk teşkil ediyor. Çünkü sıcaklar pilin aşırı ısınmasına neden oluyor. Bu konuda da müşterilerimize, elektrikli otomobillerini akşam veya gece saatlerinde şarj etmelerini öneriyoruz. Böylece, yüksek sıcaklıkların araç performansı üzerindeki etkilerini önlemek ve aynı zamanda şarj cihazının kapasitesinin daha iyi kullanılmasını sağlamak mümkün hale geliyor. Elaris olarak, bu konuda da müşterilerimize önemli bir avantaj sunuyoruz. EATON marka DC şarj cihazlarımızla, şarj istasyonlarında ortalama yüzde 55 olan verimliliği, yüzde 96 seviyelerinde tutarak piyasadaki en yüksek oranlardan birini sunuyoruz. Böylece şarj verimi ve süresini kayda değer oranda azaltıyoruz.

Pil yüzde 80 doluluk oranıyla şarj edilmeli

Bu noktada dikkat edilmesi gereken bir diğer husus ise şarj doluluk oranı oluyor. Yazın elektrikli otomobillerin pilini yüzde 100 yerine yüzde 80 doluluk oranıyla şarj etmek gerekiyor. Çünkü pili tam şarj etmek, daha fazla iç direnç ve ısı oluşmasına neden olarak pilin ömrünü kısaltıyor.

12:00 ile 15:00 saatleri arasında araç kullanılmamalı

Ayrıca mümkün olduğunca günün en sıcak saatlerinde yani 12:00 ile 15:00 saatleri arasında araç kullanmaktan kaçınmak gerekiyor. Çünkü sıcak nedeniyle aşırı ısınan pil, enerji kullanımını önemli ölçüde artırıyor.

Reklam

Klima kontrollü olarak kullanılmalı

Yazın klima kullanımına da dikkat etmek gerekiyor. Klimayı kontrollü kullanmak gerekiyor, aksi halde aracın menzili düşüyor.” dedi.

Devamını Okuyun

Otomobil

Hyundai IONIQ 5 Advance Özel Fiyatıyla Dikkat Çekiyor

Yayınlandı

on

Yazan

Radio Mood App

  • Hyundai Assan, Türkiye’deki elektrifikasyon atağına yepyeni bir fiyat politikasıyla devam ediyor.
  • Türkiye için özel olarak geliştirilen “IONIQ 5 Advance”, 1.649.000 TL’lik fiyat etiketiyle şimdi çok iddialı.
  • IONIQ 5 Advance, 58 kWh bataryası ve 125 kW (170 PS) gücündeki elektrik motoruyla öne çıkıyor.

Elektrikli otomobil ve üst düzey mobilite deneyimini Türkiye’de daha da yaygınlaştırmayı ve bu alanda sektöre öncülük etmeyi hedefleyen Hyundai Assan, 2024 yılındaki elektrifikasyon stratejisine ağırlık vermeye devam ediyor. Türk tüketicisi için özel olarak geliştirdiği yeni donanım seviyelerini oldukça cazip ödeme koşulları ve fiyatlarla sunan Hyundai Assan, geçtiğimiz ay satışına başladığı IONIQ 5 Advance modelinin fiyatında yüzde 8’e varan bir indirim yaptı. Gerek teknolojisi gerekse sunduğu üst düzey konforla segmentinde fark yaratan IONIQ 5’in 4×2 çekiş sistemine sahip Advance donanım seviyesinin fiyatı 1.649.000 TL olarak belirlenirken aynı zamanda “Şimdi Al, 6 Ay Sonra Öde” imkanı da var.

Satışa sunulduğu günden bu yana 200’ün üzerinde ödül alan IONIQ 5 ile ilgili görüşlerini dile getiren Hyundai Assan Genel Müdürü Murat Berkel, “Türk tüketicisi için özel olarak geliştirdiğimiz “Advance” donanım seviyesi, sunduğu optimum özellikleriyle oldukça ilgi çekiyor. Bu yeni donanım seviyemizle beraber Türk tüketicisinin elektrikli otomobillere daha kolay ulaşmalarını ve aynı zamanda geleceğin teknolojilerini en uygun fiyatla deneyimlemelerini istiyoruz. İçten yanmalı birçok SUV modelden daha ekonomik ve daha teknolojik bir otomobil satın alma fırsatı sunmaktan dolayı mutluyuz” dedi.

C-SUV segmentinde yer alan IONIQ 5 Advance‘ın öne çıkan özellikleri, günlük kullanımdaki tüm beklentileri karşılıyor. IONIQ 5 Advance’in donanım listesinde; piksel tasarımlı LED ön farlar, dur kalk özellikli akıllı hız sabitleme kontrolü ve çarpışma önleme asistanı gibi donanımlar dikkat çekerken aynı zamanda ön tarafta soğutma özelliğine sahip ısıtmalı deri koltuklar, BOSE Premium ses sistemi, 12,3 inç çift entegre bilgi ve multimedya ekranları, sanal gösterge paneli (Head-Up Display), kayar tip orta konsol ve gizli otomatik kapı kolları da günlük kullanımda sahibine oldukça yardımcı oluyor.

Reklam

EV modellerin en önemli özelliklerinden biri olan ve bilhassa zorlu kış koşullarısnda da sürüş menzilini arttıran ısı pompası, diğer tüm Hyundai modellerinde olduğu gibi IONIQ 5’in Advance versiyonunda da standart olarak sunuluyor.

170 beygirlik motorla tam 587 km

IONIQ 5 Advance, 58 kWh batarya, 125 kW (170 PS) gücündeki arkaya konumlu tek elektrik motoru ve arkadan itiş sistemi ile geliyor. Otomobildeki 58 kWh bataryanın %100 dolu olduğumda durumda menzili, birleşik kullanımda 384 km (WLTP). Buna karşılık araç, şehir içi kullanımda da 587 km menzile kadar rahatlıkla ulaşabiliyor. IONIQ 5’in 0-100 km/s hızlanması ise Advance donanım seviyesinde 8,5 saniye. Aracın ulaşabildiği maksimum hız ise 185 km/s ile sınırlandırılmış. Buna ek olarak; üstün 800 voltluk batarya sistemine sahip olması sayesinde 350 kW ultra hızlı DC şarj cihazına bağlandığında yalnızca 18 dakikada yüzde 10’dan yüzde 80 düzeyine şarj edilebiliyor. Yine WLTP normlarına göre, IONIQ 5 kullanıcılarının 100 km menzil kazanmak için aracı ultra hızlı şarj istasyonlarında yalnızca 5 dakika şarj etmeleri yeterli.

Reklam
Devamını Okuyun

Otomobil

2025 Citroen C3 Aircross Duyuruldu – Bakalım Beğenecek Misiniz?

Yayınlandı

on

Yazan

Radio Mood App

Citroen, yenilenen C3 Aircross’u önümüzdeki aylarda büyük bir lansmanla tanıtacak…

Fransız otomobil devi Citroen, düzenlediği bir etkinlikte yenilenen C3 Aircross’u duyurdu. Uzun zamandır değişim görmeyen otomobil, görenleri şaşırtacak türden tasarım detayları kazandı. Gelin hep birlikte yeni Citroen C3 Aircross’a yakından bakalım.

B-SUV segmentindeki C3 Aircross, artık oldukça sert hatlara sahip. Bu bağlamda; dümdüz inen ön ızgara, parçalı diyebileceğimiz LED farlarla karşımıza çıktı. Ayrıca Citroen’in yenilenen logosu da artık bu otomobilde bulunacak.

Reklam

Aracın arka kısmına baktığımızda da sert hatlar görüyoruz. Arka aydınlatmalar, bir plastik bar ile birbirine bağlanmış durumda. Yeni logo, bu barın tam orta noktasına yerleştirildi. Ayrıca bagaj kapağında “Aircross” ibaresinin bulunacağını görüyoruz.

Citroen, duyurusunu gerçekleştirdiği yeni C3 Aircross’un iç kısmını şimdilik göstermedi. Şirket, yaz mevsiminde yeni bir lansman yapılacağını açıkladı. Bu lansman, aracın iç kısmını da görmemizi sağlayacak.

Citroen C3 Aircross’un kaput altıyla ilgili de detaylar paylaşılmadı. Ancak bu noktada bilinen bazı hususlar var. Edinilen bilgilere göre C3 Aircross, içten yanmalı versiyonların yanı sıra hibrit ve tam elektrikli versiyonlara da sahip olacak. Aracın mevcut versiyonunun 1.2 litrelik motor ile Türkiye’de satıldığını belirtelim.

Kaynak: Webtekno.

Reklam
Devamını Okuyun
Reklam

En Çok Okunanlar