Bizimle iletişim kur
Behzat C Banner

Müzik

Doja Cat’in “Elvis” İçin Yaptığı Şarkı Oscar İçin Neden Uygun Görülmedi?

Yayınlandı

Tarih

Ayrıksı Kitap

Akademi’nin müzik kolu üyeleri, Doja Cat’in canını sıkıyor. Rapçi tarafından Elvis biyografisi için kaleme alınan “Vegas”, 2023 Akademi Ödülleri için uygun görülmedi…

Yılın en çok konuşulan filmlerinden biri olan Tár’ın orijinal müziği de, uygunluk listesi Akademi üyelerine Pazartesi sabahı sunulduğu için diskalifiye edildi. Bu diskalifiyeler, gelecek yılki törende iki parçanın kaderi hakkında önceki spekülasyonları doğruluyor.

Yapımcılar Roget Chahayed ve Yeti Beats ile birlikte yazılan “Vegas”, Presley klasiği “Hound Dog”un enterpolasyonudur ve onu Oscar’ın değerlendirmesine mahkum eder. Anahtar söz “Sen sadece bir …” serpiştirilmiş ve Oscar yönergeleri, kelimelerin ve müziğin “orijinal ve özellikle sinema filmi için yazılmış” olması gerektiğini söylüyor.

İzlandalı besteci Hildur Guðnadóttir’in “Tár” şarkısına gelince; uygunsuzluk, yönergelere aykırı olarak yetersiz miktarda orijinal, net bir şekilde duyulabilen müzikten kaynaklanıyor. Uygun olmak için, notalar “önceden var olan müzik kullanılarak seyreltilmemelidir”. Sesli müziğin çoğu senfonilerden ve notayı sulandıran klasik müzik alıntılarından oluşuyor.

Yine de sanatçı, Guðnadóttir’in Women Talking’deki çalışmasıyla Pazartesi günü 2023 Altın Küre’de en iyi orijinal müzik adaylığı almasıyla geldi. Kısa süre önce Joker’in 2020 töreninde orijinal müzik için Oscar’ı evine götürdü ve 20 yılda bunu yapan ilk kadın oldu.

Reklam

95. Akademi Ödülleri, 12 Mart 2023’te ABC’de yayınlanacak.

Kaynak: EW.

Devamını Okuyun
Reklam
Yorum gezintisi

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Müzik

KAROL G – PROVENZA Video Klibi İzle

Yayınlandı

Tarih

Yazar

Ayrıksı Kitap

KAROL G – PROVENZA Video Klibi

Devamını Okuyun

Müzik

Becky G, KAROL G MAMIII İzle

Yayınlandı

Tarih

Yazar

Devamını Okuyun

Müzik

Beyaz Zambaklar Şarkısı Kimin Eseri – Söz ve Beste Kimlere Ait

Yayınlandı

Tarih

Yazar

Ayrıksı Kitap

12 parçadan oluşan albümünde filme özel hazırlanan üç yeni eser de yer alıyor. Dillere pelesenk olacak değerdeki yeni eserlerden “Beyaz Zambaklar”ın sözleri Ata Demirer’e müziği Ata Demirer ve Taşkın Sabah’a, “Unutma Beni” ve “Bursa Kızları” adlı şarkıların sözleri Ata Demirer’e müzikleri ise Taşkın Sabah’a ait.  Taşkın Sabah’ın müzik direktörlüğünde ve Taşkın Sabah Stüdyosu’nda kaydedilen albümün mix-mastering’i Tarık Ceran tarafından yapıldı.

Beyaz Zambaklar Şarkısı Söz Müzik Kime Ait

ATA DEMİRER VE USTA MÜZİSYEN TAŞKIN SABAH’IN İMZASINI TAŞIYAN ‘BURSA BÜLBÜLÜ’ SOUNDTRACK ALBÜMÜNE AİT PLAKÇOK YAKINDA TÜM MÜZİK MARKETLERDE…

Plak olarak hazırlanan Bursa Bülbülü Orijinal Film Müzikleri, LP olarak Kalan Müzik & BKM iş birliği ile Şubat ayında müzik marketlerde satışa sunulacak. 

Ata Demirer soundtrack albümünü şu sözlerle anlatıyor:

“Bursa Bülbülü izleyicileri 80’li yılların taverna ve gazino dünyasına götürüyor… Seksenli yıllarda Bursa’da düğünlerde, kınalarda büyük bir hevesle müzik yapmaya çalıştığım zamanları ve hayallerimi hala çok net hatırlıyorum.  Yıllar geçti, kısmet oldu bugüne geldik ve o yılların hikayesini yazarken müziklerini de büyük şef, büyük müzisyen, kıymetli ağabeyim Taşkın Sabah sayesinde hayata geçirdik. Albümde birbirinden değerli müzisyen arkadaşlarım bize eşlik etti Ne şanslıyım ki çok kısa bir süre sonra Bursa Bülbülü albümünü plak formatında da meraklılarına sunabileceğiz ve çok yakında müzik marketlerin raflarında olacak. Bu plağın müzikleri o yılların ağabeylerinin, Cengiz Sezen’lerinin, Arif Susam’larının, Nejat Alp’lerinin, Ümit Besen’lerinin, Ferdi Özbeğen’lerinin ve daha nicelerinin müziklerine saygı duruşudur.

Reklam
Devamını Okuyun

Popüler