Bizimle iletişim kur
Yazarlık Başvurusu

Teknoloji

Kurumlar Güvenlik Uyarılarının Yoğunluğuna Ayak Uyduramıyor

Yayınlandı

Tarih

Güvenlik Uyarıları
Ayrıksı Kitap

Kaspersky tarafından desteklenen “SOC Modernizasyonu ve XDR’ın Rolü” başlıklı yeni ESG anketine göre, ankete katılan kurumların neredeyse dörtte üçü (%70) güvenlik analizi araçları tarafından oluşturulan uyarıların hacmine ayak uydurmakta zorlanıyor. Bu, önemli stratejik görevler için kaynak eksikliğine neden olurken organizasyonları süreç otomasyonuna ve dış kaynak kullanımına yönlendiriyor.

Güvenlik operasyon merkezi (SOC) aracılığıyla acil durum görevlerini etkin bir şekilde yönetme sorunu devam ediyor. Dimensional Research tarafından yapılan “2020 SecOps durumu ve otomasyon” anketine göre, siber güvenlik personelinin %83’ü alarm yorgunluğu yaşıyor.

ESG tarafından yürütülen araştırmaya göre, uyarıların yüksek hacminin yanı sıra çok çeşitli olmaları da kuruluşların %67’si için sorun oluşturuyor. Bu, SOC analistinin daha karmaşık ve önemli görevlere odaklanmasını zorlaştırıyor. Her üç şirketten biri (%34), uyarılarla ve acil güvenlik sorunlarıyla baş etmeye çalışan siber güvenlik ekipleri için strateji ve süreç iyileştirmelerine harcayacak yeterli zamanı ayıramıyor.

ESG araştırması aynı zamanda kuruluşların sorunu personel eksikliğiyle ilişkilendirmediğini de ortaya koyuyor. Katılımcıların %83’ü SOC’lerinin kendi boyutlarındaki bir şirketi etkin olarak korumak için yeterli personele sahip olduğuna inanmakla birlikte, durumun süreç otomasyonu ve dış hizmet alma ihtiyacından kaynaklandığını düşünüyor. Yönetilen hizmetleri kullanmanın birincil nedeni, personele güvenlik operasyonları görevlerine zaman harcamak yerine (%55) daha stratejik girişimlere odaklanmak için daha fazla zaman tanımak şeklinde öne çıkıyor.

Reklam

Kaspersky Kıdemli Ürün Müdürü Yuliya Andreeva, şunları söylüyor: “SOC analistleri, altyapıda proaktif olarak karmaşık tehditler aramak yerine yangını söndürmekle uğraşıyor. Uyarıların sayısını azaltmak, bunların konsolidasyonunu ve olay zincirleriyle korelasyonunu otomatikleştirmek ve genel yanıt süresini kısaltmak, kuruluşların SOC’lerinin etkinliğini iyileştirmeleri için birincil görev olmalıdır. Bunu başarmak için otomasyon çözümleri ve harici uzmanlık hizmetleri yardımcı olabilir.”

SOC’nin çalışmasını kolaylaştırmak ve alarm yorgunluğunu önlemek için Kaspersky, işletmelerin aşağıdakileri tavsiye ediyor:

  • Personelin fazla çalışmasını önlemek için SOC’de iş vardiyalarını düzenlenmeli ve tüm önemli görevlerin çalışanlar arasında dağıtılması sağlanmalıdır. İzleme, araştırma, BT mimarisi ve mühendisliği, yönetim ve genel SOC yönetimi bunlara dahildir.
  • Rutin görevleri olan personel, SOC analizinde tükenmişliğe yol açabilir. İç transfer ve rotasyon gibi bazı uygulamalar bu durumun yönetilmesinde kullanılmalıdır.
  • İlk önceliklendirme sürecini otomatikleştirmek ve uyarının hemen araştırılması gerekip gerekmediğine karar vermek için yeterli bağlamı oluşturmak üzere makine öğrenmesinin SIEM sistemi gibi mevcut güvenlik kontrollerinize entegrasyonunu sağlayan kanıtlanmış tehdit istihbarat hizmetini kullanmalısınız.
  • SOC’nizi rutin uyarı önceliklendirme görevlerinden kurtarmaya yardımcı olmak için Kaspersky Managed Detection and Response gibi kanıtlanmış algılama ve yanıt hizmetini kullanılmalıdır. Hizmet, yapay zeka tabanlı algılama teknolojilerini, Kaspersky Global Araştırma ve Analiz Ekibi (GReAT) dahil olmak üzere profesyonel birimlerin tehdit avlama ve olay müdahalesindeki kapsamlı uzmanlığıyla birleştirmektedir.

Teknoloji

Sennheiser MOMENTUM 4 Wireless’ı Yakından Tanıyın

Yeni Sennheiser MOMENTUM 4 Wireless: Üstün ses ve olağanüstü konfor arasındaki mükemmel denge

Yayınlandı

Tarih

Yazar

MOMENTUM_4_Wireless
Ayrıksı Kitap

Dünyaca ünlü ses sistemleri markası Sennheiser’ın MOMENTUM serisi, üstün ses kalitesiyle sofistike dinleme standartlarını yeniden tanımlamaya devam ediyor. Serinin son halkası MOMENTUM 4 Wireless kablosuz kulaklık, kusursuz ses, gelişmiş adaptif gürültü engelleme özelliği ve olağanüstü konforu ile çıtayı bir adım daha yukarıya taşıyor. Sennheiser MOMENTUM 4 Wireless’in akıllı ve sezgisel özellikleri ile 60 saate kadar dayanan olağanüstü pil ömrü, kullanıcılarına kusursuz bir dinleme deneyimi sunuyor. 

Sennheiser_momentum_4_white_case_headphone

Ses tutkunlarının uzun süredir heyecanla beklediği Sennheiser Momentum 4 Wireless kablosuz kulaklık, raflardaki yerini almaya hazırlanıyor. Sennheiser MOMENTUM 4 Wireless; yepyeni bir tasarım, 60 saatlik etkileyici pil ömrü, Transparan Duyma modu, dahili ekolayzır, kişiselleştirilebilir ses ayarları, yeni nesil adaptif gürültü engelleme özelliği ile üstün ses ve olağanüstü konfor arasındaki mükemmel dengeyi kullanıcılarla buluşturuyor.

Olağanüstü konforun tadını çıkarın

MOMENTUM 4 Wireless, olağanüstü konfor ve modern stili mükemmel bir şekilde dengeleyen yepyeni bir tasarımla zarafeti tanımlıyor. Tüm gün rahat kullanım sağlayan hafif ve zengin dolgulu kafa bandını derin kulak yastıklarıyla birleştiren MOMENTUM 4 Wireless, yeni ergonomik dizaynı sayesinde kulaklık ile kabin arasındaki basınç azaltılarak kullanıcının başına aşırı baskı uygulamadan mükemmel bir uyum yaratıyor. Momentum 4 Wireless, boyuna takıldığında da rahatça taşınabiliyor ve taşıma kutusunda ince bir çantaya veya sırt çantasına sığdırılabiliyor. 

Sennheiser_momentum_4_white_isofront_v1__1_

Kolay ve akıllı kullanıcı deneyimi

MOMENTUM 4 Wireless, 60 saate kadar olağanüstü pil ömrü ve 10 dakikada altı saat daha dinleme sağlayabilen hızlı şarj özelliği ile hem uzun dinleme süresi hem de seyahatler için kesintisiz müzik deneyimi sunuyor. Her erişimi kolay ve zahmetsiz kılan MOMENTUM 4 Wireless’in akıllı duraklatma özelliği, kulaklık kulaktan çıkarıldığında çalmayı durduruyor ve kulağa geri takıldığında çalmayı yeniden başlatarak kullanıcıların hiçbir ritmi kaçırmamasını mümkün hale getiriyor. MOMENTUM 4 Wireless’in otomatik açma/kapama modu ise kulaklık kullanılmaya başladığında hızla açılıyor ve kullanılmadığında enerji tasarrufu için kapanıyor. 

Reklam

MOMENTUM 4 Wireless’in dokunmatik yüzeyi sesli komutlarla birleştiğinde, müziğin, çağrıların ve sesli asistanların kontrol edilmesini kolaylaştırıyor. Aynı anda birden fazla cihazın bağlanmasına izin veren bluetooth cihaz yönetimi sayesinde MOMENTUM 4 Wireless, son derece kolay kurulum ve bağlantı sağlıyor.

Sennheiser_momentum_4_side_v1

Sesi deneyimleyin, her ayrıntıyı duyun

MOMENTUM 4 Wireless, Sennheiser imzalı üstün ses ile kendi kategorisinde öne çıkarak kullanıcıların müzik deneyimi kusursuz bir boyuta taşıyor. 42 mm’lik bir dönüştürücü tarafından desteklenen akustik sistemi sayesinde mükemmel dinamikler, netlik, ahenk ve uyum yaratan MOMENTUM 4 Wireless’in yeni nesil adaptif gürültü engelleme özelliği, gürültülü ortamlarda bile kullanıcıların heyecan verici her ayrıntıyı duyarak sesi merkeze almalarını sağlıyor. MOMENTUM 4 Wireless, kullanıcıların kulaklıklarını çıkarmadan başkalarıyla konuşması veya çevredeki sesleri duyması gerektiğinde de bir alternatif sunuyor. MOMENTUM 4 Wireless’in çok yönlü Transparan Duyma modu tek bir dokunuşta dışarıdaki seslerin duyulmasına olanak veriyor. Ayrıca özel bir deneyim için tasarlanmış Sennheiser Smart Control uygulaması, dahili ekolayzır, ses modları ve kullanıcının dinleme tercihlerini göre ayarlayabileceği kişiselleştirilebilir ses ayarları ile  sesin özelleştirilmesini kolaylaştırıyor. MOMENTUM 4 Wireless, çağrı ve sesli asistan erişimi, gelişmiş 2×2 dijital mikrofon dizisi ve otomatik rüzgar gürültüsü engelleme özelliği sayesinde doğal, sorunsuz ve üst düzey bir dinleme deneyimini garanti ediyor.

Sennheiser MOMENTUM 4 Wireless, Türkiye’de ilk kez Media Markt’ta, Ağustos 2022 ortasından itibaren  ön siparişe açılacak ve ardından satışa sunulacak. 

Reklam
Devamını Okuyun

Teknoloji

Youtube’a Beklenen Özellik Geldi Ama Hangi Üyelere?

Yayınlandı

Tarih

Yazar

Youtube Zoom
Ayrıksı Kitap

YouTube’a sonunda zoom özelliği geldi…

Şimdilik sadece “Premium” üyelerine sunulan bu özelliği kullanmak için ayarlar kısmından aktif hale getirmeniz gerekiyor.

Dünyanın en büyük video paylaşım platformu olan YouTube, bugün pek çok kişinin en çok kullandığı video izleme aracı haline gelmiş durumda. Ancak buna rağmen uygulamada çok önemli bir video özelliği bugüne kadar bulunmuyordu. Bu özellik de videolara zoom yapabilme özelliğiydi. Yıllardır internet kullanıcılarının Google’dan talep ettiği bu özellik sonunda uygulamaya ekleniyor. Ancak, şimdilik bu özelliği sadece “Premium” üyeleri kullanabiliyor.

Google bu özelliğe “pinch to zoom” diyor. Türkiye’de ise, bu özelliği “yakınlaştırmak için sıkıştırın” adıyla sunuyor. Ekrana koyduğunuz iki parmağınızı cimcikleme hareketi yapar gibi birbirine yaklaştırdığınızda videolara zoom yapabiliyorsunuz. Sonra istediğiniz yöne kaydırarak videonun farklı bölgelerine zoom yapmış halde bakabiliyorsunuz.

Reklam

Kaynak: Donanım Günlüğü.

Devamını Okuyun

Teknoloji

iPhone 14’ün Piyasaya Çıkmadan Fiyatı Mı Arttı?

Yayınlandı

Tarih

Yazar

iPhone 14 Fiyatı
Ayrıksı Kitap

Yok artık! iPhone 14 fiyatı piyasaya çıkmadan güncellendi…

iPhone, dünyanın gelmiş geçmiş en ünlü akıllı telefonu olabilir. Lüks, statü, kalite ve zenginlik gibi pek çok farklı değerle özdeşleştirilen bu telefon, uzun bir süre daha akıllı telefon kullanıcılarının bir numaralı tercihi olmaya devam edecek gibi görünüyor. Ancak iPhone bile olsanız, ekonomik sıkıntıların baş gösterdiği dönemlerde fiyat politikanızı iyi kurgulamanız gerekiyor.

Apple’a yakın kaynaklar tarafından geçtiğimiz haftalarda ortaya atılan iddialarda, Amerikalı teknoloji devinin bu yıl satışa sunacağı tüm iPhone modelleri için 100 dolarlık bir zam planladığı söyleniyordu. Bunun anlamı, 2021 yılında 799 dolardan satışa sunulan iPhone 13’den sonra, bu yıl satışa sunulacak olan iPhone 14, 899 dolarlık fiyat etiketine sahip olacaktı. Ancak, yeni bilgiler Apple’ın bu planından kısmen vazgeçtiğini gösteriyor.

Apple, iPhone 14’ün fiyatına dokunmayacak ve bu telefon yine 799 dolardan satışa sunulacak. Amerikalı teknoloji devi, zaten iPhone 13’de kullanılan başta yonga seti olmak üzere pek çok teknolojinin iPhone 14’e de hayat vereceğini hesaba katarak, maliyet artışlarını bu şekilde erittiğini düşünmüş ve bu modele yapacağı zamdan vazgeçmiş.

Reklam

Eğer iddialar doğruysa, iPhone 14 Pro ve iPhone 14 Pro Max modelleri için zam kaçınılmaz demektir çünkü Apple bu cihazlarda tamamen yeni teknolojilere yer verecek ve bu da şirkete büyük bir ek maliyet getirecek.

Kaynak: Donanım Günlüğü.

Devamını Okuyun

Popüler