Bizimle iletişim kur

Köşe Yazıları

Hüzünlü Bir Başyapıt: Aftersun Yorum Yazısı

Yayınlandı

on

Radio Mood App

Calum, daha yirmili yaşlarının başında muhtemelen hiç istemediği halde bir kız çocuğu babası olmuştur. Daha kendi hayatını bir düzene oturtamamışken genç yaşta baba olması Calum’u belli ki altüst edecektir. Karısından ayrılır, işlerini tam olarak yoluna koyamaz, filmin ortalarında kızıyla yaptığı bir konuşmada da anlarız ki çok fazla para da kazanamamaktadır. Zaten kızı Sophie ile birlikte okullar açılmadan gittikleri yaz tatilini de oldukça ucuza getirmiştir.

Charlotte Wells’in yazıp yönettiği ve ayrıca ilk uzun metraj filmi olan “Aftersun”, kesinlikle kişisel bir film. Ayrıca filmin Türkiye’de geçiyor oluşu ve 90’lı yıllar atmosferini herhangi bir Türk filminden daha iyi yansıtıyor oluşu da filmi Türk seyircisi için de kişisel kılıyor.

-spoiler-

Ben, Calum’un bu tatilin ardından intihar ettiğini düşünüyorum. Filmde zaten pek çok sahnede intihar eylemine göndermede bulunulmuş. Calum’un kolundaki alçıyı çıkarmaya çalışırken yanlışlıkla kendini kesmesi, sahnelerin birinde balkon parmaklıklarına çıkıp kollarını açması ve gecenin bir yarısı tek başına denize girmesi hep birer intihar motifleriydi. Bunların dışında Calum’un tatil boyunca depresif bir ruh halinde oluşu ve hatta yine bir sahnede, sanırım doğum gününün kızı ve diğer turistlerce kutlandığı sahnenin hemen ardından hüngür hüngür ağlaması yine bizi bu tatilin baba ve kızın birlikte çıktıkları son tatilleri olduğu düşüncesine itiyor.

Reklam

Babanın bu tatilin ardından bir şekilde kızının hayatından çıktığını (intihar, başka türlü ölüm veya terk edip gitme) düşünmemize yol açan bir diğer sahne de yetişkin Sophie’nin babasıyla bir gece kulübünde dans ediyor oluşuydu. Babasının öldüğü yaşta ve hâlihazırda onun da evli ve bir çocuklu olduğunu düşündüğümüz yetişkin Sophie, kulübün yanıp sönen ışıkları arasında babasını bulmaya çalışmaktadır ve bulduğu anda da ona sımsıkı sarılır. Sanki gitmesini istemiyor gibidir. Bu hareket, hem bir pişmanlık hem de bir özlem içermektedir. Pişmandır; çünkü Türkiye tatilleri sırasında babası gel dans edelim dediğinde onunla dans etmemiştir. Özlem doludur; çünkü babasını muhtemelen o tatilin ardından bir daha hiç görememiştir.

Peki, Calum’un derdi tam olarak neydi? Film, bunu bize tam olarak söylemiyor. Calum’un maddi sıkıntısının olduğu aşikârdır ki bu konuda kızı tarafından da iğnelenmiştir. Ayrıca, ne zaman kırdığını hatırlamadığı kolundaki alçısı da onun sırtında taşıdığı yükü, dolayısıyla da derdini temsil etmektedir. Ondan kurtulması için canını yakmak zorunda kalmıştır. Belli ki hayatın ta kendisi de artık ona yük olmaktadır. Genç yaşta baba olmak, ona bu yıllar boyunca ağır gelmiş ve bunu artık kaldıramaz noktaya ulaşmıştır. Belki de bu yüzden omuzlarındaki yükten kurtulmak için hem kendi hem de onu sevenlerin canını yakmayı göze alarak intihar etmiştir.

Ayrıca yetişkin Sophie’nin babasıyla tatildeyken çektikleri kamera kayıtlarını önüne döküp incelemesi de sanki o görüntülerde bir şeyler bulmayı arzuladığı düşüncesine iter bizi. Acaba babasının intiharına ilişkin o görüntülerde bir şeyler mi bulmak istemektedir? Çocukken gözünden kaçan ama yirmi yıl sonra tam da babasının öldüğü yaştayken babasıyla ilgili fark edemediği bir ayrıntıyı mı aramaktadır? Bunların net bir cevabı verilmez filmde.

Filmin en güzel sahnelerinden biri ise tatilin son günü Sophie’nin babasına “biraz daha kalalım” dediği kısımdır. Bence o sahne gerçekte yaşanmamış, yetişkin Sophie tarafından kafasında tekrardan kurgulanmıştır. Bu sayede babasıyla gerçekte olmasa bile en azından hayallerinde bir süreliğine daha birlikte olma imkânı kazanabilecektir. Zaten havaalanında ayrıldıkları sahnede de Sophie bir türlü babasından uzaklaşmak istemez. Bence bu sahne de Sophie tarafından sonradan kurgulanmıştır. Babasını görebildiği her saniye onun için çok kıymetlidir çünkü. Zaten filmin son sahnesinde babasını o gece kulübünün kapısından içeri tekrar sokacaktır. Hiç kaybetmemek isteğiyle hep orada onu tutabilmek için…

Ancak bazı sahnelerde Calum’un intihar etmediğine dair ufak umutlar da verilir seyirciye. Örneğin kızının ilk öpüşmesi ardından denizde yaptıkları konuşmada Calum kızına, her şeyi ona anlatabileceğini söyler. İlerde büyüdüğünde de ona her şeyi açık yüreklilikle söylemesini tembihler. Sanki intihar fikri aklında hiç yokmuş gibi…

Reklam

-spoiler-

Calum’un başına ne gelmişse gelsin “Aftersun” bu senenin kesinlikle en iyi “arthouse” filmlerinden biri. En son “The Green Knight” (2021) filmini izlerken buna benzer bir şey hissetmiştim. O filmi de izlerken başlarda sıkılmış ancak son sahnenin hemen ardından filmi tekrar izlemek istemiştim. “Aftersun” filmini de izlerken başlarda sıkıldığımı itiraf etmeliyim. Filmin yavaş temposu, filmi takip etmenizi baya zorlaştırabiliyor. Ancak filmin son sahnesinin hemen ardından filme tek kelimeyle hayran kaldığımı söyleyebilirim. Boğazımın düğümlenmesinden ise hiç bahsetmek bile istemiyorum. Filmin bitmesiyle beraber boğazıma yumrunun oturması bir oldu.

Bir hüzün, bir keder ve bitmek bilmeyen bir özlem ancak bu kadar basit ve bu kadar zarif anlatılabilirdi.

“Aftersun” yakında Mubi’de…

Reklam

Köşe Yazıları

Venedik’te Cinayet Film Yorumu | Kimler İzlemeli?

Yayınlandı

on

Yazan

Radio Mood App

Ünlü polisiye roman yazarı Agatha Christie’nin yine ünlü dedektifi Hercule Poirot’nun sinemadaki yeni macerası Venedik’te Cinayet vizyona girdi peki filmi kimler izlemeli? 

Kenneth Branagh’dan Göz Alıcı Görsellik

Daha önce dört kere gezme fırsatı bulduğum Venedik’i bu kez 1947 yılındaki versiyonuyla görmek de güzeldi. Gerçi film yeni çekildiği için sadece Venedik sokaklarında gezen yerel halkın kıyafetleri kırklı yıllara uygun olarak değiştirince kalan hiçbir şeye dokunmasanız da geçmişin havasını verebiliyorsunuz. Çünkü Venedik sokaklarında, binalarında o günden bugüne çok da büyük değişimler yok gibi.

Gelelim filmin uyarlandığı “Hallowe’en Party” Türkçe ismiyle Elmayı Yılan Isırdı romanına.  Bir Agatha Christie hayranı olsam da tüm romanlarını okuma fırsatım olmamıştı filmin uyarlandığı “Hallowe’en Party” romanı da okumadığım eserlerinden birisi ve Posbıyıklı dedektifimiz Hercule Poirot’u bu kez emeklilik döneminde görüyoruz. Kitapta olmayan ama filmin hikayesi içinde bu kez doğaüstü güçler ruhlar ve ruh çağırma seansı gibi olayları da görüyoruz. Ahiret hayatına ruhlara ve medyumluğa vb inanmayan aslında gerçeğin dışında hiçbir şeye inanmayan ve her olayın ardında muhakkak bir gerekçe arayan ünlü dedektifimiz bu kez sonuca biraz zorlanarak da olsa Türkiye üzerinden gitmeyi başarıyor. Neden Türkiye dedim çünkü Venedik’te Cinayet filminde Türkiye’den bir unsuru hikayeye eklemiş ve gerçekten de çok zekice  ve tam yerinde kullanılmış.

Oscar ödüllü Michelle Yeoh’u görmek güzeldi. Ayrıca Belfast filmini de yönetmiş olan Kenneth Branagh’ın o filmde de çalıştığı Jamie Dornan ile iyi oyunculuk performansı sergilediğini gördüğümüz çocuk oyuncu Jude Hill de filmin dikkat çeken artıları.

Venedik’te Cinayet Filmi İzlenir mi?

Okulların açılması ile birlikte yeni sinema sezonunun da açıldığını söyleyebiliriz. Bu hafta sonu için özellikle Agatha Christie hayranıysanız, polisiye filmleri seviyorsanız ve nostalji tadı yakalamak için Venedik’te Cinayet hafta sonunun en iyi seçimi olarak karşımıza çıkıyor.

Bunun yanı sıra Hercule Poirot’un pos bıyıklarını görmek ve Venedik sokaklarında beyazperdede de olsa gezebilmek gerçekten keyifli olacaktır. Yönetmen Kenneth Branagh filmin kapanış jeneriğinde Venedik’i yukarıdan bize çekerek güzel bir veda ediyor. Venedik’i gökyüzünden izlemek de ayrı bir keyifmiş filmi polisiye ve Agatha Christie severler kaçırmasınlar şimdiden iyi seyirler 

Tolga Yiğit

Reklam

Devamını Okuyun

Köşe Yazıları

Türkiye’de En Çok İzlenen 10 Dizi ve 10 Film (04 – 10 Eylül) | Dijital Platform Top 10

Yayınlandı

on

Yazan

Radio Mood App

(04 – 10 Eylül) haftasında Türkiye’de Dijital Platformlarda En Çok İzlenen filmler ve dizilerin listesini aşağıdaki grafiklerde bulabilirsiniz.

Geçtiğimiz hafta ülkemizde en çok hangi dizi ve filmler izlendi? Dehşetin Yüzü 2 sinemalarda vizyona girerken serinin ilk filmi dijital platformlarda izlendi mi? Ve listeye girebildi mi?

Bakalım sizin izlediğiniz diziler ilk 10’a girebilmiş mi?

 www.justwatch.com’un verilerine göre işte en çok izlenen diziler ve filmler : 

Reklam

Türkiye’de En Çok izlenen 10 Dizi Hangisi (04 – 10 Eylül)

Zaman Çarkı 2. sezonuyla birlikte Prime Videoyu listenin zirvesine çıkardı. Ahsoka ikinci sıraya düşerken 3. sırada Netflix’in manga uyarlaması One Piece yer aldı. Ve bu durum Manga’nın anime dizisi içinde olumlu etki yaparak Crunchyroll’da animelerin izlenmesini sağlayarak listeye 4. sıradan giriş yaptı.

Türkiye’de En Çok izlenen 10 Film Hangisi (04 – 10 Eylül)

Devamını Okuyun

Köşe Yazıları

Kaçakçılar Smugglers Filmi Yorumları

Yayınlandı

on

Yazan

Radio Mood App

Güney Kore’de bu yıl çok izlenen film olan Kaçakçılar ülkemizde de vizyonda. Film 70’li yıllarda geçen bir kaçakçılık draması.

Aslında bu filmi izledikten sonra acı acı gülümseyerek şunu fark ettim ki tarihsel süreç içersinde hem Güney Kore hem de Türkiye benzeri olayları yaşamış birbirine uzak coğrafyada olan ama birbirinin neredeyse tıpatıp aynısı iki toplummuş. Gerek film de dinlediğimiz müzikler bana bizim 70’lerdeki müziklerimizi hatırlatırken gerekse de filmdeki olaylar mekanlar ve filmin anlatım dili aynı bizim Ayhan Işık’lı, Belgin Doruk’lu, Kartal Tibet’li filmlerimizi hatırlattı.

Amerikan Pazarı

Hatta sahnelerden birinde Amerikalı askerlerin yanlarında getirdikleri çizme, mont, içki ve sigara gibi ürünleri kaçak olarak ülkeye sokmak için aracılara sattıklarını görüyoruz. O sahne ve öncesinde yaşananlar bana ülkemizde Levi’s mağazalarını bırakın Kot pantolonun olmadığı mavi şeritli paketi olan sigaranın Amerikan üretimi olduğunu ve üzerinde bulunduranlar hakkında ceza işlemi yapıldığı dönemleri hatırlattı. Levi’s 501 modeli bul jean yani kot pantolonun zirvesi olan ve sadece Amerikalı askerlerin İstanbul Fındıklıdaki limana geldiklerinde getirip sattıkları kıyafetlerdi. Çok paran varsa oradaki Amerikan Pazarı isimli yere gider kimisi yasal kimisi kaçak bu giysilerden alırdın. Ahhh ne günler ama 🙂

Filmin başrollerinde yer alan oyuncuların Suça İtilen Çocuklar veya Evrenler Savaşı (Oegye+in 1bu) gibi yapımlarını dijital platformlarda izlediyseniz ya da Ji Chang-wook, Lee Jong-Suk hayranıysanız bu filme o beklentiyle gelmeyin. Çünkü film iyi bir 70’ler filmi.

Reklam

Film tam 70’lerdeki sinema tarzını da bire bir yansıtan bir anlatım diline sahip bir suç draması. Filmin 2 saat 10 dakikalık süresini dört parça olarak bölersem : ilk yarım saat dramatik bir hikaye açılışı ile geçerken ikinci yarım saat biraz tempo düşüyor orada sabırlı olursanız üçüncü yarım saatte artık karmaşanın başladığını hatta Guy Ritchie filmlerinde olduğu gibi oyun içinde oyun olan sahneleri görüyorsunuz. Ve son yarım saate giriş yaparken John Wick filmlerindeki aksiyon dövüş sahnelerini aratmayan harika bir otel içi dövüş sahnesini izleyerek filmin finaline doğru heyecanla ve merakla ilerliyorsunuz. Dalgıçlık yapan ve kendi ayakları üzerinde durmaya çalışan fakir ve talihsiz kadınların hikayesinin anlatıldığı filmde su altı sahnelerinden bazıları çok keyifliydi.

Kaçakçılar Smugglers Filmi İçin Söz

Daha önce gösterime giren Desibel filmini de ülkemize getiren White Entertainment’ın vizyona soktuğu ve haftanın dikkat çeken iyi yapımlarından birisi olan Kaçakçılar Güney Kore filmlerini sevenler için önümüzdeki dönemde yenilerinin de ülkemizde vizyona girebilmesi adına desteklemek amacıyla da gitmenizde fayda olan bir film.

Ya da farklı bir sinema anlatım dilini izlemek için bu filmi tercih edebilirsiniz. Şimdiden iyi seyirler

Tolga Yiğit

Reklam
Devamını Okuyun

Köşe Yazıları

Dehşetin Yüzü 2 Yorumları | The Nun 2 Spoilersız İnceleme

Yayınlandı

on

Yazan

Radio Mood App

Conjuring (Korku Seansı) evreninin yeni filmi The Nun 2 (Dehşetin Yüzü 2) Jontinik’in ev sahipliğinde Kanyon Paribu Cineverse de gerçekleşti. Ortalıkta dolaşan yüzleri simsiyah olan rahibeler daha filme girmeden bizleri neyin beklediğini gösterdi.

Korku Seansı filminin yönetmeni James Wan, Peter Safran ile yapımcı koltuğuna otururken yönetmen koltuğuna bu sefer evrenin diğer filmleri olan La Llorona (Lanetli Gözyaşları) ve Conjuring: Made me do it (Korku Seansı: Bana Bunu Şeytan Yaptırdı) in de yönetmenliğini yapmış Michael Chaves oturdu. Başrollerini Bonnie Aarons, Taissa Farmiga ve Jonas Bloquet yinelerken onlara Storm Reid, Anna Popplewell ve Katelyn Rose Downey eşlik etti.

Film The Nun’da yaşanan olayların üstünden 4 yıl geçmiş ve Rahibe Irine baska bir yerde rahibelik yaparken bir yandan da yaşadığı travmaları atlatmaya çalışır. Fakat bu sırada çevresinde yaşanan garip ölümler ve olaylar dehşetin sona ermediği ile ilgili söylentiler yayar. İblisin geri dönmesini araştıran Rahibe Irine iblisin daha güçlenmiş haliyle karşı karşıya kalmasını konu alıyor.

Film Nasıldı?

İlk filmin ardından 5 yıl geçmesine rağmen oyuncuların sanki devam ediyormuş edası ile oynaması beni aşırı mutlu etti. Diğer filmlerin aksine çok az scary jump taktiği kullanılması filmin konu bütünlüğüne girmesine olanak sağlamış. Dediğim gibi filmde scary jump az kullanıldığı için filmde korku sahnesi yerine gerilim sahnesi daha çoktu. Hele bazı sahneler vardı bile bile gerdi bizi. Salon mu soğuktu yoksa ben mi korktum pek anlayamadım ama bazı noktalarda tüylerim diken diken oldu diyebilirim. Üç filmdir iblisin yaşattığı dehşeti izledik, bu sefer iblisin nereden geldiğini ve neden bu dehşeti yaşattığını bize bu sefer net bir şekilde anlatıyor.

Filmde kendini kaldığı yerden devam eden başroller ve onlara sırıtmayan oyunculukları ile gerilimi hissettiren oyuncular izlerken beni mest etti. 1970’li yıllarda geçen filmin tema, kostüm ve kullanılan eşyalara bakıldığında sizi filmin gectigi yıllara otomatik olarak ışınlıyor. Filme tek film olarak bakıldığında vasat bir iş gibi gözüksede seri filmi olarak bakıldığında evrenin kolonlarından birini oluşturan başarılı geçiş filmi olarak yorumlanabilir.

The Nun2 (Dehşetin Yüzü 2) 08.09 tarihinde sinemalarda. Conjuring evreninin sevenleri ve meraklılarının keyif alacağı bir yapım olmuş kaçırmayın diyoruz.

Evrenin devamı için önemli bir after credits bulunduran bir sonu var özel sahneyi izlemeden asla salonları terk etmeyin. Filmin fragmanını sizler için ekledim şimdiden iyi seyirler.

Reklam
Devamını Okuyun

En Çok Okunanlar