Bizimle iletişim kur
Yazarlık Başvurusu

Sinema

Hazine Film İncelemesi

Dün harika bir galada Hazine filmini sizler için izledik. Dilerseniz film nasıldı gelin bakalım.

Yayınlandı

Tarih

hazine-2
Ayrıksı Kitap

Çağlar Çorumlunun başrolde olduğu ve oyuncu kadrosunda Boran Kuzum, Serkan Keskin ve Hasibe Eren gibi isimlerin bulunduğu Hazine filmini 1 Kasım Salı akşamı muhteşem bir gala ile izledik. Peki ya filmi nasıl bulduk?

Öncelikle film çok güzel bir tempoda, bana Yeşilçam filmlerini hatırlatan birkaç sahne ile başladı ve ben filmin hep bu çizgide gideceğini düşünüyordum fakat maalesef istediğimi elde edemedim. Ana karakterimizi çok hızlı ve güzel tanıtan bir olay zinciri ile başlayan filmde kendi kendime ‘Anne’ castini çok güzel seçmişler derken bir anda kadını öldürdüler. Hikayeye hızlı giriş görmüştüm ancak bu kadar hızlısına hiç alışık değildim açıkçası.

Daha sonrasında ise kendi köyü Nevşehir’e cenaze için dönüş yapıldı ve orada Boran Kuzum‘un karakteri ile tanıştık. Şunu söylemeliyim ki, Çağlar Çorumlu nasıl mimiklerini komedi ögesi için harika kullanıyor ve gülümsemenize yol açıyorsa (ki bu filmde bolca var) Boran Kuzum’un köylü bir karakteri canlandırması da sizi o kadar sıcacık yanan sobanın başına götürüyor diyebilirim. İlk göründüğü andan itibaren harika bir karaktere bürünmüş ve köy evlerinde de sıkça karşılaşılan ‘Aile İçi Şiddet’ olaylarına üstü kapalı bir şekilde çok güzel değinmişler.

Boran Kuzum’un köylü karakterinin çocukları, sürekli olarak birbirleri ile dövüşüyor ve bunu oyundan ziyade babalarından öyle gördükleri için yapıyorlar. Böyle bir anlam içeren sahneyi bu şekilde vermeleri pat diye söylemelerindense (Bunu bolca yapan Kadın Kral filminin incelemesi için buraya tıklayabilirsiniz.) harika olmuş. Ayrıca dekor olarak da bence muazzam işler başarmışlar. Filmin çoğunluğu köyde geçiyor ve bu köy havası, etraftaki objeler ve daha birçok şey içinizi ısıtıyor.

Hazine Oyuncuları ve Yönetmeni

Çok büyük yapımlar bile çok küçük detayları atlayabiliyor. Mesela Game of Thrones bile feci son sezonunda bolca çekim hatası yapmıştı (unutulan Starbucks bardağı gibi) fakat bu filmde dediğim gibi köy ortamlarındaki hiçbir şeyden kaçınılmamış. Ayrıca özellikle gözüme çarpan bir sahne vardı. O sahnede karakterler meyhanede bir şeyler içerken apar topar kalkıyorlar. Bunu incelediğiniz zaman ‘ee ne var yani’ diyebilirsiniz ancak, o sahnede diğer Türk yapımı olan işlerde bile olmayan hesap konuşması dönüyor. O kargaşanın arasında Boran Kuzum’un karakteri dönüp abi hesabı sonra halledicez tarzı bir söz söylüyor. Çok büyük bir şey değil ancak bunun gibi küçük detayları atlamayarak beni tatmin ettiğini söyleyebilirim. ANCAK..

Sırada Filmin Kötü Yanları

Küçük detayları ve ambiyansı güzel ayarlamaya, oyunculuklara ve şakaların azımsanmayacak bir kesimi evet başarılı. Fakat bir çekim tekniği sanırım bu, birkaç sahnede film sanki yüksek sistemli bir oyunu kötü bir bilgisayarda oynarmışçasına kasıyor. Bunu sanırım bilerek yapmışlar ama nedeni ve nasılını merak ediyorum.

Ayrıca hatırlayacak olursanız Kim bu aile film incelemesinde de saçma sapan polis uygulamaları olduğundan bahsetmiştim. Bu filmde de ona benzer bir şey var ki, polisler çok küçümsenmiş gibi. Birkaç sahnede yine güzel mesajlar olsa da bazı sahneler saçmalık olmanın ötesine geçememiş. Polis karakterler küçümsenmiş derken, filmde bir karakter harici karakter gelişimine dair neredeyse hiçbir şey yok ki bu beni çok mutsuz etti. Karakterler hep düz bir çizgide ilerliyorlar. Bu film komedi filmi olduğu için mi buna çok takılınmamış bilmiyorum ancak bu film aynı zamanda bir macera filmi de..

Reklam
Hazine Filmi Yönetmeni

Sadece Türk sinemasında değil, dünya çapında bütün filmlerde atlatılması gereken klişe mevzusuna ise bu filmde maalesef sıkça rastlıyorsunuz. Kimi sahnelerin geleceğini film başından, kimi sahneleri 15 dakika öncesinden tahmin edebiliyorsunuz.

1 saat 48 dakika gibi fena sayılmayan bir süreye sahip filmimiz, maalesef süre kullanımında da ciddi sıkıntılar çekiyor. Bazı sahneler gereksiz uzun da değil, bazı sahneler direkt gereksiz. Sadece olması için olan sahneler.

Benim Hazine filmi hakkındaki görüşlerim bunlardı. Hazine filmi 4 Kasım Cuma günü beyaz perdede bizlerle buluşacak. Bu arada Hazine gibi iki adet çekilişlerimiz olduğundan da bahsetmek istiyor ve sizleri oraya davet ediyorum.

Devamını Okuyun
Reklam
Yorum gezintisi

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sinema

The Flash Filminin Yeni Logosu Ortaya Çıktı

Yayınlandı

Tarih

Yazar

new-the-flash-logo-1
Ayrıksı Kitap

Flash filmi, Ezra Miller’ın yaşayan en hızlı adam olarak tek başına yaptığı gezi için yepyeni bir logo ortaya çıkardı. Ancak bu, orijinalinden çok farklı.

Flash filmi sosyal medya hesaplarını yeni logo ile güncelledi. Beyazperdede solo olarak ilk defa izleyeceğimiz, herkeste hayranlık uyandıran karakter 2023 için gün sayıyor. İlk olarak Justice League (2016) da kendini gösteren The Flash uzun zamandır seyirci ile buluşmaya çalışıyor. Çeşitli nedenlerden dolayı uzun zamandır ertelenen film hakkında çeşitli gelişmeler yayınlanamaya başlamışken bu sefer de farklı bir logo ile ortaya çıkması dikkat çekti. Acaba Henry Cavill in Superman rolüne dönüşünün bir etkisi varmı?

The Flash yeni logosu ile 23 Haziran 202’te beyazekranda hayranları ile buluşacak.

Devamını Okuyun

Sinema

Sister Maggie Daredevil: Born Again’e Katılıyor

Yayınlandı

Tarih

Yazar

images (49)
Ayrıksı Kitap

Daredevil, Netflix’te iptal edildikten sonra haklarını kendine geçiren Disney+ aynı hikayeye yeni gelişmeler ekleyerek evrene dahil ediliyor. Kısa süre önce Daredevil: Born Again olarak duyurulan diziden yeni gelişme, Sister Maggie karakterinden geldi.

Daredevil’ın 3. sezonunda tanıtılan Rahibe Maggie karakteri seyirci tarafından oldukça ilgi uyandırmıştı. Matt Murdock nam-ı diğer Daredevil, Defenders da aldığı ağır yaralar sebebi yüzünden iyileşmesi için Peder Paul Lantom onu Saint Anges Yetimhanesindeki Rahibe Maggie’ye emanet eder. Ama, asıl olay sezon sonunda gerçekleşir. Matt Murdock kendisini yıllar önce doğum sebebi ile girdiği depresif bozukluğu yüzünden terk eden annesinin Rahibe Maggie olduğunu öğrenir. Lakin, konu üstünde durulmadığı ve gelecek sezona atılan konu dizi iptal olduğu için havada kalmıştı. Yapılan açıklamalara göre ise, Sister Maggie’yi canlandıran aktör Joane Whalley Maggie rolünü yineleyerek, konuya açıklık getirecek.

Devamını Okuyun

Köşe Yazıları

Noel Baba Geri Geldi! Vahşi Gece Filmi Nasıl?

Geçtiğimiz gün Vahşi Gece filmini izledik. Peki nasıldı?

Yayınlandı

Tarih

Yazar

Vahşi Gece Film Yorumu
Ayrıksı Kitap

Vahşi Gece filminin başrolünde hepimizin Stranger Things dizisinden tanıdığı David Harbour karşımıza Noel Baba olarak çıkıyor. Peki film nasıl?

Noel Babayı Hiç Böyle Görmediniz!

Şahsen ben filmden önce ne fragmanı izlemiş ne de konuyu okumuştum. Böyle bir Noel Baba görmek açıkçası çok garip geldi ve çok da hoşuma gitti. Bizim kültürümüzde Noel Baba kültürü olmamasına rağmen yine de sempatik bir yaklaşım olmuş. Sempatik ve kanlı.

Güzel bir açılış sahnesi ile başlayan Vahşi Gece, devamında da güzel bir tempo yakalıyor ancak ilk yarının sonlarına doğru anlamsız bir tempo düşüşü var. Senaryo açığını kapatmak için mi yoksa böyle bir şaka yapabilmek için mi bilmiyorum ama film içinde karakterler de bu tempo düşüklüğü ile dalga geçiyor.

Devamını Okuyun

Popüler