Bizimle iletişim kur
Top Gun Maverick

Sinema

90’ların En İyi 10 Bilim Kurgu Filmi – Top10

80’ler bilim kurgu film serimizin ardından, 90’lı yıllarda çekilmiş olan bilim kurgu filmleriyle karşınızdayız. 80’li yıllardaki bilim kurgu filmleriyle 90’lı yıllar bilim kurgu filmleri arasında çok büyük farklar görülmüyor…

Yayınlandı

Tarih

Top10 - Bilim Kurgu Filmleri 90'lar

80’ler bilim kurgu film serimizin ardından, 90’lı yıllarda çekilmiş olan bilim kurgu filmleriyle karşınızdayız. 80’li yıllardaki bilim kurgu filmleriyle 90’lı yıllar bilim kurgu filmleri arasında çok büyük farklar görülmüyor. Görüntü ve ses efektleri açısından gelişim gösteren 90’lı yılların bilim kurgu filmleri konu olarak aynı şekilde 80’li yıllardaki gibi izleyenler için olabilmesi imkansız olarak görülüyordu. Bu videomuzda sizler için 90’lı yılların ön plana çıkan 10 bilim kurgu filmini derledik. Robin Williams’ın başrolünde yer alıp bir robot adamı canlandırdığı Bicentennial Man, eXistenz, Stargate, Dinozorların yeniden canlandığı Jurassic Park, başrolünde Keanu Reeves’in yer aldığı The Matrix ve 12 Monkeys gibi filmler seni 90’ların En İyi 10 Bilim Kurgu Filmi videomuzda bekliyor. Baştan sona bu filmler hakkında bilgileri bulacağın ve fragmanlarını izleyerek fikir edinceğin videomuzu hemen izlemeye başla. 90’ların En İyi 10 Bilim Kurgu Filmi – Top10, Film İzle

Sinema

Doctor Strange’deki İlluminati Üyeleri Kimdir?

Sinemaya damga vuran filmdeki ünlü ekibi gelin yakından tanıyalım!

Yayınlandı

Tarih

illuminati

İlluminati çizgi romanlarda, Tony Stark (Iron Man) ve Reed Richards (Mr. Fantastic) tarafından kurulan gizli bir ekiptir. Doctor Strange In The Multiverse Of Madness filminde ise bu ekibin ilk canlı halini gördük. Çizgi romanlardaki ekibe göre biraz farklı olan bu sinematik takıma birlikte bakalım. Bu yazı spoiler içermektedir.

Soldan sağa: Captain Carter, Black Bolt, Mr. Fantastic, Captain Marvel

Mr. Fantastic

Mr.Fantastic (Reed Richards), Fantastic Four ekibinin üyesi de olsa İlluminati’nin kurucusudur. Süper esneme gücü ve Marvel evreninin en zeki insanlarından biri olarak diğer ekip üyeleriyle omuz omuza savaşmaktadır. Bu filmde, yıllardır hayranların bu rolü canlandırmasını istediği John Krasinski sonunda hayranların istediğini gerçekleştirdi ve kısa bir süre için de olsa kendisini görmek gayet güzeldi. Yeni çıkacak Fantastik Dörtlü filmi için de şimdiden beklentiler başladı diyebiliriz.

Professor X

Professor X (Charles Xavier), aslında X-Men’in kurucusu ve bir üyesi de olsa İlluminati ekibinde de yer almaktadır ve takıma elinden gelen her türlü yardımı etmek için var gücüyle savaşır. Psişik güçleriyle insanların aklına girip onları kontrol bile edebilir. Bu filmde de efsaneleşmiş X-Men filmlerinden alışık olduğumuz efsanevi oyuncu Patrick Stewart, yıllar sonra rolüne geri dönerek hayranlarını oldukça sevindirdi.

Black Bolt

Black Bolt (Blackagar Boltagon), Inhumans ekibinin lideri ve Attilan’ın kralıdır. Kendisi ekibe katılan ilk üyelerdendir ve ağzından çıkacak bir cümle bütün Dünya’yı yok edebilir. Bu özel gücünün eksi yanı olarak da konuşamamaktadır bu yüzden de işaret diliyle insanlarla iletişime geçmektedir. 2017 senesinde Marvel’ın ilk dizi denemelerinden olan ve çoğu kişiden negatif yorum alan Inhumans dizisinde karakteri canlandıran Anson Mount, bu filmde tekrar izleyici karşısına çıkarak belki gelecekte tekrar onu görebileceğimizin işaretini verdi.

Baron Mordo

Baron Mordo (Karl Amadeus Mordo), normal şartlarda İlluminati’nin bir üyesi olmasa da bu filmde ekibin bir parçası olarak karşımıza çıktı. Baron Mordo, Doctor Strange’in eski arkadaşı sıkı da bir düşmanıdır. Önceki filmde de gördüğümüz, Chiwetel Ejiofor tarafından canlandırılan karakteri gelecek filmlerde de göreceğiz.

Captain Marvel

Captain Marvel (Maria Rambeau), Marvel evrenindeki kozmik karakterler arasındaki en güçlülerdendir. Bu filmde farklı olarak Carol Danvers’ı değil, en yakın arkadaşı olan Maria’yı Captain Marvel olarak gördük. 2019’da çıkan Captain Marvel filminde de Maria Rambeau’yu canlandıran Lashana Lynch, beklenmedik bir şekilde ekrana geldi. Kim bilir, belki sonraki Captain Marvel filminde bizi sürprizler bekliyor olacak.

Captain Carter

Captain Carter (Peggy Carter), süper insan serumunu Kaptan Amerika olarak bildiğimiz Steve Rogers yerine Peggy’nin almasıyla karşımıza çıkan kahramandır. İlk başta Marvel’ın “What If ?” dizisinde karşımıza çıkan bir karakter olmasına rağmen, hayranlar tarafından o kadar beğenilmiş olmalı ki bu filmde de İlluminati’nin bir üyesi olarak gördük. 2011’den beri Peggy karakterine can veren Hayley Atwell seyircilerin karşısına, Captain Carter olarak çıktı. Belki ilerleyen projelerde süper insan olan Captain Carter’ı tekrardan görebiliriz.

İlluminati ekibi karşımıza tekrar çıkar mı bilemeyiz ama bu karakterleri son defa görmek istemediğimiz kesin. Bu filmdeki bütün İlluminati üyelerini biraz daha tanıdığımıza göre artık elimizden sadece bekleyip neler olacağını görmek gelir.

Devamını Okuyun

Sinema

Doctor Strange’i Neden Beğenmedim?

Geçtiğimiz hafta vizyona giren son MCU filminin spoiler içeren incelemesi

Yayınlandı

Tarih

Doctor Strange Çoklu Evren Çılgınlığında Türkiye'de Tüm Zamanların En Yüksek Açılış Hasılat Rekorunu Kırdı

Doctor Strange In The Multiverse Of Madness filmi uzun zamandır Marvel hayranlarının beklediği bir filmdi. Yönetmen koltuğunda efsanevi ilk Spider-Man üçlemesinin yönetmeni Sam Raimi otururken, oyuncu kadrosunda ise önceki filmde rol alan Benedict Cumberbatch, Rachel McAdams ve Benedict Wong yer alıyor. Kadroya katılan yeni isimlerle birlikte, geçtiğimiz hafta vizyona giren film, çoğu hayran tarafından beğenilmedi. Bu yazıda da filmi neden beğenmediğimi anlatıyorum. Hemen kötü eleştiri yapmadan önce filmin iyi kısımlarıyla başlamak istiyorum. Dikkat, bu yazı spoiler içermektedir.

Doctor-Strange-In-The-Multiverse-Of-Madness

Filmin İyi Yanları

1- Muhteşem Oyunculuklar

Bütün kadro, şahane bir performans sergilemiş filmde. Gerçekten her sahnede kendinizi filmin içinde hissedebiliyorsunuz. Her duyguyu, her düşünceyi, en ufak mimiği bile şahane bir şekilde oynamışlar. Özellikle de Scarlet Witch rolünde Elizabeth Olsen, üstün bir performans sergilemiş.

2- Clea’nın Gelişi

Clea, çizgi romanlarda Karanlık Boyut’un büyücüsü, aynı anda Doctor Strange’in de eşidir. Bu güçlü karaktere de Charlize Theron gibi başarılı bir oyuncunun hayat vermesi cidden gelecek filmler için heyecan yaratıyor.

Reklam

İyi taraflarını anlattıktan sonra şimdi filmin beğenilmeyen kısımlarına bir göz atalım.

Filmin Kötü Yanları

1- Illuminati

Illuminati, normal şartlarda Marvel evreninin en güçlü karakterlerinden oluşan bir ekipken, bu filmde neredeyse hiç güçlü değillerdi ve saçma şekillerde Wanda’ya karşı savaşı kaybettiler. Dünyanın en zeki adamı olan Reed Richards, Wanda gibi tehlikeli bir rakibe karşı sadece kolunu uzatarak yok oldu. Aynı şekilde belki de Marvel evreninin en güçlü karakterlerinden biri olan Captain Marvel, sadece bir heykelin altında kaldı. Bu şekilde saydıkça sayılabilir, kısaca söylemek gerekirse Illuminati bir hayal kırıklığıydı.

2- Film Uzunluğu

Doctor Strange In The Multiverse Of Madness filmi çok fazla olaya, karaktere ve hikayeye sahipken 126 dakika gibi nispeten kısa bir süreye sahipti bu yüzden de çoğu olay, oldu bittiye gelmiş gibi hissettirdi.

3- Senaryo Problemleri

Reklam

Az önce de söylediğim gibi filmde çok fazla olay varken, bu kadar kısa süreye sıkıştırılınca, senaryoda da doğal olarak bazı sıkıntılar olacak. En basit örneği, tüm film boyunca güçlerini nasıl kullanacağını bilmeyen America Chavez karakteri, Doctor Strange’in yaptığı kısa bir konuşmayla ustalıkla güçlerini kullanmaya başladı. Bunun gibi daha bir çok verilebilecek örnek var tüm film boyunca.

Doktor strange charc_card

4 – Mantık Hataları

Önceki filmlerde gördüğümüz Doctor Strange fazlasıyla güçlü bir karakterken, filmin başlarında bu güçlerinden nedense eser yoktu. Wong karakteri için de aynısı geçerli. Bunların haricinde Strange, ziyaret ettiği son evrende karşılaştığı Darkhold tarafından yozlaşan Doctor Strange kadar fazla Darkhold’u kullanmamasına rağmen filmin sonunda paralel evrendeki Doctor Strange gibi 3. bir göze sahip oldu. Belki ilerleyen filmlerde bu duruma bir açıklık getirilecek ancak şimdilik bilemeyiz bunu.

Hem iyi hem de kötü yanları olsa da, filmin her türlü ses getirdiği ve yeni bir filmle daha karşımıza çıkacağı kesin. Belki bir sonraki film bu şekilde olmaz. Her ne olursa olsun Doctor Strange’i ve filmdeki diğer karakterleri diğer projelerde görmek için sabırsızlanıyoruz.

Ekibimizden Aslıhan ve Tolga’nın Yorumları da Aşağıdaki Videomuzda Sizi Bekliyor

Reklam

Devamını Okuyun

Sinema

Doctor Strange 2 Türkiye’de En Yüksek Açılış Hasılat Rekorunu Kırdı

Akıllara Durgunluk Veren Doğaüstü Macera Zirveye Oturdu!

Yayınlandı

Tarih

Doctor Strange Çoklu Evren Çılgınlığında Türkiye'de Tüm Zamanların En Yüksek Açılış Hasılat Rekorunu Kırdı

Çoklu Evren’in kapılarını aralayarak sınırları her zamankinden daha ileri zorlayan Marvel Studios’tan Doktor Strange: Çoklu Evren Çılgınlığında, vizyona girdiği ilk hafta sonu tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de gişede büyük bir başarı elde etti. 6 Mayıs’ta vizyona giren film, ilk üç günde (Cuma-Cumartesi-Pazar) 616.854 seyirci rakamına ulaşarak 24.120.874 TL hasılat elde etti.  

Böylece ilk üç gün içinde ülkemizde hasılat rakamlarına göre tüm zamanların en iyi açılış yapan filmi oldu!

Marvel Studios’tan Doktor Strange: Çoklu Evren Çılgınlığında şimdi sinemalarda!

Marvel Studios’tan “Doktor Strange Çoklu Evren Çılgınlığında” filmi ile Marvel Sinematik Evreni, Çoklu Evrenin kapılarını açıyor ve sınırları her zamankinden daha ileri zorluyor. Hem eski hem de yeni mistik yol arkadaşlarının yardımıyla, gizemli yeni bir düşmanla yüzleşmek için Çoklu Evrenin akıllara durgunluk veren ve tehlikeli alternatif gerçekliklerini kat eden Doktor Strange ile bilinmeyene yolculuk başlıyor. Filmin başrollerinde Benedict Cumberbatch, Chiwetel Ejiofor, Elizabeth Olsen, Benedict Wong, Xochitl Gomez, Michael Stühlbarg ve Rachel McAdams yer alıyor. Filmin yönetmenliğini Sam Raimi, yapımcılığını ise Kevin Feige üstleniyor.

Reklam

Devamını Okuyun

Popüler