Bizimle iletişim kur

Sanat

AKM’de Bu Hafta (29 Ocak – 4 Şubat Etkinlikleri)

Yayınlandı

on

Radio Mood App

Türkiye’nin kültür ve sanat merkezi AKM, en yeni ve gelişmiş sahne teknolojisiyle seçkin etkinliklere ev sahipliği yapmaya devam ediyor…

Atatürk Kültür Merkezi, 29 Ocak- 4 Şubat tarihleri arasında birbirinden özel tiyatro, opera, sergi, sinema ve konserlere ev sahipliği yapacak. ‘Şakşakçılar’ oyunu AKM Tiyatro Salonunda sahnelenirken, İstanbul Devlet Opera ve Balesi, ‘Fındıkkıran’ balesi ve ‘La Boheme’ operası ile AKM Türk Telekom Opera Salonunda izleyici karşısına çıkacak.

DON GIOVANNI- İSTANBUL DEVLET OPERA VE BALESİ

29 OCAK – 20:00 -TÜRK TELEKOM OPERA SALONU

Reklam

İstanbul Devlet Opera ve Balesinin sahneleyeceği, Wolfgang Amadeus Mozart’ın bestelediği ‘Don Giovanni’ operası, 29 Ocak tarihinde AKM Türk Telekom Opera Salonunda izleyiciyle buluşuyor. Dahi librettist Lorenzo Da Ponte’nin kaleme aldığı librettosu ile kara komedi olarak nitelendirilen opera; insan doğasının en iyisinin ve en kötüsünün sergilendiği, ruhsal ve dünyevi arzuların, komedi ve trajedinin Mozart’ın dehası ile birleşmesinden doğdu. Aytaç Manizade’nin sahneye koyduğu eserde İDOB Orkestrasını İbrahim Yazıcı yönetiyor. Dekor tasarımı Efter Tunç, kostüm tasarımı Serdar Başbuğ, ışık tasarımı Kemal Yiğitcan imzalı. Eserin koro şefi ise Volkan Akkoç.

ŞAKŞAKÇILAR

29 OCAK -20:30 -AKM TİYATRO SALONU

Fransız yazar Fred Radix’nin kaleme aldığı, Çağlar Çorumlu’nun yönettiği ve başrolünde olduğu ‘Şakşakçılar’, 29 Ocak, 20:30’da AKM Tiyatro Salonunda seyirciyle buluşacak. Oyun, 1895 yılı Paris tiyatrolarında, seyirci arasına karışarak doğru zamanda alkışlatmakla görevli şakşakçıların hikayesini anlatıyor.

ODADAKİ SİHİRBAZ

Reklam

30 OCAK – 14.00 ve 16.00 -AKM ÇOK AMAÇLI SALON

Kubilay QB Tunçer’in yönetimindeki ‘Odadaki Sihirbaz’ adlı gösterisi 30 Ocak’ta 14.00 ve 16.00 saatlerinde AKM Çok Amaçlı Salonda minik izleyicilerle buluşuyor. 3+ yaş grubu çocuklar ve yetişkinler için keyifli bir deneyim sunacak 50 dakikalık bu oyun, dünya genelinde 16 yıldır sergilenen QB Tuçer’in oyunlarıyla dolu. İzleyiciler, havada uçuşan sihirler ve rengarenk görsel şölen ile unutulmaz anlar yaşayacak.

LA BOHEME – İSTANBUL DEVLET OPERA VE BALESİ

31 OCAK -20:00 -TÜRK TELEKOM OPERA SALONU

İstanbul Devlet Opera ve Balesi’nin sahneleyeceği, 31 Ocak tarihinde Atatürk Kültür Merkezi Türk Telekom Opera Salonunda sanatseverlerle buluşacak olan ‘La Boheme’ Operası, besteci Giacomo Puccini’nin (1858-1924) başyapıtlarından biri olarak kabul ediliyor. Librettosu Luigi Illica ve Giuseppe Giacosa tarafından yazılan bu dramatik ve romantik opera, dünyada en çok sahnelenen ve sevilen operaların arasında yer alıyor. İtalyanca seslendirilecek olan eseri, Evin Atik sahneye koyuyor. İstanbul Devlet Opera ve Balesi Orkestrasını İbrahim Yazıcı yönetecek.

Reklam

USTALARDAN İZLER II – İSTANBUL DEVLET MODERN FOLK MÜZİK TOPLULUĞU

31 OCAK -20.00 -AKM TİYATRO SALONU

İstanbul Devlet Modern Folk Müzik Topluluğu tarafından düzenlenen ‘Ustalardan İzler II’ konseri 31 Ocak 2024 Çarşamba günü saat 20.00’de AKM Tiyatro Salonunda müzikseverler ile buluşacak. 70’ler ve 80’ler Türk Pop müziğinin en güzel şarkıları, Bora Kayalar yönetiminde, Sevingül Bahadır, Cihan Okan, Jülide Karan solistliğinde seyirciyle buluşacak.

FINDIKKIRAN -İSTANBUL DEVLET OPERA VE BALESİ

1 ŞUBAT – 20:00 ve 3 ŞUBAT – 16: 00 – TÜRK TELEKOM OPERA SALONU

Reklam

İstanbul Devlet Opera ve Balesi, Rus besteci P. İ. Çaykovski’nin 1891 yılında bestelediği son eseri olan, küçük Alman kız Clara Stahlbaum’un yeni yıl hediyesi olarak aldığı fındıkkıran oyuncağı ile ilgili rüyalarının konu edildiği ‘Fındıkkıran’ balesini sahneleyecek. Koreografisi Mehmet Balkan’a (M. Petipa – L. Ivanov’dan sonra) ait. İki perdelik eseri Lale Balkan, 1-3 Şubat 2024 tarihlerinde Atatürk Kültür Merkezi Türk Telekom Opera Salonunda sahneye koyacak.

BİR ZEBRA MÜZİKALİ – ÇOCUK OYUNU

1 ŞUBAT- 15:00 -AKM TİYATRO SALONU

Barış Can Çelik’in yazdığı, Alim Dedei’nin yönettiği, Burak Aydın, Tarkan Demirtaş, Nihal Arslan, Fatma Doyuk, Özlem Gönül ve Elif Atalay’ın rol aldığı ‘Bir Zebra Müzikali’ AKM Tiyatro Salonunda saat 11.00’de minik izleyicilerle buluşacak. Kharo Çölü’nde yaşayan zebraların macerasını konu alan oyun, müzik, dans ve macera dolu bir atmosfer sunacak.

AYŞEGÜL SARICA’YI ANMA KONSERİ – İSTANBUL DEVLET SENFONİ ORKESTRASI DENİZBANK KONSERLERİ

Reklam

2 ŞUBAT -20:00 -TÜRK TELEKOM OPERA SALONU

İstanbul Devlet Senfoni Orkestrasının bu haftaki konseri, ülkemizin yetiştirdiği güzide piyanistler arasında yer alan, sanatsal başarılarla süslediği yaşamını değerli çalışmalar ve ödüllerle taçlandıran Türk piyanist Ayşegül Sarıca’ya ithaf ediliyor. Repertuarda, kendisi de bir piyano virtüözü olmak isterken, geçirdiği sakatlık sonucu bu şansı kaybetse de piyano repertuvarına eşsiz eserler armağan eden Robert Schumann’ın eserleri yer alacak. Konserde Piyanist Gülsin Onay’ın yorumuyla, Ayşegül Sarıca’nın da İstanbul Devlet Senfoni Orkestrası ile en son seslendirdiği eser olan Schumann’in ‘Birinci Piyano Konçertosu’nu seslendirilecek. Konserin ikinci bölümünde ise İtalyan şef Alessandro Bonato yönetimindeki orkestra, bestecinin yaşadığı üzüntüler sonucu, fiziksel ve ruhsal olarak oldukça zor bir dönemden geçerken bestelediği ‘İkinci Senfonisi’ni seslendirecek.

GÜLDESTAN- MDT İSTANBUL

2 ŞUBAT -20.00 – AKM TİYATRO SALONU

İstanbul Devlet Opera ve Balesi- Modern Dans Topluluğu İstanbul’un sahneleyeceği ‘Güldestan’ 20. Yılını kutluyor. Beyhan Murphy’nin yönetmenliği ve koreografisi ile Mercan Dede’nin müzik yönetmenliğinde gerçekleşecek performansta, modern ve klasik dans, elektronik ve geleneksel müzik bir araya getiriliyor. Dans gösterisi, 2 Şubat Cuma saat 20.00’de AKM Tiyatro Salonunda sahnelenecek.

Reklam

SAZ ESERLERİ VE KÜRDİLİHİCAZKAR FASLI -İSTANBUL TARİHİ TÜRK MÜZİĞİ TOPLULUĞU

2 ŞUBAT – 19:00 -ÇOK AMAÇLI SALON

İstanbul Tarihi Türk Müziği Topluluğu, 2 Şubat Cuma günü saat 19.00’da AKM Çok Amaçlı Salonda ‘Saz Eserleri ve Kürdilihicazkar Faslı’ konseri düzenleyecek. İlk bölümünde kronolojik bir kompozisyon gözetilerek hazırlanmış saz eserleri, ikinci bölümde ise kürdilihicazkar makamında bir meydan faslı; topluluğun sanatçıları Mustafa Tabak (kanun, ses), M. Enes Üstün (lavta, def, ses), Ahmet Yağmur Kucur (tanbur, ses), Ömer Aşcıoğlu (kemençe), Enes Durceylan (rebab, ses), Emre Elifoğlu (çello) ve Mehmet Salih Sırmaçekiç (bendir, darbuka) tarafından icra edilecek.

WOLFIE HARİKALAR OPERASINDA

3 ŞUBAT- 12:00 ve 15:00 -AKM TİYATRO SALONU

Reklam

‘Wolfie Harikalar Operasında’, zamanı olmayan bir mekâna düşen Yönetmen’in, opera eserini hayata geçirme serüvenini konu alınıyor. Operayı tanımaya çalışan Yönetmen’in seçmeler sırasında Mozart’ın küçüklüğü Wolfie’yi görmesi ile macera başlıyor. Besteci Şef Umut Kosman’ın yönettiği eserin yapımcılığını Duende Global, rejisörlüğü Caner Akın üstleniyor. Tan Sağtürk Akademi dansçılarının katılımıyla sahnelenecek Wolfie Harikalar Operası, 3 Şubat Cumartesi günü, saat 12.00 ve 15.00’te AKM Tiyatro Salonunda gerçekleşecek.

YOLCA ‘MÜZİKLİ DERVİŞ MASALLARI- MEYDAN MEŞKLERİ

3 ŞUBAT -19:00 -ÇOK AMAÇLI SALON

Tasavvuf İrfan ve Meydan Meşkleri Topluluğu tarafından icra edilecek olan Yolca ‘Müzikli Derviş Masalları’ performansı 3 Şubat 2024 Cumartesi saat 19.00’da Atatürk Kültür Merkezi Çok Amaçlı Salonda İzleyiciyle buluşuyor.

GÜNEŞLE BULUŞMAK İSTEYEN KARDAN ADAM -İSTANBUL DEVLET TİYATROSU

Reklam

4 ŞUBAT – 12.00 ve 15:00- AKM TİYATRO SALONU

İstanbul Devlet Tiyatrosu, 4 Şubat Cumartesi günü saat 12.00 ve 15.00’de AKM Tiyatro Salonunda ‘Güneşle Buluşmak İsteyen Kardan Adam’ çocuk oyununu sahneleyecek. Sevgi, dostluk, paylaşım, umut ve samimiyeti konu alan Elif Erdal’ın yönettiği oyunda Tolga Kortunay, Asena Hotamış, Berk Yaparel, Zeynep Kızıltan Şıkyıldız, Su Lara Aslan, Tuğba Ülgen, Cihan Akyürek, Pelin Köksal, Onur Camcı, Dinçer Simsar rol alıyor.

ENSTRÜMANLARI TANIYALIM II ‘YAYLILAR’ – İSTANBUL DEVLET OPERA VE BALESİ

4 ŞUBAT – 13.00 – AKM TİYATRO SALONU FUAYE

Enstrümanları Tanıyalım II ‘Yaylılar’ etkinliğinde İstanbul Devlet Opera ve Balesi Orkestrasının sanatçıları ile minik sanat severler bir araya gelecek. Yaylı sazların tanıtımı ile başlayacak etkinlikte, çocuklar keman, viyola ve viyolonsel ile tanışacak ve ardından sanatçılar performanslarını sergileyecek. İnteraktif olan etkinlik ücretsiz olarak, 4 Şubat 2024 Pazar günü saat 13.00’de Atatürk Kültür Merkezi Tiyatro Salonu Fuayesinde gerçekleşecek.

Reklam

EVVEL ZAMAN İÇİNDE – ÇOCUK OYUNU

4 ŞUBAT 14:00 ve 15:30 – AKM ÇOK AMAÇLI SALON

4 Şubat Pazar günü saat 14.00 ve 15.30’da AKM Çok Amaçlı Salonda Mehmet Erbil’in yazıp yönettiği ‘Evvel Zaman İçinde’ kukla oyunu, canlı müzik ve özel tasarım kuklalarla dolu bir yolculuğa davet ediyor. Eray Zerkes’in müziğiyle renklenen bu fantastik gösteride, çocuklar ördeklerden ejderhalara, devlerden Anka kuşlarına kadar birbirinden ilginç karakterlerle karşılaşacaklar.

‘TEMAS İSTANBUL’ SERGİ

19 OCAK – 11 ŞUBAT – GALERİ

Reklam

Millî İstihbarat Teşkilâtının 97. kuruluş yılına ithafen gerçekleştirilen ‘Temas İstanbul’ istihbarat ve strateji temalı dijital sergi, 19 Ocak – 11 Şubat tarihlerinde pazartesi günleri hariç 11.00 – 20.00 saatleri arasında AKM Galeride ziyarete açık olacak.

Sanat

Animal Inside Out – Gerçek Hayvanların Anatomi Sergisi Nerede Açıldı?

Yüzlerce markaya ve sınırsız eğlenceye ev sahipliği yapan İstanbul Cevahir,
kapılarını “Body Worlds: Animal Inside Out – Gerçek Hayvanların Anatomi Sergisi için ziyaretçilerine açtı. Peki sergi ne zamana kadar gezilebilir?

Yayınlandı

on

Yazan

Radio Mood App

Birbirinden farklı etkinliklere ve yüzlerce markaya ev sahipliği yapan İstanbul Cevahir, dünyaca ünlü HUPALUPA Expo, ‘Animal Insıde Out’- Gerçek Hayvanların Anatomi Sergisi’ni ziyaretçileriyle buluşturdu. 5 Temmuz itibarıyla kapılarını açan sergi, hayvanların iç dünyasını yakından keşfetmek isteyen herkese farklı bir deneyim sunuyor.

HUPALUPA Expo, Body Worlds: Anımal Insıde Out Sergisi 1 Eylül’e kadar İstanbul Cevahir’de!

İstanbul Cevahir ev sahipliğinde gerçekleşen HUPALUPA Expo, “Body Worlds: Animal Inside Out – Gerçek Hayvanların Anatomi Sergisi”, hayvanların iç anatomisini büyüleyici bir şekilde gözler önüne seren eşsiz bir sergi olması ile biliniyor. Bunun yanı sıra, ilk kez Alman Anatomist Gunther von Hagens’in plastinasyon tekniğini kullandığı sergi, daha gerçek bir deneyim fırsatı sunuyor.

Nat Geo Wild lisanslı içerikleriyle zenginleştirilen sergi, İstanbul Cevahir ziyaretçilerine; birçok farklı hayvan türünün kas, damar ve kemik yapılarını detaylı bir şekilde inceleme şansı tanıyor. Hem bilim meraklıları hem de hayvanseverler için benzersiz bir deneyim olan sergi, 1 Eylül tarihine kadar 1.kat Eski Eğlence merkezi alanında misafirlerini bekliyor.

Etkinlik hakkında detaylı bilgi ve biletler için www.anatomisergisi.com web sitesini ziyaret edebilirsiniz.

Reklam
Devamını Okuyun

Sanat

Bergama Tiyatro Festivali Ne Zaman Başlıyor? Hangi Oyunlar Var?

Sürdürülebilir, paylaşan ve dönüşen bir festival olma hayaliyle yola çıkan Bergama Tiyatro Festivali, T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın katkıları, İzmir Büyükşehir Belediyesi ve Bergama Belediyesi’nin paydaşlığında, Bergama Ticaret Odası (BERTO) ve Bergama Kültür Sanat Vakfı (BERKSAV) ile Ne Yerde Ne Gökte Derneği’nin destekleriyle beşinci kez perde açmaya hazırlanıyor.

Yayınlandı

on

Yazan

Radio Mood App

Sürdürülebilir, paylaşan ve dönüşen bir festival olma hayaliyle yola çıkan Bergama Tiyatro Festivali, T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın katkıları, İzmir Büyükşehir Belediyesi ve Bergama Belediyesi’nin paydaşlığında, Bergama Ticaret Odası (BERTO) ve Bergama Kültür Sanat Vakfı (BERKSAV) ile Ne Yerde Ne Gökte Derneği’nin destekleriyle beşinci kez perde açmaya hazırlanıyor.

Bu yıl Fibabanka ve Ateş Çelik sponsorluğunda, BERaBER tarafından 9-11 Ağustos tarihleri arasında düzenlenecek festival Bergama’nın tarihi mekanlarında konuklarını ağırlayacak.

Sürdürülebilir, paylaşan ve dönüşen bir festival olma hayaliyle yola çıkan Bergama Tiyatro Festivali, 5. edisyonu ile 9-11 Ağustos tarihleri arasında Bergama’nın antik yapılardan sokaklarına uzanan taşların izinde, katılımcılarını yeni hikayelerin peşine düşmeye davet ediyor. Ulusal ve uluslararası tiyatro performanslarının yanı sıra panel ve atölye çalışmalarıyla da katılımcılarına kapsamlı bir deneyim alanı sunan festival programı her sene olduğu gibi bu yıl da T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın katkıları, İzmir Büyükşehir Belediyesi, Bergama Belediyesi, Bergama Ticaret Odası, BERKSAV (Bergama Kültür ve Sanat Vakfı) ve Ne Yerde Ne Gökte Derneği’nin destekleriyle hayata geçiriliyor.

Reklam

Fibabanka ve Ateş Çelik sponsorluğunda BERaBER tarafından Bergama’nın tarihi, özel ve özgün mekanlarında beşinci kez hayat bulacak festival, üç güne yayılan programı boyunca hem ücretli hem de ücretsiz etkinlikleriyle sanat severe kapılarını açacak.

Bir araya gelmenin, tanışmanın ve yeni hikayeler paylaşmanın önemine dikkat çekmeyi bu sene de sürdürecek olan Bergama Tiyatro Festivali, üzerinde durduğu Yerelleşme, Sektörleşme, Yer Değiştirmiş Kültürel Miras başlıkları hakkında tartışmalara alan açarak buluşturucu etkileşimli ve yeni bağlar kurmayı önceleyen bir platform olmayı beşinci edisyonunda sürdürmeye devam edecek.

Festivalin merakla beklenen programına ait detaylar ve biletler çok yakında!

T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın katkıları ve İzmir Büyükşehir ve Bergama Belediyesi paydaşlığında, Bergama Ticaret Odası (BERTO), Bergama Kültür Sanat Vakfı (BERKSAV) ile Ne Yerde Ne Gökte Derneği’nin destekleriyle 9-11 Ağustos 2024 tarihleri arasında düzenlenecek 5. Bergama Tiyatro Festivali’nin biletleri ve festival programına ait diğer detaylar ilerleyen günlerde açıklanacak.

Fibabanka ve Ateş Çelik sponsorluğunda BERaBER tarafından geliştirilen, bölgesel tiyatro ekiplerinin oyunlarından ulusal ve uluslararası performanslara kadar uzanan bir seçkinin ve etkinlik programının yer alacağı festival ile ilgili duyuruları takip etmek için bergamatiyatrofestivali.com adresini ziyaret edebilir ve sosyal medya hesaplarını takip edebilirsiniz.

Reklam

Devamını Okuyun

Sanat

Akbank Kısa Film Festivali Filmleri Akbank Sanat’ta Gösterimde

Türkiye’nin sanat sahnesine önemli katkılar sunan Akbank Sanat’ın ev sahipliğinde 25 Mart – 04 Nisan tarihleri arasında gerçekleştirilen Akbank Kısa Film Festivali’nin ulusal yarışma seçkisinde yer alan filmler, kaçıranlar için bir kez daha Akbank Sanat’ta.

Yayınlandı

on

Yazan

Radio Mood App

Türkiye’nin sanat sahnesine önemli katkılar sunan Akbank Sanat’ın ev sahipliğinde 25 Mart – 04 Nisan tarihleri arasında gerçekleştirilen Akbank Kısa Film Festivali’nin ulusal yarışma seçkisinde yer alan filmler, kaçıranlar için bir kez daha Akbank Sanat’ta.

2 – 9 – 16 – 23 Temmuz tarihlerinde Salı günleri düzenlenecek “20. Akbank Kısa Film Festivali Festival Kısaları Akbank Sanat’ta” etkinliği kapsamında Festival Kısaları bölümünde yer alan toplam 15 kısa film ücretsiz olarak sinema tutkunlarıyla buluşuyor. Kısa filmlerin üretimini cesaretlendirmeyi ve yeni sinemacıları desteklemeyi amaçlayan festivalde yer alan her bir film, kendi özgün hikayesiyle seyircileri etkilemeye hazırlanıyor ve sinema sanatının çeşitli yönlerini keşfetmek isteyen herkesi bekliyor.

Reklam

Akbank 20. Kısa Film Festivali Festival Kısaları Akbank Sanat’ta Gösterim Programı

02.07.2024 Salı: 19:00 Festival Kısaları ( A ) – Sonunda – 20 – Evcil – 19 – Kurbağalar – 14

09.07.2074 Salı: 19:00 Festival Kısaları ( B ) – Defineciler – 12 – Hangi Gece Büyüdüysem – 17 – Görüşürüz Kaplumbağa – 24 – 36

16.07.2024 Salı: 19:00 Festival Kısaları ( C ) – Zarafet ve Şiddet Arasında – 14 – Yeni Bir Mağlubiyete İhtiyacım Yok – 22 – Kafamdaki Polis – 19

23.07.2074 Salı: 18:00 Festival Kısaları ( D ) – Dank – 16 – Ben Süpermarket Değilim – 19 – Tarihte Yaşanmamış Olaylar – 16 – 19:30 Festival Kısaları ( E ) – Kaç Gün Sürecek – 19 – Kafamın İçinde Atlar Koşuyor – 19 – Onun Kalesinde – 20.

Reklam

Devamını Okuyun

Sanat

Geleneksel Japon Tiyatrosu Noh Gösterisi, İstanbul’a Geliyor

İBB Şehir Tiyatroları Japonya’nın geleneksel tiyatrosu Noh’u 2 Temmuz 2024 Salı günü 19.30’da Harbiye Muhsin Ertuğrul Sahnesi’nde İstanbul seyircisiyle buluşturuyor. Türkiye’de ilk kez sahne alacak Japonya’nın somut olmayan kültürel mirası olan Noh tiyatrosu, geleneksel Japon kültürü meraklılarının beğenisine sunuluyor.

Yayınlandı

on

Yazan

Radio Mood App

İBB Şehir Tiyatroları Japonya’nın geleneksel tiyatrosu Noh’u 2 Temmuz 2024 Salı günü 19.30’da Harbiye Muhsin Ertuğrul Sahnesi’nde İstanbul seyircisiyle buluşturuyor. Türkiye’de ilk kez sahne alacak Japonya’nın somut olmayan kültürel mirası olan Noh tiyatrosu, geleneksel Japon kültürü meraklılarının beğenisine sunuluyor...

İBB Şehir Tiyatroları; Dünya tiyatrolarının önemli oyunlarını seyircisiyle buluşturmak için yaptığı uluslararası işbirlikleri kapsamında, geleneksel Japon tiyatrosu Noh “Bir Ruha Ağıt – Ruh Nereye Gider? Japonya’dan Dünya Barışına Bir Dilek” adlı gösteriyi ağırlıyor.

Gösteri, Japonya ile Türkiye’nin diplomatik ilişkilerinin kurulmasının 100. yıl dönümü şerefine gerçekleşecek. Noh tiyatrosu, Doğu Avrupa turu kapsamında Türkiye dışında Bulgaristan, Yunanistan ve Romanya’da da sahne alacak.

Reklam

Oyun, Japonya’nın Osaka şehrindeki en eski tiyatro olarak 1927 yılında kurulan Yamamoto Noh tiyatrosu tarafından sahneye konulacaktır.

Oyunun ücretsiz davetiyeleri 26 Haziran 2024 Çarşamba günü saat 11.00’den itibaren İstanbul Senin uygulaması üzerinden temin edilebilir.

Noh Tiyatrosu Hakkında

700 yıl önce doğan Noh, Dünya’nın en eski maske dramasıdır. Japonya’nın savaşçıları ve samurayları bu dramada yer almışlardır.

Noh’un şarkıları Japonya’da kültürel olarak yaşamakta ve birçok kişi bu şarkıları ezberlemektedir.

Reklam

Noh, Şinto inancının tapınak unsurlarını içinde barındırır ve açık havada oynanır.

Noh tiyatrosunun özelliği çok özel yavaş ve stilize jestler yapan, çok az söz söyleyen maskeli oyunculardır. Sahne genellikle kare şeklindedir ve Şinto tapınağı gibi üçgen bir çatıya sahiptir. Seyircinin odağının oyuncular üzerinde kalması için çok az sayıda renkli sahne dekoru kullanılır.

Ana karakter doğaüstü bir varlık veya tanrıdır. Diğer bir karakter genellikle Budist veya Şinto rahibidir. Bunun yanında şarkı söyleyen veya arkada duran yardımcı oyuncular vardır.

Maske takan oyuncuların hareketleri tamamen gelenekseldir; giydikleri kostümler de zengin ve gösterişlidir.

Oyunda dört çalgıdan oluşan bir orkestra vardır. Çalgılar babadan oğula geçmedir ve birkaç asırlıktır. Bu müzik samurayların sevdiği bir müziktir. Bu oyun sayesinde dünyayı samurayların gözünden görmek mümkün olacaktır.

Reklam

Devamını Okuyun
Reklam

En Çok Okunanlar