Bizimle iletişim kur
Behzat C Banner

Köşe Yazıları

Çakallarla Dans 6 Nasıl?

Geçtiğimiz gün Türk Komedisine damga vurmuş Çakallarla Dans serisinin yeni ve 6. filmini izledik. Peki ya nasıldı?

Yayınlandı

Tarih

Ayrıksı Kitap

Çakallarla Dans serisini illaki herkes duymuştur. Özellikle ilk filmleriyle ülke çapında adını duyurmayı başaran yapımın başrollerini (Dereboyu demek daha doğru kaçabilir) 6 filmde de aynı kadro canlandırıyor. İlker Ayrık, Timur Acar, Şevket Çoruh, Murat Akkoyunlu ve Didem Balçın’ın başrollerinde olduğu ve Murat Şeker’in yazıp yönettiği Çakallarla Dans 6 nasıldı gelin dilerseniz bakalım.

çakallarla dans 2

Film açılış sahnesi ile birlikte kalbimi kazandı diyebilirim. Güncel ülke durumunu üzücü bir şekilde çok güzel eleştiren bir 10 dakika ile başlıyoruz ve bunu işlerken seyirciyi de sıkmıyorlar. Ancak maalesef o sahnedeki şakalar gerçek hayattaki şaka olması gereken fiyatların önüne geçemedi benim için. Bu konuda ise şakaların bir kabahati yok.

Eleştiri bittikten sonra önce küçük şakalar olsun diye sahneler geliyor fakat bu sahneler esnasında ”Ana hikaye ne?” diyorsunuz. Ancak siz cümlenizi bitirdiğiniz anda ana hikaye başlıyor. Fatma karakterinin kardeşi Yunanistan’da düğüne çağırıyor ve ekibimiz soluğu Yunanistan’da alıyor.

çakallarla dans 3

Aklıma takılan açılış sahnesindeki 10 dakikalık eleştiriye noldu? Neden en azından bir tane döviz şakası dönmedi oldu. Belki açılış sahnesini 5-6 dakika yapıp asıl bomba burda patlatılabilirdi ancak demek ki filmin içine yayıp tad kaçırmak istenilmemiş. Mantıklı. Zaten hepimizin de hem fikir olacağı üzere filmler bizi gündemin stresinden uzaklaştırmak içindir. Bir komedi filmini tamamen buna çevirmemek de mantıklı.

Daha sonrasında bir anda sadece komedi olarak ilerleyen filme hafif aksiyon da katılıyor. Klasik Çakallarla Dans. Merak etmeyin ama kötü anlamda değil. Hatta gayet iyi anlamda. Fakat yine de çok büyük bir aksiyon beklemeyin çünkü bu bir komedi filmi.

Film esnasında da gündeme bolca referanslarda bulunuyorlar ve eminim ki onların çoğunu hatta hepsini çok rahatça herkes anlayacaktır. ‘‘Doğdu Güneşim” repliğinden gündem olmuş her repliğe göndermeler bulunuyor ama irite edici değil. Genelde popüler repliklere alıntılar irite edici olur ancak burada olaya çok güzel yedirip tam yerinde şaka yapılıyor ve güldürüyor.

çakallarla dans 4

Çakallarla Dans 6 filmi konusunda hoşuma gitmeyen tek bir şey var. O da 7 filmin ne zaman geleceğinden bi haber olmak. Çakallarla Dans 6 filmi 2 Aralık Cuma günü vizyona girecek. Ben filmi gayet beğendiğimi ve şakalara bolca kahkaha attığımı söyleyebilirim. O zaman ”Hikmet, Ver Oğlum Müziği!” 🙂

Reklam

Köşe Yazıları

Çizmeli Kedi Son Dilek Nasıldı? – Film İncelemesi

Bu sabah sizler için basın gösteriminde Çizmeli Kedi Son Dilek filmini izledik. Dilerseniz gelin nasıldı bir bakalım.

Yayınlandı

Tarih

Yazar

Ayrıksı Kitap

Çocukluğumuza hitap eden Shrek filmi hayatımıza çok şey kattı demek yanlış olmaz. Bunlardan birisi de Çizmeli Kedi karakteri. Shrek filmlerinden sonra kendine has filmi de çıkan Çizmeli Kedi, 2023’te tekrar bizlerle beyaz perdede buluşuyor. Peki Nasıl?

Film Nasıl?

2023 benim için bomba gibi devam ediyor. Fabelmanler ve Babil gibi üst düzey filmler izledikten sonra Animasyon dalında da böylesine eğlenceli bir film izlemek çok iyi geldi. Filmin hikayesi çok güzel işlenmiş ve izlerken (yetişkin de olsanız çocuk da olsanız) sizi asla sıkmıyor ve içine çekiyor. Film normal bir animasyon gibi başlarken bir anda olaylar açılış sahnesinde gelişiyor ve devamında Ödül Avcısı olan bir kurt karakter ile tanışıyoruz. Bu Ödül Avcısının olduğu sahneler o kadar güzel ve bir o kadar da gericiydi.

Evet yanlış duymadınız. Gerici. Animasyon filminde nasıl yaptılar bilmiyorum ama sinema salonundaki herkes bu karakterin olduğu sahnelerde gerildi. Hatta hepimiz ”Çocuklar bu karakterden korkmaz mı ya?” diye düşündük. O kadar korkulacak bir karakter değil ancak ambiyansı gerçekten harika. Hele yaptığı metaforlar daha da harika. Sonlara doğru bir sahnede de siz ”Ne metafor yapıyor karakter be!” derken de sizinle konuştuğu bir sahne olacak 🙂

Son dönemlerde çıkan animasyon filmleri genelde ‘Çocukların vaktini geçirmek’ üzerine çıksa da Çizmeli Kedi filmi bu görüşün tam karşısında duruyor. Emin olun ”ben yetişkinim animasyonla ne işim olur” görüşünü kırıp izlerseniz dediğimi anlayacak ve çok büyük bir keyif alacaksınız.

Filmin genel hitap ettiği kitle çocuk olduğu için Düşmanların da ona göre seçilmesi ise gayet normal. Bunun dışında kesinlikle bayılacağınız bir film olacağını garanti edebilirim. Çizmeli Kedi Son Dilek filmi 27 Ocak Cuma günü vizyonda. Kaçırmayın!

Reklam
Devamını Okuyun

Köşe Yazıları

Barney Stinson Geri Dönüyor! Peki Hangi Diziye?

How I Met Your Mother dizisinin sevilen karakteri Barney Stinson, How I Met Your Father dizisi ile geri dönecek. Nasıl mı? Buyurun yazıya.

Yayınlandı

Tarih

Yazar

Ayrıksı Kitap

Barney Stinson, Dünyaya damgasını vurmuş How I Met Your Mother dizisinin en sevilen karakterlerinden birisi. Hatta öyle ki neredeyse dizinin ana karakteri olan Ted’in önünü bile kesiyor diyebiliriz. Gerçi Ted’e tam bir ana karakter demek de güç ama, neyse..

Popülerlik Varsa Biz de Varız.

How I Met Your Mother‘ın, dizi bitmesine rağmen sonraki yıllarda bile herkesin izleyip popülerliğini koruyabilmesi gerçekten büyük bir başarı. Peki bunu gören yapımcılar durur mu? Tabii ki de hayır. Dizinin hala popüler kaldığını görmeleri ile birlikte 2022 yılında bu diziye spin-off olarak How I Met Your Father dizisine başladılar. Fakat genelde bu tarz ‘popülerlikten yararlanalım’ dizilerinin mirasını sürdürerek pek başarılı bir iş ortaya koyamadılar.

Dizi küçük bir kemik kitleye hitap etmesine rağmen ilk bölümünün sonunda How I Met Your Mother dizisinin kültleşmiş mekanı olan Marshall ve Lilly çiftinin eski evlerini bize eski İntro müziği eşliğinde gösterdiler. Böylece kocaman bir kitleye hitap etmeyi başarsa da diğer bölümler o kadar ses getirmedi ve izleyici çekmedi.

Tam bunu söylerken de 1. Sezon finali olan 10. bölüme yine eskilerden Robin karakteri çıktı geldi. Geçmişe bolca vurgu yaparak izleyenleri tekrar heyecanlandırmayı da başardılar ve bu sahne ile birlikte ‘Acaba diğer karakterler geri döner mi?’ tarzı sorular da beraberinde gelmeye başladı tabii ki.

İşte bununla birlikte bugün çıkan haberlere göre Barney Stinson, How I Met Your Father’ın 2. sezonunda geri dönecek. Henüz daha detaylar konusunda fikrimiz yok ancak aynı Robin karakteri gibi büyük ihtimalle sadece 1 bölümlük dönecektir fakat heyecanlı anlar yaşatacağına eminiz.

Devamını Okuyun

Köşe Yazıları

Acı Bir Parodi: Bir Kitap Kurdundan Mektup (7)

Yayınlandı

Tarih

Yazar

Ayrıksı Kitap

Bir gün sabah uyandım, hemen dışarı çıktım, şu bizim köşedeki kitapçıya gittim…

Yani bizim köşedeki kitapçı dediysem bizim köşedeki duraktan otobüse bindim, AVM’ye gittim.

Kitapçıya girdim.

Etrafa dağıldım.

Ağır ağır ilerliyorum.

Reklam

Hemen çok satan rafına gittim.

Yani çok satan dediysem çok satan rafının yanından geçip arkalara doğru ilerledim. Birden onu gördüm. Kapital’i.

Karl Marx’ın Kapital’i. Böyle şey olamaz! Allaah Allaaaaah. Bir, iki, üç, dört, beş, on cilt. Yani on cilt olmasa da beş cilt var. Yani beş cilt dediysem üç cilt var. Hemen doğrulttum elimi, başladım çevirip okumaya. Tek tek çevirdim de durdum, oracıkta okudum, bitirdim hepsini.  

Devamını Okuyun

Popüler