Bizimle iletişim kur
Yazarlık Başvurusu

Köşe Yazıları

Hüzünlü Bir Başyapıt: Aftersun Yorum Yazısı

Yayınlandı

Tarih

Aftersun
Ayrıksı Kitap

Calum, daha yirmili yaşlarının başında muhtemelen hiç istemediği halde bir kız çocuğu babası olmuştur. Daha kendi hayatını bir düzene oturtamamışken genç yaşta baba olması Calum’u belli ki altüst edecektir. Karısından ayrılır, işlerini tam olarak yoluna koyamaz, filmin ortalarında kızıyla yaptığı bir konuşmada da anlarız ki çok fazla para da kazanamamaktadır. Zaten kızı Sophie ile birlikte okullar açılmadan gittikleri yaz tatilini de oldukça ucuza getirmiştir.

Charlotte Wells’in yazıp yönettiği ve ayrıca ilk uzun metraj filmi olan “Aftersun”, kesinlikle kişisel bir film. Ayrıca filmin Türkiye’de geçiyor oluşu ve 90’lı yıllar atmosferini herhangi bir Türk filminden daha iyi yansıtıyor oluşu da filmi Türk seyircisi için de kişisel kılıyor.

-spoiler-

Ben, Calum’un bu tatilin ardından intihar ettiğini düşünüyorum. Filmde zaten pek çok sahnede intihar eylemine göndermede bulunulmuş. Calum’un kolundaki alçıyı çıkarmaya çalışırken yanlışlıkla kendini kesmesi, sahnelerin birinde balkon parmaklıklarına çıkıp kollarını açması ve gecenin bir yarısı tek başına denize girmesi hep birer intihar motifleriydi. Bunların dışında Calum’un tatil boyunca depresif bir ruh halinde oluşu ve hatta yine bir sahnede, sanırım doğum gününün kızı ve diğer turistlerce kutlandığı sahnenin hemen ardından hüngür hüngür ağlaması yine bizi bu tatilin baba ve kızın birlikte çıktıkları son tatilleri olduğu düşüncesine itiyor.

Babanın bu tatilin ardından bir şekilde kızının hayatından çıktığını (intihar, başka türlü ölüm veya terk edip gitme) düşünmemize yol açan bir diğer sahne de yetişkin Sophie’nin babasıyla bir gece kulübünde dans ediyor oluşuydu. Babasının öldüğü yaşta ve hâlihazırda onun da evli ve bir çocuklu olduğunu düşündüğümüz yetişkin Sophie, kulübün yanıp sönen ışıkları arasında babasını bulmaya çalışmaktadır ve bulduğu anda da ona sımsıkı sarılır. Sanki gitmesini istemiyor gibidir. Bu hareket, hem bir pişmanlık hem de bir özlem içermektedir. Pişmandır; çünkü Türkiye tatilleri sırasında babası gel dans edelim dediğinde onunla dans etmemiştir. Özlem doludur; çünkü babasını muhtemelen o tatilin ardından bir daha hiç görememiştir.

Reklam

Peki, Calum’un derdi tam olarak neydi? Film, bunu bize tam olarak söylemiyor. Calum’un maddi sıkıntısının olduğu aşikârdır ki bu konuda kızı tarafından da iğnelenmiştir. Ayrıca, ne zaman kırdığını hatırlamadığı kolundaki alçısı da onun sırtında taşıdığı yükü, dolayısıyla da derdini temsil etmektedir. Ondan kurtulması için canını yakmak zorunda kalmıştır. Belli ki hayatın ta kendisi de artık ona yük olmaktadır. Genç yaşta baba olmak, ona bu yıllar boyunca ağır gelmiş ve bunu artık kaldıramaz noktaya ulaşmıştır. Belki de bu yüzden omuzlarındaki yükten kurtulmak için hem kendi hem de onu sevenlerin canını yakmayı göze alarak intihar etmiştir.

Ayrıca yetişkin Sophie’nin babasıyla tatildeyken çektikleri kamera kayıtlarını önüne döküp incelemesi de sanki o görüntülerde bir şeyler bulmayı arzuladığı düşüncesine iter bizi. Acaba babasının intiharına ilişkin o görüntülerde bir şeyler mi bulmak istemektedir? Çocukken gözünden kaçan ama yirmi yıl sonra tam da babasının öldüğü yaştayken babasıyla ilgili fark edemediği bir ayrıntıyı mı aramaktadır? Bunların net bir cevabı verilmez filmde.

Filmin en güzel sahnelerinden biri ise tatilin son günü Sophie’nin babasına “biraz daha kalalım” dediği kısımdır. Bence o sahne gerçekte yaşanmamış, yetişkin Sophie tarafından kafasında tekrardan kurgulanmıştır. Bu sayede babasıyla gerçekte olmasa bile en azından hayallerinde bir süreliğine daha birlikte olma imkânı kazanabilecektir. Zaten havaalanında ayrıldıkları sahnede de Sophie bir türlü babasından uzaklaşmak istemez. Bence bu sahne de Sophie tarafından sonradan kurgulanmıştır. Babasını görebildiği her saniye onun için çok kıymetlidir çünkü. Zaten filmin son sahnesinde babasını o gece kulübünün kapısından içeri tekrar sokacaktır. Hiç kaybetmemek isteğiyle hep orada onu tutabilmek için…

Ancak bazı sahnelerde Calum’un intihar etmediğine dair ufak umutlar da verilir seyirciye. Örneğin kızının ilk öpüşmesi ardından denizde yaptıkları konuşmada Calum kızına, her şeyi ona anlatabileceğini söyler. İlerde büyüdüğünde de ona her şeyi açık yüreklilikle söylemesini tembihler. Sanki intihar fikri aklında hiç yokmuş gibi…

-spoiler-

Reklam

Calum’un başına ne gelmişse gelsin “Aftersun” bu senenin kesinlikle en iyi “arthouse” filmlerinden biri. En son “The Green Knight” (2021) filmini izlerken buna benzer bir şey hissetmiştim. O filmi de izlerken başlarda sıkılmış ancak son sahnenin hemen ardından filmi tekrar izlemek istemiştim. “Aftersun” filmini de izlerken başlarda sıkıldığımı itiraf etmeliyim. Filmin yavaş temposu, filmi takip etmenizi baya zorlaştırabiliyor. Ancak filmin son sahnesinin hemen ardından filme tek kelimeyle hayran kaldığımı söyleyebilirim. Boğazımın düğümlenmesinden ise hiç bahsetmek bile istemiyorum. Filmin bitmesiyle beraber boğazıma yumrunun oturması bir oldu.

Bir hüzün, bir keder ve bitmek bilmeyen bir özlem ancak bu kadar basit ve bu kadar zarif anlatılabilirdi.

“Aftersun” yakında Mubi’de…

Devamını Okuyun
Reklam
Yorum gezintisi

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Köşe Yazıları

HAWKED Oyunu Nasıl?

Türkçe dil desteği olan oyun olmayan şu devirde bomba gibi bir oyun geliyor! HAWKED nasıl?

Yayınlandı

Tarih

Yazar

hawked 1
Ayrıksı Kitap

Arkadaşlarınızla veya tek başınıza, bol zamana geçirebileceğiniz veya sınırlı zamanınızı değerlendirebileceğiniz bir oyun düşünün. HAWKED tam olarak böyle bir oyun, oyunun kendi istekleri değil sizin istekleriniz önde. Peki ya nasıl?

Öncelikle oyuna giriş yaptığınızda minik bir hikaye sizi karşılıyor ve daha sonrasında antrenman modunda oyunu öğreniyorsunuz. Gözüme çarpan ilk şey bu hikaye ekranında yazılar kutulara sığmıyordu. Oyunun orijinali yurt dışı kaynaklı olduğu için Türkçe versiyonunda bunların olması normal şuraya bir parantez açacağım ki Türkçe dil desteği olması bile muazzam bir şey ancak benim bu oyundan beklentim çok yüksek olduğu için bunun düzeltilmesi gerektiğini düşünüyorum.

Kısa ve güzel bir şekilde ilgimizi çeken hikayeden sonra antrenman modumuza giriş yapıyoruz. Hikaye moduna şahsen benim ”ohaaa” diyerek başladığım hook atma özelliği ile başlıyoruz fakat sanki o anı geçiştirmek için konulmuş bir hook gibime geldi. Oyunun devamı kısımlarında o hooku daha fazla kullanabileceğimizi düşünmek içimi kıpır kıpır ediyor.

Daha sonrasında silah ve iyileştirme araçları buluyoruz fakat bu eşyaları bulduğumuz sandıklar ve etrafta olan bombaları ayırt etmeniz çok zor. Birkaç kere sandık mı bu diyerek patlattığım bombalara ölüp yeniden başlamam gerekti.

Onun dışında oyunun ambiyansı HARİKA. Silah ve bomba gereçleri de bu ambiyansı destekleyecek şekilde güzel olmuş. Vuruş hissiyatı vs detaylar kesinlikle çok hoşunuza gidecek ancak şuanda yakın dövüş için kullandığınız özelliğin animasyonu çok yapay fakat dediğim gibi oyun henüz daha çıkış yapmadı, düzeltilecektir diye umuyorum. Ayrıca oyunda karakter seçme gibi bir ekran daha var fakat seçenekler çok az, o da güncellemelerle artacaktır.

Oyun içi yapacağım yorumlar bu kadar. Benim çok hoşuma giden ve çok potansiyelli bir oyun olan HAWKED’ın maalesef çok büyük bir oyun dışı sorunu var. Sistem özellikleri. Oyun grafiksel anlamda çok yüksek gözükmemesine karşın çok hoşunuza gidiyor tamam bir sıkıntı yok bu konuda. Temadan ötürü bu başarı zaten. Fakat böyle bir oyunun minimum gerektirdiği ekran kartı GTX 1060 olmamalı. Bir kere felsefesine ters.

Gereken Minimum Sistem Gereksinimleri:

Reklam

İşlemci: Intel Core i5 (2.80 GHz) Ekran Kartı: GTX 1060 Bellek: 16 GB

Gereken Önerilen Sistem Gereksinimleri:

İşlemci: Intel Core i7 Ekran Kartı: GTX 2060 Bellek: 16 GB

Ancak kendi sitelerinde de belirttikleri gibi, oyun henüz daha erken erişim aşamasında olduğu için bu optimizasyon sorunun düzeltileceğini inanıyor ve umuyorum. Buraya tıklayarak şuanda sadece PC, ilerleyen zamanlarda ise konsollara da gelecek olan HAWKED’ın Steam Sayfasına ve Sitesine erişebilirsiniz.

Reklam
Devamını Okuyun

Köşe Yazıları

Kemikler ve Her Şey Yorum Yazısı – Tolga Yiğit Yazdı

Yayınlandı

Tarih

Yazar

Kemikler ve her şey yorumları 01
Ayrıksı Kitap

Kemikler ve Her Şey yani Bones And All yorumuma şöyle başlamalıyım, izledikleri karşışında midesi kalkmayacak olanlar bu filme gelsin. Filmin yaş sınırına sahip olması ve +18 ibaresi cinsellikle ya da şiddet vb sakıncalı konularla ilgili değil kanlı sahnelerin varlığından kaynaklanıyor.

Filmde Eater (yiyici) diye adlandırlan ama bizim bildiğimiz şekliyle Yam Yam diye adlandırabileceğimiz karakterlerimizin başından geçenleri izliyoruz. Yam yam hatırlatması için Doğukan’a teşekkürler. çünkü ben bir türlü dilimin ucundaki bi tabiri hatırlayamamıştım.

Kemikler ve Her Şey Ne Anlatıyor

Başroldeki iki genci merkezine alan filmde bu gençlerimizin başından geçenleri bir komedi macera filmi formatında kendilerini de anti Hero olarak izlemiyoruz aksine daha sorunlu kederli bir durumda görüyoruz. Eater olmasın verdiği yalnızlık, sorunlar, sevdiklerine zarar vermemek için uzaklaşmak zorunda kalmak, gençliğin verdiği sorunlar ve toplum baskısı gibi dramatik bir hikaye içinde Eater olmanın başlarına açtığı sorunların müsade ettiği kadar da romantizm yaşadıklarını izliyoruz.

Kemikler ve Her Şey Oyuncu Performansları

Timothee Chalamet yine bildiğiniz tatlı serseri rolünde iyi, Taylor Russell içinde bulunduğu duruma rağmen mücadele eden ve annesiz büyümenin de mazlumluğunu yaşayan bir yanda da tek başına ayakta kalacak kadar güçlü genç rolüyle iyi ve yalnızlıkta sıkılmış sevecen ama biraz da tekinsiz izlenimi yaratan hatta biraz kafayı da kırmış ihtiyar rolünde Mark Rylance gayet iyi performans sergiliyor.

Mark Rylance’in Sully rolü ilk başta antipatik gelirken bir başka sahnede acıma duygusuna kapılıyor üzlüyorsunuz devamında “ulan şimdi bu adam ters bir iş yapar mı?” diye tedirgin oluyorsunuz. Zaten bazen kendisinden “Sully şöyle yapar , Sully’yi sevmedin mi?” tarzında üçüncü şahısmış gibi konuşan birisinden bahsediyoruz. Tedirgin olmamız normal 🙂

Reklam

Vendeik film festivalinde Taylor Russell En İyi Genç Aktris ödülünü, Luca Guadagnino ise En Yönetmen kategorisinde gümüş aslan ödülünü kazandı. Ve en iyi film kategorisinde de adaylığı bulunuyor. Bu ödüllere bakarak Oscarlar da şansı olur mu diye soracak olursanız bence kapıyı tamamen kapatmayayım ama şansları az gibi. Tabi bu kötümser tahmininde benim filmi çok beğenmemiş olmamı da gerekçe gösterebiliriz. Aslında beğenmeme sebebim tarzım olmayacak düzeyde kanlı sahneler seyretmem de diyebiliriz. Bu sahneleri izlerken irrite oluyorsanız bu kez filmin diğer sahneleri ve yönetmenin mesajlarına da odaklanamıyorsunuz. Bazen çarpıcı gerçekleri yönetmenler seyircinin yüzüne tokat gibi çarpar ve yüzleşmesini sağlar ama bu filmdeki Eater sahneleri bence bu sınıfa girmiyor. Bu yüzden de kalan bölümlerdeki ailesizlik, sevgisizlik, toplumdan dışlanmışlık vb detaylar da ister istemez bu sahnelerin altında eziliyor. Eğer yönetmenin bu sahnelerle anlatmak istediği mesajı ya da metaforu siz serinkanlı şekilde izleyip yakalayabilirseniz lütfen yorum olarak görüşlerinizi yazın. Hatta bunları yakalaymasanzıda film size ne düşündürdü paylaşın.

Kemikler ve Her Şey İncelemesi Son Söz

Spoiler vermeden tarif etmek gerekirse, Filmde lunaparkta top atılan oyun alanında başlayıp mısır tarlası olduğunu düşündüğüm tarlada biten sahnede Lee (Timothee Chalamet) ile parktaki eleman arasında geçen sahneye ne gerek vardı anlayamadım. Çünkü kız kardeşi Kayla Lee’ye daha önceki bir sahnede “bu giydiğin mont seni…iyi göstermemiş” dediğinde montu çıkaran Lee tarlada neden öyle tezat davrandı? ve daha öncesinde ya da filmin devamında bu duruma vurgu yapan bir sahne olmadı anlamak güç. Film çıkışı ekip arkadaşlarımıza sorduğumda “E yönetmen Call Me By Your Name filminin tutkunlarına bir Fan Service yapmış olabilir” şeklinde cevap verdiler. Şimdi diyeceksiniz ki arkadaş ne kadar karışık oldu bu fan service işi. Evet haklısınız ama spoilersız anlatınca karmamış ve anlamsız gibi dursa da filmi seyrettiğiniz de bu paragraftaki yazılanlar aklınıza tam oturacak.

Kemikler ve her şey yorumları 02

+18’lik kanlı sahnelerine dayanabilirseniz Venedik Film Festivailden ödülle dönen bu filmi izleyin. Yoksa zorlamayın.

Devamını Okuyun

Köşe Yazıları

Kemikler ve Her Şey Yorumları (Bones and All)

Bugün Kemikler ve Her Şey filmini sizler için izledik. Peki film nasıldı?

Yayınlandı

Tarih

Yazar

kemik ve her şey
Ayrıksı Kitap

Luca Guadagnino’nun yönetmenlik koltuğunda oturduğu ve başrollerini Taylor Russell ve son döneme damgasını vuran Timothée Chalamet‘in paylaştığı Kemikler ve Her Şey (Bones and All) filmini sizler için izledik. Dilerseniz gelin film nasıldı bir bakalım.

Bu film hakkında aslında konuşacak çok şey var ancak çoğu spoilerlı ancak içiniz rahat olsun, bu yazı spoilersız olacak.

Luca Guadagnino diğer filmlerinde olduğu gibi bu filmde de ön temada başka bir şey izletirken alt temada mesajını çok güzel veriyor. Son zamanlarda çıkan ‘Sosyal Adalet Bekçisi’ filmleri gibi pat diye söylemek yerine alttan alttan gayet güzel mesajını veriyor. Bu filmde ise verilen mesaj toplumdan dışlanan çocuklar desek gayet yeridir.

kemik ve her şey 2

Mesaj çok güzel veriliyor, çok da doğru noktalara parmak basılıyor ancak o parmağı yemeye gerek var mıydı? Bu filmi patlamış mısırınızla izlemeniz imkansız diyebilirim. Filmdeki çoğu sahneler sizi aşırı derecede rahatsız edecek ve bu sahneleri üzülerek söylüyorum ki çok da başarılı yapmışlar. Çok güzel rahatsız oldum.

Filmde ”İnsan Yiyenler” diye özel bir türümüz bulunuyor. Gerçekten de insanları yiyorlar ve bu sahneleri bırakın izlemeyi, düşüncesi bile rahatsız ediyor. Yönetmenlik koltuğunda oturan Luca Guadagnino diğer filmlerinde de bu rahatsızlığı çok güzel yansıtıyordu.

Genel mesaj doğrudan söylenmeyip satır arasında verilmesine rağmen, sırf bazı kitleleri kazanmak için yapılmış ve çok daha hızlı halledilebilir bir sahne olmasına rağmen uzunca gösterilen bir sahne vardı. Bana o kısım baya bir zorlama geldi ancak bu da nazar boncuğu olsun.

Reklam
Radiomoodtv Ekibi

2 saat 10 dakika süresi ile bolca iğreneceğiniz, belki de filmden çıktığınızda (ekibimiz gibi) midenizin bulanabileceği bir deneyimdi ancak bu tarz filmler çok bana hitap etmemesine rağmen oldukça hoşuma gitti.

Bones and All (Kemikler ve Her Şey) filmi, 25 Kasım Cuma günü vizyonda. Şimdiden iyi seyirler!

Devamını Okuyun

Popüler