Bizimle iletişim kur
Behzat C Banner

Televizyon

Recep İvedik 7 Yorum Yazısı -Tolga Yiğit Yazdı : Ananaslı Pizza mı Olur Recep?

Yayınlandı

Tarih

Ayrıksı Kitap

Şahan Gökbakar’ın ormanlarımızla ilgili duyarlılığını ve hassasiyetini son iki yaz boyunca gördük ve sosyal medya hesapları aracılığı ile izledik. Şahan Gökbakar bu kez söylemek istediklerini Recep İvedik aracılığı ile söylemiş ve Recep’e söyletmiş.

Recep İvedik Kimdir? Kısaca Hatırlayalım

İlk kez Dikkat Şahan Çıkabilir televizyon programında tanıştığımız ve gerçek hayattaki bir 3. sayfa haberindeki olay ve kişiden yola çıkılarak Şahan Gökbakarın ürettiği bir karakterdi. Nobran, bira içen ve ağzının kenarında sigarası olan ve özellikle “Kim 500 Bin İstemez ki?” yarışmasında her türlü katakulli ile parayı kazanmak isteyen (bence) çok komik bir karakterdi. Özellikle üst kat komşusunun bakkala sarkıttığı sepete kendi biralarını koyduran ve sonra komşuya sinirlenip sepeti ve komşuyu aşağıya çeken bir vakadan üretilen bu karakter yayınlandığı dönemde severek izlediğimiz bir karakterdi. Film serisi başlayınca tvdeki bu Recep İvedik’e en yakınını ilk filmde gördük. Sonrasında her filmle birlikte bence karakter uzaklaştı. Yani Dikkat Şahan Çıkabilirdeki Recep İvedik’i Recep İvedik yapan özellikler ön plana çıkmadı. Peki 7. Filmde ne oldu?

Recep İvedik Kim Beş Yüz Bin İstemez ki

Recep İvedik Şaban Gibi Mahallenin Hakkını Savunuyor

Az da olsa ve özellikle de filmin başlangıcında komşusu, sepeti ve bakkal Salih abi ile nostalji yaşattı. Ama o sepete müdahale bira için olmadığı için yine de eksik kaldı. Bira ve Sigara’yı önerdiğim için değil o karakterin tamamlayıcı özellikleri olduğu için gerekli. Ama sinemada ya da film televviyonda yayınlanmaya başladığında yaş sınırına takılmaması için maalesef bu kakarter özellikleri budanmış durumda. Hatta konuşma layn repliği bile. Aslında Dikkat Şahan Çıkabilir’de Recep’in çok ilginç akrabaları da vardı. Örneğin Pala Remzi Kermes. Konuşması anlaşılmayan Ali Atıf Ali Atıf diyen komik bir tipleme idi. Recep’in bu skeçteki isimlerden yanında sadece Salih Abi’nin olması ve diğerlerini hiç bir filmde kullanmayıp Nurullah diye bir başka karakterin varlığı bir Recep İvedik ama Tv programındakinin hayranı olarak benim için eksiklikler olarak her filmde göze çarpıyor.

Bu filmde Recep yine Nobran haraketlerine devam ederken tıpkı çocukluğumuzun filmlerinde Kemal Sunal’ın Şabanı ya da Zeki Metin gibi sevdiği kızın da yaşadığı mahallelerine musallat olan Hain Müteahhit ile olan mücadelelerini bu filmde de görüyoruz. Buradaki fark olayların bir köyde ve ormanlık alanda geçiyor olması. Ki Şaban’ın köyde benzer bir durum yaşadığı da olmuştu.

Recep İvedik’teki Tanıdık Gelen Müteahhit

Filmde bir müteahit var adı Enver çökelek ki kendisiyle bir video mesaj vasıtasıyla tanışıyoruz ve bu mesajda konuşmaya Ali olarak başlıyor Mehmet olarak devam ediyor. Gerçek hayattan çok tanıdık isimlere benzettim. Siz de izleyin bana hak vereceksiniz.

Recep İvedik 7 Film İnceleme

Recep İvedik 7 filmi biraz uzun olmuş. Daha kısa olabilirdi. Aslında film bahsettiğim köye çöken çökelek holding’in orman katliamı yapmasını engellemek ve köylünün yerinden yurdundan olmasını engellemek hikayesi üzerine kurulu. Ancak genel hikaye akışının içinde aralara serpiştirilmiş skeçlere sahip. İşin sıkıntılı yanı da bu skeçlerin genel hikayenin gerisinde kalamsı. Özellikle Recep’in kısa süreliğine öğretmenlik yaptığı sahne hem komik değil hem de varlığı yüzünden dikkatiniz dağılıyor ve tempo düşüyor. Eğer komik olsa hikaye ile alakası olmasa da söyleyecek söz bulamayız. Ve sonrasındaki mahkeme sahnesinde çantasını bile ortada bırakmış bir avukatın olması çok garipken Recep’in avukatlık skeci de güldürmüyor süreyi uzatıyor. Filmin bir bölümünde de Öznur Serçeler’in canlandırdığı Avukat Büşra’nın kaybolup hiç görünmemesi de bu skeçler yüzünden oluyor. Bunlar dışında sosyal mesajları, çevreci duyarlılığı Recep İvedik’e göre çok yerinde. Hatta Şahan Gökbakar Recep aracılığı ile siyasi eleştirilerini de sıralamış desek yeridir. Ve filmde kadın aşıklara sazıyla sözüyle yer vermiş olması köydeki erkeklerin hep eşlerine sormadan mal mülk satmak ve para peşinde koşmaktan başka bir şey yapmaması kadınların ise bu duruma ve inşaat şirketine karşı isyan etmeleri de bu mesajlardan.

Reklam

Recep İvedik 7 Son Söz

Disney Plus abonesi iseniz zaten parasını ödediğiniz bir film olduğuna göre vaktiniz varsa ve Recep İvedik formatına uzak değilseniz izleyebilirsiniz. Mesajlar iyi en azından Şahan Gökbakar daha önce hiç bir filminde bu kadar eleştiri yapmamıştı o bile Recep aracılığı ile bile olsa derdini ifade etmek istemiş. Elinden geldiğince de işini iyi yapmış. Ama unutmayın film uzun ah keşke o skeçler olmasaydı. İyi seyirler

Devamını Okuyun
Reklam
Yorum gezintisi

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Televizyon

Eko Eko Eko Belgeseli Ne Zaman Yayınlanacak Fragmanı İzle

Yayınlandı

Tarih

Yazar

Ayrıksı Kitap

Ekolojik denge her geçen gün daha da bozulurken insanın doğa ile savaşı neden bitmiyor? #EkoEkoEko, 3 Şubat’ta sadece BluTV’de!

Devamını Okuyun

Televizyon

Bozkır 2. Sezon Ne Zaman Hangi Kanalda Yayınlanacak? Yeni Fragmanı İzle

Yayınlandı

Tarih

Yazar

Ayrıksı Kitap

Bir rüyanın peşinden gitti insanlar. Bir de gerçeklerin…

Polisiye ve suç dizisi sevenlerin merakla beklediği Blu Tv orijinal dizisi ‘Bozkır’ın yeni sezon yayın tarihi açıklandı ve ilk resmi fragman da yayınlandı. Hikayesi, kadrosu ve görsel dünyasıyla heyecan yaratan ‘Bozkır’ ikinci sezonuyla 9 Şubat itibariyle BluTV’de yayında.

Bozkır Oyuncuları Kim (2. Sezon)

Yiğit Özşener’in etkileyici sesiyle yayınlanan ‘Bozkır’ın ikinci sezon tanıtım heyecan yarattı. Yeni sezonda Seyfi Amir (Yiğit Özşener) ile yeni ortağı Payidar (Furkan Andıç) ‘bozkır’da esrarengiz olayların sır perdesini aralamaya çalışacak. 

Bozkır’ın başrollerinde  başarılı oyuncular Yiğit Özşener ve Furkan Andıç yer alırken ikiliye başarılı oyuncular Cemre Baysel, Yüsra Geyik, Fatih Al, Cemal Toktaş ve Bülent Düzgünoğlu eşlik ediyor.

Yapımını ARC Film’in yapımcılığını Fatih Enes Ömeroğlu’nun üstlendiği soluksuz izlenecek dizinin senaryosunu Levent Cantek kaleme alırken yönetmenliğini Cantek ile Şahin Altuğ üstleniyor.

Reklam

Polisiye ve suç dramasını buluşturan ‘Bozkır’ yeni sezonuyla 9 Şubat’ta BluTV’de yayında.

Devamını Okuyun

Televizyon

Şahmaran Oyuncularının Yorumuyla Kamera Arkası Videosunu İzleyin

Yayınlandı

Tarih

Yazar

Ayrıksı Kitap

Bu tanışma hikayesini Serenay Sarıkaya ve Burak Deniz’den dinleyin bakalım siz de kendinizi seçilmiş kişi gibi hissedecek misiniz?

Şahsu, tam merkezinde olduğu Şahmaran kehanetinden ve onu bekleyen aşktan habersizdir. Oysa sadece iki kişinin değil, iki ırkın kaderi bu aşka bağlıdır. İnsanların ve yılanların…

#Şahmaran

Devamını Okuyun

Popüler