Bizimle iletişim kur
Yazarlık Başvurusu

Sinema

Laal Singh Chaddha Yorum İnceleme Yazısı I Tolga Yiğit Yazdı

Yayınlandı

Tarih

Laal Singh Chaddha Yorum Yazısı 01
Ayrıksı Kitap

1994 yapımı 6 Oscar ödüllü Forrest Gump’ın 28 yıl sonra gelen yeniden (remake) çekimi… Hollywood uyarlaması olarak değil, Bollywood uyarlaması olarak karşımıza çıktı. Ülkemizde de hatırı sayılır hayran kitlesi olan Aamir Khan’ın hayata geçirmek için 10 yıl uğraştığı ve yapımcılığını da üstlendiği proje, pandemi ile sekteye uğrasa da tamamlandı ve sonunda karşımıza çıktı.

Laal Singh Chadda Filmi Nasıl?

Laal Singh Chadda Filmi İzlenir mi? Ya da kimler beğenir? Sorularına cevap verelim.

  1. İyi yürekli saf adam “Forrest Gump”ın hikayesini yeniden izlemek isterseniz.
  2. Hint filmlerini seviyorsanız (Tabi unutmadan belirtmek gerekir danslı + çalgılı çengili bir hint filmi değil ).
  3. Aamir Khan seviyorsanız .
  4. Ve Yılmaz Erdoğan filmlerini seviyorsanız kaçırmayın.

Yılmaz Erdoğan Filmleri Ne Alaka?

Eğer böyle sorarsanız haklısınız ama ben filmi izlerken ara ara bir Yılmaz Erdoğan filminin içindeymişiz hissine kapıldım. Ekşi Elmalar, Sen Hiç Ateşböceği Gördün mü? hatta Vizontele. Forest Gump’ın Hint versiyonunun görselliği (köy, tarlalar, anneler ve o dönemdeki yaşantının bizimki ile benzerliği) ve naifliği yukarıda saydığım filmlerin bazı sahnelerini aklıma getirdi. Tamamını değil.

Erkenden İzledi ve Yorumladı

Hatta sanki Erdoğan’ın naif anlatımlı dramalarını ve bir yandan güldüren bir yandan hüzünlendiren anlatımının tamamını düşününce, Forrest Gump’ın Eric Roth imzalı senaryosunun tarzı ile benzeştiğini fark ettim. Yılmaz Erdoğan senaryoları ile bize yerel ve çok çok bizden olan Forrest Gump spin-off’larını kendi filmlerinin için serpiştirerek izletmiş gibi.

Orjinal filmde bu hissiyat yokken ki o tarihte Erdoğan filmleri de yoktu Hint versiyonunda bu hissiyata kapıldım.

Laal Singh Chadda’nın İyi Yanları Neler?

Filmin artılarından birisi de oyunculuk anlamında 3 Aptal, Dangal başta olmak üzere bir çok filmle rüştünü ispat etmiş bir oyuncu olan Aamir Khan’ın bu filmi yapmayı ve bu karakteri canlandırmayı çok istemesi. Zaten ilk sahnelerde gözlerindeki ışıltıdan Tom Hanks, Forrest Gump pırıltısını fazlasıyla alıyorsunuz.

Laal Singh Chadda Neden İzlenmez ?

Filmin son 1 saatlik bölümüne girerken temposu orijinal filmin aksine biraz düşüyor bu da uzun olan filmin finaline seyirciyi taşımakta küçük bir pürüz gibi duruyor. Bir Türk sinemasever olarak çocukluktan itibaren Hollywood filmleri ile büyüyünce Forrest Gump’daki Amerikan kültürüne ait olay ve figürleri izlemek güç olmazken Hint kültürü, tarihi ve yemekleri hakkında çok bilgimiz olmayınca bir kaç konuyu anlamak mümkün olmuyor. Evrensel değil de, yerelleşmiş bir hikaye izleyince bu kez de Forrest Gump filmini biliyor olmak avantaj sağlıyor. Çünkü, o filmde anlatılanlar ile bu filmde anlatılanları karşılaştırarak Laal Singh Chadda’da ne anlatıldığına dair fikir yürütüyorsunuz. Aslında Hint halkının ve o kültüre yakın ülke halklarının daha çok rağbet edeceği bir filmi biz de çok zorlanmadan izleyebiliyoruz.

Reklam

Performanslar Oscar’lık mı?

Forrest Gump 6 Oscar kazanmış çok önemli bir film ve siz böyle bir filmi uyarlıyorsanız projenin altından kalkabilmelisiniz. Laal Singh Chadda’nın Oscar’da Forrest Gump kadar şansı olmaz; ama, başrol oyuncuları Aamir Khan, Kareena Kapoor, anne rolünde Mona Singh, Yönetmen Advait Chandan ile yapımcılar bu uyarlamanın altında kalmamışlar.

Tolga Yiğit

Sinema

Ampute Messi Barış Telli’nin Hayatı Film Oluyor Yönetmeni Kim oldu?

Yayınlandı

Tarih

Yazar

hayatla_baris_CanUlkay_BarisTelli
Ayrıksı Kitap

Son Yılların En Üretken Yönetmenlerinden CAN ULKAY

 “HAYATLA BARIŞ” filminin yönetmen koltuğunda

“Ayla”, “Müslüm”, “Türk İşi Dondurma”, “Kağıttan Hayatlar” filmlerinin yönetmeni CAN ULKAY, Ampute Messi olarak anılan milli futbolcumuz Barış Telli’nin hayatını anlatan “HAYATLA BARIŞ” filminin yönetmeni oldu. Can Ulkay; “Barış, karşısına çıkan hiçbir engelin hayallerinden vazgeçirmesine izin vermeyen çok azimli, çok çalışkan, kendine inanan bir sporcu, örnek alınması gereken bir genç” diyerek filmle ilgili ilk duygularını anlattı.

Çekimleri aralık ayının ilk haftası başlayacak projeden bir diğer önemli haber ünlü besteci, piyanist, aranjör FAHİR ATAKOĞLU müzik direktörü olarak notalarıyla filmde yer alacak olması… Barış Telli’yi canlandıracak oyuncu ise önümüzdeki günlerde duyurulacak.

Yapımcılığını, Hünkar Doğan, Gökhan Oskay, Barış Kenan Özkan ve İbrahim Halil Turan’ın kurduğu 4 Story Production şirketinin üstlendiği, senaryosunu Koray Yeltekin’in yazıp Burak Göral’ın senaryo danışmanı olduğu “HAYATLA BARIŞ”filminin hazırlık çalışmaları hızlandı. 

Reklam
hayatla_baris_01
Gökhan Oskay, Can ULKAY, Barış Kenan Özkan, Barış Telli, Hünkar Doğan, İbrahim Halil Turan

Küçük yaşta geçirdiği trafik kazasında sağ bacağını kaybeden ama yılmayıp sporda üst düzey başarılar elde eden genç futbolcu Barış Telli’nin hayatını anlatan proje; “Ayla”, “Müslüm”, “Türk İşi Dondurma”, “Kağıttan Hayatlar”, “Mevlana Celaleddin-i Rumi” gibi birbirinden değerli yapımların yönetmeni Can Ulkay’a emanet

“Hikayemiz bütün dünyanın seyredebileceği uluslararası bir insanlık öyküsü. Bu hikayenin bir zafer olduğunu unutmadan, hak ettiği gerçekçilik ve ciddiyetle ele alacağız” diyen Can Ulkay; “Yapamam veya imkansız kelimeleri Barış’ın sözlüğünde hiç bulunmamış. Filmimizde bu mücadeleyi neredeyse bir karakter haline getirerek Barış’ın yolculuğunu izleyiciye her an hissettireceğiz” dedi. 

Can Ulkay ayrıca; “Barış, karşısına çıkan hiçbir engelin hayallerinden vazgeçirmesine izin vermeyen çok azimli, çalışkan, kendine inanan bir sporcu, örnek alınması gereken bir genç” diyerek film hakkında ilk görüşlerini paylaştı. 

hayatla_baris__Baris_Telli_2
Barış Telli

Barış’ın yaşadıkları Fahir Atakoğlu’nun notalarından yansıyacak

Küçük yaşta geçirdiği kazanın kendisine engel olmasına izin vermeyen, önce tek bacakla yürümeyi ve koşmayı yeniden öğrenen Barış Telli, yıllar içinde atletizmden tenise sporun pek çok dalında Türkiye rekorları kırdı, uluslararası madalyalar kazandı, ülkemizin bedensel engelli ilk beden eğitimi öğretmeni oldu.

Futbol yeteneği ise bambaşka bir seviyedeydi Barış’ın… Hem forma giydiği kulüplerde hem Ampute Futbol Milli Takımında sayısız şampiyonluklar, üst üste gol krallıkları, yılın sporcusu unvanlarını kazandı, UEFA tarafından Adil Oyun Elçisi (Equal Game) seçildi. Üst düzey başarıları dünyanın dört bir tarafında belgesellere konu oldu. O artık Messi gibi, yaşayan bir efsaneydi ve “Ampute Messi” olarak anılmaya başladı.

İşte Barış’ın yediden yetmişe herkese ilham veren, zorlukları aşma mücadelesi ve göz kamaştırıcı başarıları, ünlü müzisyen FAHİR ATAKOĞLU’nun notalarıyla beyazperdeye taşınacak. Kendisine söylenen ‘imkansız’ ve ‘başaramazsın’ itirazlarına rağmen azmin ve inancın insan hayatına neler kattığını, engellerin engel olmadığını anlatmaya hazırlanan, gelecek yıl vizyona girecek HAYATLA BARIŞ” filminde Barış Telli’yi canlandıracak oyuncu ise önümüzdeki günlerde açıklanacak.

Reklam
Devamını Okuyun

Sinema

“Müjdemi İsterim” Ne Zaman Vizyonda? “Müjdemi İsterim”in Kadrosunda Kimler Var? Fragman İzleyin

Yayınlandı

Tarih

Yazar

Müjdemi İsterim Oyuncular
Ayrıksı Kitap

Yapımını TMC’nin, yapımcılığını Erol Avcı’nın üstlendiği; yeni sinema sezonunun şimdiden en çok konuşulmaya başlanan komedisi ‘Müjdemi İsterim’den ilk görüntüler yayınlandı…

Yönetmenliğini Ömer Faruk Yardımcı’nın yaptığı, senaryosunu Olcay Onur Kaya’nın kaleme aldığı neşe dolu komedi filmi ‘Müjdemi İsterim’, 18 Kasım’da seyirciyle buluşacak. Ahmet Kural, Ecem Erkek, Mehmet Özgür, İlker Aksum gibi yıldız isimlerin kadrosunda yer aldığı film seyirciyi kahkahaya doyuracak.

Gelecek sinema sezonunun en iddialı yerli yapımlarından biri olacak ‘Müjdemi İsterim’, üzerlerine atılan cinayeti çözmek için mecburen işbirliği yapmak zorunda kalan ve kendilerini hiç beklemedikleri bir maceranın ortasında bulan Bulut ve Müjde’nin eğlenceli hikayesini anlatacak.

‘Müjdemi İsterim’ 18 Kasım’da sinemalarda…

Reklam
Devamını Okuyun

Sinema

“Gülümse” Filminde Geri Sayım Başladı – Gülümse Ne Zaman Vizyonda? Fragman İzleyin

Yayınlandı

Tarih

Yazar

Gülümse Filmi Tanıtım
Ayrıksı Kitap

Dr. Rose Cottter bir hastanın tuhaf ve travmatik deneyimine şahit olduktan sonra açıklayamadığı ürkütücü deneyimler yaşamaya başlar. Bunaltıcı bir dehşet, hayatını ele geçirmeye başlarken Rose’un hayatta kalması ve ürkütücü, yeni gerçekliğinden kaçması için sorunlu geçmişiyle yüzleşmesi gerekir.

“Gülümse” filmi 30 Eylül’de sinemalarda…

Devamını Okuyun

Popüler