Bizimle iletişim kur

Televizyon

Recep İvedik 7 Yorum Yazısı -Tolga Yiğit Yazdı : Ananaslı Pizza mı Olur Recep?

Yayınlandı

on

Behzat C Banner

Şahan Gökbakar’ın ormanlarımızla ilgili duyarlılığını ve hassasiyetini son iki yaz boyunca gördük ve sosyal medya hesapları aracılığı ile izledik. Şahan Gökbakar bu kez söylemek istediklerini Recep İvedik aracılığı ile söylemiş ve Recep’e söyletmiş.

Recep İvedik Kimdir? Kısaca Hatırlayalım

İlk kez Dikkat Şahan Çıkabilir televizyon programında tanıştığımız ve gerçek hayattaki bir 3. sayfa haberindeki olay ve kişiden yola çıkılarak Şahan Gökbakarın ürettiği bir karakterdi. Nobran, bira içen ve ağzının kenarında sigarası olan ve özellikle “Kim 500 Bin İstemez ki?” yarışmasında her türlü katakulli ile parayı kazanmak isteyen (bence) çok komik bir karakterdi. Özellikle üst kat komşusunun bakkala sarkıttığı sepete kendi biralarını koyduran ve sonra komşuya sinirlenip sepeti ve komşuyu aşağıya çeken bir vakadan üretilen bu karakter yayınlandığı dönemde severek izlediğimiz bir karakterdi. Film serisi başlayınca tvdeki bu Recep İvedik’e en yakınını ilk filmde gördük. Sonrasında her filmle birlikte bence karakter uzaklaştı. Yani Dikkat Şahan Çıkabilirdeki Recep İvedik’i Recep İvedik yapan özellikler ön plana çıkmadı. Peki 7. Filmde ne oldu?

Recep İvedik Kim Beş Yüz Bin İstemez ki

Recep İvedik Şaban Gibi Mahallenin Hakkını Savunuyor

Az da olsa ve özellikle de filmin başlangıcında komşusu, sepeti ve bakkal Salih abi ile nostalji yaşattı. Ama o sepete müdahale bira için olmadığı için yine de eksik kaldı. Bira ve Sigara’yı önerdiğim için değil o karakterin tamamlayıcı özellikleri olduğu için gerekli. Ama sinemada ya da film televviyonda yayınlanmaya başladığında yaş sınırına takılmaması için maalesef bu kakarter özellikleri budanmış durumda. Hatta konuşma layn repliği bile. Aslında Dikkat Şahan Çıkabilir’de Recep’in çok ilginç akrabaları da vardı. Örneğin Pala Remzi Kermes. Konuşması anlaşılmayan Ali Atıf Ali Atıf diyen komik bir tipleme idi. Recep’in bu skeçteki isimlerden yanında sadece Salih Abi’nin olması ve diğerlerini hiç bir filmde kullanmayıp Nurullah diye bir başka karakterin varlığı bir Recep İvedik ama Tv programındakinin hayranı olarak benim için eksiklikler olarak her filmde göze çarpıyor.

Bu filmde Recep yine Nobran haraketlerine devam ederken tıpkı çocukluğumuzun filmlerinde Kemal Sunal’ın Şabanı ya da Zeki Metin gibi sevdiği kızın da yaşadığı mahallelerine musallat olan Hain Müteahhit ile olan mücadelelerini bu filmde de görüyoruz. Buradaki fark olayların bir köyde ve ormanlık alanda geçiyor olması. Ki Şaban’ın köyde benzer bir durum yaşadığı da olmuştu.

Recep İvedik’teki Tanıdık Gelen Müteahhit

Filmde bir müteahit var adı Enver çökelek ki kendisiyle bir video mesaj vasıtasıyla tanışıyoruz ve bu mesajda konuşmaya Ali olarak başlıyor Mehmet olarak devam ediyor. Gerçek hayattan çok tanıdık isimlere benzettim. Siz de izleyin bana hak vereceksiniz.

Reklam

Recep İvedik 7 Film İnceleme

Recep İvedik 7 filmi biraz uzun olmuş. Daha kısa olabilirdi. Aslında film bahsettiğim köye çöken çökelek holding’in orman katliamı yapmasını engellemek ve köylünün yerinden yurdundan olmasını engellemek hikayesi üzerine kurulu. Ancak genel hikaye akışının içinde aralara serpiştirilmiş skeçlere sahip. İşin sıkıntılı yanı da bu skeçlerin genel hikayenin gerisinde kalamsı. Özellikle Recep’in kısa süreliğine öğretmenlik yaptığı sahne hem komik değil hem de varlığı yüzünden dikkatiniz dağılıyor ve tempo düşüyor. Eğer komik olsa hikaye ile alakası olmasa da söyleyecek söz bulamayız. Ve sonrasındaki mahkeme sahnesinde çantasını bile ortada bırakmış bir avukatın olması çok garipken Recep’in avukatlık skeci de güldürmüyor süreyi uzatıyor. Filmin bir bölümünde de Öznur Serçeler’in canlandırdığı Avukat Büşra’nın kaybolup hiç görünmemesi de bu skeçler yüzünden oluyor. Bunlar dışında sosyal mesajları, çevreci duyarlılığı Recep İvedik’e göre çok yerinde. Hatta Şahan Gökbakar Recep aracılığı ile siyasi eleştirilerini de sıralamış desek yeridir. Ve filmde kadın aşıklara sazıyla sözüyle yer vermiş olması köydeki erkeklerin hep eşlerine sormadan mal mülk satmak ve para peşinde koşmaktan başka bir şey yapmaması kadınların ise bu duruma ve inşaat şirketine karşı isyan etmeleri de bu mesajlardan.

Recep İvedik 7 Son Söz

Disney Plus abonesi iseniz zaten parasını ödediğiniz bir film olduğuna göre vaktiniz varsa ve Recep İvedik formatına uzak değilseniz izleyebilirsiniz. Mesajlar iyi en azından Şahan Gökbakar daha önce hiç bir filminde bu kadar eleştiri yapmamıştı o bile Recep aracılığı ile bile olsa derdini ifade etmek istemiş. Elinden geldiğince de işini iyi yapmış. Ama unutmayın film uzun ah keşke o skeçler olmasaydı. İyi seyirler

Devamını Okuyun
Reklam
Yorum gezintisi

Yorum yazabilmek için giriş yapın Giriş

Yorum Yaz

Televizyon

HBO’dan “Euphoria” Hayranlarına Kötü Haber!

Yayınlandı

on

Yazan

Behzat C Banner

Euphoria’nın beklenen üçüncü sezonu hakkında yeni bir güncelleme yapıldı…

Yeni bir röportajda, HBO’nun drama başkanı Francesca Orsi, yazarın MANY filminin yapımını geciktiren grevinin ortasında The Last of Us, House of the Dragon ve The White Lotus da dahil olmak üzere birçok şovun zaman çizelgesini sundu.

“Şu anda her şey kalemle yazılmış olsa da, er ya da geç anlaşmaya varabileceğimizi umuyorum. Aksi takdirde, 24 programının sonunun ne olduğunu, 2025 için teslim edilecek şovların neler olduğunu değerlendirmek zorunda kalacağız, ”dedi. “Bu noktada, yayınlamak istediğim şovlar, bu grev altı ila dokuz ay sürerse mutlaka hazır olmaz. Yani evet, bu bizim için büyük bir soru ama sanırım oraya vardığımızda o yolu geçeceğiz.”

Ve söylemek için çok erken olsa da, Şubat 2022’de ikinci sezon finalini yayınlayan Euphoria için daha da uzun bir bekleyiş bekliyoruz.

Reklam

Nisan ayında, Euphoria’nın üçüncü sezonunun çekimlerine Haziran ayında başlamak istediği ortaya çıktı. Ancak, haftalar sonra yazarın grevi başladı ve bu da prodüksiyonda gecikmeye neden oldu.

Yani bahsi geçen dizilerin yeni sezonlarının 2025 yılına sarkma olasılıkları var. İlerleyen günlerde ne olacağını göreceğiz.

Kaynak: Just Jared.

Reklam
Devamını Okuyun

Televizyon

Succession’ın Spinoff Dizisi Olacak Mı?

Yayınlandı

on

Yazan

Behzat C Banner

HBO’nun Succession dizisinin finaline sadece birkaç gün kala, herkesin aklındaki soru, çalışmalarda herhangi bir spinoff olup olmadığıdır…

Uzun soluklu dizi, sahibi olduğu uluslararası medya şirketinde sıkı bir gemi yöneten milyarder Logan Roy’un etrafında dönüyor. Ancak sıra karmaşık ailesine geldiğinde, özellikle de gelecek nesil işin kontrolünü ele geçirmek için yarışırken, bu bozukluğu uzak tutmakta zorlanır.

Yeni bir röportajda HBO, dizinin şu anda gerçekten herhangi bir yan ürünü alıp almayacağını ele aldı.

Ve, cevap hayır…

Reklam

HBO’nun drama başkanı Francesca Orsi, Deadline ile yaptığı paylaşımda, “Yan diziler hakkında bazı konuşmalar yapıldığını biliyorum, ama hayır, hiç de değil,” dedi.

“Asla asla demeyeceğim ama içgüdüm ve Aktarım’ın evrimi ve bu karakterler hakkında bir dizi konuşmaya dayanarak, bu aşamada herhangi bir karakteri döndürme niyeti yok” diye ekledi.

“Jesse [Armstrong, showrunner], tekrar bir dizi yaparsa, bence tamamen orijinal olacak. IP’ye dayalı olsun ya da olmasın, emin değilim ama yeni bir gösteri, tamamen yeni bir fikir olacak.

Succession dizisinin finali 28 Mayıs Pazar günü saat 21.00’de başlayacak. Burada ne kadar kalacağını öğrenin.

Kaynak: Just Jared.

Reklam

Devamını Okuyun

Televizyon

Tılsımlı Bileklik’in 2. Sezonu Disney+’ta Yayında – Tılsımlı Bileklik Tanıtım İzleyin

Yayınlandı

on

Yazan

Behzat C Banner

Kot ceketleri hazırlayın, 90’lara dönüyoruz…

Orijinal dizi “Tılsımlı Bileklik” 10 yeni bölümü içeren 2. sezonuyla şimdi Disney+’ta.

Devamını Okuyun

Televizyon

Idris Elba’dan Yeni Film Hijack Fragmanı İzle | Hijack Konusu Ne?

Yayınlandı

on

Yazan

Behzat C Banner

Kontrolün kendilerinde olduğunu düşünmelerine izin verin. Hijack, 28 Haziran’da Apple TV+’ta başlıyor

Gerçek zamanlı olarak anlatılan Hijack, kaçırılan bir uçağın yedi saatlik bir uçuşla Londra’ya giderken yaptığı yolculuğu ve yerdeki yetkililerin cevaplar için çabalamasını konu alan gergin bir gerilim filmi.

SAG Ödülü sahibi ve Emmy Ödülü adayı Idris Elba’nın oynadığı ve yürütücü yapımcılığını üstlendiği Hijack’in yaratıcısı George Kay (“Lupin”, “Criminal”) ve Jim Field Smith (“Criminal”, “Truth Seekers”) aynı zamanda senarist ve yönetmen diziyi sırasıyla yönetti. Dizide ayrıca Emmy Ödülü ve NAACP Image Ödülü sahibi Archie Panjabi (“The Good Wife”, “Snowpiercer”, “Blindspot”) rol alıyor.

#Hijack #AppleTV #Fragman

Reklam

Devamını Okuyun
Reklam

Popüler