Bizimle iletişim kur

Oyun

The Witcher 4 Hakkında İlk Bilgiler

Vaşak Okulu bize ne gibi bir hikaye sunacak?

Yayınlandı

Tarih

Behzat C Banner

Polonyalı geliştirici CD Projekt RED, beklenen o duyuruyu geçtiğimiz günlerde gerçekleştirdi ve en nihayetinde yeni bir Witcher oyunu üzerinde çalıştıklarını resmen duyurdu. Duyuru ile birlikte bir de görsel paylaşıldı ki bu görselde yer alan madalyon ile oyundan ilk bilgiler açığa çıkmış oldu.

Oyundaki detaylara geçmeden önce CDPR ve Epic Games ile olan anlaşmadan bahsedelim. Witcher 4 dahilinde Epic Games ile yapılan stratejik ortaklık uzun ve birden fazla oyunu içeriyor. Bu ortaklık ile birlikte Epic Games, CDPR’in açık dünya mühendislik tecrübesinden faydalanıp bunu Unreal Engine 5’in gelişimine dahil edecek. Anlaşmanın gün yüzüne çıkan kısmı şimdilik bu olsa da, çoğu kişi buna ilişkin olarak Witcher 4‘ün PC versiyonunun Epic Games Store‘a özel olabileceğini de ortaya koyuyor. Twitter üzerinden buna ilişkin sorulara cevap veren Polonyalı geliştirici, şimdilik böyle bir anlaşmanın söz konusu olmadığını söylemiş olsa da, yapılan bu açıklamanın net bir sıfatı temsil etmediği görmekteyiz. Bundan dolayı milyonlarca satma ihtimalı olan bu oyunu Steam ile aynı anda erişilebilir kılmak istemeyeceklerdir.

CDPR, yeni Witcher oyununun yeni bir destanı başlatacağını belirtmişti ve buradan oyunun ana karakterinin Geralt olmayacağını anlıyoruz. Zaten paylaşılan görsel de ise hikaye’nin School of the Lynx (Vaşak Okulu) ile ilgili olacağını söyleyebiliriz. Ne romanlarda ne de oyunlarda bahsi geçmeyen bu Vaşak okulu’da ne diye sorabilirsiniz, aslına bakacak olursanız Vaşak Okulu, hayranlar tarafından hayali olarak yaratılan bir okul. Ziyadesiyle Kedi okulunun yeniden revize edilmiş hali olduğunu söyleyebiliriz.

Vaşak Okuluna DragonFly ve Lambert önderlik etmektedir. Bu ikiliye ise Gaetan ile Aiden gibi Witcher’lar eşlik ediyor ve kendisini üçüncü oyunda gördüğümüz büyücü Keira Metz‘te yer almaktadır. Kedi Okulunun kötü bir şöhrete sahip olması, bu isimlerin de kötü şöhret ile anılmasına neden olur. Okulun büyücüsü olan Keira Metz, Vaşak Okulunda yeni mutajenler üzerinde çalışır ve yeni Witcher’ların oluşumuna önderlik eder. Kendisinin denemekte olduğu mutajenler tesadüfen Catriona vebasına da çözüm getirmiştir. Ancak daha sonrasında Keira Metz, yeni bir yol arayışı için Vaşak okulundan ayrılmıştır.

İlerleyen yıllarda yeni kıta adı verilen yere ayak basılır ve Witcher’lar da bu yeni bölgeden kendilerine pay edinmek için yerleşke kurarlar. Vaşak Okulu, bu yeni bölgedeki canavarları temizlemek adına çeşitli işler almış ve bu bahane ile yeni kıta’da kendilerine de yer edinmişlerdir. Bu eylemden birkaç yıl sonrasında ise barut icat edilir ve her ne kadar ilkel olmasına karşın Vaşak Okulu Witcher’ları da barutlu silahlar kullanmaya başlar.

Bu hikaye’den anlayacağımız kadarıyla yeni Witcher oyununda ana karakter olarak DragonFly’ı görmemiz yüksek ihtimal arasında bulunuyor. Öte yandan barutlu silahlar gibi yeni ekipmanlar ve yeni kıta gibi yepyeni bölgelerin de oyunda olması kuvvetle ihtimaller arasında. Şayet CDPR, hayranlar tarafından oluşturulan bu hikaye’de değişikliğe gitmezse.

Reklam

Gelelim asıl büyük soruya ve yeni oyunu ne zaman oynayabileceğimize. CD Projekt RED, bu konu hakkında henüz bir açıklama gerçekleştirmemiş olsa da, yeni Witcher oyununun yada bizim tabirimiz ile Witcher 4’ün erken geliştirme aşamasının da çok başında olduğu yönündeydi. Yani ortada elle tutulur hiçbir şey bulunmuyor, bu da oyunu en iyi ihtimal ile 3 ya da 4 yıl sonra oynayabileceğimizi gösteriyor.

Yeni Witcher oyunu hakkındaki teoriler şimdilik böyle, elbette oyunda ne kadarını görüp göremeyeceğimizi geliştiricinin paylaşacağı resmi detaylar eşliğinde öğreneceğiz. Bu detaylar paylaşıldıkça sizlere aktarmaya devam edeceğiz.

Oyun

PUBG Mobile Dünya Şampiyonası 2023 Büyük Finalleri Nerede Yapılacak?

PUBG MOBILE, dünyanın en büyük mobil espor organizasyonlarından PUBG MOBILE Dünya Şampiyonası’nın (PMGC) 2023 yılında Türkiye’de düzenleneceğini duyurdu.

Yayınlandı

Tarih

Yazar

Behzat C Banner

Türkiye’de espor sektörünün gelişimine her zaman olduğu gibi destek veren PUBG MOBILE, çıtayı bir basamak daha yukarı taşıyor. Cumhuriyet’in 100. yılının kutlanacağı 2023 yılında Türkiye, dev bir espor organizasyonuna ev sahipliği yapacak.

Yapılan açıklamaya göre PUBG MOBILE esporunun zirvesi olarak kabul edilen ve en büyük espor organizasyonlarından biri olan PUBG MOBILE Dünya Şampiyonası’nın 2023 finalleri Türkiye’de düzenlenecek. Dünyanın en büyük espor takımlarının kıyasıya mücadele ettiği ve 2022 yılında 4 milyon dolar ödül havuzu bulunan turnuva, Türkiye esporu için önemli bir dönüm noktası olacak.

2023 Yılı PUBG MOBILE Espor Takvimi 

2023 yılı için PUBG MOBILE Pro League’in (PMPL) genişletilmesi, PMPL Elemelerine giden özel amatör eko-sistemi ve daha fazla PUBG MOBILE Regional Clash (PMRC) turnuvasının eklenmesini içeren yeni duyurulara da yer verildi. 

PMPL’de yarı profesyonel ve amatör takımlar için 2024’te turnuvaya giriş için PMPL Elemeleri yer alacak. Takımlar, PUBG MOBILE Ulusal Şampiyonası, PUBG MOBILE Club Open veya 3. parti turnuvalarda yarışarak PMPL Elemelerine giriş hakkı kazanacak. PUBG MOBILE, yarı profesyonel ve amatör takımlar için profesyonelliğe giden yolda oyunculara her zamankinden daha fazla fırsat sunmaya hazırlanıyor. 

Bölgeler arası rekabeti daha heyecanlı hale getirmek için ve 2022 düzenlenen ilk PUBG MOBILE Regional Clash’in başarısından sonra, PUBG MOBILE Esports 2023’te daha fazla turnuvaya imza atacak. PUBG MOBILE Regional Clash, taraftarların favori bölgesel takımlarının PUBG MOBILE Esports’un küresel turnuvaları dışında karşı karşıya gelmelerine olanak sağlıyor. 

2023’ün En büyük Espor turnuvası Türkiye’ye geliyor

2023 yılı aynı zamanda bir kez daha iki küresel turnuvaya sahne olacak. Kasım ayından itibaren başlayacak olan PUBG MOBILE Dünya Şampiyonası, ilk kez Türkiye’nin ev sahipliğinde gerçekleşecek. Temmuz ayında ise Riyad’da düzenlenecek PUBG MOBILE World Invitational turnuvası gerçekleşecek. 

Reklam

PUBG MOBILE Esports ayrıca oyuncu deneyimini geliştirmek için iki format değişikliği yapacak. Oyunları daha heyecanlı ve rekabetçi hale getirmek için tüm turnuvalarda 10 puanlık bir sisteme geçilecek. 

2022 yılında 5 bölgede 13 PMPL turnuvası, PUBG MOBILE Esports turnuvalarına katılan 2000’den fazla profesyonel oyuncu, 343 profesyonel takım ve 2022 PUBG MOBILE Club Open için rekor niteliğindeki 600.000 takım kaydı ile PUBG MOBILE Esports için inanılmaz başarılarla dolu bir yıl oldu. Bu yıl ayrıca PUBG MOBILE Dünya Şampiyonası ve PUBG MOBILE World Invitational için çevrimdışı etkinliklerin geri dönüşüne tanıklık edildi ve hayranlara dünya standartlarında eğlenceli organizasyonlar sunuldu. Ayrıca, hayranlarının sevgisi, desteği ve oyuncuların adanmışlığı sayesinde PUBG MOBILE Esports, kısa süre önce 2022 Espor Ödülleri’nde Yılın Espor Mobil Oyunu ödülünü kazandı. 

PUBG MOBILE ücretsiz olarak App Store ve Google Play Store’dan indirilebilir.

PUBG MOBILE ile ilgili daha fazla bilgi için InstagramYoutubeTikTokFacebookTwitch ve Twitter hesaplarımızdan bizi takip edebilirsiniz. 

Reklam
Devamını Okuyun

Oyun

God Of War Dizisi Geliyor? Hangi Platformda

Yayınlandı

Tarih

Yazar

Behzat C Banner

Dokuz Diyar’a geri dönmeye hazır olun. Efsane oyun God of War, dizi uyarlamasıyla Prime Video’ya geliyor. 💥 Haberler için takipte kalın. 🙌

Devamını Okuyun

Oyun

Nintendo, Call Of Duty İle 10 yıllık Microsoft Anlaşması İmzaladı

Yayınlandı

Tarih

Yazar

Behzat C Banner

Microsoft, oyunun yayıncısını satın alma planının ardından Call of Duty’i Nintendo konsollarına getirmek için 10 yıllık bir anlaşma imzaladı…

Microsoft, Overwatch ve Warcraft’ı da yapan Activision Blizzard’ı 68,7 milyar dolara satın almak istiyor.

Anlaşma, Microsoft’un Call of Duty’nin Sony’nin PlayStation 5’i gibi rakip konsollarda görünmesini engellemesini sağlayacak.

Birleşik Krallık gözlemcisi Rekabet ve Piyasalar Otoritesi (CMA), bunun oyun sektöründeki rekabeti azaltabileceğini söylüyor.

Microsoft durumun böyle olmadığını söylüyor ve şimdi bu unvanı sınırlı bir süre için rakiplerine sunuyor.

Reklam

Anlaşmayı duyururken, Microsoft başkanı Brad Smith aynı teklifin “oturup konuşmaya” istekli olması durumunda Sony için de masada olduğunu söyledi.

Kaynak: BBC.

Devamını Okuyun

Popüler