Bizimle iletişim kur
Yazarlık Başvurusu

Sanat

Oscar Ve Altın Ayı Ödüllü Yönetmen Jim Sheridan, Türkiye’ye Geliyor

Yayınlandı

Tarih

Jim Sheridan Türkiye
Ayrıksı Kitap

Esenler Belediyesi tarafından bu yıl 11-15 Kasım tarihleri arasında üçüncüsü düzenlenecek Esenler Film Günleri, film gösterimlerinin yanı sıra ulusal ve uluslararası alanda önemli başarılara imza atmış sinema profesyonelleri ile seyirciyi buluşturacak. Etkinlikler kapsamında; pek çok kez sinemanın en prestijli ödüllerinden olan Oscar’a aday gösterilen ve 1993 yapımı “In the Name of the Father” filmiyle 44. Berlin Film Festivali’nde “Altın Ayı” ödülünü kazanan İrlandalı yönetmen Jim Sheridan’a Esenler Film Günleri’nin açılış töreninde “Onur Ödülü” takdim edilecek.

Bu yıl 11-15 Kasım tarihleri arasında üçüncü kez sinemaseverlerle buluşacak olan Esenler Film Günleri; “My Left Foot” filmiyle 2 Oscar ödülü alan ve 6 kez Oscar adayı olarak gösterilen, “Altın Ayı” ödüllü yönetmen Jim Sheridan’ı ağırlayacak.

Sheridan, Masterclass Verecek

3. Esenler Film Günleri’nin 12 Kasım Cumartesi günü Dr. Kadir Topbaş Kültür ve Sanat Merkezi’nde yapılacak “Yeni Bir Ülkeden/ In America” filminin özel gösteriminin ardından Jim Sheridan ile soru-cevap etkinliği gerçekleştirilecek. Ayrıca yönetmen, 14 Kasım Pazartesi günü saat 19.00’da Atlas 1948 Sineması’nda masterclass verecek. Filmlerinde yer verdiği karakteristik öğelerle yeni bir akım ortaya koyan Sheridan, gerçekleştireceği masterclass’ta sinemaya dair deneyimlerini paylaşacak.

“Altın Ayı” Ödüllü Yönetmen!

Reklam

Jim Sheridan, 1989 yılında “My Left Foot” (Sol Ayağım) isimli ilk uzun metrajlı filmiyle 2 dalda Oscar alırken, geniş bir seyirci kitlesine de ulaştı. Ülkesinde yaşanan sorunlara dram ve eğlence öğelerini de ekleyerek, sinemada unutulmaz izler bırakan yönetmen, “Altın Ayı” ödülüne layık görülen “In the Name of The Father” filmiyle de kariyerindeki başarılara devam etti.

“In America” Filmiyle Altın Küre Ödülleri’ne 3 Dalda Aday Gösterildi

Usta yönetmen, “The Boxer” ile film endüstrisi için büyük öneme sahip olan Altın Küre Ödülleri’ne 3 dalda aday gösterilirken, pek çok festivalden de ödülle döndü. Jim Sheridan, ağabeyi Frankie Sheridan’a adadığı “In America” filmiyle de 3 dalda Oscar Ödülleri’ne aday oldu ve bu filmiyle toplam 16 ödül kazandı. Sheridan’ın filmografisinde ayrıca “The Field”, 2005 yılında rap şarkıcısı 50 Cent’in hayatının anlatıldığı ve başrolde 50 Cent’in kendisinin oynadığı “Get Rich or Die Tryin” gibi filmler de yer alıyor.

Daniel Day Lewis’e İlk Oscar’ını Kazandıran Yönetmen

Emma Thomson, Emma Watson, Natalie Portman, Jake Gyllenhaal, Richard Harris, John Hurt, Daniel Graig, Naomi Watss gibi efsanevi oyuncularla çalışan Jim Sheridan, “The Boxer”, “In the Name of The Father” ve “My Left Foot” filmlerinde birlikte çalıştığı Daniel Day Lewis’e ilk Oscar ödülünü kazandırdı. “My Left Foot” filmindeki oyunculuğuyla Daniel Day Lewis, En İyi Oyuncu Oscarı’ını alırken; Brenda Fricker da aynı filmdeki performansıyla En İyi Yardımcı Kadın Oscarı’na layık görüldü.

Reklam
Devamını Okuyun
Reklam
Yorum gezintisi

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sanat

“Sabırsızlık Zamanı” AKM Yeşilçam Sinemasında 

Yayınlandı

Tarih

Yazar

Sabırsızlık Zamanı
Ayrıksı Kitap

“Asasız Musa” ve “Yaşar Kemal Efsanesi” filmleriyle adından söz ettiren Aydın Orak’ın yönetmenliğini üstlendiği üçüncü filmi “Sabırsızlık Zamanı, 7 Aralık’a kadar Atatürk Kültür Merkezi Yeşilçam Sinemasında sinemaseverlerle buluşuyor.

Kültür ve Turizm Bakanlığı Sinema Genel Müdürlüğü’nün desteklediği, dünya prömiyerini Varşova Film Festivali’nde, Türkiye prömiyerini ise Boğaziçi Film Festivali’nde yapan filmin başrollerini Mirza Zarg, Mirhat Zarg ve Pelin Batu paylaşıyor.

“Sabırsızlık Zamanı”, Diyarbakır’ın yakıcı yaz sıcağı altında yoksul bir kenar mahallede yaşayan iki kardeşin mahallelerinin hemen yanındaki lüks sitenin duvarını aşıp havuzuna girme macerasını perdeye taşıyor. Yönetmenin sınıfsal çatışma mücadelesini kara mizahla aktardığı film, okulda karşılarına çıkan havuz problemleriyle başı dertte olan kardeşlerin gerçek yaşamlarında da havuza girmeyi bir takıntı haline getirmesini anlatıyor.

Devamını Okuyun

Sanat

Çocuklar AKM Atölyelerinde Klasik Müzikle Tanışacak

Yayınlandı

Tarih

Yazar

AKM Klasik Müzik Çocuk Atölyesi
Ayrıksı Kitap

Atatürk Kültür Merkezinin çocukları sosyal ve sanatsal etkinliklerle buluşturmak için tasarlanan özel alanı AKM Çocuk Sanat Merkezi’nde çocukların klasik müzikle tanışabileceği ve klasik müzik tarihini keyifle öğrenebileceği “Klasik Müzikle Tanışma Atölyeleri” başlıyor…

Atatürk Kültür Merkezi; çocukların klasik müzikle erken yaşta tanışması ve estetik duygularının gelişmesini desteklemek amacıyla AKM Çocuk Sanat Merkezi’nde Klasik Müzikle Tanışma Atölye Serisi’ne ev sahipliği yapacak.

6-10 yaş aralığındaki çocuklara özel; Bach, Vivaldi, Mozart ve Beethoven’ın hayatlarının ve eserlerinin aktarılacağı atölyeler ile çocukların yaratıcı ve interaktif yollarla klasik müzik tarihini öğrenmesi hedefleniyor.

Aralık ayı boyunca gerçekleşecek Klasik Müzikle Tanışma Atölyeleri çocukları Klasik Batı Müziği’nin en önemli bestecileri ve eserleri ile buluşturacak. Atölye serisinin ilki 4 Aralık günü Johann Sebastian Bach ile başlayacak. Her Pazar devam edecek olan atölyelerde 11 Aralık’ta Antonio Vivaldi, 18 Aralık’ta Wolfgang Amadeus Mozart ve 25 Aralık Pazar günü Ludwig van Beethoven çocuklara aktarılacak.

Çocuklarla klasik müziği, bestecileri ve bestecilerin ünlü eserlerini buluşturacak olan atölyeler; ‘Bay Majör’le Klasik Müzik Masalları’nın yazarı, eğitmen Neşe Oğuzsoy önderliğinde ve Uğraş Durmuş ile Atılgan Kaplanoğlu’nun eşliğiyle gerçekleştirilecek. Klasik Müzikle Tanışma Atölyeleri ile çocuklar klasik müzik eserlerinden örnekleri canlı olarak dinleyecek, bestecileri daha yakından tanıyacak ve eserlere söz, hareket, vücut perküsyonu ve oyunlarla eşlik ederek müzik estetiklerini ve müzik repertuvarlarını geliştirme fırsatı yakalayacak.

Reklam
Devamını Okuyun

Köşe Yazıları

Acı Bir Parodi: Bir Kitap Kurdundan Mektup (3)

Yayınlandı

Tarih

Yazar

Bir Kitap Kurdundan Mektup Esaretin Bedeli
Ayrıksı Kitap

Az önce okuduğum kitap buradaydı yani içimde. Hem buradaydım hem başka bir yerde. Hayallerime dokundum. Düşüncelerim bir oraya bir buraya savruldu. Zaman oldu önümdeki okyanus ortadan ikiye ayrıldı sanki. Berrak bir gökyüzü beni yuttu. Bir kırlangıç kondu omuzuma. Bir dev benim arkama saklanmaya kalktı. Bir yaprağın dans ederek yere düşüşünü saniye saniye içimde hissettim. Bir çocuk doğdu. Karanlığa renk sıktılar çocuklar. Bir fidan diktiler. O fidan büyüdü, ağaç oldu, o ağacın altında saklambaç oynadılar. Beni de çağırdılar. Bir balinanın peşine takılan bir kaptanın peşine düştüm ben de. Âşık oldum, bana âşık oldular.

Kitap okumanın ve edebiyatın güzelliği budur işte, onu sizden almaya çalışırlar ama alamazlar. Hiç böyle şeyler hissetmemiş miydiniz? Unutmamak için edebiyata ihtiyacınız var, unutmamak için sizin olan bir şeyi… Umut… Umut iyi bir şeydir, belki de en iyisi ve iyiler asla ölmez. Umudumuzu kaybetmemek için kitap okumalıyız. Kitap okudukça göreceksiniz ki yalnız değilsiniz. 

Devamını Okuyun

Popüler