Bizimle iletişim kur
Yazarlık Başvurusu

Köşe Yazıları

Tehlikeli Oyun Film Yorumu Poker Face Filmi Nasıl?

Bugün sizler için Poker Face (Türkçe çevirisi ile Tehlikeli Oyun) Filmini izledik. Peki ya film nasıldı?

Yayınlandı

Tarih

Pker Face Russell Crowe
Ayrıksı Kitap

Russell Crowe‘un hem Yönetmenlik koltuğunda oturduğu, Hem senaryosunu kaleme aldığı ve hem de başrolü üstlendiği Tehlikeli Oyun filmini sizler için izledik. Dilerseniz film nasıldı bir göz atalım.

Filmden çıktıktan sonra aklıma ilk gelen şeyi aktararak başlamak istiyorum. Bildiğiniz üzere edebiyatta Öyküleme diye bir tür vardır. Bu tür kısaca bir olay üzerine değil de etrafı betimleme, tarif etme üzerine kuruludur. Poker Face filmi ise bir roman olsaydı aynen bu tür olurdu.

Film aman aman bir hikaye üzerinde şekillenmiyor. Hem konu hem uzunluk olarak konuşuyorum. Filmde genel olarak Pahalı Evler, Ultra Lüks Arabalar ve Oyuncuların Mimikleri asıl filmde olan şey. Hali hazırda 1 saat 40 dakika süresine bu senaryoyu yedirmek zor bir iş çünkü hikaye gerçekten hiçbir şey değil.

poker face 3

Bu kötü bir şey mi derseniz baktığınız yöne göre değişir. Ben açıkçası bu mekanları, bu çekimleri ve bu yaşamları gördüğüm zaman hoşuma gitti ancak film gibi değil de belgeselimsi bir gözle baktım.

Kısacası Sinematografi üst düzey olsa da maalesef genel hikaye için aynısını söyleyemeyeceğim. Ayrıca senaryo çok usta işi yazılmasına rağmen bu benim hoşuma gitmedi. Senaryonun tekniği genel olarak alakasız birileri gözüksün, biz bunu çok ileri dakikalarda laf arasında yedirelim, seyirciye öğretelim gibi olmuş.

Poker Face , Sinematografi olarak çok hoşuma gitse de maalesef benim için sınıfta kalan bir film oldu. 25 Kasım’da vizyona girecek olan bu filme yine de bir şans verin derim.

Reklam
Devamını Okuyun
Reklam
Yorum gezintisi

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Köşe Yazıları

Noel Baba Geri Geldi! Vahşi Gece Filmi Nasıl?

Geçtiğimiz gün Vahşi Gece filmini izledik. Peki nasıldı?

Yayınlandı

Tarih

Yazar

Vahşi Gece Film Yorumu
Ayrıksı Kitap

Vahşi Gece filminin başrolünde hepimizin Stranger Things dizisinden tanıdığı David Harbour karşımıza Noel Baba olarak çıkıyor. Peki film nasıl?

Noel Babayı Hiç Böyle Görmediniz!

Şahsen ben filmden önce ne fragmanı izlemiş ne de konuyu okumuştum. Böyle bir Noel Baba görmek açıkçası çok garip geldi ve çok da hoşuma gitti. Bizim kültürümüzde Noel Baba kültürü olmamasına rağmen yine de sempatik bir yaklaşım olmuş. Sempatik ve kanlı.

Güzel bir açılış sahnesi ile başlayan Vahşi Gece, devamında da güzel bir tempo yakalıyor ancak ilk yarının sonlarına doğru anlamsız bir tempo düşüşü var. Senaryo açığını kapatmak için mi yoksa böyle bir şaka yapabilmek için mi bilmiyorum ama film içinde karakterler de bu tempo düşüklüğü ile dalga geçiyor.

Devamını Okuyun

Köşe Yazıları

Çakallarla Dans 6 Nasıl?

Geçtiğimiz gün Türk Komedisine damga vurmuş Çakallarla Dans serisinin yeni ve 6. filmini izledik. Peki ya nasıldı?

Yayınlandı

Tarih

Yazar

cakallarla-dans-6-poster
Ayrıksı Kitap

Çakallarla Dans serisini illaki herkes duymuştur. Özellikle ilk filmleriyle ülke çapında adını duyurmayı başaran yapımın başrollerini (Dereboyu demek daha doğru kaçabilir) 6 filmde de aynı kadro canlandırıyor. İlker Ayrık, Timur Acar, Şevket Çoruh, Murat Akkoyunlu ve Didem Balçın’ın başrollerinde olduğu ve Murat Şeker’in yazıp yönettiği Çakallarla Dans 6 nasıldı gelin dilerseniz bakalım.

çakallarla dans 2

Film açılış sahnesi ile birlikte kalbimi kazandı diyebilirim. Güncel ülke durumunu üzücü bir şekilde çok güzel eleştiren bir 10 dakika ile başlıyoruz ve bunu işlerken seyirciyi de sıkmıyorlar. Ancak maalesef o sahnedeki şakalar gerçek hayattaki şaka olması gereken fiyatların önüne geçemedi benim için. Bu konuda ise şakaların bir kabahati yok.

Eleştiri bittikten sonra önce küçük şakalar olsun diye sahneler geliyor fakat bu sahneler esnasında ”Ana hikaye ne?” diyorsunuz. Ancak siz cümlenizi bitirdiğiniz anda ana hikaye başlıyor. Fatma karakterinin kardeşi Yunanistan’da düğüne çağırıyor ve ekibimiz soluğu Yunanistan’da alıyor.

çakallarla dans 3

Aklıma takılan açılış sahnesindeki 10 dakikalık eleştiriye noldu? Neden en azından bir tane döviz şakası dönmedi oldu. Belki açılış sahnesini 5-6 dakika yapıp asıl bomba burda patlatılabilirdi ancak demek ki filmin içine yayıp tad kaçırmak istenilmemiş. Mantıklı. Zaten hepimizin de hem fikir olacağı üzere filmler bizi gündemin stresinden uzaklaştırmak içindir. Bir komedi filmini tamamen buna çevirmemek de mantıklı.

Daha sonrasında bir anda sadece komedi olarak ilerleyen filme hafif aksiyon da katılıyor. Klasik Çakallarla Dans. Merak etmeyin ama kötü anlamda değil. Hatta gayet iyi anlamda. Fakat yine de çok büyük bir aksiyon beklemeyin çünkü bu bir komedi filmi.

Film esnasında da gündeme bolca referanslarda bulunuyorlar ve eminim ki onların çoğunu hatta hepsini çok rahatça herkes anlayacaktır. ‘‘Doğdu Güneşim” repliğinden gündem olmuş her repliğe göndermeler bulunuyor ama irite edici değil. Genelde popüler repliklere alıntılar irite edici olur ancak burada olaya çok güzel yedirip tam yerinde şaka yapılıyor ve güldürüyor.

çakallarla dans 4

Çakallarla Dans 6 filmi konusunda hoşuma gitmeyen tek bir şey var. O da 7 filmin ne zaman geleceğinden bi haber olmak. Çakallarla Dans 6 filmi 2 Aralık Cuma günü vizyona girecek. Ben filmi gayet beğendiğimi ve şakalara bolca kahkaha attığımı söyleyebilirim. O zaman ”Hikmet, Ver Oğlum Müziği!” 🙂

Reklam
Devamını Okuyun

Köşe Yazıları

Vizyon Günlükleri: Wakanda Forever, Holy Spider, Klondike

Yayınlandı

Tarih

588FA771-34D0-411E-9BEA-CD6BFE8755A2_1_201_a
Ayrıksı Kitap

Şu anda sinemada izleyebileceğiniz bazı filmlerin yorumları;

Holy SpiderÇarşaftan Torba

Abbasi’nin işlerine baktığımızda; imge ve simgelerle süslenen tekinsiz atmosfer yaratan bir yönetmen. Border’da azınlık probleminden içe içe geçmiş cinsiyet rollerine oldukça ilginç bir bakış atması, kendisini günümüzün ezber bozan isimlerinin arasına kattı. Bu Cannes ödüllü yeni filmi, radikal islamlaşmanın beraberinde getirdiği utanmaz sıkılmaz sonuçların yeni bir dışavurumu. İran’da ki İslam rejimin yeni yeni darbe aldığı şu günlerde, bu direnişin sembolü olabilecek bir film Holy Spider. 

Örümcek Katili lakaplı adamın şehirdeki seks işçilerini bir bir öldürmesi üstüne İran’ın kutsal şehri Maşhad’a gelen kadın gazeteci Rahimi’nin hikayesini anlatıyor film. Polisiye ve gerilim unsurlarıyla birlikte gizem yaratmamaya özen gösteriyor Abbasi. Kara bir çarşaftan veya Orta Doğu’nun geleneksel motifleriyle süslenmiş bir halıdan ceset torbası yaratarak bu coğrafyadaki kültürleri zan altında bırakıyor. Kadın cinayetlerinin politik olduğu konusunda hemfikir ve bu konuda oldukça sinirli ve provakatif. Finaliyle birlikte katarsisle bulanmış bir dilemmayı seyirciye sunuyor. Ama filmin senaryo olarak basit ve gösterişsiz kaldığını da söylemek gerek. 

Reklam

AUFF’22

Black Panther: Wakanda Forever

Anısı Üzerine

Chadwick Boseman’ın zamansız bir şekilde aramızdan ayrılmasının üzerinden iki yıl geçti. Varlığından daha çok yokluğunda kıymet bildiğimiz isimlerden birisi oldu Chadwick Boseman. Hâlâ onun gidişinin acısı ve etkisi geçmemişken geliyor Wakanda Forever. 

Boseman’ı her anında yad eden bir yas filmi Wakanda Forever. Anıları ve anısı üzerinden oluşturduğu senaryo iskeleti ve dramatik yapıyı layığıyla yerine getiriyor. İlk filmin siyahi kültüründe önemli yer edinmesi ve ödül sezonunda gelen başarısının ardından gelen serinin devam filmi, genel Marvel yapımlarından farklı ve daha özenli bir iş. Yine bu yıl da en az ilk film kadar sahiplenilecek ve sayılacaktır. MCU’da ilk kez gördüğümüz su altı sahneleriyle bambaşka bir deneyim sunarken, feminizm ve farklı etnik kimlik üzerinden verilen mesajların kendisiyle çelişmesi gerçekten o da bambaşka bir durum. 

Klondike

Reklam

Savaşın Beraberinde

Yaşanan uluslararası uçak kazasının ardından Ukrayna – Rusya sınırında yaşayan bir çiftin kendilerini ayrılıkçı grupların zorlaması altında bulurlar. Klondike’nin esinlendiği korkutucu gerçekliğin hâlâ devam etmesi, filmin şok etkisini daha da arttırıyor. Filmin sınır olan bir bölgede geçmesi insanlığın geldiği son noktayı işaret eden önemli detaylardan. Başarılı bir sinematografisi ve mükemmel bir kadın oyuncu performansını da içinde barındırıyor. Bu tür unsurları yetkin bir şekilde harmanlayan Klondike, bir yönetmen başarısı adeta.

AUFF’22

Devamını Okuyun

Popüler