Bizimle iletişim kur
Behzat C Banner

Televizyon

Yılbaşı Gecesi Film Yorumları

Yayınlandı

Tarih

Ayrıksı Kitap

Benim için son on yılın en iyi Türk filmlerinden birisi ve komedi kategorisinde de bir numarası açık arayla “Aile Arasında” filmi. Zaten başarılı bir diğer komedi filmi de “Kim Bu Aile” filmiydi. Ve o filmin yazısında da belirttiğim gibi Aile Arasında filmine benzeyen bir Aile kurgulama mantığı vardı. Şimdi gelelim Yılbaşı Gecesi filmine.

Filmin Podcast İncelemesini de dinleyebilirsiniz

Bu arada bir kez daha izlemek isteyenler için Fragmanı da yazının sonuna ekledim.

Gülse Birsel Senaryosuyla Yılbaşı Gecesi Filmi

Aile Arasında filminin oyuncularından sadece bir kaçı (Fatih Artman, Gülse Birsel, Ayta Sözeri ve Derya Kardaş) bu filmde de yer alırken esas yapı taşı olan senaristi Gülse Birsel ve yönetmen Ozan Açıktan bu filmde de karşımıza çıkıyor. Hal böyle olunca Yılbaşı Gecesi filmini değerlendirirken Aile Arasında filmi ile kıyaslayarak anlatmak Spoiler vermemek adına yapılabilecek en doğru yöntem.

Yılbaşı Gecesi Spoilersız Yorum

Bir kere senaryo matematiği olarak Gülse Birsel’in ustalığını gözardı etmek mümkün değil. Yine elinden kurgusal olarak başarılı bir iş çıkmış. Yapım olarak da iyi emek harcanmış bir filmle karşı karşıyayız. Peki filmin eksileri neler? Onlar da aşağıda 👇

Reklam

Yılbaşı Gecesi vs Aile Arasında

Ancak gel gelelim Aile Arasında filminden geri kaldığı noktalara :

Film bir kere gereğinden fazla uzun gibi ya da en azından izlerken bazı sahnelerin neden var olduğunu düşünmeden edemiyorsunuz yani o sahneler olmasa hem film daha tempo kazanacak hem de süre anlamında daha makul bir seviyeye gelecek çünkü toplamda 2 saat 21 dakikalık bir filmden bahsediyoruz. Diğer yandan nasıl sonlanacağını önceden tahmin edebildiğimiz çok fazla sahne ile karşı karşıyayız bunlara sadece bir örnek verecek olursam o da filmin doktor karakteri ile mafya üyesi karakterinin aynı yatakta tıbbi bir konu için altlı üstlü oldukları sırada odaya gelenlerin konuyu yanlış anladıkları bölüm diyebilirim. Daha bu sahne başlamadan sahnenin böyle biteceğini tahmin edebiliyorsunuz. Ayrıca Aile Arasında filmine göre bu filmde espriler vurucu değil ve daha az komik. Bu da doğal olarak bu kadar uzun bir filmde çok az gülerek ekran başından kalkmanız anlamına geliyor. Komedi filmi izlemek için 2 saat 20 dakika televizyona bakıyorsunuz ve hiç bir arada olmaması gereken insanların karmaşaya dönüşen olaylarını izliyorsunuz ancak güldüğünüz dakikalar az olunca hayal kırıklığı yaratıyor.

Yılbaşı Gecesi Filmi İncelemesi

Peki bu kadar uzun bir filmi yılbaşı gecesinde iyi bir eğlence haline ne getirebilirdi derseniz komedi az olunca belki şarkılı bölümlerin daha uzun olması ve burada  senaryo gereği içine eklenecek dans sahneleri ile bir yılbaşı gazino gecesi havası yaratılabilseydi evde PTT’ye yani Pijama Terlik Televizyon’a takılan bizler için bir anlamda televizyonda iyi bir alternatif olabilirdi.

Yılbaşı Gecesi Filmi İçin Son Söz

Son söz olarak şunu söylemek gerekir ki filmin en iyi sahnesi Fatih Artmanın canlandırdığı Ozan’ın sonlara doğru toplumsal veya Siyasal diyebileceğimiz eleştirel bir konuşma yaptığı sahneydi. O da adı üzerinde eleştiriydi yani komedi unsuru yoktu. Ama filmin en iyi sahnesiydi. O sahnede “aha bizi anlatıyor” dedik. Filmi izlemeden önce tesadüfen oyuncularla gala gecesi yapılan röportajları izlemiştim burada Gülse Birsel hikayenin yaratım sürecinin Pandemi dönemine rast geldiğini ve fikrin oradan ortaya çıktığını söylemişti. Siz ne düşünüyorsunuz bilmem ama maalesef Pandemi döneminde ortaya koyulan eserlerin tıpkı hepimizde yaratmış olduğu sıkıntıların bir dışavurumu gibi biraz eksik kaldıklarını düşünüyorum. Her zaman yazdığım gibi eğer Disney+ abonesi iseniz zaten 1 yıllık parayı peşin ödediniz demektir. Platformun kataloğuna eklenen ve bu tarzın ustası Gülse Birsel ve Ozan Açıktan imzalı bu yapımı da vaktiniz varsa izleyin. Çünkü zaten parasını peşin ödediniz. Siz de filmle ilgili yorumlarınızı yukarıda soldaki konuşma balonuna tıklayarak yazın

İyi seyirler. Tolga Yiğit

Devamını Okuyun
Reklam
Yorum gezintisi

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Televizyon

İyi Adam’ın 10 Günü Oyuncuları Kim? Ne Zaman Yayınlanacak? Fragmanı İzle

Yayınlandı

Tarih

Yazar

Ayrıksı Kitap


Netflix, Mehmet Eroğlu’nun aynı adlı romanlarından uyarlanan, Ay Yapım’ın yapımını üstlendiği üçlemenin birinci filmi İyi Adamın 10 Günü’nün yeni fragmanını ve görsellerini paylaştı.

İyi bir adam bile adaletin peşine düştüğü zaman kötü bir adama dönüşebilir.”

İyi Adamın 10 Günü,10 Şubat’ta tüm dünyayla aynı anda Netflix’te


İyi Adamın 10 Günü Hakkında

Hayatınız boyunca kimseye zarar vermediyseniz gerçekten iyi bir insan olduğunuzu söyleyebilir misiniz? 
 

Reklam

Sadık (Nejat İşler), kötülüklerle dolu bir dünyada iyi bir adam olmak için çabalamaktadır. Şimdi bu sıra dışı özel dedektif, zorlu bir vakayı çözmeli ve bu süreçte yolunun kesiştiği dört kadınla yardımlaşmalıdır. Çetrefilli bir kayıp vakasına bulaşınca iyilikle kötülük arasındaki çizgi bulanıklaşır ve Sadık iyi bir insan olmanın anlamını sorgulamaya başlar. 

Mehmet Eroğlu imzalı roman üçlemesinden uyarlanan bu gerilim filmi; mafya adamları, insan kaçakçıları ve katillerin dünyasına adım atan bir özel dedektifi konu alıyor. 

Yönetmen: Uluç Bayraktar
 

Senarist: Mehmet Eroğlu, Damla Serim
 

Yapımcı: Kerem Çatay
 

Reklam

Oyuncular: Nejat İşler, İlayda Alişan, Şenay Gürler, Nur Fettahoğlu, Yurdaer Okur, Barış Falay, Esra Ronabar, İpek Türktan Kaynak, İlayda Akdoğan, Ata Artman, Gözde Kaya, Kaan Turgut, Erdal Yıldız, Rıza Kocaoğlu, Kadir Çermik 

Yapım şirketi: Ay Yapım

Devamını Okuyun

Televizyon

‘The Last Of Us’ Dizisi Üçüncü Bölümün Konusu Ne? Yeni Bölüm Blu Tv’de yayında

Yayınlandı

Tarih

Yazar

Ayrıksı Kitap

Tüm dünyanın heyecanla takip ettiği ‘The Last Of Us’ dizisinin üçüncü bölümünde hayatta kalma uzmanı Bill’in, bir yabancının gelip planları alt üst edene kadar kıyametten tek başına kurtulmaya çalıştığı görülür. Yıllar sonra Joel ve Ellie, Bill’in rehberine ulaşmaya çalışırken kendilerini bir yol ayrımında bulurlar. 

Craig Mazin ve Neil Druckmann tarafından yazılan dizinin yönetmenliği de Craig Mazin üstleniyor. Dizinin başrollerini Bella Ramsey ve Pedro Pascal paylaşırken, kadroda Gabriel Luna, Merle Dandridge, Nico Parker, Murray Bartlett, Nick Offerman ve Anna Torv gibi isimler yer alıyor. 

‘The Last Of Us’ küresel bir salgının uygarlığı yok etmesinin ardından, güçlüklere rağmen hayatta kalmayı başaran bir adamın, insanlığın son umudu olan 14 yaşındaki genç kızın sorumluluğunu üstlenmesini konu alıyor.

‘The Last Of Us’ üçüncü bölümüyle BluTV’de yayında.

Devamını Okuyun

Televizyon

“The Last Of Us” Dördüncü Bölüm Saat Kaçta? Hangi Gün Yayınlanacak? Fragmanı İzle

Yayınlandı

Tarih

Yazar

Ayrıksı Kitap

Yayın Tarihi sayfanın sonunda 

Last Of Us Podcast‘ini de beğeneceksin Hemen Dinle

Hayatta kalmak her şeydir. #TheLastOfUs Amerika yayınından hemen sonra, Her Pazartesi Sabah 06.30’da sadece BluTV’de! 

 The Last Of Us Dördüncü Bölüm 06 Şubat 2023 Pazartesi Günü Yayınlanacak

#tlou #thelastofus

Reklam

Devamını Okuyun

Popüler