Bizimle iletişim kur
Yazarlık Başvurusu

Köşe Yazıları

Kemikler ve Her Şey Yorumları (Bones and All)

Bugün Kemikler ve Her Şey filmini sizler için izledik. Peki film nasıldı?

Yayınlandı

Tarih

kemik ve her şey
Ayrıksı Kitap

Luca Guadagnino’nun yönetmenlik koltuğunda oturduğu ve başrollerini Taylor Russell ve son döneme damgasını vuran Timothée Chalamet‘in paylaştığı Kemikler ve Her Şey (Bones and All) filmini sizler için izledik. Dilerseniz gelin film nasıldı bir bakalım.

Bu film hakkında aslında konuşacak çok şey var ancak çoğu spoilerlı ancak içiniz rahat olsun, bu yazı spoilersız olacak.

Luca Guadagnino diğer filmlerinde olduğu gibi bu filmde de ön temada başka bir şey izletirken alt temada mesajını çok güzel veriyor. Son zamanlarda çıkan ‘Sosyal Adalet Bekçisi’ filmleri gibi pat diye söylemek yerine alttan alttan gayet güzel mesajını veriyor. Bu filmde ise verilen mesaj toplumdan dışlanan çocuklar desek gayet yeridir.

kemik ve her şey 2

Mesaj çok güzel veriliyor, çok da doğru noktalara parmak basılıyor ancak o parmağı yemeye gerek var mıydı? Bu filmi patlamış mısırınızla izlemeniz imkansız diyebilirim. Filmdeki çoğu sahneler sizi aşırı derecede rahatsız edecek ve bu sahneleri üzülerek söylüyorum ki çok da başarılı yapmışlar. Çok güzel rahatsız oldum.

Filmde ”İnsan Yiyenler” diye özel bir türümüz bulunuyor. Gerçekten de insanları yiyorlar ve bu sahneleri bırakın izlemeyi, düşüncesi bile rahatsız ediyor. Yönetmenlik koltuğunda oturan Luca Guadagnino diğer filmlerinde de bu rahatsızlığı çok güzel yansıtıyordu.

Genel mesaj doğrudan söylenmeyip satır arasında verilmesine rağmen, sırf bazı kitleleri kazanmak için yapılmış ve çok daha hızlı halledilebilir bir sahne olmasına rağmen uzunca gösterilen bir sahne vardı. Bana o kısım baya bir zorlama geldi ancak bu da nazar boncuğu olsun.

Reklam
Radiomoodtv Ekibi

2 saat 10 dakika süresi ile bolca iğreneceğiniz, belki de filmden çıktığınızda (ekibimiz gibi) midenizin bulanabileceği bir deneyimdi ancak bu tarz filmler çok bana hitap etmemesine rağmen oldukça hoşuma gitti.

Bones and All (Kemikler ve Her Şey) filmi, 25 Kasım Cuma günü vizyonda. Şimdiden iyi seyirler!

Devamını Okuyun
Reklam
Yorum gezintisi

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Köşe Yazıları

“Bones and All” Film Yorumu; Çıkışta Bir Bacak Yenir

Yayınlandı

Tarih

images-5
Ayrıksı Kitap

Türkçesiyle “Kemikler ve Her Şey” filmi 25 Kasım’da tüm sinemalarda vizyona girdi. Luca Guadagnino’nun filmografisine yedinci filmi olarak giren Bones and All, editörümüz Tolga Yiğit’in de dediği gibi sinema dünyasına “Yiyiciler” adlı farklı bir türü tanıtmıştır. Yönetmenin bize sunduğu bu türü doğa üstü bir unsuru barındırmayan, günümüzdeki en doğal haliyle bir çeşit vampire ya da akli bali olan bir zombiye benzetebiliriz.

images-4-1

İlk prömiyerinden beri denildiği gibi bolca kanla bezenmiş sahnelere sahip bir uzun metraj izliyoruz. Evet, bu anlattıklarıma rağmen film, ilk başta ailevi sorunları olan genç bir kızın toplum içerisindeki sosyal mücadelesini ve bu sorunların üstesinden gelmeyi hedefleyen bir hikayeyi anlatacak gibi açılış yaparak, seyirciye ters köşe yapıyor. Her ne kadar sahneler arası geçişlerde boş, açık hava sekansları araya girse de, filmin kurgusunu çok sevdim. Özellikle yönetmenin bazı sahnelerde arka planda yaşanan aksiyonu bizlere göstermeyip seyirciyi başka bir yere baktırıp sadece sese odaklanmamızı istemesi, hoşuma giden yanlarından oldu. Bu tür sahneleri izlediğimiz de yönetmenin kurgu masasında oturduğunu hissedebiliriz.

Genel anlamda alt metin gençlerin sorunları, istekleri, kişinin arzuları, kurallar ve nefsin kontrolü gibi unsurlar yatsa da, senaryo olarak daha farklı bir işleyiş ile daha farklı bir film izleyebilirdik. Açıkçası işin içinde kendini yıllarca tutmayı başarabilen bir “yiyici” olan dedektif veya bir FBI ajanının hikayenin içerisinde olmasını isterdim. Bones and All, Suspira ya da Call Me By Your Name (Beni Adınla Çağır) filmlerinin önüne geçemese de, kendini izlettirebilen bir yapım olmayı başarıyor. İyi seyirler dilerim.

Reklam

SİNEMAYLA KALIN.

Devamını Okuyun

Köşe Yazıları

“Poker Face” Film Yorumu: Film Nasıldı?

Yayınlandı

Tarih

images-2-1
Ayrıksı Kitap

Bir kaç gün önce RadioMoodTv ve bidolusinema ekibi olarak filmi izledik. Ve evet ekipçe filmi beğenmedik. Bizlere ilk başta bol entrikalı, bolca akıl oyunları ve de bolca hilenin olduğu, masadaki kartların tekrar tekrar dağıtılacağı ve hikayeyi bunun üzerine kuracağı bir film havası yaratıyor. Lakin sonlara doğru böyle bir gidişatın olmadığını seyirciye belli ediyor.

images-4

Böylelikle her şeyi olabildiğince sade ve etkisiz kılmayı başaran bir son ortaya çıkıyor. Yapımcılar da bunu Russel Crow hatırına sinemaya gidip, üstelik şu zamanda şu pahalılıkta para verip filmi izlememizi istiyor. Böyle işlerin dünyaca ünlü oyunculara bel bağlanarak yazılan senaryolarına ve çekilen filmlerine bir son verilmesi dileğiyle,

SİNEMAYLA KALIN.

Devamını Okuyun

Köşe Yazıları

Acı Bir Parodi: Bir Kitap Kurdundan Mektup (3)

Yayınlandı

Tarih

Yazar

Bir Kitap Kurdundan Mektup Esaretin Bedeli
Ayrıksı Kitap

Az önce okuduğum kitap buradaydı yani içimde. Hem buradaydım hem başka bir yerde. Hayallerime dokundum. Düşüncelerim bir oraya bir buraya savruldu. Zaman oldu önümdeki okyanus ortadan ikiye ayrıldı sanki. Berrak bir gökyüzü beni yuttu. Bir kırlangıç kondu omuzuma. Bir dev benim arkama saklanmaya kalktı. Bir yaprağın dans ederek yere düşüşünü saniye saniye içimde hissettim. Bir çocuk doğdu. Karanlığa renk sıktılar çocuklar. Bir fidan diktiler. O fidan büyüdü, ağaç oldu, o ağacın altında saklambaç oynadılar. Beni de çağırdılar. Bir balinanın peşine takılan bir kaptanın peşine düştüm ben de. Âşık oldum, bana âşık oldular.

Kitap okumanın ve edebiyatın güzelliği budur işte, onu sizden almaya çalışırlar ama alamazlar. Hiç böyle şeyler hissetmemiş miydiniz? Unutmamak için edebiyata ihtiyacınız var, unutmamak için sizin olan bir şeyi… Umut… Umut iyi bir şeydir, belki de en iyisi ve iyiler asla ölmez. Umudumuzu kaybetmemek için kitap okumalıyız. Kitap okudukça göreceksiniz ki yalnız değilsiniz. 

Devamını Okuyun

Popüler