Bizimle iletişim kur
Yazarlık Başvurusu

Sinema

Bir Kurt Adam Güzellemesi: Werewolf by Night Yorum Yazısı

Yayınlandı

Tarih

Werewolf-By-Night
Ayrıksı Kitap

Bu hafta Disneyplus’ta gösterilen “Werewolf by Night” filmi, alışık olduğumuz süper kahraman filmlerinin dışına çıkarak izleyicilerine ilginç bir deneyim bahşediyor. Daha öncesinde bir yönetmenlik deneyimi olmayan; film, televizyon dizileri ve video oyunlar için müzik bestelemiş bulunan Michael Giacchino’nun yönettiği ve yaklaşık 53 dakika süren “Werewolf by Night”, neden bu kadar kısa sürdü diyebileceğiniz türden eğlenceli ve heyecanlı bir film olmayı başarıyor.

Bu arada Kurt Adam Temalı En İyi Filmler Yazımı da Tavsiye Ederim

Çizgi romanlardan az çok tanıyor olabileceğinizi düşündüğüm ünlü canavar avcısı Ulysses Bloodstone kısa bir süre önce hayatını kaybetmiştir. Bunun üzerine içlerinde Jack Russell ismindeki canavar avcısının da yer aldığı deneyimli beş canavar avcısı, Ulysses’in dul eşi Verussa tarafından devasa büyüklükteki malikânelerine çağrılır. Verussa’nın amacı, ölümcül bir turnuva sonrasında içlerinden hangisinin güç taşını (the bloodstone) elde ederek yeni liderleri olacağını belirlemektir. Bunun için sırtına güç taşının yerleştirilmiş olduğu bir canavar, bahçeye salınır ve içlerinde Ulysses’in kızı Elsa’nın da bulunduğu bu canavar avcısı grup, güç taşını elde etmek için kanlı bir mücadeleye koyulur. Ancak bir süre sonra sadece canavar ile değil taşı ilk elde eden olma isteğiyle birbirleriyle de savaşmak zorunda kalacaklardır.

“Werewolf by Night”, kesinlikle alışık olduğumuz türden bir Disney yapımı değil. Öncelikle filmin şiddetten ve kandan kaçınmadığını belirtmek isterim. Fakat bu demek değil ki her sahnesi kana bulanmış dehşet verici bir film sizi bekliyor. Hatta şiddetin dozunu bir miktar kısmak (en azından kan renginin önüne geçmek amacıyla) adına filmin siyah beyaz çekildiğini bile düşünmeden edemiyorum. İçinde bir kurt adamın yer aldığı bir film, inanın bu halinden daha vahşi olabilirdi. Özellikle filmin ikinci yarısında kanın gövdeyi götürdüğü gerilim dolu pek çok sahne çekimi fırsatının kaçtığını düşünüyorum. Hele ki Jack Russell ve Elsa’nın birlikte kafese tıkıldıkları sahnede yakalanan heyecan dolu karanlık atmosferin ardından gelecek sekansların daha eli yüzü düzgün çekilmesini beklerdim.

Yine de “Werewolf by Night”, sıkmayan süresi, komedi ile harmanladığı kaliteli sekansları ve şaşırtıcı ama aşırıya kaçmayan şiddet dolu sahneleriyle bu yıl isminden fazlasıyla söz ettireceğini düşündüğüm filmlerden biri olmayı başarıyor.

Sinema

Hiç Düşündünüz Mü Avatar’ın Navi İnsanlarının Rengi Neden Mavi? Yapımcı James Cameron Açıklıyor!

Yayınlandı

Tarih

Yazar

Avatar Navi Mavi İnsanlar
Ayrıksı Kitap

Avatar filminin ve yakında çıkacak olan devam filmi Avatar: The Way of Water’ın yönetmeni James Cameron, Navi halkının neden mavi olduğunu açıklıyor…

Navi halkı, Pandora’da yaşayan üç fit uzunluğunda uzaylılardır ve hepsi mavidir. Bu, hiçbir zaman filmlerle açıklanmamıştır.

Rengin bilimsel bir nedeni olduğunu düşünüyorsanız yanılıyorsunuz!

James, Empire’a mavi rengi seçtiğini; çünkü, zaten aynı renkte olan başka karakterler olmadığını açıkladı.

“Renge gelince: Yeşil alındı. Yeşil, uzaylıların uzun bir tarihi vardı. Artı, Hulk. Ve insan renkleri, pembeler ve kahverengiler yabancı değildi. Sünger Bob sarıydı,” dedi James . “Bu hemen hemen mavi ve mor kaldı. Mor benim en sevdiğim renk; ama, onu Eywa ve Navi için kutsal olan herhangi bir şeyle ilişkilendirerek yaptığımız ana biyolüminesans renklerimizden biri için kullanacağımızı düşündüm.

Reklam

“Ayrıca annem bana üç metre boyunda altı göğüslü mavi bir kadın gördüğü rüyasını anlattı. Güzel görüntü. Onu çizdim ama altı göğüs olayı göründüğü kadar iyi görünmedi, artı reytingi alt üst ederdi. Yani, her neyse… mavi” diye ekledi.

Kaynak: Just Jared.

Devamını Okuyun

Sinema

“Super Mario Bros.” Filminin Resmi Fragmanı Yayınlandı – İzleyin

Yayınlandı

Tarih

Yazar

Super Mario Bros Fragman
Ayrıksı Kitap

Mario adlı bir tesisatçı, kardeşi Luigi ile birlikte bir yeraltı labirentinden geçerek yakalanan bir prensesi kurtarmaya çalışırlar.

Filmde; Mario’yu Chris Pratt , Prenses Peach’i Anya Taylor-Joy ve Luigi’yi de Charlie Day seslendirmektedir.

Devamını Okuyun

Köşe Yazıları

Vizyon Günlükleri: Wakanda Forever, Holy Spider, Klondike

Yayınlandı

Tarih

588FA771-34D0-411E-9BEA-CD6BFE8755A2_1_201_a
Ayrıksı Kitap

Şu anda sinemada izleyebileceğiniz bazı filmlerin yorumları;

Holy SpiderÇarşaftan Torba

Abbasi’nin işlerine baktığımızda; imge ve simgelerle süslenen tekinsiz atmosfer yaratan bir yönetmen. Border’da azınlık probleminden içe içe geçmiş cinsiyet rollerine oldukça ilginç bir bakış atması, kendisini günümüzün ezber bozan isimlerinin arasına kattı. Bu Cannes ödüllü yeni filmi, radikal islamlaşmanın beraberinde getirdiği utanmaz sıkılmaz sonuçların yeni bir dışavurumu. İran’da ki İslam rejimin yeni yeni darbe aldığı şu günlerde, bu direnişin sembolü olabilecek bir film Holy Spider. 

Örümcek Katili lakaplı adamın şehirdeki seks işçilerini bir bir öldürmesi üstüne İran’ın kutsal şehri Maşhad’a gelen kadın gazeteci Rahimi’nin hikayesini anlatıyor film. Polisiye ve gerilim unsurlarıyla birlikte gizem yaratmamaya özen gösteriyor Abbasi. Kara bir çarşaftan veya Orta Doğu’nun geleneksel motifleriyle süslenmiş bir halıdan ceset torbası yaratarak bu coğrafyadaki kültürleri zan altında bırakıyor. Kadın cinayetlerinin politik olduğu konusunda hemfikir ve bu konuda oldukça sinirli ve provakatif. Finaliyle birlikte katarsisle bulanmış bir dilemmayı seyirciye sunuyor. Ama filmin senaryo olarak basit ve gösterişsiz kaldığını da söylemek gerek. 

Reklam

AUFF’22

Black Panther: Wakanda Forever

Anısı Üzerine

Chadwick Boseman’ın zamansız bir şekilde aramızdan ayrılmasının üzerinden iki yıl geçti. Varlığından daha çok yokluğunda kıymet bildiğimiz isimlerden birisi oldu Chadwick Boseman. Hâlâ onun gidişinin acısı ve etkisi geçmemişken geliyor Wakanda Forever. 

Boseman’ı her anında yad eden bir yas filmi Wakanda Forever. Anıları ve anısı üzerinden oluşturduğu senaryo iskeleti ve dramatik yapıyı layığıyla yerine getiriyor. İlk filmin siyahi kültüründe önemli yer edinmesi ve ödül sezonunda gelen başarısının ardından gelen serinin devam filmi, genel Marvel yapımlarından farklı ve daha özenli bir iş. Yine bu yıl da en az ilk film kadar sahiplenilecek ve sayılacaktır. MCU’da ilk kez gördüğümüz su altı sahneleriyle bambaşka bir deneyim sunarken, feminizm ve farklı etnik kimlik üzerinden verilen mesajların kendisiyle çelişmesi gerçekten o da bambaşka bir durum. 

Klondike

Reklam

Savaşın Beraberinde

Yaşanan uluslararası uçak kazasının ardından Ukrayna – Rusya sınırında yaşayan bir çiftin kendilerini ayrılıkçı grupların zorlaması altında bulurlar. Klondike’nin esinlendiği korkutucu gerçekliğin hâlâ devam etmesi, filmin şok etkisini daha da arttırıyor. Filmin sınır olan bir bölgede geçmesi insanlığın geldiği son noktayı işaret eden önemli detaylardan. Başarılı bir sinematografisi ve mükemmel bir kadın oyuncu performansını da içinde barındırıyor. Bu tür unsurları yetkin bir şekilde harmanlayan Klondike, bir yönetmen başarısı adeta.

AUFF’22

Devamını Okuyun

Popüler