Connect with us

Köşe Yazıları

“HAZİNE” Bir BKM Filmi

Published

on

Behzat C Banner

Bir yapımda Necati Akpınar’ın parmağı varsa o yapımda ümit vardır. Yönetmenliğini Canbert Yerguz’ün yaptığı Hazine filminin galası dün akşam Maximum Uniq’de gerçekleşti. BKM’ye ait olan Hazine filmi seyircisi ile buluşmaya gün sayarken Ayazağa’da bulunan Maximum Uniq de bir çok ünlü isimin katılımı ile önce kokteyl sonra film gösterimi ve söyleşi olarak renkli bir gala gecesi gerçekleştirdi.

Hazine Gala_GÜRHAN ALTUNDAŞAR - BÜLENT ÇOLAK _ SERKAN KESKİN_CANBERT YERGUZ_HASİBE EREN_BORAN __KUZUM_ŞÜKRAN OVALI_ÇAĞLAR ÇORUMLU

Hazine Filmi Çağlar Çorumlu

Başrolünü Çağlar Çorumlu’nun üstlendiği filmde Boran Kuzum, Serkan Keskin, Şükran Ovalı, Hasibe Eren, Gürhan Altundaşar, Aslıhan Gürbüz ve Bülent Çolak oyuncu kadrosunda yerlerini aldı. Böyle bir yıldız kadro toplamak beklentiyi yükseltti. Film annesini kaybeden ve onu defnetmek için köyüne dönen Mesut’un (Çağlar Çorumlu) kendini hiç ummadık bir olayın çemberinin içinde bulmasını konu ediyor. Devlet memuru olan Mesut annesi ölünce cenaze işleri için köyüne döner. Tek amacı bir an önce annesini mezara koyup Ankarada yarım kalan gönül işi meselesini halletmektir. Ancak yaşanan aksiliklerden dolayı Ankara’ya dönemez. Bu sırada köyde yaşayan kardeşi Musa (Boran Kuzum) uzun zaman sonra abisine kavuşunca birlikte vakit geçirmek için abisini peşinde define avına sürükler. Gittikleri define avı Mesut’un başına macera çorabı örer.

Neredeyse 1200 kişilik salon dolduğu galada Uraz Kaygılaroğlu, Gonca Vuslateri, Caner Erkin, İrfan Can Kahveci, Cem Gelinoğlu, Gülhan Tekin, Burcu Gönder, Özgün Bayraktar, Mahsun Karaca, Safa Sarı, Doğan Akdoğan, Gülenay Kalkan, Şebnem Dönmez, Büşra Pekin, Cezmi Baskın, Burak Altındağ ve nice isimler kırmızı halıda boy gösterdi. Film sonunda seyirciden dakikalarca ayakta alkış alan film hakkında gelen yorumların hepsi neredeyse aynıydı. “Çok cesur ve sıra dışı kara mizah anlatımıyla, beklenmedik anlarda yaşanan trajikomik olaylar izleyene sürekli acaba şimdi ne olacak hissini veriyor. Hem eğleniyor hem de uzun bir süreden sonra sinemada farklı bir film izliyor olmaktan keyif alıyorsunuz.

Film Nasıldı?

Son zamanlarda böylesine bir oyuncu kadrosuna hasret kalmıştık. Hepsi birbirinden başarılı olunca işler farklı bir hal alıyor. Sinema sektörünün en zor işlerinden birisi olan komedi filmi yapmak, gerçek bir başarı ister. Özverili bir şekilde çalışılmış ve harika emek kokan bir film ortaya çıkmış. Dediğim gibi oyuncuların hepsi yıldız oyuncu olunca zaten samanlık seyran oluyor. Türklerde komedi filmi şive komedisinden ileri gidemediği için bizleri ilgilendiren tek unsur senaryo oluyordu. Köy temalı olmasına rağmen şive komedisine asla yer vermeyen film zaten beni kendine direkt çekti. Espirilerin yerinde kullanılması, konunun basit bir dille anlatılması, durum komedisi kullanılması, kullanılan müzik, dekor, makyajlar hepsi artı yöndeyken sürenin birazcık uzun olması filmi hafif yorucu kılmış. Filmin bir iki sahnesinde şaşkınlığa uğrasam da genel olarak bilindik klişelerle dolu olduğu için gelecek sahneleri tahmin etmek zor olmadı.

Film benden tam not alsa da yine asıl kararı seyirci belirleyecek. 4 Kasım’da vizyona girecek olan film, havaların soğuması ile birlikte kapalı mekanlara akın eden insanlar için eğlenceli bir durak olacak gibi gözüküyor. Sizlerde filmi kaçırmayın deriz. Filmin fragmanını sizler için bıraktım. İyi seyirler.

Köşe Yazıları

Kayıp Filmi Yorumları

Published

on

Behzat C Banner

 2018 yapımı Kayıp Aranıyor – Searching filminin senarist ve yapım ekibinden bu kez Kayıp – Missing isimli yepyeni bir film geldi.

Ben 2018 yapımı olan filmi çok beğenmiştim filmdeki hiçbir karakter bize bir film kamerası görüntüsü ile gösterilmiyor bunun yerine telefon, bilgisayar kamerası ve güvenlik kamerasındaki görüntülerle izletiliyordu.

Ve teknoloji anlamında da sıradan bir vatandaşın bir bilgisayar ve internetle yapılabileceği ne varsa bunun maksimumunu izliyorduk. Bu yeni film de ilkinin izinden gidiyor. Aslında ne karakterler ne de hikaye ilkinin devamı değil ama tarz ve format ilki ile aynı ve burada da yapım ekibi ilk filme çok yakın düzeyde başarılı bir iş çıkartmış bunu net olarak söyleyebilirim.

Netflix Dizisi Olmuş !

Yapım ekibi ve senaristler aslında ilk film Kayıp Aranıyor ile bu film Kayıp’ı birbirine bağlayan bir küçük sürpriz de yapmışlar ve filmin girişinde baş karakterimiz June’u MacBook’undan Netflix dizisi izlerken görüyoruz, bu dizi ilk filmde yaşanan olaylardan uyarlanmış olarak lanse ediliyor.

Advertisement

Ters Köşeleri Bol

Filmde olaylar ve kişilerle ilgili aklınıza gelenler sizi ters köşe yaparak finale kadar ilerliyor. Kayıp Aranıyor’u izlemediyseniz Netflix’de bulabilirsiniz ve beğendiyseniz bu filmi de kaçırmayın. Çünkü haftanın en iyi filmi desem yeridir.

Kayıp Filmi İçin Son Söz

Apple marka ürünleri maksimuma yakın şekilde nasıl kullanacağınızı ve internetten bir sevdiğinizi nasıl bulap kurtabileceğinizi görmek için seyredilir. Ayrıca baş rolde Last Of Us dizisinde bir bölüm izlediğimiz Star Reid’i başrolde izlemek de cabası.

Continue Reading

Köşe Yazıları

Shazam Tanrıların Öfkesi Yorumları Shazam Fury Of The Gods İnceleme

Published

on

Behzat C Banner

Spoilersız Shazam Fury Of The Gods Yorumları

Son dönemde izlediğim Marvel + DC sinematik evreninden devam eden serilerin yeni filmleri (Ant-Man ve Wasp : Quantumania) ya da yeni süper kahraman filmleri (Black Adam) beni biraz hayal kırıklığına uğrattı diyebilirim. Özellikle devam filmlerinde ilk filmin ya da ilk filmlerin tadını çok alamadığımızı söyleyebilirim.

Black Adam’da insanları kurtaracağız derken şehri darmadağın etmeleri ve hataları ya da Ant-Man 3’deki yaşadığım hayal kırıklıkları Shazam Tanrıların Öfkesi filmine giderken benzer bir durumla karşılaşıp karşılaşmayacağımı düşündürdü. Biraz korkarak gittim.

Shazam Tanrıların Öfkesi Eğlenceli

En sonda söyleyeceğimi başta söylemem gerekirse Shazam serisinin ikinci filmi de tıpkı ilkinde olduğu gibi beni eğlendirdi. Filmin başından sonuna farklı süper kahramanlara farklı filmlere yapılan göndermeler çok yerinde ve komikti. Bunun dışında ilk filmin aksine hikayenin artık bu döneminde kahramanlarımız süper güçlerini keşfetmiyorlar çünkü onu birinci filmde tamamlamışlardı. Bu filmde ise süper güçlerini kullanarak şehri tehlikelerden korumaya çalışıyorlar tabi bunu beceriksizce yaptıkları için de çeşitli alaycı ifadelere maruz kalıyorlar.

Shazam Tanrıların Öfkesi Filminin Yeni Karakterleri Nasıl?

Yeni filmde dahil olan yeni karakterler dikkat çekici özellikle Lucy Liu bu filmde bence inanılmaz derecede genç görünüyordu bilgisayar efektiyle mi yoksa çeşitli tıbbi operasyonlarla mı bilemiyorum ama gençleşmiş vaziyetteydi ve fragmanda da görmüşsünüzdür onun ejderha üzerinde uçtuğu bir sahnede Shazam ona Kkalesi diye hitap ederek orada da güzel bir espri patlattı.

Advertisement

Shazam Tanrıların Öfkesi’nde Sürpriz Sahne Var mı?

Shazam Tanrıların Öfkesi Filmini IMAX Salonunda İzledim

Shazam Tanrıların Öfkesi filminde iki tane after credits sahnesi var ve bu iki sahneden ilki bence çok çok önemli ama bunun dışında finalde ise acayip bir “Süper Kahraman” süprizi ile karşılaşıyoruz. DC evreninden güzel bir süper kahraman konuk olarak finalde yer alıyor.

Shazam Tanrıların Öfkesi İçin Son Söz

Tıpkı filmdeki kahramanlarımız gibi çocukluktan ergenliğe geçmiş olan genç kitlenin seveceği tarzda bir süper kahraman serisi olan Shazam’i ben de  bu tarz ergen filmlerini halen çok çok sevdiğim için keyif alarak izledim. Moralimizin alt üst olduğu kalbimizin halen sorunlar yaşayan vatandaşlarımız için attığı şu günlerde sadece 130 dakika için moral motivasyonumuzu değiştirecek ideal bir yapım olduğunu düşünüyorum.

Hafta sonu size de şimdiden iyi seyirler diliyorum

Tolga Yigit

Advertisement
Continue Reading

Köşe Yazıları

65 Milyon Yıl Önceye Gidiyoruz! 65 Filmi Nasıldı?

Bu Cuma vizyona girecek olan 65 filmini sizler için izledik ve yorumladık. Dilerseniz nasıl olduğuna hep birlikte bakalım.

Published

on

Behzat C Banner

Bir insanın zaman makinesi olsa, geçmişte yaptıkları pişmanlıklarını düzeltmek harici gideceği ilk yerlerden birisi Dinozorları görmek olacaktır. Peki sizin zaman makineniz olmadığına göre (yada olup bize söylemediğinize göre) sizler için Adam Driver 65 Milyon yıl önceki dünyaya gitti. Hem de zaman makinesi olmadan! Peki başına neler geldi?

Film Nasıldı?

Filmde 2 başrol karakterimiz var. Birisi çok sevilen (arkadaşlarım arasında ‘Çin malı Keanu Reeves’ lafı geçen) Adam Driver. Marriage Story filmi ile hepimizin alkışını kazanan Adam Driver oyunculuk konusunda da bu filmde hiçbir sıkıntı çekmemiş. Hatta öyle ki performansı kesinlikle bir alkışı hak ediyor. Diğer başrolümüz ise Ariana Greenblatt. Henüz daha 16 yaşında olan Ariana Greenblatt daha öncesinde Avengers Infinity War filminde Gamora karakterinin küçüklüğünü canlandırmıştı. Bu filmde ise karakterini harika canlandırmış. Bu ikili arasındaki uyum beni Logan filmine götürdü diyebilirim.

65 Filmi

Peki oyunculukları beğendiğimize göre bir diğer bayıldığımız unsura gelelim. Efektler. Özellikle açılış sahnesi ve tabii ki ilerleyen dakikalardaki patlama ve dinozor efektleri gerçekten çok başarılıydı. Son dönemde efekt yapma işi kolaylaşmasına rağmen filmlerin efektleri aşağı doğru gitse de 65 filmi kesinlikle bundan etkilenmemiş.

Süre kullanımına ayrı bir parantez açmam gerekiyor. Filmi ilk duyduğumda 1 saat 30 dakika gibi bir süre görmek beni şaşırttı ancak bu süreyi gayet verimli kullandıklarını düşünüyorum.

AMA

Filmin bazı kesin ve net kurgu hataları var. Örneğin filmin açılış sahnesi ile ilgili bir olay için, filmin ortalarında bir gelişme yaşanıyor ancak siz bunu çok fazla anlayamıyorsunuz. Filmin sonuna geldiğinizde ise ‘Ee bu yaşandıysa Ne zaman oldu? Bana niye böyle verdiler?’ gibi üzücü cümleler kurarak filmden ayrılıyorsunuz.

Advertisement

Ayrıca film ilerlerken size göstere göstere ‘Şuraya bağlayacağız’ diyorlar. Bu fikir benim hoşuma gitti ancak bu süreçte yaşanan klişeler biraz da olsa gözüme battı. Büyük resme baktığımda bağladıkları yer güzel ancak küçük parçalarla klişeye sürüklemesi kötü.

65 Filmi

Söylemeden geçemeyeceğim bir de filmin başından ortasına kadar sürekli gelen bir Jumpscare sahneleri olması bir aksiyon filmi için rahatsız edici bir unsur. Belki 3-4 tanesi göz ardı edilebilir ancak bu filmde çokça bulunuyor.

Filmi İzlemeli Miyim?

Günümüz şartlarında bir sinema biletine 70-150 lira arasında para vermeyi dışarıda bırakarak konuşacağım. Aksi takdirde hiçbir filme gitmemeliyiz diye yorumlamak durumunda kalırım 🙂 65 Filmine gitmenizi öneririm, 1 saat 30 dakikalık süresini gayet güzel kullanan, çerezlik bir aksiyon filmi. 10 Mart Cuma günü Vizyonda! Şimdiden iyi seyirler.

Continue Reading

Popüler