Bizimle iletişim kur
Yazarlık Başvurusu

Teknoloji

Yeni Kaspersky EDR Expert Kullanıma Sunuldu

Yayınlandı

Tarih

Kaspersky EDR Expert
Ayrıksı Kitap

Kaspersky, BT güvenlik süreçlerini olgunlaştırmış işletmeler için sunduğu Uç Nokta Algılama ve Yanıt (EDR) ürününü güncelledi. Yeni Kaspersky Endpoint Detection and Response Expert, gelişmiş APT benzeri saldırı koruma işlevleri sunuyor. Ürünün tehdit araştırma ve yanıt yetenekleri, uyarıların olaylarla otomatik olarak ilişkilendirilmesi, YARA kurallarına dayalı tarama ve ana bilgisayarlarda yanıt için API entegrasyonuyla genişletildi. Yeni sürüm aynı zamanda Azure’da barındırılan bulut tabanlı yönetim konsolunun yanı sıra daha önce mevcut olan şirket içi sürümü de içeriyor.

Gartner, kuruluşların %50’sinden fazlasının 2023 yılına kadar eski antivirüs çözümlerini EDR ile değiştireceğini öngörüyor. Dağıtık BT altyapılarında saldırıyı tespit etmek bazen bir aydan uzun zaman alıyor. EDR ise saldırıyı yayılmadan, mümkün olduğunca erken aşamada ortadan kaldırmaya yardımcı olabiliyor ve işletmeleri etkili güvenlik araçlarıyla donatabiliyor.

Daha Ayrıntılı Tespit, Araştırma Ve Yanıt İçin Yeni API

Kaspersky Endpoint Detection and Response Expert, hem toplu hem de gelişmiş kurumsal tehditlere karşı koruma sağlayan tam teşekküllü bir EDR ürünü olarak öne çıkıyor. Ayrıca müşterilerin şüpheli nesnelerle ilgili analizlerinde ince ayar yapmalarına ve uyarı havuzundan gelen saldırıları tespit etmelerine yardımcı olmak için yeni algılama ve araştırma yetenekleri sunuyor.

Reklam

Saldırı Göstergesi (IoA) kurallarını tetikleyen şüpheli dosyalar, tarama için otomatik olarak sanal alana gönderilebiliyor. Korumalı alan denetimi sonucunda bir dosyanın kötü amaçlı olduğu anlaşılırsa bir uyarı oluşturuluyor. IoA kurallarında ayrıntılı istisnalar oluşturma yeteneği, işletmelerin meşru yönetici eylemlerinden kaynaklanan yanlış pozitiflerden kaçınmasına yardımcı oluyor. Örneğin söz konusu kural, yöneticinin bilgisayarında tetiklenmeyecek şekilde yapılandırılabiliyor.

Güvenlik operasyonları merkezi (SOC) analistleri ve tehdit avcıları, şüpheli etkinliğin olduğu uç noktalarda kötü amaçlı dosyaları tespit etmek için artık ana bilgisayarlarda YARA kural taramasını kullanabiliyor. Böylece uç noktada rastgele erişimli bellek (RAM), belirli klasörler veya tüm yerel diskler gibi alanları tarayabiliyor.

Kaspersky Endpoint Detection and Response Expert ayrıca otomatik uyarıları olaylarla birleştirme yeteneğiyle araştırma becerisini artırıyor. Mekanizma, farklı uç noktalardaki parçalanmış uyarıları ilişkilendiriyor ve bunları tek bir olayda birleştirebiliyor. Böylece analistlerin uyarıları kendi başlarına gözden geçirmelerine gerek kalmıyor.

Olaya müdahale söz konusu olduğunda, BT güvenlik ekipleri ana bilgisayarlarda yanıt için API entegrasyonuna sahip üçüncü taraf sistemler aracılığıyla bunu gerçekleştirebiliyor. Örneğin yanıt eylemlerini başlatma yeteneğini SIEM veya SOAR gibi güvenlik düzenleme platformlarına entegre edebiliyor.

Bulut Tabanlı Yönetim Konsolu

Reklam

Ürün yönetim konsolu, kurum içi dağıtımda olduğu gibi bulutta da mevcut olarak sunuluyor. Böylece kurumlar altyapı kurulumuna göre uygun seçeneği tercih edebiliyor. Yeni bulut sürümü Azure üzerinde barındırılıyor ve daha hızlı pilot uygulama ile her yerden yönetimin yanı sıra, daha fazla şeffaflık ve daha düşük toplam sahip olma maliyeti sağlıyor. Sunulan abonelik modeli sayesinde müşteriler, kapsamaları gereken düğüm sayısına göre lisans hacmini hızla değiştirebiliyor.

Kaspersky Kurumsal Ürün Pazarlama Başkan Yardımcısı Sergey Martsynkyan, şunları söylüyor: “Tam teşekküllü bir EDR aracı kurumsal siber güvenliğin temel bir unsurudur. Bu nedenle algılama, müdahale ve güvenlik yönetiminde farklı müşteri ihtiyaçlarına uyacak şekilde tasarlanmalıdır. Uzaktan çalışma ve bulut benimseme trendinin devamıyla, EDR işlevlerini buluttan yönetme yeteneği ürün güncellememize memnuniyetle eklediğimiz bir gereksinim. Ürünü üçüncü taraf bulut platformunda barındırmak, Kaspersky’nin müşterilerin veri gizliliğine ve veri işleme ve konum açısından güvenine olan bağlılığıyla uyumlu bir adım. İleriye dönük olarak güçlü ve güvenilir bir EDR aracı, kuruluşların altyapılarındaki görünürlüğü artırmalarına ve tüm güvenlik alanları üzerinde kontrol sahibi olmalarına yardımcı olacak şekilde daha fazla genişletilmiş koruma sunmalıdır.”

Kaspersky kurumsal ürünleriyle birlikte Kaspersky EDR Expert, Radicati’nin yakın tarihli “Gelişmiş Kalıcı Tehdit (APT) Koruması – Pazar Çeyreği 2022” raporunda Kaspersky’nin En İyi Oyuncu olarak tanınmasına katkıda bulundu. Bu, şirketin kurumsal portföyünün yüksek işlevselliğini ve stratejik vizyonuyla müşterileri karmaşık siber tehditlerden koruma yeteneğini destekliyor.

Reklam
Devamını Okuyun
Reklam
Yorum gezintisi

Yorum yazabilmek için giriş yapın Giriş

Yorum Yaz

Teknoloji

Youtube’a Beklenen Özellik Geldi Ama Hangi Üyelere?

Yayınlandı

Tarih

Yazar

Youtube Zoom
Ayrıksı Kitap

YouTube’a sonunda zoom özelliği geldi…

Şimdilik sadece “Premium” üyelerine sunulan bu özelliği kullanmak için ayarlar kısmından aktif hale getirmeniz gerekiyor.

Dünyanın en büyük video paylaşım platformu olan YouTube, bugün pek çok kişinin en çok kullandığı video izleme aracı haline gelmiş durumda. Ancak buna rağmen uygulamada çok önemli bir video özelliği bugüne kadar bulunmuyordu. Bu özellik de videolara zoom yapabilme özelliğiydi. Yıllardır internet kullanıcılarının Google’dan talep ettiği bu özellik sonunda uygulamaya ekleniyor. Ancak, şimdilik bu özelliği sadece “Premium” üyeleri kullanabiliyor.

Google bu özelliğe “pinch to zoom” diyor. Türkiye’de ise, bu özelliği “yakınlaştırmak için sıkıştırın” adıyla sunuyor. Ekrana koyduğunuz iki parmağınızı cimcikleme hareketi yapar gibi birbirine yaklaştırdığınızda videolara zoom yapabiliyorsunuz. Sonra istediğiniz yöne kaydırarak videonun farklı bölgelerine zoom yapmış halde bakabiliyorsunuz.

Reklam

Kaynak: Donanım Günlüğü.

Devamını Okuyun

Teknoloji

iPhone 14’ün Piyasaya Çıkmadan Fiyatı Mı Arttı?

Yayınlandı

Tarih

Yazar

iPhone 14 Fiyatı
Ayrıksı Kitap

Yok artık! iPhone 14 fiyatı piyasaya çıkmadan güncellendi…

iPhone, dünyanın gelmiş geçmiş en ünlü akıllı telefonu olabilir. Lüks, statü, kalite ve zenginlik gibi pek çok farklı değerle özdeşleştirilen bu telefon, uzun bir süre daha akıllı telefon kullanıcılarının bir numaralı tercihi olmaya devam edecek gibi görünüyor. Ancak iPhone bile olsanız, ekonomik sıkıntıların baş gösterdiği dönemlerde fiyat politikanızı iyi kurgulamanız gerekiyor.

Apple’a yakın kaynaklar tarafından geçtiğimiz haftalarda ortaya atılan iddialarda, Amerikalı teknoloji devinin bu yıl satışa sunacağı tüm iPhone modelleri için 100 dolarlık bir zam planladığı söyleniyordu. Bunun anlamı, 2021 yılında 799 dolardan satışa sunulan iPhone 13’den sonra, bu yıl satışa sunulacak olan iPhone 14, 899 dolarlık fiyat etiketine sahip olacaktı. Ancak, yeni bilgiler Apple’ın bu planından kısmen vazgeçtiğini gösteriyor.

Apple, iPhone 14’ün fiyatına dokunmayacak ve bu telefon yine 799 dolardan satışa sunulacak. Amerikalı teknoloji devi, zaten iPhone 13’de kullanılan başta yonga seti olmak üzere pek çok teknolojinin iPhone 14’e de hayat vereceğini hesaba katarak, maliyet artışlarını bu şekilde erittiğini düşünmüş ve bu modele yapacağı zamdan vazgeçmiş.

Reklam

Eğer iddialar doğruysa, iPhone 14 Pro ve iPhone 14 Pro Max modelleri için zam kaçınılmaz demektir çünkü Apple bu cihazlarda tamamen yeni teknolojilere yer verecek ve bu da şirkete büyük bir ek maliyet getirecek.

Kaynak: Donanım Günlüğü.

Devamını Okuyun

Teknoloji

OPPO Reno 7 Modelini Tanıttı Sınırsız Portre Özelliği Dikkat Çekti

Yayınlandı

Tarih

Yazar

OPPO Reno 7
Ayrıksı Kitap

OPPO’nun sınırsız portre özellikleriyle dikkatleri üzerine çeken, 64MP yapay zeka kamera, ColorOS 12 işletim sistemi, uzun ömürlü 4.500 mAh pil ve 33W SUPERVOOC hızlı şarj teknolojisi gibi gelişmiş donanımlara sahip Reno7 modeli Türkiye’de tüketicilerle buluştu…

Dünyanın önde gelen lider akıllı ürün markası OPPO, Reno serisinin en yeni üyesi Reno7’yi Türkiye pazarında tüketicilerle buluşturdu. Sony ile birlikte geliştirilen IMX709 sensörlü Ultra Algılamalı Selfie, Mikrolens ve Bokeh Parlak Portre ile desteklenen OPPO Reno7, fotoğrafçılık performansında büyük bir yeniliğe işaret ediyor. ColorOS 12 işletim sistemi, uzun ömürlü 4.500 mAh pil ve 33W SUPERVOOC hızlı şarj teknolojisi gibi gelişmiş donanımlara sahip OPPO Reno7, son derece akıcı bir günlük kullanım sunuyor. Ultra ince retro Reno7 modeli, fiberglas deri tasarım ve ikonik OPPO Glow olmak üzere iki çarpıcı seçenekle kullanıcılarıyla buluşuyor.

Her Anı Yakalayan Görüntüleme Gücü

OPPO Reno7’de 64MP yapay zeka kamera, 2MP Bokeh kamerası ve görüntülerin boyutunu 15x veya 30x büyüten 2MP Mikrolens bulunuyor. Akıllı telefondaki Mikrolens etrafında, kullanıcıların mikro dünyaları keşfetmeleri için bir dolgu ışığı görevi gören Yörünge Işığı da yer alıyor. Bu ışık ayrıca, lens kullanımdayken, bir mesaj geldiğinde, oyun oynarken veya akıllı telefon şarj olurken hafifçe parlıyor ve bildirim ışığı görevi de görüyor.

Reklam

Akıllı telefonun 32MP selfie kamerası, OPPO ve Sony’nin birlikte geliştirdiği amiral gemisi RGBW IMX709 sensörden güç alıyor ve dünyada ilk kez Reno7 modeliyle kullanıcılara sunuluyor. IMX709, tamamen yeni bir RGBW piksel dizilimine ve OPPO’nun kendi geliştirdiği Quadra Binning algoritmasına sahip. Sensör, bu algoritma sayesinde standart RGGB sensörlerinden %60 daha fazla ışık yakalıyor, grenli görünümü %35’e kadar azaltıyor ve düşük ışık koşullarında daha net ve parlak görüntüler sunuyor.

Amiral gemisi seviyesinde donanımlara sahip OPPO Reno7, etkileyici görüntüleme özellikleriyle öne çıkıyor. Kullanıcılar, Bokeh Parlak Portre, Selfie HDR, Yapay Zeka Güzelleştirme Modu, Yapay Zeka Renk Paleti, Ultra Net 108MP Görüntü Özelliği, Yapay Zeka Sahne Geliştirme, Görüntü Netlik Motoru ve diğerler özellikler sayesinde, etraflarında olanları yakalayabiliyor, şaşırtıcı derecede profesyonel portreler çekebiliyor.

Şaşırtıcı Ultra İnce Tasarım Ve Göz Alıcı Stil

Ultra ince retro tasarımıyla Reno Serisinin ikonik tasarımını sürdüren Reno7, Günbatımı Turuncusu ve Kozmik Siyah olmak üzere iki farklı renk seçeneği ile birlikte geliyor. Sektörün ilk fiberglas deri tasarımına sahip Günbatımı Turuncusu rengindeki OPPO Reno7 modeli, canlı bir turuncu renk ve birinci sınıf deri hissiyle geliyor. Telefonun orta çerçevesiyle kusursuz bir şekilde bütünleşen arka kapağın, üstün kalitede bir dokuyla kaplandığı dikkatlerden kaçmıyor. OPPO Glow özelliğine sahip Kozmik Siyah seçeneği de evren gibi sonsuz ve büyüleyici bir görünüm veriyor.

Yaklaşık 175 gr olan yeni ultra ince retro tasarımıyla OPPO Reno7, Günbatımı Turuncusu seçeneğinde 7,54 mm, Kozmik Siyah seçeneğindeyse 7,49 mm kalınlığa sahip. Düz kenarlı orta çerçeve tasarımı, akıllı telefona şık ve minimalist bir stil kazandırıyor.

Reklam

Yepyeni ColorOS 12

ColorOS 12 ile yüklü gelen ilk akıllı telefon modellerinden biri olan Reno7, kullanıcılara daha rahat ve sorunsuz bir işletim sistemine anında erişim sunuyor. ColorOS 12’deki sürükleyici tasarım ve 3 boyutlu simgeler, kullanıcılara daha sezgisel ve daha kolay bir deneyim yaşatıyor. Yapay Zeka Sistem Hızlandırıcı özelliğine sahip ColorOS 12, OPPO Reno7’nin daha sorunsuz ve daha hızlı çalışması için kaynak tahsisini optimize ediyor ve bellek bölünmelerini azaltıyor. Hızlı Başlangıç, Oyun Odak Modu, Yapay Zeka Kare Hızı Sabitleyici ve Ultra Dokunma Tepkisi özellikleri, eğlence odaklı kullanıcılara sorunsuz bir şekilde uyum sağlıyor.

Devamını Okuyun

Popüler