Bizimle iletişim kur
Behzat C Banner
Yazarlık Başvurusu

Köşe Yazıları

Black Adam – Hadi Konuşalım (Spoiler İçerir)

Yayınlandı

Tarih

Black adam afis

Filmin yenecek kıvama gelmesi için biraz daha pişmesi lazımmış.

Ayrıksı Kitap

Bu yazı spoiler içerir

Jaume Collet-Serra yönetmenliğinde DC sinematik evreni için bir adım daha atıldı. Dwayne Johnson Black Adam’ı canlandırırken Sarah Shahi, Pierce Brosnan, Aldis Hodge ve Noah Centineo gibi isimler eşlik etti.

Toplam 2 saat 4dk uzunluğundaki bu film antik tanrıların kudretine denk özel güçler kazanan ve binlerce yıl tutsak kaldıktan sonra özgürlüğüne kavuşan anti-kahraman Black Adam’ın hikayesini konu ediyor. 5000 yıl önce Black Adam, antik tanrıların güçlerine sahip olur. Hapis kaldığı mezarından kurttulduktan sonra Black Adam, daha önce benzeri görülmemiş adalet biçimini modern dünyaya uygulamak için harekete geçer.

Film Nasıldı?

Çizgiroman temalı bir filme giderken lütfen beklentilerinizi evde bırakın. Çünkü beklentilerinizin keyfi kaçar üstüne bir de film buna üzülür. Aslında verdiğim örneğin birebir aynısı bir filmdi. Çünkü sıradan bir kahraman/Anti-kahraman filmini beklentilerimiz ile göğe çıkarıp sonra istediklerimiz olmayınca filmi boşluğa bırakıyoruz. Ben beklentilerimi evde bıraktığım için keyif alarak izledim. Öncelikle cast seçimi harika bir filmdi. Biliyorsunuz son zamanlarda büyük şirketler ırkçılık olmaması adına çizgi romanlarda beyaz olan karakteri siyahi, siyahi karakteri beyaz birini oynatarak dengede tutmaya çalışıyordu. Karaktere bakınca aşırı saçma ve can sıkan bir durum gibi dursada ben sanki Hawkman karakteri hep böyleymiş gibi izledim. Bunun yanı sıra Black Adam karakterini Dwayne Johnson’dan başka kimse oynayamaz gibi geldi bana. Sanki çizerler zaman yolcuğu yapmışlar da Dwayne Johnson’ı görünce karakteri ona bakarak çizmişler gibi. Black Adam ve Hawkman dışında DC sinematik evreninde yeni tanıtılan karakterler de vardı. Bence bu karakterlerin en babası Dr. Fate idi zaten. Bu karakterin sinematik evrene nasıl uyarlanacağını hep merak etmiştim. İzlerken ne yalan söyleyeyim Black Adam’dan çok Dr. Fate’e aşık olmuş olabilirim. Ve birde yeni yetme iki karakterimiz de vardı Cyclone ve Atom Smasher. Her ne kadar çizgi Romandan esinlenerek yapsalarda Atom karakterini Ray Palmer olarak bekledim. Bu karakterin kötü olduğu için değil, bildiğimden daha farklı bir karakter olduğu için tuhafıma gitti. Bu 4 kahramanımız kendilerine Justice Society diye hitap ediyorlardı. Justice Society ekibini evrene dahil etmeleri güzel oldu, ekibin diğer üyelerini de gelecek filmlerde umarım görürüz.

İlk dakikalarda karakterin doğuşunu anlatıp geri kalanı aksiyon olması aşırı yorucu bir durum. Ama görsel efektler, kostümler falan derken seyir zevkiniz arttığı için pek umusarmıyorsunuz. Değinmek istediğim bir konu var. Dikkat etmişseniz DCEU yaptığı her filmin sonunda cehennem teması ile bir kavga sahnesi yaratıyor. Örnedğin Justice League, Wonder Woman, Suicide Squat, Man of Steel, Batman Vs Superman filmlerinde hep aynı alevler yükselen kızıl tonlarında bir tema kullanması beni rahatsız etmeye başladı. Bunun yanı sıra filmde dikkat çeksin diye açlık oyunları sembolü gibi semboller kullanmaları, kahramanlarımızdan daha çok sesi çıkan çocuk ve yetişkinler, tonlarca yıkım olmasına rağmen yokmuş gibi davranan halk, gökyüzü yırtılmasına rağmen sanki hiç varolmamış gibi davranan Justice League üyeleri ve benzeri birçok can sıkıcı olaylar vardı. Ama yine de genele bakılınca gayet kaliteli bir iş çıkartmışlar. Filmleri kıyaslamayı sevmem lakin karakterler benzer oldukları için Shazam filmine bakınca bu filmin Shazam filmine bakarak biraz daha sönük kaldığını söyleyebilirim. Eklemek istedğim son bir olay daha var. Biliyorsunuz ki anti-kahramanlar için kötüler her zaman ölmelidir. Filmde Hawkman kötüde olsa insanları öldürme dedikçe İsis karakterinin hayır öldürmeli biz o yüzden onu kahraman olarak seçtik diye çıkışması filmin verdiği mesajlardan birine ters etki yapıyor. Ve yanlış mesaj veriyor. Bunların dışında ben beklentisiz izlediğim için beğendim. Sizlerinde yorumunu çok merak ediyorum.

After Credit Sahnesi nasıldı?

2 saat 4dk süren filmi bu after credit sahnesi için bile izlemeye değer buldum. After Credit sahnesinin bu kadar harika olmasının sebebi tamamen DC ve Warner Bross şirketinin temelleri sağlam olan bir evren kuramamasından kaynaklı. Justice league filminden sonra Henry Cavill ve Ben Afleck biliyorsunuz ki DCEU için kamera karşısına geçmeyi bıraktı. Superman için biçilmiş kaftan olan Henry Cavil’in tekrar Superman olarak karşımıza çıkması ve bunu Black Adam’da göstermeleri çok hoş bir detaydı. Sanırım DCEU için harika filmler gelecek.

Reklam
Devamını Okuyun
Reklam
Yorum gezintisi

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Köşe Yazıları

Acı Bir Parodi: Bir Kitap Kurdundan Mektup (4)

Yayınlandı

Tarih

Yazar

selvi_boylum_al_yazmalım
Ayrıksı Kitap

Sahi kitap neydi?

Kitap iyilikti, dostluktu, kitap emekti. Kitaptan uzak bir hayat iyilikten, dostluktan, emekten uzak bir hayat demekti. Kurulan hayallerin, inşa edilen dünyaların, akla gelen diyarların, kaleme dökülen duyguların ve kâğıtla buluşan sözlerin yuvası demekti. Sıcak bir yuvaydı kitap. Sığındığımız, arandığımız, dinlendiğimiz, keşfe çıktığımız, dinlediğimiz, gördüğümüz, dokunduğumuz ve kendimizde büyüttüğümüz bir boyuttu kitap. Yazarıyla kimi zaman takıştığımız, kimi zaman anlaştığımız, kimi zaman anlamaya çalıştığımız, kimi zaman sadece kulak verdiğimiz bir aracıydı kitap. Güzel şeylerin aracısıydı kitap. Yeni fikirler, yeni dünyalar, yeni yaklaşımlar ve bakış açıları kazandıran bir deneyimdi kitap. Kitap demek hayatın kendisi demekti ve aynı zamanda hayatın ötesiydi de. Zamana ve mekâna sığmayan çok büyük bir güç demekti. Anlatmaya çalışmak, anlaşılmaya çalışmak demekti. Asla eskimeyen bir dost demekti. Sıkıldığımızda, yorulduğumuzda, sabırsızlandığımızda, okumaya aç olduğumuzda yanımızda bitiveren bir dost demekti. Kitap demek çok şey demekti. Ve şimdi kitabınızı elinize alın, göreceksiniz, sıcacık; sanki yüreği elinizdeymiş gibi. 

Devamını Okuyun

Köşe Yazıları

Çakallarla Dans 6 Yorumlar – Tolga Yiğit Yazdı – Çakallarla Dans İnceleme

Yayınlandı

Tarih

Yazar

çakallarla dans 1

Çakallarla Dans 6 Film Eleştirisi

Ayrıksı Kitap

Podcastimiz aşağıda abone olmadan geçmeyin

Çakallarla Dans Türk Sinemasındaki seri filmler arasında önemli bir yer edinmiş durumda. Güncel olarak Recep İvedik serisi 7. filme gelmişken Çakallarla Dans ise 6. filmiyle sinemalarda yerini aldı. Serinin en iyi filmimi derseniz en iyilerden birisi diyebilirim. Zaten seride herkesin illa ki favorisi olan farklı bir bölüm vardır. Bu kez kahramanlarımız Mavi Vatan sloganı ile deplasmana yani yurt dışına giderken özellikle gittikleri ülke Egenin karşı kıyısından Yunanistan olunca ve hikaye Koş adasında geçince güzel olmuş diyebiliriz. Keşke plajları da güzel olan Yunanistanda çekim yapmışken plada da bir sahne geçseydi daha iyi olurdu.

MoodCast serimizin 6. bölümü yayında

Çakallarla Dans 6 Yorum Yazısı

Neredeyse tüm karakterlerin huyunun kaderinin değişmediğini görüyoruz. Değişen tek şey sadece güncel maddi durumlarındaki iniş çıkışlar hatta sadece inişler desek yeridir. Malum ülke olarak maddi sıkıntılardan geçtiğimiz için bu karakterlerimize de olumsuz yansıyor hatta Servet’in cinsel hayatına da çok çok olumsuz bir aşağıya iniş olarak yansıyor desek yeridir. Güncel konular gündelik hayata popüler olan kimi espriler filmin hikayesine iyi entegre edilmiş bu da doğu zamanda doğru esprilerin gelmesini sağlıyor. Biz film galasında yönetmeni, senaristi ve oyuncuları ile birlikte izledik. Gala da hem öncesi hem de sonrası ile çok keyifliydi. 6. filmde bu kez Didem Balçın’ın canlandırdığı Hatice karakterinin ablası manolya ile tanışıyoruz. Ebru Cündübeyoğlu’nun canlandırdığı Manolya ile kardeşi Hatice arasında neler var? Manolya ne işler çeviriyor ve Gökhan’ın ona çocukluktan beri devam eden aşkı nasıl bir sonuca varacak bunları filmde komik sahneler ve olaylarla görüyoruz. Yunanistan’da bir turist kadın aşık olmalar, yanlışla bir ayinin yapıldığı mekana girmeler derken kahramanlarımızı hiç beklemedikleri bambaşka bir macera daha bekliyor. Bir de İtalyan mafya rolünde Nurettin Sönmez’e replik olarak da “Öp beni yut beni yala beni şap beni” repliğine dikkat 🙂

Çakallarla Dans 6 Nasıl? Kimler İzler?

Bu filmin tarzını az çok bilip o yüzden her filmi seyretmemiş ve uzak durmuş olanlar bu filmde de öncekilerden çok farklı bir şey bulmayacaklar yani bu onların bekledikleri yerli komedi değil. Bu noktada bu sezonun neredeyse hiç küfürsüz komedi filmi olarak Kim Bu Aile filmini tavsiye ederim ve bu iki filmin bu açılardan birbirinin zıttı olduğunu söylemek çok doğru olur. Çakallarla Dans 6’da ise Hastasıyızzz Dedeee diyenler serinin bu bu filmini de kaçırmasınlar. İyi seyirler.

Devamını Okuyun

Köşe Yazıları

Noel Baba Geri Geldi! Vahşi Gece Mini İnceleme!

Geçtiğimiz gün Vahşi Gece filmini izledik. Peki nasıldı?

Yayınlandı

Tarih

Yazar

Vahşi Gece Film Yorumu
Ayrıksı Kitap

Vahşi Gece filminin başrolünde hepimizin Stranger Things dizisinden tanıdığı David Harbour karşımıza Noel Baba olarak çıkıyor. Peki film nasıl?

Noel Babayı Hiç Böyle Görmediniz!

Şahsen ben filmden önce ne fragmanı izlemiş ne de konuyu okumuştum. Böyle bir Noel Baba görmek açıkçası çok garip geldi ve çok da hoşuma gitti. Bizim kültürümüzde Noel Baba kültürü olmamasına rağmen yine de sempatik bir yaklaşım olmuş. Sempatik ve kanlı.

Vahşi Gece Konusu

Güzel bir açılış sahnesi ile başlayan Vahşi Gece, devamında da güzel bir tempo yakalıyor ancak ilk yarının sonlarına doğru anlamsız bir tempo düşüşü var. Senaryo açığını kapatmak için mi yoksa böyle bir şaka yapabilmek için mi bilmiyorum ama film içinde karakterler de bu tempo düşüklüğü ile dalga geçiyor.

1 saat 50 küsür dakikalık süresini de gayet başarılı bir şekilde kullanmasına rağmen, bazen Noel Baba karakterimizin motivasyonu yanlış oluyor. Herkes rehinken kendisini kurtarmış çocuk karakterin bir anda Santa ile konuşması geliyor. O kısım her ne kadar gözüme çarpıp hoşuma gitmese de göz ardı edilebilir.

Vahşi Gece filmi 2 Aralık itibari ile vizyonda. Mutlaka bir şans verin derim!

Reklam
Devamını Okuyun

Popüler