Bizimle iletişim kur

Sinema

Hazine Film İncelemesi

Dün harika bir galada Hazine filmini sizler için izledik. Dilerseniz film nasıldı gelin bakalım.

Yayınlandı

on

Radio Mood App

Çağlar Çorumlunun başrolde olduğu ve oyuncu kadrosunda Boran Kuzum, Serkan Keskin ve Hasibe Eren gibi isimlerin bulunduğu Hazine filmini 1 Kasım Salı akşamı muhteşem bir gala ile izledik. Peki ya filmi nasıl bulduk?

Öncelikle film çok güzel bir tempoda, bana Yeşilçam filmlerini hatırlatan birkaç sahne ile başladı ve ben filmin hep bu çizgide gideceğini düşünüyordum fakat maalesef istediğimi elde edemedim. Ana karakterimizi çok hızlı ve güzel tanıtan bir olay zinciri ile başlayan filmde kendi kendime ‘Anne’ castini çok güzel seçmişler derken bir anda kadını öldürdüler. Hikayeye hızlı giriş görmüştüm ancak bu kadar hızlısına hiç alışık değildim açıkçası.

Daha sonrasında ise kendi köyü Nevşehir’e cenaze için dönüş yapıldı ve orada Boran Kuzum‘un karakteri ile tanıştık. Şunu söylemeliyim ki, Çağlar Çorumlu nasıl mimiklerini komedi ögesi için harika kullanıyor ve gülümsemenize yol açıyorsa (ki bu filmde bolca var) Boran Kuzum’un köylü bir karakteri canlandırması da sizi o kadar sıcacık yanan sobanın başına götürüyor diyebilirim. İlk göründüğü andan itibaren harika bir karaktere bürünmüş ve köy evlerinde de sıkça karşılaşılan ‘Aile İçi Şiddet’ olaylarına üstü kapalı bir şekilde çok güzel değinmişler.

Boran Kuzum’un köylü karakterinin çocukları, sürekli olarak birbirleri ile dövüşüyor ve bunu oyundan ziyade babalarından öyle gördükleri için yapıyorlar. Böyle bir anlam içeren sahneyi bu şekilde vermeleri pat diye söylemelerindense (Bunu bolca yapan Kadın Kral filminin incelemesi için buraya tıklayabilirsiniz.) harika olmuş. Ayrıca dekor olarak da bence muazzam işler başarmışlar. Filmin çoğunluğu köyde geçiyor ve bu köy havası, etraftaki objeler ve daha birçok şey içinizi ısıtıyor.

Hazine Oyuncuları ve Yönetmeni

Çok büyük yapımlar bile çok küçük detayları atlayabiliyor. Mesela Game of Thrones bile feci son sezonunda bolca çekim hatası yapmıştı (unutulan Starbucks bardağı gibi) fakat bu filmde dediğim gibi köy ortamlarındaki hiçbir şeyden kaçınılmamış. Ayrıca özellikle gözüme çarpan bir sahne vardı. O sahnede karakterler meyhanede bir şeyler içerken apar topar kalkıyorlar. Bunu incelediğiniz zaman ‘ee ne var yani’ diyebilirsiniz ancak, o sahnede diğer Türk yapımı olan işlerde bile olmayan hesap konuşması dönüyor. O kargaşanın arasında Boran Kuzum’un karakteri dönüp abi hesabı sonra halledicez tarzı bir söz söylüyor. Çok büyük bir şey değil ancak bunun gibi küçük detayları atlamayarak beni tatmin ettiğini söyleyebilirim. ANCAK..

Sırada Filmin Kötü Yanları

Küçük detayları ve ambiyansı güzel ayarlamaya, oyunculuklara ve şakaların azımsanmayacak bir kesimi evet başarılı. Fakat bir çekim tekniği sanırım bu, birkaç sahnede film sanki yüksek sistemli bir oyunu kötü bir bilgisayarda oynarmışçasına kasıyor. Bunu sanırım bilerek yapmışlar ama nedeni ve nasılını merak ediyorum.

Reklam

Ayrıca hatırlayacak olursanız Kim bu aile film incelemesinde de saçma sapan polis uygulamaları olduğundan bahsetmiştim. Bu filmde de ona benzer bir şey var ki, polisler çok küçümsenmiş gibi. Birkaç sahnede yine güzel mesajlar olsa da bazı sahneler saçmalık olmanın ötesine geçememiş. Polis karakterler küçümsenmiş derken, filmde bir karakter harici karakter gelişimine dair neredeyse hiçbir şey yok ki bu beni çok mutsuz etti. Karakterler hep düz bir çizgide ilerliyorlar. Bu film komedi filmi olduğu için mi buna çok takılınmamış bilmiyorum ancak bu film aynı zamanda bir macera filmi de..

Hazine Filmi Yönetmeni

Sadece Türk sinemasında değil, dünya çapında bütün filmlerde atlatılması gereken klişe mevzusuna ise bu filmde maalesef sıkça rastlıyorsunuz. Kimi sahnelerin geleceğini film başından, kimi sahneleri 15 dakika öncesinden tahmin edebiliyorsunuz.

1 saat 48 dakika gibi fena sayılmayan bir süreye sahip filmimiz, maalesef süre kullanımında da ciddi sıkıntılar çekiyor. Bazı sahneler gereksiz uzun da değil, bazı sahneler direkt gereksiz. Sadece olması için olan sahneler.

Benim Hazine filmi hakkındaki görüşlerim bunlardı. Hazine filmi 4 Kasım Cuma günü beyaz perdede bizlerle buluşacak. Bu arada Hazine gibi iki adet çekilişlerimiz olduğundan da bahsetmek istiyor ve sizleri oraya davet ediyorum.

Reklam

Sinema

Dünya Varmış Filminin Çekimleri Tamamlandı – Dünya Varmış Filminin Oyuncuları Kimler?

Yönetmenliğini Altın Portakal ödüllü Ali Adnan Özgür’ün üstlendiği post-apokaliptik öğeler taşıyan macera ve komedi filmi Dünya Varmış’ın Bodrum etabı tamamlandı. Dört haftalık bir sürecin ardından çekimlerine İstanbul’da devam etmeye hazırlanan ekip keyifli bir yemek organizasyonunda bir araya geldi.

Yayınlandı

on

Yazan

Radio Mood App

Yönetmenliğini Altın Portakal ödüllü Ali Adnan Özgür’ün üstlendiği post-apokaliptik öğeler taşıyan macera ve komedi filmi Dünya Varmış’ın Bodrum etabı tamamlandı. Dört haftalık bir sürecin ardından çekimlerine İstanbul’da devam etmeye hazırlanan ekip keyifli bir yemek organizasyonunda bir araya geldi.

Engin Altan Düzyatan, Sarp Bozkurt, Melisa Şenolsun, Erkan Can ve Ali Adnan Özgür’le birlikte tüm ekibin katıldığı yemek eğlenceli anlara sahne oldu. Yönetmen Ali Adnan Özgür özverili çalışmalarından dolayı tüm ekibe teşekkür etmeyi ihmal etmedi.

Denenmemiş konseptiyle sinema seyircilerinin ilgisini çekmeye hazırlanan Dünya Varmış filmi, İstanbul çekimlerinin hemen ardından post-prodüksiyon sürecine başlayacak. Heyecan, arkadaşlık ve aşk üçgeninde gelişen olaylar gelecekten günümüze gelip beyaz perdeye yansıyacak.

Reklam

Başrollerini Engin Altan Düzyatan, Sarp Bozkurt, Melisa Şenolsun’nun paylaştığı film dünya üzerindeki tüm yaşamın sonunu getirecek olan salgının yayılmasının 24 saat öncesinde başlıyor. Her şeyi önceden bilen ‘Kadimler’ adında gizli bir oluşumun, seçilmiş kişilerden oluşan insanların yaşamlarını sürdürebilmeleri için inşa ettikleri sığınak otelde heyecan ve gizem dolu günler yaşanıyor.

Senaryosunu Ali Adnan Özgür ve Sarp Bozkurt’un kaleme aldığı ‘Dünya Varmış’ kadrosundaki yıldız isimlerle 2024’ün en iddialı filmlerinden biri olmaya aday.

Devamını Okuyun

Sinema

“Açık Havada Popcorn Kokusu Var” Etkinliği Havaların Isınmasıyla Birlikte Tekrar Başlıyor

Mısırlar patlıyor, açık havadan İstanbul’a Popcorn kokusu yayılıyor. Şehrin en beklenen ve en iyi etkinliklerinden biri olan “Açık Havada Popcorn Kokusu Var” havaların ısınmasıyla birlikte geri dönüyor…

Yayınlandı

on

Yazan

Radio Mood App

Mısırlar patlıyor, açık havadan İstanbul’a Popcorn kokusu yayılıyor. Şehrin en beklenen ve en iyi etkinliklerinden biri olan “Açık Havada Popcorn Kokusu Var” havaların ısınmasıyla birlikte geri dönüyor…

Maximiles Black sponsorluğunda Swissôtel The Bosphorus içerisinde yer alan Sultanpark’ta 27 Mayıs Pazartesi günü başlayacak olan “Açık Havada Popcorn Kokusu Var” etkinliğinde farklı film zevklerine hitap eden, geçmişten günümüze ses getiren, Oscar ödüllü filmler yaz boyunca gösterime sunuluyor.

27 Mayıs Pazartesi günü ilk gösterime başlayacak olan açık hava sinemasında yaz boyunca çeşitli tarihlerde pazartesi günleri 21:00’da patlamış mısır ve içecek eşliğinde filmin keyfi çıkıyor.

Reklam

Swissôtel’in seçkisiyle açık hava sinemasında filmler hazır, patlamış mısırın kokusu İstanbul’a yayılmaya başladı bile, e peki sen neredesin?

Hazırsanız açık hava sineması hakkında detaylı bilgi ve bilet satın almak için:

www.swissotelthebosphorus.com/tr/acik-hava-sinemasi/

PARAZİT – 11 HAZİRAN SALI

Reklam

TH GREAT GATSBY – 24 HAZİRAN PAZARTESİ

CASABLANCA – 8 TEMMUZ PAZARTESİ

WHIPLASH – 22 TEMMUZ PAZARTESİ

LA LA LAND – 29 TEMMUZ PAZARTESİ

BALİNA – 5 AĞUSTOS PAZARTESİ

Reklam

THE MENU – 12 AĞUSTOS PAZARTESİ

Devamını Okuyun

Sinema

“The Wild Robot/ Vahşi Robot” Filminin İkinci Fragmanı Yayınlandı – İzleyin

DreamWorks Animation’dan Peter Brown’ın sevilen, ödüllü, New York Times’ın en çok satan kitabı The Wild Robot’un edebi sansasyonel eserinin yeni bir uyarlaması geliyor…

Yayınlandı

on

Yazan

Radio Mood App

DreamWorks Animation’dan Peter Brown’ın sevilen, ödüllü, New York Times’ın en çok satan kitabı The Wild Robot’un edebi sansasyonel eserinin yeni bir uyarlaması geliyor…

Destansı macera, ıssız bir adada gemisi kazaya uğrayan ve zorlu çevreye uyum sağlamayı öğrenmesi, yavaş yavaş adadaki hayvanlarla ilişkiler kurması ve evlat edinmesi gereken bir robotun ROZZUM ünitesi 7134, kısaca “Roz” yolculuğunu konu alıyor.

Reklam
Devamını Okuyun

Sinema

“Sayara: İntikam Meleği” Filmi Ne Zaman Vizyonda Olacak? Fragman İzleyin

Türünün nadir örneklerinden biri olan, korku-suç ve aksiyon öğelerini bir arada barından Türk filmi ‘Sayara’ 21 Haziran’da sinema salonlarındaki yerini alacak.

Yayınlandı

on

Yazan

Radio Mood App

Türünün nadir örneklerinden biri olan, korku-suç ve aksiyon öğelerini bir arada barından Türk filmi ‘Sayara’ 21 Haziran’da sinema salonlarındaki yerini alacak. İzlemesi cesaret gerektiren filmden dikkat çeken bir fragman yayınlandı…

Yapımını Inter Yapım’ın, uluslararası dağıtımını Inter Medya’nın üstlendiği Sayara’nın yönetmen koltuğunda Can Evrenol oturuyor. Senaryosu da Can Evrenol tarafından kaleme alınan filmin oyuncu kadrosunda Duygu Kocabıyık, Emre Kızılırmak, Özgül Koşar yer alıyor.

Cannes’ın ardından Türkiye’de gösterime giriyor…

Dünya prömiyerini İstanbul Film Festivali’nde, uluslararası prömiyerini ise Cannes Film Festivali’nde yapan ‘Sayara’ 21 Haziran itibariyle vizyondaki yerini alacak. Karanlık ve vahşi bir hikayeyi anlatan ‘Sayara’ seyircilere kan donduran dakikalar yaşatacak.

Reklam

Türkmenistanlı sessiz bir spor salonu temizlikçisi olan Sayara’nın kız kardeşinin, kontrolden çıkarak caniye dönüşen bir arkadaş grubu tarafından öldürülmesinin ardından başlayan intikam hikayesi oldukça sert görüntülere sahne oluyor.

Baskın kadar karanlık, çıplak kadar gerçek. Can Evrenol’dan izlemeye cesaret edemeyeceğiniz Sayara: İntikam Meleği 21 Haziran’da sinemalarda...

Devamını Okuyun
Reklam

En Çok Okunanlar