Bizimle iletişim kur
Yazarlık Başvurusu

Oyun

Unreal Engine 5 Tanıtımında Oyunların Geleceğine Işık Tutuldu

Yeni Tomb Raider duyurusu ve Unreal Engine 5’i kullanan stüdyoların tanıtımı gerçekleşti.

Yayınlandı

Tarih

Unreal Engine 5 Tanıtımında Oyunların Geleceğine Işık Tutuldu
Ayrıksı Kitap

Unreal Engine oyun motorunun geliştiricisi Epic Games, yeni nesil odaklı Unreal Engine 5’in detaylı tanıtımını geçtiğimiz günlerde bir canlı yayın etkinliği ile birlikte gerçekleştirdi. Sunumda yeni Tomb Raider oyununun Unreal Engine 5 ile geliştirildiği duyurulurken aynı zamanda yeni oyun motoru ile çalışan stüdyoların isimleri paylaşıldı. Polonyalı geliştirici CD Projekt RED ise etkinliğe katılan isimler arasındaydı ve merakla beklediğimiz Witcher 4’ü bir kez daha gündeme getirdiler.

Yeni Tomb Raider oyunu duyuruldu – Unreal Engine 5 ile geliştiriliyor

Etkinliğin bomba haberlerinden biri ise yeni Tomb Raider oyununun duyurusu oldu. Serinin geliştiricisi Crystal Dynamics, yeni Tomb Raider oyunu için çalışmalara başladığını ilan etti. Serinin yeni oyunu Unreal Engine 5 ile geliştiriliyor ve tamamen yeni nesil odaklı olacak. Geliştirici ekip oyunun daha yapım sürecinin başında olmalarına rağmen Unreal Engine 5 ile yüksek kaliteli sinematik aksiyon deneyimini oluşturacaklarını ifade etti.

Bu haber ile öğrenmiş olduk ki Days Gone’ın yönetmeni Jeff Ross da Crystal Dynamics ekibine tasarım direktörü olarak dahil olmuş. Kendisinin hangi projede çalışacağı ile ilgili bilgi paylaşılmadı ancak olasılıkların pek fazla olamdığını düşünürsek ya yeni Tomb Raider ya da Perfect Dark oyununda görev alacağını düşünüyoruz.

10 oyun stüdyosu yeni oyunlarını Unreal Engine 5 ile geliştiriyor

Unreal Engine 5’in tam sürüme geçişiyle birlikte 10 oyun stüdyosunun yeni oyunlarını bu yeni nesil oyun motoru eşliğinde geliştirdiği duyuruldu. Epic Games, oyun sektörünün geleceğinde Unreal Engine 5’in vazgeçilmez bir teknoloji olmasını hedefliyor.

Unreal Engine 5 ile çalışan stüdyoların neredeyse tamamının Xbox Game Studios’un birinci parti geliştiricileri olduğunu görüyoruz. Xbox markası Unreal Engine 5’i şimdiden ilk hedeflerine almış büyük markalar arasında bulunuyor ve birinci parti oyunların gelişiminde Unreal Engine 5’in gücünden yararlanacaklar.

Ve elbette, tartışmasız Unreal Engine 5’in bugüne kadarki en yüksek profilli kullanımı, yeni nesil konsollarda yeni motorla nelerin mümkün olduğunu gösterme girişimi olan The Matrix Awakens demosu içindi. Xbox oyunlarında yeni neslin gerçek potansiyelini görmemiz muhtemelen biraz zaman alacaktır.

• inXile
• RARE
• Undead Labs
• The Initiative
• Double Fine
• Ninja Theory
• The Coalition
• Obsidian Entertainment
• CD Projekt RED
• Crystal Dynamics

Reklam

Gears of War serisinin geliştiricisi The Coalition, Unreal Engine 5 ile hazırladıkları teknik demoyu gösterdi

Gears of War ya da yeni adıyla Gears serisinin geliştiricisi The Coalition, bir süre önce yeni Gears oyunu üzerinde çalıştıklarını duyurmuştu. Geçtiğimiz Unreal Engine 5 sunumunda ise yeni oyunda neler yapabileceklerini gösteren bir teknik demo’yu paylaştılar. “The Cavern” isimli teknik demo her ne kadar sinematik bir oluşum olsa da, Unreal Engine 5’in neleri gerçekleştirebileceğini bizlere bir kez daha gösteriyor. The Coalition ekibi, Unreal Engine 5’in karakter modelleri ve yüz animasyonlarında çığır açan bir teknolojiye sahip olduğunu dile getiriyor.

The Witcher 4, Unreal Engine ile yeni nesilin kapısını aralayacak

The Witcher ve Cyberpunk 2077 geliştiricisi CD Projekt Red, bir süre önce The Witcher 4’ün duyurusunu gerçekleştirmişti. Kendi oyun motorları Redengine’den sıyrılan Polonyalı geliştirici Witcher 4’ü yapmak için Unreal Engine 5’i kullanacak. Bu duyuru da beklentileri epey bir yükseltti zira Unreal Engine 5’in gelecekte neler yapabileceğini hepimiz gördük ve CDPR, zengin hikaye sunumu ve açık dünya unsurlarını bu güçlü oyun motoru ile en üst kaliteye çıkartabilecek. Özellikle CDPR ile Epic Games, Unreal Engine 5’in açık dünya materyallerinin gelişimi için birlikte çalışacaklar.

Bunca zamandır Redengine’i kullanan CD Projekt, Cyberpunk 2077’nin sorunlu çıkışı sonrasın şirkette önemli değişikliklere gitmişti. Bunlardan birininde artık eskiyen ve pek çok hataya sebebiyet veren Redengine’i geride bıraktıklarını gösteriyor. CD Projekt RED, Unreal Engine 5’in yardımıyla tıpkı 2015’te The Witcher 3’te olduğu gibi çıtayı tekrar zorlayabilir gibi gözüküyor.

Oyun

“God of War Ragnarok” Yeni Grafiklerle Yeniden Yapıldı – PS2 Grafikli Videoyu İzleyin

Yayınlandı

Tarih

Yazar

God of War Ragnarok PS2
Ayrıksı Kitap

Şu sıralar oyun dünyasının en çok konuşulan yapımı oaln God of War Ragnarok başarılarıyla ses getirmeye devam ederken, yayınlanan ilginç bir video, Ragnarok PlayStation 2’de olsa nasıl olurdu sorusuna cevap verdi. Ortaya çıkan sonuç oyun severleri bir hayli eğlendirdi…

Tüm zamanların en başarılı oyun serilerinden God of War serisinin en yeni oyunu olan Ragnarok, 9 Kasım’da oyun severlerle buluştu. Bu yılın en heyecanla beklenen oyunlarından olan God of War Ragnarok, oyun severler tarafından yoğun ilgiyle karşılandı. Öyle ki oyun, Sony’nin bugüne kadar en hızlı satan PlayStation oyunu olarak tarihe geçti.

God of War ve The Last of Us gibi oyunlardaki ince detayları bulup paylaşarak oyun dünyasında adını duyuran Speclizer, oyun severler arasında hızla yayılan bu videoya da imza atan isim oldu. Speclizer hazırladığı bu yeni videoda, Ragnarok’u PlayStation 2 grafikleriyle yeniden canlandırdı. Eski God of War oyunlarının stiliyle Ragnarok’un dünyasını buluşturan bu videoyu aşağıya sizler için bırakıyoruz. Keyifli seyirler.

Kaynak: Donanım Günlüğü.

Devamını Okuyun

Köşe Yazıları

HAWKED Oyunu Nasıl?

Türkçe dil desteği olan oyun olmayan şu devirde bomba gibi bir oyun geliyor! HAWKED nasıl?

Yayınlandı

Tarih

Yazar

hawked 1
Ayrıksı Kitap

Arkadaşlarınızla veya tek başınıza, bol zamana geçirebileceğiniz veya sınırlı zamanınızı değerlendirebileceğiniz bir oyun düşünün. HAWKED tam olarak böyle bir oyun, oyunun kendi istekleri değil sizin istekleriniz önde. Peki ya nasıl?

Öncelikle oyuna giriş yaptığınızda minik bir hikaye sizi karşılıyor ve daha sonrasında antrenman modunda oyunu öğreniyorsunuz. Gözüme çarpan ilk şey bu hikaye ekranında yazılar kutulara sığmıyordu. Oyunun orijinali yurt dışı kaynaklı olduğu için Türkçe versiyonunda bunların olması normal şuraya bir parantez açacağım ki Türkçe dil desteği olması bile muazzam bir şey ancak benim bu oyundan beklentim çok yüksek olduğu için bunun düzeltilmesi gerektiğini düşünüyorum.

Kısa ve güzel bir şekilde ilgimizi çeken hikayeden sonra antrenman modumuza giriş yapıyoruz. Hikaye moduna şahsen benim ”ohaaa” diyerek başladığım hook atma özelliği ile başlıyoruz fakat sanki o anı geçiştirmek için konulmuş bir hook gibime geldi. Oyunun devamı kısımlarında o hooku daha fazla kullanabileceğimizi düşünmek içimi kıpır kıpır ediyor.

Daha sonrasında silah ve iyileştirme araçları buluyoruz fakat bu eşyaları bulduğumuz sandıklar ve etrafta olan bombaları ayırt etmeniz çok zor. Birkaç kere sandık mı bu diyerek patlattığım bombalara ölüp yeniden başlamam gerekti.

Onun dışında oyunun ambiyansı HARİKA. Silah ve bomba gereçleri de bu ambiyansı destekleyecek şekilde güzel olmuş. Vuruş hissiyatı vs detaylar kesinlikle çok hoşunuza gidecek ancak şuanda yakın dövüş için kullandığınız özelliğin animasyonu çok yapay fakat dediğim gibi oyun henüz daha çıkış yapmadı, düzeltilecektir diye umuyorum. Ayrıca oyunda karakter seçme gibi bir ekran daha var fakat seçenekler çok az, o da güncellemelerle artacaktır.

Oyun içi yapacağım yorumlar bu kadar. Benim çok hoşuma giden ve çok potansiyelli bir oyun olan HAWKED’ın maalesef çok büyük bir oyun dışı sorunu var. Sistem özellikleri. Oyun grafiksel anlamda çok yüksek gözükmemesine karşın çok hoşunuza gidiyor tamam bir sıkıntı yok bu konuda. Temadan ötürü bu başarı zaten. Fakat böyle bir oyunun minimum gerektirdiği ekran kartı GTX 1060 olmamalı. Bir kere felsefesine ters.

Gereken Minimum Sistem Gereksinimleri:

Reklam

İşlemci: Intel Core i5 (2.80 GHz) Ekran Kartı: GTX 1060 Bellek: 16 GB

Gereken Önerilen Sistem Gereksinimleri:

İşlemci: Intel Core i7 Ekran Kartı: GTX 2060 Bellek: 16 GB

Ancak kendi sitelerinde de belirttikleri gibi, oyun henüz daha erken erişim aşamasında olduğu için bu optimizasyon sorunun düzeltileceğini inanıyor ve umuyorum. Buraya tıklayarak şuanda sadece PC, ilerleyen zamanlarda ise konsollara da gelecek olan HAWKED’ın Steam Sayfasına ve Sitesine erişebilirsiniz.

Reklam
Devamını Okuyun

Oyun

PlayStation 6 İçin Lansman Tarihi Belli Oldu Mu?

Yayınlandı

Tarih

Yazar

PlayStation 6
Ayrıksı Kitap

PlayStation 6 lansman tarihi belli olmuş olabilir mi?

Birleşik Krallık düzenleyici otoritesi CMA’nın Microsoft’un önerdiği 69 milyar dolarlık Activision Blizzard hissesini satın almasının ardından, Sony PlayStation’dan yeni bir gizli belge bugün kamuoyuna açıklandı. Habere göre PlayStation, 2027 yılına kadar Call of Duty serisi üzerindeki haklarını kaybedebilir. Aynı zamanda yeni nesil PlayStation konsolları da tanıtmayı hedefliyor. Tarihler gizlendi. Ancak Sony, yeni nesil oyun konsollarını 2027’den sonra tanıtmayı planlıyor.

Sony’nin, Microsoft’un Activision ile yaptığı mevcut anlaşmaya ek olarak sunduğu 10 yıllık teklifini kabul edip etmediği bilinmiyor. 2028 yılına kadar yeni bir konsol çıkarsa PS5, diğer PlayStation konsolları ile kıyaslanabilir bir yaşam döngüsüne sahip olacak ki, bu da 8 yıla yakın bir süre. Call of Duty geleneksel olarak konsola erken erişim sağlıyordu. Ayrıca çok fazla hayrana sahip oyunun kaybedilmesi pek olumlu olmayacak gibi gözüküyor.

Candy Crush adlı dev bir mobil oyun, Activision Blizzard King birleşmesi sayesinde artık Xbox’ın eline geçecek. Hem Candy Crush hem de Call of Duty, bu birleşmenin mihenk taşlarını oluşturuyor ancak Call of Duty, Sony ve Xbox karşı karşıya gelmesine yol açan tek faktör. Henüz iddialar gerçek mi değil mi belli değil. İlerleyen günlerde hep birlikte göreceğiz.

Kaynak: Donanım Günlüğü.

Reklam
Devamını Okuyun

Popüler