Bizimle iletişim kur

Teknoloji

Amazon’da Gelir Elde Etmenin 5 Yolu ! E-Ticaret Yapanlar için 2023 Tüyoları

Yayınlandı

on

Radio Mood App

E-ticaretin hızla yayıldığı günümüzde, girişimciler ve sektör oyuncuları, trendleri yakalama konusunda zaman zaman zorluklar yaşayabiliyorlar. eBay, Shopify, Walmart ve Etsy gibi birkaç e-ticaret şirketi, çevrim içi ürün satışını kolaylaştırırken, çevrimiçi para kazanmanın en trend yolu hala Amazon olarak öne çıkıyor.

Özellikle günümüz ekonomik koşullarında gelir kaynaklarını çeşitlemek büyük önem taşıyor. Bunun yanı sıra ülkemizde küçük ve orta büyüklükteki işletmelerin yalnızca yüzde 25’i e-ticaret, yüzde 4’ünün e-ihracat yaptığını düşündüğümüzde, ihracatı küresel ölçekte yapmak isteyip nasıl yapacağını bilmeyen veya bilse de lojistik ve depolama gibi meşakkatli süreçlerden ötürü askıya alan pek çok kişi var. Artık konvansiyonel mağazaların yerini online mağazalara bıraktığı ticaret dünyasında, dünyadaki en önemli pazaryerlerinden biri konumunda olan Amazon ise başlı başına bir fırsat dünyası konumunda. 

Sadece 2022 yılında, Amazon 502 milyar dolar gelir elde etmiş ve bunun yarısından fazlası üçüncü taraf (3P) satışlarından kaynaklanmıştır.

Bu devasa pazar yerinden pay almanın en temel 5 yolunu, ParkPalet’in Kurucu Ortağı ve CEO’su Alp Çiçekdağı, e-ticarette trendleri yakalamak isteyenler için paylaşıyor. 

Reklam

Amazon, dünyanın en çok satış yapılan platformlarından biri olmasıyla sebebiyle, yüksek trafik kanallarına sahip muazzam bir e-ticaret platformu konumunda. Bu durum, işletme sahipleri için büyük bir fırsat sunarken, sahip olduğu yüksek trafik e-ticaret yapanlara ürünlerini milyonlarca potansiyel müşteriye sergileme imkânı sunuyor. E-ticaretin bu devasa ekosistemine entegre olmak, işletmelerin pazarlama ve reklam maliyetlerini azaltarak müşteri kitlesini kolaylıkla büyütmelerine ve satışlarını artırmalarına yardımcı oluyor. Amazon gibi dev bir e-ticaret platformununda bu yılın trendlerini gözeterek gelir elde etmenin 5 yolunu ise özetledik.”

Jungle Scout tarafından yapılan 2.600’den fazla Amazon Satıcı Anketi verilerine göre, Amazon satıcılarının iş modelleri ve en çok kullanılma oranlarına göre dağılımları şöyle;

– Özel etiket – Private Label: %54

– Toptan ürünler ile satış – Wholesale: %26

– Perakende arbitraj – Retail arbitraj: %25

Reklam

– Online arbitraj: %24

– Dropshopping: %17

1. Kendi Özel Etiketli Ürünlerinizi Satın – Private Label 

2023 yılında Amazon’da para kazanmanın en iyi yolu hala Amazon’un Fulfillment by Amazon (FBA) ağını kullanarak, özet etiketli satışlarla gerçekleşiyor. Özel etiket, mevcut bir ürünün (tercihen ürün geliştirmeleriyle birlikte) üretim süreci, markanın logosu ve işaretlemesiyle tüketiciye satmak demek. Bazen bu, beyaz etiketleme veya marka oluşturma olarak da adlandırılıyor. Amazon’un kendisinin dahi Amazon Essentials ve AmazonBasics gibi özel marka ürünleri mevcuttur. Diğer Amazon iş modellerine kıyasla pahalı bir yöntem olmasına rağmen, Private Label satıcılarının yüzde 56’sı aylık 5,000 USD veya daha fazla satış yapabiliyor. Özel marka satıcılarının yüzde 35’i ise Amazon’da satış yapmaya başladıkları ilk 6 ay içerisinde bile kar edebiliyor. 

Bugün, tüm Amazon satıcılarının yarısından çoğu (yaklaşık yüzde 59’u) özel etiket yöntemini kullanıyor. 

Private Label satıcıları için en popüler 5 kategori şunlar:

Reklam
 • Ev & Mutfak: %40 
 • Spor & Açık Hava: %21 
 • Sağlık, Ev ve Bebek: %15 
 • Güzellik ve Kişisel Bakım: %15 
 • Mutfak & Yemek: %14

2. Toptan Ürünler Satın Alın – Wholesale

Özel etiketlemeye benzer olarak, toptan ürünler satmak yani ürünleri toplu miktarda satın alarak Amazon’da yeniden satmayı içeren Wholesale, Amazon’da gelir elde etmenin en popüler yollarından biri. Tek tek birimler olarak bir perakende pazarında satılabilecek düşük maliyetli veya indirimli ürünleri toplu olarak satın alma işlemi olan wholesale, birçok yönden arbitraja benzerlik gösteriyor. 

Burada başka şirketlerin ürünleri satıldığı için, ürünleri üretme veya markalandırma konusunda bir efor harcamaya gerek yok. 

Amazon Wholesale’in Kategori Şampiyonu “Ev ve Mutfak”

Wholesale yapanların Amazon’da en popular 5 kategorisi şöyle;

 • Ev ve mutfak: %47
 • Oyuncaklar ve oyunlar: %32
 • Spor ve açık alan: %29
 • Güzellik ve kişisel bakım: %28
 • Sağlık, ev ve bebek bakım: %27

Wholesale ile Aylık 5 bin USD’nin Üzerinde Gelir Elde Etmek Mümkün

Örneğin, Amazon üzerinden toptan ürünler satarak aylık olarak 3,000 veya 4,000 USD gelir elde etmek mümkün. Amazon’da toptan ürün satmak son birkaç yıldır daha zor gibi görünse de hala değerlendirmek mümkün. Diğer satıcılarla birlikte “Buy Box” paylaşılacağı için, wholesale, özel etiket pazarından çok daha rekabetçi konumda olsa da toptan satıcıların bugün yüzde 61’i aylık satışlarından 5,000 USD veya daha fazlasını kazanabiliyor. Tam da bu sebeple bazen fiyatlar konusunda “aşağı yarış” yaşanabilir ve rakibinizle mücadelenin tek yolu fiyat düşürmek olabilir. Bu nokta da en önemli kısım mallarınızı yeterince düşük bir fiyata satın alabilmeniz. 

Reklam

3. Perakende Arbitraj Yapın – Retail Arbitraj

Amazon’da ürünleri satmanın neredeyse en kolay yolu perakende arbitrajdır. Yapmanız gereken tek şey Walmart, Target, Barnes & Noble gibi perakende mağazalardan indirimli ürünleri bulup, daha sonra bu ürünleri Amazon’da listelemektir. Bu yöntem, hızlı ve düşük maliyetli bir şekilde Amazon’dan gelir elde etmenizi sağlar. Ancak rekabetçi ve ölçeklendirilmesi zor bir alan olduğu için kazanç potansiyeli değişkenlik gösterebilir. Perakende arbitrajından gelir elde etmek satıcıya bağlıdır. Diğer bir göz ardı edilmemesi gereken nokta ise arbitraj satıcısı olabilmek için sabırlı olunması gerekliliğidir.

Perakende arbitraj satıcılarının %49’u Amazon’da satış yapmaya başlamak için 1.000 doların altında harcar, satıcıların üçte biri ise 500 doların altında harcadığını belirtir. Perakende arbitraj, Amazon’da satış yapmaya başlamak için en az maliyetli yöntem olsa da aynı zamanda en az karlı olanlardan biridir. Perakende arbitraj satıcılarının %62’si aylık olarak Amazon’da 5.000 doların altında kazanırken, %25’i 500 doların altında kazanır. Dahası, perakende arbitraj satıcılarının %46’sı bu iş modeliyle kâr elde etmelerinin altı ayı bulduğunu, %48’inin ise ürünlerindeki kâr marjlarının %20’nin altında olduğunu belirtiyor. 

Perakende arbitraj satıcıları için en popüler 5 kategori şunlardır:

 • Ev & Mutfak: %47 
 • Oyuncaklar ve Oyunlar: %41 
 • Kitaplar: %34 
 • Güzellik ve Kişisel Bakım: %33 
 • Market & Gurme Yiyecek: %27 

Ürün bulma ve envanter yönetiminin yanı sıra perakende arbitraj satıcılarının yaşadığı zorluklar da şöyle listeleniyor;  

– Gider, gelir ve diğer finansal metrikleri izlemek ve yönetmek: %44

– Bir tedarikçi bulmak: %38

Reklam

– Ürün listelerini optimize etmek: %31

4. Online Arbitraj ile Çevrimiçi Perakende Mağaza Ürünlerini Çevirin

Online arbitraj, bir web sitesinde veya çevrimiçi pazarda düşük maliyetli veya indirimli bir ürün bulup bunu başka bir pazarda yeniden satma yöntemidir. Perakende arbitrajla benzer şekilde, online arbitraj satıcılarının Amazon’da elde ettiği kâr, ürünü Amazon’da satabilecekleri fiyat ile Amazon’un ücretleri ve ürünün orijinal maliyeti arasındaki farktır. Online arbitraj satıcılarının %55’i aylık olarak Amazon’da 5,000 doların altında kazanıyor. Ancak, %16’sı en az 1.000 ila 5.000 dolar kazanırken, online arbitraj satıcılarının %54’ü ürünlerindeki kâr marjının %16 veya daha yüksek olduğunu görüyor.

Online arbitrajda gelir elde etmek için çaba harcamak önemlidir ve kazanç potansiyeli, bu çabaya bağlı olarak değişkenlik gösterebilir.

Online arbitraj satıcıları için en popüler 5 kategori şunlardır:

 • Ev & Mutfak: %55 
 • Oyuncaklar ve Oyunlar: %50 
 • Güzellik ve Kişisel Bakım: %38 
 • Kitaplar: %35 Sağlık
 • Ev ve Bebek Bakımı: %34

5. Dropshipping Yapın

E-ticarete başlamak için yeterince sermayeniz yoksa Dropshipping doğru bir seçenek olabilir. Dropshipping, envanteri hiç elinizde bulundurmadan, ürünleri satma imkanı sunar. Yani ürünleri satışa çıkarırsınız ve bir müşteri sipariş verdiğinde, ürünü tedarikçinizden daha düşük bir fiyata satın alırsınız ve müşterinize gönderimini yaparsınız. Satıcı olarak ürüne hiç temas etmeden veya ürünü görmeden para kazanabilirsiniz. Tedarikçi firmanız da tüm lojistik süreç ve işlemleri sizin için yönetir. Burada gelir elde ederken en kritik nokta ise güvenilir tedarikçi bulmaya özen göstermekten geçiyor. 

Reklam

Dropshipping yapanların yüzde 39’u Amazon’da ürünleri dropshipping yaparak aylık 5,000 USD’nin altında kazanç elde ederken, yüzde 48’i kar marjlarını yüzde 11 ile 25 arasında görüyor. 

Dropshipping yapanların Amazon’da en popular 5 kategorisi şöyle;

 • Ev & Mutfak: %50 
 • Spor ve Açık Alan: %35 
 • Mutfak ve Yemek: %32 
 • Aletler ve Ev İyileştirme: %32 
 • Bahçe ve Açık Alan: %31

Genel Bilgi;

Uluslararası dijital lojistik platformu Navlungo, kuruluşunun ikinci yılında ParkPalet’i bünyesine katarken, kargolamaya ek olarak müşterilerinin tüm lojistik ihtiyaçlarına cevap vermeyi amaçlamıştı. ParkPalet; İngiltere, Almanya, ABD, Çekya, Polonya, Hollanda, Birleşik Arap Emirlikleri gibi 9 farklı ülkede bulunan 300’e yakın deposu ile dinamik depolama ve fulfillment hizmet sunuyor. Bu sayede Navlungo müşterileri büyüyen operasyonları için hem farklı ülkelerde stok bulundurabiliyor hem de depolama ve fulfillment hizmetleri ile işlerini geliştirebiliyor. 

https://parkpalet.com/

https://navlungo.com/

Devamını Okuyun
Reklam
Yorum gezintisi

Yorum yazabilmek için giriş yapın Giriş

Yorum Yaz

Teknoloji

Xiaomi, Yeni Akıllı Telefonları “Xiaomi 13T” Serisi’nin Küresel Tanıtımını Yaptı

Yayınlandı

on

Yazan

Radio Mood App

Xiaomi, yeni akıllı telefonları Xiaomi 13T Serisi’nin küresel lansmanını gerçekleştirdi..

Leica ile birlikte geliştirilen Xiaomi 13T Serisinin küresel lansmanı gerçekleşti. Xiaomi 13T 25.999 TL ve Xiaomi 13T Pro 33.599 TL tavsiye edilen son kullanıcı fiyatıyla Türkiye’de de ön satışa sunuldu. Kullanıcılar 26 Eylül – 5 Ekim tarihleri arasında mi.com’dan ön sipariş verebilecek. 19 Ekim tarihine kadar sürecek ilk satış sürecinde mi.com/tr ve Xiaomi mağazalarından Xiaomi 13T Pro satın alacaklar 4.000 TL değerinde tablet ve ekosistem ürünlerinde geçerli hediye çekine, Xiaomi 13T satın alacaklar ise yine tablet ve ekosistem ürünlerinde geçerli 3.000 TL değerinde hediye çekine sahip olacaklar. Xiaomi mağazaları ve mi.com/tr adresi dışında seçili satış kanallarından Xiaomi 13T Pro satın alacaklar Xiaomi Smart Air Fryer Pro 4L hediyesine, Xiaomi 13T satın alacaklar ise Mi Smart Air Fryer 3.5L hediyesine sahip olacak. Kampanya 26 Eylül tarihinden itibaren geçerli ve stoklarla sınırlı olacak.

Xiaomi, görsel sanat yeteneklerini ortaya çıkarmak isteyen bütün kullanıcıları için tasarlanan ve geliştirilen yeni akıllı telefonu Xiaomi 13T Serisini tanıttı. Leica ile birlikte geliştirilen ve Leica’nın ikonik özelliklerini bünyesinde barındıran Xiaomi 13T Serisi, benzersiz Leica deneyiminin ruhunu yansıtan Otantik Leica Görselliğini beraberinde getiriyor. Gelişmiş performans optimizasyon mimarisi, uzun pil ömrü ve kristal netliğinde bir ekranla donatılan Xiaomi 13T Serisi, fotoğraf çekerken, video izlerken veya günlük kullanımda olağanüstü bir akıllı telefon deneyimi sunuyor.

Leica’nın fotoğrafçılığa yönelik üst düzey özellikleriyle muhteşem eserlere imza atın

Reklam

Yeni nesil akıllı telefon kullanıcılarının yaratıcılık tutkusuna yanıt veren Xiaomi 13T Serisi, fotoğrafçılığı profesyonel düzeye taşıyor. Hem Xiaomi 13T Pro hem de Xiaomi 13T, 24 mm eşdeğer odak uzaklığına sahip 50 MP geniş açılı kamera ve yüksek dinamik aralıklı çekimi destekleyen daha fazla ışık yakalamak üzere tasarlanan 7P asferik lens ve 50 mm eşdeğer odak uzaklığına sahip 50 MP telefoto lens dahil olmak üzere Leica ile birlikte tasarlanan Summicron lenslere sahip üçlü bir kamera kurulumu sunuyor. 15 mm eş değer odak uzaklığına sahip 12 MP ultra geniş açılı kamera, kullanıcıların panoramik çekimler yapmalarına ve çarpıcı manzaralar yakalamalarına olanak tanıyor. 100 DCI-P3 ile güçlendirilen hem Xiaomi 13T Pro hem de Xiaomi 13T’nin kameraları, klasik Leica kalitesiyle her anı büyüleyici bir şekilde yakalamaya yardımcı olan daha geniş renk aralığı içeriyor.

Xiaomi 13T Serisi, Leica Authentic Look ve Leica Vibrant Look olmak üzere iki orijinal Leica fotoğraf stili sunuyor: Bu stiller, klasik Leica estetiğinin yanı sıra doğal renk üretimi, güçlü kontrast ve gölge tanımı ile son derece çarpıcı görseller elde edilmesine olanak tanıyor. Altı Leica filtresi, LeicaM-Typ240 Film Modundan uyarlanan en yeni Leica Sepia ve Leica Blue dahil olmak üzere Leica’nın efsanevi görüntüleme özelliklerini ortaya çıkarıyor. Kullanıcıların yaratıcılıklarını ortaya çıkarmalarına katkıda bulunan Xiaomi 13T Pro ve Xiaomi 13T, iki yeni Leica filigranıyla fotoğraf kompozisyonları ve çerçeve boyutları için daha fazla seçenek sunuyor.

Xiaomi 13T Serisi ayrıca, ilk olarak Xiaomi 13 Ultra’da kullanılan Pro modu altında, kullanıcıların Ton, Tonlama ve Dokuyu önceden belirlenmiş bir düzeyde ayarlamasına olanak tanıyan ve işlem sonrası için daha fazla ayrıntı ve rengi koruyan özel fotoğraf stilleri işlevi de içeriyor. Tercih edilen ön ayarlar, farklı kişisel fotoğraf stilleri için de kaydedilebiliyor.

Xiaomi ProFocus teknolojisine sahip Xiaomi 13T Serisi, fotoğrafçıların köpekler ve kuşlar gibi hızlı hareket eden nesnelerin çarpıcı yakın çekim fotoğraflarından, insanların ve mekanların büyüleyici görüntülerine kadar inanılmaz ayrıntılarla olağanüstü görseller yakalamasına olanak tanıyor.

Video çekimini çarpıcı yeni seviyelere taşıyor

Reklam

Xiaomi 13T Pro ile videografi hayalleriniz gerçeğe dönüşüyor. Xiaomi 13T Pro ve Xiaomi 13T, 10 bit LOG 4:2:0 H.265 video kayıt özelliği sayesinde daha önce hiç görülmemiş bir renk ve ayrıntı kontrolü sunuyor. Önceden yüklenmiş Rec.709 LUT, videolarınıza profesyonel bir sihir katarak benzersiz bir renk doğruluğu ve görsel derinlikle işliyor.

Akıllı cihazlarında kişiselleştirmeyi her zaman ön planda tutan Xiaomi, amiral gemisi akıllı telefonu Xiaomi 13T Pro’yu da kullanıcıların özgün vizyonlarını ifade edecek şekilde tasarladı. En sevilen LUT stilinin cihaza aktarılabilmesi sayesinde videoya kişiye özgü bir hava katılıyor. Xiaomi 13T Pro buna ek olarak, videografinin her sahnesinin, her nüansının, her ayrıntısının sinema salonu kalitesinde ölümsüzleşmesini sağlamak için 8K video çekim özelliğini beraberinde getiriyor. 50 MP geniş açılı kamera OIS ve EIS desteği sayesinde videoların en hareketli anlarda bile sabit kalmasını sağlıyor.

Xiaomi 13T’nin arka kısmında bulunan arka kameralar, hızlı ve verimli düzenleme ile birlikte tüm odak uzaklıklarında 4K video kaydını destekliyor. Xiaomi’nin Galeri uygulamasında yer alan video düzenleyicinin Pro modu, sosyal medya platformları veya kişisel vlog için video oluştururken altyazı ve müzik eklemeyi kolaylaştırıyor.

Reklam
Devamını Okuyun

Teknoloji

Türkiye’nin İlk Dijital Bankası “Hayat Finans” Faaliyete Başladı

Yayınlandı

on

Yazan

Radio Mood App

Türkiye’nin dijital ilk bankası olan Hayat Finans’ın faaliyete geçmesiyle birlikte Türkiye’de lisanslı dijital bankacılık dönemi resmen başlamış oldu…

Türkiye’nin ilk dijital bankası olma unvanına sahip olan Hayat Finans faaliyetlerine başladı. Hayat Finans sadece dijital kanallardan olmak üzere mobil, internet bankacılığı ve çağrı merkezi üzerinden hizmet veriyor. 85 yıllık bilgi birikimi ile Hayat Finans’ı kuran Hayat Holding dünyanın birçok noktasında son teknolojiye sahip üretim tesisleri ile Türkiye ekonomisine ve istihdama katkı sağlıyor. 7 milyar dolar aktif büyüklüğü ile 17 ülkede 49 Türk markasını dünya çapında milyonlarca tüketiciye ulaştıran Hayat Holding, 67 şirket ve 17 bini aşkın çalışanı ile faaliyetlerini sürdürüyor.

Müşteriler Hayat Finans’a App Store’dan kolayca ulaşabilecekler, diğer uygulama mağazaları ise çok yakında hizmete açılacak.

“DİJİTAL BANKACILIĞA BAKIŞ” ARAŞTIRMASINDAN ÇARPICI BULGULAR

Reklam

Bir araştırma şirketinin Hayat Finans için gerçekleştirdiği “Dijital Bankacılığa Bakış Araştırması” Türkiye’de bireylerin bankacılık, bankalar ile ilişki ve dijital bankacılığa bakışları hakkında somut bulgular ortaya koyuyor. Araştırmaya göre tüketicilerin yüzde 57’si hayatı kolaylaştıran yeniliklere açık ancak mevcut bankaların taleplerini merkeze alarak bu yenilik ihtiyacını karşılamakta yeterli olmadığını düşünüyor. Tüketicilerin yüzde 92’si ise dijital bankacılığın hayatı hızlandırdığını ve işlemleri kolaylaştırdığını ifade ediyor.

DİJİTALE DOĞAN BANKA

Hayat Finans şubesiz ve sadece dijital kanallardan hizmet veren bir banka olarak finansal imkânlara erişimin kolay ve daha az maliyetli olduğu bir iş modeli ortaya koyuyor. Bu model ile bireylerin yanı sıra Türkiye ekonomisine katkı sağlayan tüm işletmelere hızlı ve uygun finansman sağlamayı hedefliyor. Aynı zamanda dijital banka olmanın avantajlarını katılım bankacılığı prensipleriyle bir araya getiren Hayat Finans “birlikte kazanıp birlikte paylaşmaya” teşvik eden sürdürülebilir yapısı ile paydaş ekonomisine de güçlü bir zemin hazırlıyor.

“TÜRKİYE’DE ZİHİNSEL DÖNÜŞÜMÜ BAŞLATACAK, GLOBAL DİJİTAL BANKA OLACAĞIZ”

Hayat Finans Genel Müdürü M. Murat Ertem Türkiye’nin BDDK’dan lisans alan ilk dijital bankası olarak müşteriyle buluşmuş olmaktan büyük heyecan duyduklarını dile getirerek şunları söyledi: “Türkiye’de tüketicilerin yüzde 92’si dijital bankacılık araçlarını kullanmak konusunda son derece istekli. Ülkemizin dijital okuryazarlığı gayet iyi durumda. Ancak tüketicilerin neredeyse yarısı anlaşılmadıklarını, ihtiyaçlarına özel çözüm üretilmediğini düşünüyor. Alınan hizmetin kişiye özel, terzi işi olmadığını biliyor. Türkiye’nin ilk dijital bankası olarak tıpkı dünyada olduğu gibi tamamen dijital süreçlerle, pürüzsüz bankacılık yapmak için buradayız. İhtiyacımız olan zihinsel dönüşümün Türkiye’deki liderliğini biz üstlenmek istiyoruz. Bireysel müşterilerin yanı sıra tüzel müşterilerin de dijital dönüşümünü sağlayacağız. Birlikte kazanıp birlikte paylaşmak suretiyle, dijital banka olmanın avantajlarını tüm müşterilerimizle paylaşacağız. Deneyimli, işin uzmanı geniş bir ekip ile ülkemizde bu işin lokomotifi olup sonrasında global dijital banka olmayı hayal ediyoruz.”

Reklam

M. Murat Ertem, “Hayat Holding’in güçlü markaları sayesinde anneler, kadınlar, gençler, küçük esnafımız, KOBİ’ler, üreticilerimiz, perakende sektörü, e-ticaret ekosistemi hepsi yıllardır dirsek temasında iş birliği yaptığımız güçlü topluluklar ve paydaşlarımızdır. Çok geniş bir ekosisteme hitap ediyoruz. Dijitalleşmenin sektörler arası geçişkenliği tetiklediği bir çağda bankacılık alanındaki regülasyonlar, finans ve teknoloji dünyasının entegre olmasını, yenilikçi yapıların ve iş modellerinin ortaya çıkmasını destekliyor. Hızlı tüketim ve üretim sektörlerindeki lider firmalarıyla Hayat Holding, tüm sektörleri etkileyen bu geçişkenliği önemli bir fırsat olarak değerlendirdiği için Hayat Finans’ı kurdu. Bu vizyondan aldığımız güçle, lider firmaların kendi ekosistemleriyle olan ilişkilerini dijitale taşıyacağız” dedi.

“DİJİTAL EKONOMİNİN ODAĞI MÜŞTERİYİ ANLAMAK ”

M. Murat Ertem müşterilerin ihtiyaçlarını anlamanın çok önemli olduğunu belirterek şunları söyledi: “Bankaların sunduğu işlem yelpazesi konusunda müşterilerin soru işareti yok ancak müşteriler finansal konularda ufuklarının açılmasını istiyor. Bu işin doğru uzmanlıkla yapılması çok kıymetli. Burada da ciddi bir açık var ve bu açığı doğru finansal rehberlikle kapatabiliriz. Biz veriyi merkeze koyarak müşterilerimizin ne istediğini anlamak için çalışacağız. Bunu da hem bankacılık hem de finansal teknolojiler alanında deneyimli ve uzman bir ekiple yapacağız.” Ertem özellikle ileri teknolojilerde yetkin insan kaynağı ile inovasyon becerilerini geliştireceklerini ve AR-GE’ye önemli bir pay ayıracaklarını sözlerine ekledi.

“KOBİ’LERİ VE KÜÇÜK ESNAFI DİJİTALLEŞTİRECEĞİZ”

Bankacılığın her alanında faaliyet göstermeyi hedeflediklerini vurgulayan Hayat Finans Genel Müdürü M. Murat Ertem “Dijital bir banka olarak ‘birlikte kazan birlikte paylaş’ prensibiyle üretimin ve reel sektörün sürdürülebilir büyümesi için çalışacağız. Ticaret, sanayi ve ihracatın finansmana odaklanacağız. Türkiye ekonomisinin lokomotifi olan KOBİ’lerimizin yüzde 69 gibi büyük bir çoğunluğu herhangi bir dijitalleşme stratejisine sahip değil. KOBİ’lerin dijital yolculuklarını desteklemek ve onlara can suyu olmak tüzel bankacılıktaki ana akslarımızdan birisi olacaktır. Esnafımızın iş hayatında kendini geliştirmesi için süreçlerini dijitalleştirmesini, Hayat Finans üzerinden hem bir dijital platformda hem de devasa bir dijital ekosistemde var olmasını sağlayacağız” sözleriyle noktaladı.

Reklam

Devamını Okuyun

Teknoloji

Akıllı Telefon Markası Realme “C53” Modelini Piyasaya Sürdü

Yayınlandı

on

Yazan

Radio Mood App

Realme C53 ile oyunun kuralı değişiyor…

Dünyanın en hızlı büyüyen akıllı telefon markası realme, C53’ü piyasaya sürdü. Geniş depolama alanı, hızlı şarj ve Mini Kapsül gibi segment lideri üç özelliğe sahip olan C53, giriş seviyesinde akıllı telefonlara yeni bir boyut kazandırıyor.

Teknoloji dünyasının önde gelen akıllı telefon üreticilerinden realme, C serisinin yeni ürünü C53’ü piyasaya sürdü. Adını İngilizcedeki Champion (Şampiyon) kelimesinden alan C serisinin son ürünü C53 kullanıcı deneyimini bir üst seviyeye taşımak ve tüm giriş seviyesi akıllı telefon pazarını dönüştürme hedefiyle segment lideri özellikler sunuyor.

Realme, C serisinin şampiyonu C55’in ardından stratejik iddialarına yenilerini ekliyor; C53 ile şarj, depolama ve tasarım alanlarında segmentinin en gelişkin özelliklerini barındırıyor.

Reklam

31 dakikada % 50’ye kadar şarj dolumu

realme C53, yüksek voltajlı, düşük akımlı şarj teknolojisi sayesinde segmentte ilk olan 33W SUPERVOOC şarjı ve 5000mAh’lik devasa bataryası ile yavaş şarj dönemini sonlandırmayı hedefliyor. Kullanıcıların günlük telefon deneyimini kolaylaştıran bu teknoloji sayesinde, bataryanın yarısını yaklaşık 31 dakikalık şarj ile doldurmak mümkün.

Yüksek performans ve akıllı depolama bir arada

realme C53, C serisinin en büyüğü olarak 4 GB fiziksel RAM’in yanında 4GB’a kadar dinamik RAM ve 128GB depolama alanına sahip. Buna ek olarak, C53 aynı anda 2 Nano SIM kart ve 1 MicroSD kartı destekleyerek 2 TB’a kadar depolama genişletmesi sağlıyor.

“Mini Kapsül” ile benzersiz ekran deneyimi

Reklam

realme C55’ten sonra C53, Android’in “Mini Kapsül” özelliğine sahip ikinci realme akıllı telefonu olma özelliği taşıyor. Ayrıca Mini Kapsül ile Veri kullanımı ve Adım istatistikleri gibi diğer iki işlev bir arada deneyimlenebiliyor.

İnce dokunuş ve dikkat çekici tasarım

İç yapısını sürekli olarak optimize eden realme, C53’te 7,49 mm ölçüsüyle segmentinde ve C Serisi akıllı telefonlardaki en ince gövdeye ulaşıyor. C53 bu ince gövde ve dik açılı çerçevesi ile rahat ve pratik bir kavrama hissi sunuyor. ‘Güçlü Siyah’ ismiyle siyah renge sahip realme C53’ün arka yüzlerindeki parlak alan spot ışığını andırarak şampiyonluk sevincini görselleştiriyor.

Reklam
Devamını Okuyun

Teknoloji

WhatsApp Kanallar Türkiye’de Kullanıma Açılıyor

Yayınlandı

on

Yazan

Radio Mood App

Meta, WhatsApp Kanallar özelliğini, Türkiye dahil, 150’den fazla ülkede kullanıma açacağını duyurdu. Kullanıcıların önem verdiği haberlere kolayca ulaşabilmelerine olanak tanıyan özellik, binlerce kuruluş, spor takımı, sanatçı, ve fikir önderine kapılarını açıyor…

Önümüzdeki günlerde Türkiye genelinde kullanıma açılacak WhatsApp Kanallar özelliğini Anadolu Ajansı, Turkuvaz Medya, Acun Medya ve Gazete Duvar gibi medya kuruluşları, gazeteci Hakkı Alkan, sanatçılar Meltem Şahin, Ahmet Rüstem ve Emre Yusufi ve Les Benjamins kurucusu Bünyamin Aydın şimdiden kullanmaya başladı. Kanallar özelliğiyle ilgili Meltem Şahin, “Yeni ve yaratıcı yollarla takipçilerimle etkileşimde olmak, önemli haber ve yenilikleri paylaşmak benim için çok önemli. WhatsApp Kanallar’a özel yayınlarla insanlarla yeni içeriklerle buluşmak için heyecanlıyım” dedi.

Kullanıcıların gizli ve güvenli bir şekilde istediği kanalları takip etmelerini sağlayan özellik, uygulama içerisinde sohbetlerden ayrı bir kısımda yer alıyor. Meta, WhatsApp Kanallar ile mevcut olan en güvenli yayın hizmetini oluşturmayı amaçlarken hem yöneticilerin hem de takipçilerin kişisel bilgilerini koruyor.

Kanallar’ın kullanıma sunulduğu ilk on ülkeden gelen geri bildirimleri dikkate alan WhatsApp’ın, özelliği tüm dünyada kullanıma açarken duyurduğu güncellemeler şunları kapsıyor:

Reklam

Gelişmiş Arama Dizini: Kullanıcılar artık bulundukları ülkeye göre filtrelenmiş kanalları bulup takip edebilecek. Ayrıca takipçi sayısına göre yeni, en aktif ve popüler kanalları da görüntüleyebilecekler.

Tepkiler: Kullanıcılar geri bildirimde bulunmak için emojileri kullanarak ifade bırakabilecek ve toplam ifade sayısını görebilecek. Kullanıcıların bıraktıkları ifadeler diğer takipçiler tarafından görülemeyecek.

Düzenleme: Yakında, yöneticiler bildirdikleri güncellemelerde 30 güne kadar değişiklik yapabilecek, sonrasında gönderiler WhatsApp sunucularından otomatik olarak silinecek ve yöneticiler bu gönderilerde değişiklik yapamayacak.

İletme: Kullanıcılar Kanallar’daki bir güncellemeyi sohbetlere veya gruplara ilettiklerinde, iletilen mesaj insanların daha fazla bilgi alabilmeleri için onları kanala yönlendiren bir bağlantı içerecek.

Meta, bunların yalnızca bir başlangıç olduğunu belirterek, kullanıcılardan aldığı geri bildirimler ile yeni özellikler eklemeye ve Kanallar’ı geliştirmeye devam edeceklerinin altını çizdi. Aynı zamanda gelecek aylarda tüm kullanıcıların kendi kanallarını oluşturmasının da mümkün olacağını duyurdu.

Reklam

Bunlara ek olarak, WhatsApp’ın getirdiği yenilikleri direkt olarak uygulamadan takip etmek isteyen kullanıcılar, artık bunu resmi WhatsApp Kanalı’ndan yapabilecek.

Devamını Okuyun
Reklam

En Çok Okunanlar